Morning Star és Morning Doji Star japán gyertya megbízhatósága, jelzései a tőzsdén

Morning Star, azaz hajnalcsillag japán gyertya alakzat ismert, és sokat emlegetett alakzat. Két hasonló alakzatot ismerünk:  

Aki ismeri a fenti két alakzatot, annak már sok újat nem kell megtanulni. A Morning Star alakzat egyik módosulata a Morning Doji Star. A két japángyertya alakzat közt nincs lényegi különbség, nem indokolt, hogy külön tárgyaljuk a kettőt.  Az alakzatot érdemes ismerni, hiszen viszonylag sokszor fordul elő, jó jelzi a piaci mozgást, és sokan figyelik. Ha korrektül ismerjük fel hasznos eszközt kapunk ezzel a hármas gyertyaalakzat csoporttal.  

Morning Star és Morning Doji Star

Az Evening Star, Abandoned Baby és Morning Star és a Doji-s variációik könnyen azonosíthatók, és a jelentésük is hasonló. Így nem kell külön stratégiát alkalmazni, azonos szabályok szerint használható mind. A három gyertyás japángyertya alakzatok viszonylag jól jelzik a piaci állapotot. Itt még két rés és egy előző trend is hozzájárul a megbízhatósághoz. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Mennyire megbízható a Morning Star japán gyertya?

Az alábbiakban az amerikai részvénypiacon, napos grafikonon megvizsgált moring star és moring doji star gyertyák megbízhatóságát beszéljük meg.

  • Összesen 817 morning doji star japán gyertya visszatesztelése alapján azt tapasztalhattuk, hogy az esetek 76%-ában történt árfolyam emelkedés a japán gyertya alakzat kialakulását követően
  • Összesen 875 Morning star japán gyertya visszatesztelése alapján azt tapasztalhattuk, hogy az esetek 78%-ában történt árfolyam emelkedés a japán gyertya alakzat kialakulását követően

Magas megbízhatóságú japán gyertyának tekinthető mindkét vételi jelzés, még akkor is, ha első nekifutásra azt gondolnánk, hogy 50% az esélye annak, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott helyzetben emelkedés, vagy árfolyam  csökkenés következik be. Ez az amerikai részvénypiacon nem pontosan igaz, tekintettel arra, hogy hosszútávon a részvénypiac emelkedik. Az S&P500 indexen véletlenszerűen nyitott vételi pozíciók valószínűsége nem 50%, hanem:

  • 1 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 56%
  • 2 hétig nyitva tartott pozíció esetén: 58%
  • 1 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 61%
  • 2 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 64%
  • 3 hónapig nyitva tartott pozíció esetén: 66%

Azaz a vételi irányú pozíciók esetében jobbak a találati arányok, de a 76-78%-os valószínűség jónak mondható. Emiatt a morning star japán gyertyákat is a 14 legmegbízhatóbb formáció közé soroljuk.

Hogyan ismerhető fel a Morning Star japán gyertya?

Csökkenő trendben kialakuló eső gyertyát követően alakul ki az Morning Star és a Morning Doji Star. A második napot egy trend irányú réssel kezdi a piac, majd a rést követően nem tud egyik irányba sem elindulni, egy kicsi, iránytalan piacot mutató gyertya alakul ki. A Morning Doji Star-nál ez egy nevesített doji japángyertya lesz. A középső gyertya színe nem kap szerepet az alakzat definíciójában. Ezt egy ellenkező irányú réssel nyitás követ, ahol emelkedő gyertya alakul ki. 

A Morning Star kialakulásának előfeltétele az eső trend, vagy eső mozgás a piacon. Bár csökkenő mozgást pár napig is végezhet a piac, és ez megfelelő lenne a Morning Star-hoz, de legyünk igényesek: a megelőző mozgás valóban legyen egy hosszabban tartó esés.

Az utolsó csökkenő gyertyára is szenteljünk figyelmet. Ez ideális esetben ne legyen túl nagy, azaz ne haladja meg az ATR(14) három-négyszeresét. Bár ezután is fordítós jelzés a Morning Star, de kérdéses, hogy ilyen nagy esés utáni fordulatban milyen korrekció jön: ténylegesen fordul a piac, vagy csak a nagy esés után bekövetkező oldalazás, háromszögelődés lesz?  

A rés mérete sem elhanyagolható. A rés mindenképp legyen nyitott, azaz nyitó ár a középső gyertyánál az előző minimális alatt legyen. Sok esetben fordul elő olyan nyitó érték, ami az előző gyertya kanócában van. Bár ez is hasonló, mint a Morning Star japángyertya alakzat, de ne nevezzük annak. A rés mérete is legyen jelentős, mert nyitó szakaszban könnyen kialakuló kisebb rések nem adnak felvilágosítást a piacról, csak a nyitó szakaszba elhelyezett kötésekből erednek.  

A középső gyertya utáni mozgás már kevésbé kötött, a gyertya színe sem meghatározó – ez alól a Morning Doji Star természetesen kivétel, ott Doji-nak, azaz testetlen gyertyának kell kialakulnia. Itt nincs kötöttség a rés betöltésére, vagy annak elmaradására, az alakzatot elfogadhatjuk akkor is, ha nem tölti be a rést. Ami elvárás, hogy az első gyertya minimális árfolyama alatt zárjon. 

