Dark Cloud Cover japán gyertya használata a tőzsdei kereskedésben

Kategória: 

A trendet fordító, vagy legalábbis a trend kimerülését jelző japángyertya alakzat fontos eszköze a kereskedésnek. Ezek jelezhetik a trend végét, a stop mozgatási feladatot, vagy akár egy pozíció zárásra is felhívhatják a figyelmet. Az ilyen japángyertya alakzat hasznos, még akkor is, ha „csak” a piac időszerű állapotát szeretnénk megvizsgálni és nem kereskedésre használni. Ilyen japángyertya alakzat a

Dark Cloud Cover

is. Több, hasonló alakiságú gyertyát is ismerünk, így érdemes lesz ezeket általánosságban megismeri és ha nevesítjük őket, akkor a korrekt megnevezést használni. Mindig vegyük figyelembe, hogy a kereskedés közben a japángyertya alakzat és más alakzatok jelentéstartalma és nem a neve a lényeg, de ha már meg kell nevezni egy alakzatot, akkor szabatosan használjuk a neveiket. Dark Cloud Cover japángyertya alakzat kétgyertyás alakzat. Az ábra is mutatja, hogy a Dark Cloud Cover két gyertyából áll. Ez, és a rés, amit elvárunk már biztosítja számunkra a gyakorlati hasznot is. Itt nem egy gyertya adja a jelzést, hanem több viszonylag kötött elvárás.

Dark Cloud Cover japángyertya alakzat definíciója: A Dark Cloud Cover előtt egy emelkedő trendet várunk el, majd azt követő átlagos, vagy annál nagyobb emelkedő gyertyát. A második nap egy trendirányú nyitással indul, melyet gyors fordultat követ és a zárás az első nap testében, legalább annak a jelzőpontja alatt. A Dark Cloud Cover nem szimmetrikus, azaz egy eső trendben kialakuló hasonló alakzatot nem így nevezünk, de az elv teljes mértékben használható ott is. Így a most ismertet Dark Cloud Cover szabályok eső trendben is igazak lesznek.

Dark Colud cover japán gyertya alakzat

A Dark Cloud Cover japángyertya alakzat magas megbízhatóságú a szakirodalom szerint. Így érdemes pár kiegészítő szabályt is megtanulni. Ha ezekre figyelünk kereskedés közben, akkor jó jelzést kaphatunk a piaci állapotról. Mint minden olyan alakzatnál, melyben elvárás a megelőző trend itt is figyeljünk az előz[ trend minőségére. Legyen szép, szabályos mozgású a piac. Így máris levonhatjuk a következtetést: oldalazásban nem nevesítünk Dark Cloud Cover alakzatot. Való igaz, hogy a tapasztalatom szerint egy oldalazás, range két oldalán kialakuló Dark Cloud Cover szerű mintázat jól hasznosítható, de mivel nincs előző trend, már nem nevezném őket Dark Cloud Cover-nek.

Az első napi gyertyára nincs túl sok elvárás, így itt is legyünk szigorúak. A mérete legalább átlagos legyen, azaz nem szabad az ATR(14)-nél kisebbnek lenni. Bár nem jelzi a szakirodalom a kanócok jellemzőit, mégis hasznos kiegészítő szabály az alsó nagy kanóc tilalma. Itt mindenképp elvárás a kicsi, vagy teljesen hiányzó alsó kanóc. Tapasztalatom szerint a felső erőteljes kanóc nem rontja le az fordítós jelzés erejét, sőt emelheti is.

 
 

A rés legyen nyitott keletkezéskor, azaz az első nap maximuma (kanóca) felett nyissunk. A rések alapjellemzőinél tárgyaltuk a zárás helyét, és annak különféle értelmezését is. Így mindenképp érdemes elolvasni a cikk végén ajánlott pár cikket is. Ahogy látható egy-egy alakzat leírása viszonylag egyszerű, de mindenképp megkívánja az alapok ismeretét is! A rés ne legyen különleges méretű, hiszen a túl nagy – egy ATR(14) feletti – rés és azt követő rés betöltés, majd az előz napi gyertya felezőpontjáig való visszaesés már kétségessé teszi a további esést, a fordulatot. Ilyen esetben mindig figyeljünk a következő napokban, mert a gyors fordulat, melynél szélsőséges mozgásokat tapasztalhatunk oldalazásba, konszolidációs szakaszba fordulhat. Az ilyen szélsőséges helyzetekre külön kitértünk a DVD anyagban.

A rést követően a zárás az előző napi felező pontban, vagy az alatt történjen meg. Bár a jelzés értékét és értelmezését nem módosítja, ha az előző napi minimum alatt zár az árfolyam, de azt a gyertyát már nem Dark Cloud Cover néven, hanem Engulfing, azaz befogó gyertyának hívjuk általánosságban, illetve már – ha megfelel a leírásnak – kulcsfordulós jelzésnek. A második napi gyertya rendelkezhet felső kanóccal. Itt is igaz az általánosan megfogalmazható elv a felső kanócra: a trendfordítást erősíti egy long trend után a felső nagy kanóc. Az alsó kanóc nem ideális, hiszen az alsó nagy kanóc egy long trendben erősítheti a long mozgást és a vevői nyomást mutatja.

