Belt Hold japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben

A japángyertya alakzatok közül vannak ismertebbek, melyekkel minden leírásban találkozunk és vannak kevésbé ismertek is, melyeket valami okból kifolyólag hanyagol a magyar szakirodalom. Ezeket a japángyertya alakzatokat is érdemes ismerni, mert hasznos információkat hordoznak a piacról. Az egyik ilyen hasznos alakzat a  

Belt Hold alakzat 

Egy erős jelzésű, jól észlelhető alakzat a piacon. Érdemes az alakzatok megismeréshez a résekről írt alapozó cikket is elolvasni, ahol általánosságban beszéltünk a rések fogalmáról. Belt Hold japán nevén yorikiri, a magyar fordítás öv, nadrágtartó. A japán nevét kevésbé használják, de érdemes mindenképp megjegyezni, mert nem angol forrásokban elég elterjedt név. A Belt Hold alakzat akár emelkedő, akár eső piacon is értelmezhető. Így megkülönböztetjük a Belt Hold Bearish (emelkedést követi) és a Belt Hold Bullish (esést követő) japángyertya alakzatot. A két alakzat alakisága, felhasználása és egyéb jellemző azonosak, így egyben fogom tárgyalni a két japángyertya alakzatot. 

A Belt Hold alakzat definíciója 

A már megszokott mód én az emelkedést követő (Belt Hold Bearish) gyertya jellemzőit írom le, hogy egyszerűbben tudjuk meghatározni az elvárásokat. A Belt Hold Bullish azonos, de ellenkező irányú jellemzőkkel rendelkezik.  

 Belt Hold japángyertya alakzat
 

Belt Hold Bearish jellemzői:  

  • a Belt Hold Bearish emelkedő trend után kialakul ki 
  • a piac erős, trendirányú réssel nyit  
  • a Belt Hold Bearish ezután egy nagy és eső gyertyát rajzol 
  • a gyertyának nincs felső kanóca 
  • a Belt Hold Bearish alsó kanóca jelentéktelen mértékű 

A  fenti kép mindkét Belt Hold japángyertya alakzatot szemlélteti. Az alábbi előadáson a japán gyertyák megbízhatóságával, jelzéseikkel foglalkozunk.

 
 

Milyen piaci helyzet alakítja ki a Belt Hold alakzatot?

Itt is a long trendet követő Belt Hold Bearish lesz a példa. Az emelkedő mozgást egy extrém nagy rés követ. Ilyenkor a reggeli nyitó szakaszba olyan mennyiségű vételi ajánlat érkezik, mely sokszorosa a meglévő eladási ajánlatnak, így a piac az összes eladási ajánlatot felvásárol. A befektetők nagy része annyira kívánatosnak tartja a vételt, hogy az előző napi zárónál lényegesen magasabb árat is kínál. Az ilyen nagy árugrásnak, résnek a legtöbb esetben fundamentális van: a zárva tartó piacra olyan erős, fontos és kedvező hír érkezik, mely erősíti a piaci árat.Majd az erős nyitást követően a piaci szereplők újragondolják a helyzetet, és az eddigi pozitív hangulat megfordul. Egy túlreagált hír, rosszul értelmezett közlés miatt is kialakulhat az erős esés. A fordulat, az eladói nyomás olyan mértékű mely az árfolyamot nem csak a múltnapi maximális, hanem jó esetbe a minimális ár alá is lenyomja. Az eladók túlsúlyát mutatja a felső kanóc nélküli gyertya is, hiszen nem tudtak a nyitó át fölé lépni, az alsó kis kanóc pedig jelzi, hogy minimálisan sikerült csak a vevőknek erőre kapni, és a minimum felett zárni. E két kanóc együttesen jelzi a piaci rossz hangulatot. 