Ezt egy long irányú rés követi. Itt is elvárás, hogy értékelhető méretű legyen, hiszen a kismértékű rés nem fejezi ki a piac fordulását. A rést követően – a harmadik gyertyában – a piac folyamatos és nagyobb korrekciótól mentes emelkedő gyertyát rajzol. Nem elvárás, hogy ez egy Marubozu legyen, de ideális, ha nincs nagy felső kanóca. Itt is elvárás, hogy legalább egy ATR(14) méretű legyen a gyertya. A kicsi, jelentéktelen mozgást mutató Morning Star japán gyertya alakzat nem jelzi szépen a fordulat lehetőségét.  

A harmadik tag a Morning Star japángyertya alakzatban – ne legyen túl nagy, az ATR(14) háromszorosánál nagyobb. Bár a definíciónak ez is megfelel, de a túlzott méret után már bizonytalanabb a további mozgás. Az ilyen esetekben oldalazás, shortos korrekció is kialakulhat.  

Az alsó kanóccal betöltheti a rést, de nem haladhatja meg a középső gyertya mélypontját. Bár egy nagy alsó kanóc long irányú jelzés lehet, de a Morning Star alakzatban nem megengedhető, hogy a harmadig tag adja a mélypontot.  

Milyen piaci mozgást mutat a Morning Star japán gyertya?

A Morning Star japán gyertya alakzatban az első tag jól mutatja a folyamatosan eső piacot, az eladó nyomást. Ezt az eladó nyomást mutatja az első rés is: aznap lefele tudott nyitni a piac, olyan nyitó értéket kalkuláltak ki a nyitó szakaszban, mely az előző napi mélypont alatt van. Ami már nem a folyamatos eladó nyomát mutatja, az a második nap kialakult doji, vagy kistestű gyertya. Itt már az összes eladói kínálatot a piac „megveszi”, már nincs erejük az eladóknak lejjebb vinni az árat. Bár még nem kerülnek túlsúlyba a vevők, nem emelkedik az ár, de már kiegyenlítődött a nyomás. Ez már nem a shortos irányt jelzi, bár még nincs megerősítve a fordulat. A pangó napot egy olyan nyitás követi, ahol az előző gyertya maximális értéke felett nyit a piac. Bár ez önmagában nem erős jelzés, de napközben a piac nem tud jelentősen esni. A magas nyitást követő folyamatos emelkedés már nem az eladói irányt erősíti. A vevők erős túlsúlyba kerültek, olyan nyomást, vételi erőt mutatnak, hogy jelentősen emelni tudják az árakat. A Morning Star japángyertya alakzat önmagában nem gyakori, de a többi, ebbe a körbe tartozó Evening Star, Abandoned Baby és Morning Star és a Doji-s variációk együttes előfordulása magas.  

Morning Star használata a tőzsdei kereskedésben 

A tőzsdei kereskedésben két fontos kiegészítő adatot érdemes vizsgálni a Morning Star japán gyertya alakzatnál. Az legfontosabb a napi forgalom kérdése. Az első napi forgalom nem releváns, hiszen az a megkezdett esést folytatja. A középső napi forgalom már nagyobb szerepet kap. Egy iránytalan gyertya, kis testtel. Ez ideális, ha legalább átlagos forgalmú. Bár a kis forgalmú nap is jól jelképezheti az elbizonytalanodást, de ha átlagos, vagy felette van a forgalom az mutathatja a vevők és eladók átalakítását. Egy esetben fogadható el a kis forgalom: ha a piaci inaktivitásnak látható oka van. Ez lehet egy hír, adatközlésre várakozás, ahol szándékkal maradnak távol a piaci szereplők.  

A legfontosabb a harmadik gyertya, ahol egy kis forgalmú nap már nem jelzi a fordulatot megfelelő erővel. Ennél már elvárás a legalább átlagos forgalom, de ideális a magasabb volumen. Itt érdemes vizsgálni az első két nap fogalmát is, ha azok átlagát nem haladja meg a fordítós gyertya forgalma a Morning Star japán gyertya alakzatban, akkor kisebb erejű a jelzés.  

Mindenképp fontos jelzést adhat az ajánlati könyv vizsgálata. A fordítós gyertyaalakzat erejét növeli, ha a Morning Star alatt nagy tételű vételi ajánlat található, ez támaszként funkcionálhat. A Morning Star fordítós erejét csökkenti a felette elhelyezett nagy tételű eladási ajánlat, hiszen a vételi erőt csökkentő összes jel kétségessé teheti az emelkedést.  

Bár a Morning Star és a Morning Doji Star technikai jelzésre épül, érdemes vizsgálni a kialakulás fundamentális környezetét is. Fontos információt hordozhat, ha tudjuk a középső gyertya miért alakult ki. Ilyen informatív jel lehet a kialakulásakor egyértelmű hírre váró piac. Az ilyen mozgást nem csak a technikai jelzés, hanem a fundamentális elemzés is segíti. 

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

Morning Star és a Morning Doji Star összefoglalása:

  • Három japán gyertyás alakzat 
  • Eső gyertya – rés – kistestű gyertya – rés, emelkedő gyertya  
  • Fordítós jelzésnek tekintik 
  • A hasonló alakiságú gyertyákkal gyakori  
  • Sok hasonló alakzat van 
  • Eső trend után alakul ki 
  • Nem univerzális! 
  • Forgalmat és ajánlati könyvet is vizsgáljuk 

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link