Érdemes itt is vizsgálni az ajánlati könyvet, hiszen a nagymértékű vételi ajánlatok Dark Cloud Cover alatt nem a fordulatot erősítik. Az alakzatban elhelyezett eladási ajánlatok erősíthetik a mozgást, hiszen ilyen esetben mindenki az adott áron inkább eladni, mint venni akar.
A forgalom meghatározó a fordítós alakzatokban. Az első napi forgalom kisebb szerepet kap, de ott is ideális a nagyobb, az átlagot elérő, vagy azt meghaladó forgalmi érték. A második napi alacsony forgalom már kérdésessé teszi a tényleges fordulatot, a kis forgalmú Dark Cloud Cover alakzatnál számíthatunk az oldalazás, iránytalan piaci mozgás kialakulására. Az átlagos, vagy annál magasabb forgalom mutatja az eladók erejét, így nagyobb az esélye a fordulatnak.
A Dark Cloud Cover japángyertya alakzat célárat nem határoz meg, de a stopoknak már kijelöli a helyét. Jellemzően az alakzat fölé helyezzük el a stopot.

Milyen piaci mozgás mutat a Dark Cloud Cover japángyertya alakzat?

A Dark Cloud Cover japángyertya alakzat nagyon jól értelmezhető alakzat, hiszen egyértelmű mozgásokat ír le. Az első gyertyában a vevő nyomás kitart egész nap. Az eladók kínálta összes részvényt egyre magasabb áron veszi meg a piac. Kisebb elbizonytalanodások még elfogadhatóak, de jellemző a vételi erő. Itt semmi érdekes nincs, hiszen az eddigi trend is ezt a mozgást vetíti előre. Majd a második nap a piac réssel nyit. Ez sem okozhat túl nagy meglepetést, mert a résnél elvárás az elfogadható méret. A trend folytatódni látszik. Majd – nem szükségszerűen a nyitáskor – a hangulat elromlik, és az eladók kerülnek erős túlsúlyba. Olyan hír, adat érkezik, melyre mindenki adni szeretne, egyre kisebb áron is megszabadul a részvényétől. Ez az eladói nyomás előbb a rést betölti, majd az előző napi felező ponthoz, vagy az alá zárhatja be a gyertyát. Az ilyen egyik nap felfele, a másik nap lefele erőteljes mozgás a trend kimerülését mutatja.

Miért? Miért fordulhat meg egy piaci mozgás egy nap alatt? Általánosságban két oka lehet. Az egyik egy olyan információ, mely elveszi a vevők kedvét a további tartástól, vagy a vételtől és realizálni kezdenek. Illetve ha olyan az információ, a hír értéke, akkor már a short pozíciókban gondolkodnak. A másik jellemző ok már technikai ok. Ha az árfolyam egy erős ellenállási szinthez érkezik, és azt nem tudja áttörni záros időn belül a technikai kereskedők lemondanak a további várakozásról. Realizálni kezdenek (vagy már realizáltak, a szint alá berakott célár megbízásokkal) és az ellenkező irányú belépéseket keresik.
Egy érdekes és többször felfedezhető formáció, amikor a Dark Cloud Cover alakzat első gyertyája átlépte a szintet, felett zárt, de a második nap már nem tud emelkedni az ár. Ilyen esetben a kitörésre kereskedő spekulánsok elfordulnak a terméktől, zárják a pozíciókat. A csalódott vevők egyre több részvényt próbálnak eladni, így az árfolyam eléri, majd alá is lép a szintnek. Ez a fals kitörést is jelezhet a Dark Cloud Cover japángyertya alakzat. Ebben az esetben vizsgálni kell a zárás helyét: az ellenállási szint alatt, vagy felette történt. A két eset nagyon eltérő kereskedési jelzés, így mindig figyeljünk erre is.

Dark Cloud Cover japángyertya alakzat összefoglalása:

  • Kétgyertyás alakzat
  • Gyakori, elterjedt
  • Kisebb megkötésekkel univerzális
  • Sok hasonló japángyertya alakzat van
  • Dark Cloud Cover alakzatnál rést is elvárunk.

Japán gyertyák kereskedése részletesen:

  1. Fordított kalapács japán gyertya kereskedései jelzések
  2. Kalapács japán gyertya használata, kereskedése
  3. Hosszú testű japán gyertyák
  4. Rövid testű japán gyertyák
  5. Doji japán gyertya használata, kereskedése
  6. Marubozu japán gyertya
  7. Sírkő japán gyertya
  8. Hullócsillag japán gyertya
  9. Szitakötő doji japán gyertya
  10. Abandoned baby japán gyertyák jelzései, kereskedése
  11. Engulfing gyertya, befogó gyertya
  12. Evening doji star japán gyertya
  13. Evening Star japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  14. Három fehér katona japán gyertya alakzat
  15. Három fekete holló japángyertya használata
  16. Kicking japán gyertya alakzat használata
  17. Kulcsforduló japángyertya alakzat használata
  18. Akasztott ember japán gyertya a tőzsdén
  19. Morning Star japán gyertya alakzat használa
  20. Morning Doji Star japán gyertya alakzat használa
  21. Abandoned Baby japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  22. Hanging Man japángyertya alakzat használa
  23. Belt Hold japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  24. Above The Stomach japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  25. Advance Block japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  26. Dark Cloud Cover japán gyertya használata a tőzsdei kereskedésben
  27. Breakaway japán gyertya alakzat használata a gyakorlatban
  28. Below The Stomach japángyertya alakzat  használata
  29. Concealing Baby Swallow japángyertya tőzsdei felhasználása
  30. Bearish Deliberation japán gyertya alakzat használata
  31. Three-line strike japán gyertya tőzsdei kereskedése
  32. 14 legjobb megbízhatóságú fordulós japán gyertya a tőzsdén
  33. 5 szűrőprogram japán gyertyák kereséséhez, vizsgálatához
  34. 10 népszerű japán gyertya összefoglalása, megbízhatósága
  35. A japán gyertya alakzatok 76%-a nem működik.. [Előadás]
  36. A japán gyertyák használhatatlan eszközök?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link