A Belt Hold japángyertya alakzat típusa 

Erős fordulatot jelző gyertyaalakzat. Trendfordító alakzat, így elvárt az előtte lévő szabályos trend. A Belt Hold japángyertya alakzat egy gyertyás alakzat. Univerzális, hiszen egy hír hatására bármely idősíkon, vagy terméken kialakulhat. Ennek ellenére nem jellemző a FOREX piacon napon belüli kialakulása, de nem kizárt, így a daytraderek is találkozhatnak vele.  

Bár a Belt Hold japángyertya alakzat hivatalosan egy gyertyás alakzat, hatékony és jó jelzéseket ad. A hatékonyságát a rés és az azt követő erőteljes mozgás adja, ami annyira feltűnő, hogy ha kialakul azt minden piaci szereplő észleli. A Belt Hold alakzat ritka, mert viszonylag kötött elvárásoknak kell eleget tennie.  

A Belt Hold japángyertya alakzat használata  

Az alakzat ritka és hatékony, így nagy a kísértés, hogy minden hozzá hasonló alakzatot Belt Hold japángyertya alakzatnak tekintsünk. A fenti definíció nagyon korrekt módon összeszedte a főbb jellemzőket.  

Használhatóságát segíti pár kiegészítő szabály. Bár a leírás egyértelművé teszi, de kiemelem: trendnek, vagy legalábbis egyirányú mozgásnak kell megelőznie a Belt Hold alakzatot. Így oldalazó, iránytalan piac kialakult hasonló formációkat nem tudjuk felhasználni. A Belt Hold Bearish (az emelkedést követi) és a Belt Hold Bullish (esést követő) japángyertya alakzat első tagja egy rés. Ez a rés legyen jól érzékelhető, mérete az átlagot meghaladó és nyitott. Azaz a Belt Hold Bearish maximális értéke felett, a Belt Hold Bullish minimális értéke alatt nyisson a piac, legalább egy ATR(14) értékkel a záróhoz képest. Ez jó irányszám, hiszen dinamikusan változik a gyertyák mérete szerint, de extrém helyzetekben ettől eltérhetünk.  

A meghatározásunk a Belt Hold Bearish japángyertya alakzatra kimondja, hogy nem lehet felső kanóca, a Belt Hold Bullish-nak alsó. Ez sok esetben irreális elvárás, hiszen egy réssel való nyitás után még emelkedhet a piac. Ilyen lehet, ha a rést látva a piaci szerelők a résirányába próbálnak kereskedni az első pillanatokban. Ekkor alakul ki egy kanóc. A kanóc teljes tiltását normál körülmények közt is elég nehéz elvárni, de egy erős rés után majdnem felesleges is. Ilyen erősen felfokozott hangulatban nem érdemes túlzottan ideális alakzatot elvárni. Így egy nagyon kicsi kanócot én még elfogadok kereskedés közben.  

A másik oldali kanóc már kisebb szerepet kap, de ez se legyen meghatározó. Így ezt érdemes a teljes gyertya magasságának a tizedére korlátozni. Bár a piaci jelzést nem befolyásolja a nagyobb kanóc sem, de az alakzatnál nem megengedett a jelentős kanóc ezen az oldalon.  

A Belt Hold Bearish és a Belt Hold Bullish gyertya alakzat a nyitó rést betölti. Itt érdemes vizsgálni a betöltés utáni mozgást. Ha csak a rést tölti be, az egy kisebb erejű mozgás, de ha az előző gyertya közepe alá is belép, az már erősebb. Bár a fordítós mozgást erősen jelzi, ha az előző gyertya testét teljesen átlépi (engulfing, kulcsforduló stb. szerű), de ilyen esetben már a további mozgás esélye csökken. Ha egy ilyen „átfogó” gyertyát látunk a Belt Hold alakzatban, mindig éljünk a gyanúval, hogy a hír teljes piacmozgató erejét elhasználta és a további mozgás oldalazás lesz.  

A részvényeknél lehetőségünk van az ajánlati könyv vizsgálatára. Ha a  

  • Belt Hold Bearish (az emelkedést követő) alakzatnál az árfolyam alatt nagy vételi ajánlatokat 
  • Belt Hold Bullish (esést követő) alakzatnál az árfolyam felett nagy eladási ajánlatokat találunk, akkor a további mozgás már kisebb eséllyel várható.  

Forgalom. Az alakzat egyik legfontosabb eleme, amit sok esetben jó információt ad a mozgás hátteréről. Két fontos elemét kell vizsgálni. A nyitó rés forgalmát, ami legyen nagy, kiemelkedő. Ha ez az átlagot erősen meghaladja, az jelzi a rést kialakító hír erejét. Hasonlóan fontos Belt Hold gyertyában mért forgalom is. Ha ez kicsi, jelentéktelen nagy az esélye az fals mozgásoknak. Itt is érdemes részletekben is megfigyelni a napi forgalmat. Ne csak az egész napi forgalmat, hanem órás bontásban is vizsgáljuk meg. Ha a Belt Hold gyertya irányában jelentősen nagyobb a forgalom, az kedvező jel. Pld a napos Belt Hold Bearish, ami egy eső gyertya esetén, ha az órás bontásban az eső gyertyák forgalma nagy, az emelkedőké kicsi, az jó jel.  

Az ilyen nagy rés, majd erős ellenkező fordulat fundamentális okokra vezethető vissza. Így minden esetben próbáljunk reális, fundamentális okot keresni a kialakulására. Ha nincs, akkor éljünk a gyanúval, hogy egy manipulatív mozgást láttunk, ahol a nagyobb piaci szereplők piacmozgatási szándékkal helyeztek el a nyitó szakaszba nagy megbízásokat, hogy egy réssel nyisson, majd miután eltették a hasznot, magára hagyták a részvényt.  

A másik, bár ritkább jelenség, ha a Belt Hold japángyertya alakzat egy erős, meghatározó technikai szintnél alakul ki. Ilyen esetben álkitörés, álletörést követően alakul ki egy ilyen fordítós alakzat. Itt már sokkal jobb helyzetben vagyunk, mert a fordulatot erősítheti a szintről való eltávolodás.  

A Belt Hold trendfordító alakzat, így elsődleges jelzése a trendben kereskedők számára a figyelmeztetés: lehet, hogy fordul a piac! Ilyen esetben már a stopot ellenőrzi a kereskedő, és a trend irányába nem, vagy csak kellő körültekintéssel vesz fel pozíciót.  

Kereskedés stratégia a Belt Hold alakzatnál: a stopot a Belt Hold fölé javasolják elhelyezni, ha emelkedő trendet fordít az alakzat, alá, ha Belt Hold Bullish (esést követő) japángyertya alakzatot látunk. A belépési pontot a legtöbb stratégia jellemzően a Belt Hold Bearish alá teszi, illetve a Belt Hold Bullish fölé. Ez minden esetben elvárja, hogy a gyertya lezáródjon, azaz mozgó gyertyában nem javasolják a kötést. 

Vegyük azt is figyelembe, hogy a japán gyertyák a technikai elemzés eszközei közé sorolhatók, és az elmúlt 30 évben elvégzett közel 100 átfogó statisztikai vizsgálat többsége szerint a technikai elemzés jelzései többletinformációt hordoznak. Erről a témáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

A Belt Hold összefoglalása:

  • Erős jelzés 
  • Fordítós alakzatnak tartják 
  • Rés és ellenkező irányú gyertya alkotja 
  • A méret is fontos! 
  • Trendet követően vizsgáljuk 
  • Forgalom vizsgálata 
  • Univerzális alakzat 
  • Fundamentális elemzést is tegyünk 
  • Szinteken is kialakulhat 

Ha érdekel a japán gyertyák kereskedése, akkor az alábbi cikkeket is érdemes tanulmányoznod:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link