Breakaway japán gyertya alakzat használata a gyakorlatban

A Breakaway japán gyertya alakzat elég ritka, a valóban nagyon ritka kategóriába tartozik. Így nem minden nagy táplálkozunk vele. Erős jelzésű gyertya, és a megszokott egy-két-három gyertyánál több, ötgyertyás alakzat. Igazi, a maga nemében egyedülálló a japán gyertyák közt, így érdemes megismerni.

A Breakaway alakzat „szimmetrikus”, azaz egyazon jellemzőkkel lehet eső és emelkedő trendben is használni. A praktikusság miatt én a kétféle Breakaway alakzatot együtt tárgyalom és a Bearish Breakaway jellemzőit írom le. A Bullish Breakaway azonos, de ellenkező irányú leírást kívánna, de a Bearish Breakaway alakzatból levezethető a használata és a jellemzői.

Breakaway alakzat

Breakaway ötgyertyás alakzat. Az öt gyertya elég soknak tűnik, de ez ez biztosítja a szakirodalom szerinti magas minőséget. A Breakaway öt gyertyájának a jellemzői elég kötöttek, így figyeljünk a leírásokra: van, ami szigorú feltételnek kell megfelelni, de van, ami csak egy átlagos gyertya, aminek az iránya már nem kötött.

Breakaway alakzat meghatározása

Ahogy ígértem az emelkedő trend utáni Breakaway gyertyaalakzatra írom a definíciót:

  1. A Bearich Breakaway egy emelkedő trendet követ.
  2. Az első gyertyája egy emelkedő, erős gyertya.
  3. Az első és a második közt réssel nyírást várunk el, de nem elvárás a Breakaway gyertyaalakzatnál megengedett, hogy ezt a kanóc betöltse.
  4. A másodiknak szintén emelkedőnek kell lenni, de itt már nem elvárás a nagyság.
  5. A harmadik napi kereskedés magasabb árfolyamon történik, mint a második napi, de itt nem írunk elő semmi egyebet. Leget bármilyen, akár emelkedő, akár eső, de doji is...
  6. A negyedik nap már kötöttebb: itt mindenképp emelkedő árfolyammozgást várunk el.
  7. Az ötödik nap egy nagy és eső gyertya melynek a zárása legalább olyan alacsony legyen, hogy a két első nap testében történjen, vagy lejjebb.

Már a Bearich Breakaway leírása is mutatja, hogy egy kötöttebb formációról van szó, ahol egyes gyertyáknak meghatározott mozgásokat kell mutatni. Így pár kiegészítő szabályt, elvárást támasztunk az alakzat felé. Itt a ritkasága miatt túlzott mértékű szabályrendszert nem érdemes kialakítani, így a megszokott panel szabályokat társítjuk egyes gyertyákhoz. Elvárás a megelőző trend. Ez legyen jól észlelhető, a grafikonon jól látható. Bár maga a Bearich Breakaway gyertyaalakzat elve működőképes egy erős megrántás után kialakuló Bearich Breakaway alakzatnál, de a szakirodalom elvárja a megelőző trendet.

Az első gyertya legyen egy átlagos, vagy azt meghaladó méretű. Tökéletes, de nem elvárás, hogy ne legyen felső kanóca. Az első és a második gyertya közti rés mérete legalább fél ATR(14) legyen,, mert a gyenge, jelentéktelen rés nem mutatja azt az mozgást, amit itt elvárunk: az emelkedő trend után egy ugrással bizonyítsa az árfolyam a trendirányú elkötelezettségét.

A második gyertya már kevésbé érdekes, egy elvárás a lényeges: ez is trendirányú, emelkedő legyen. Sem a kanócokra, sem egyéb téren nincs különösebb igény. Bár nincs definiált elvárás, de érdemes figyelni a nagyobb méretű kanócokra. A nagy kanócok már egy túlzó méretű kétirányú mozgást mutatnak, ami szintén nem azt erősíti, amit az adott Breakaway gyertyaalakzat jelképez.

A harmadik gyertyával kapcsoltban hasonló az elvárás, de itt még az iránya sem mérvadó. Ideális, ha ez egy kisebb méretű gyertya, ami mutatja az elbizonytalanodott mozgást. A negyediknél sincs komolyabb elvárás, lényeges, hogy emelkedő legyen. Bár nem szokták emlegetni, de a három középső gyertya ne legyen nagyon nagy, kirívó méretű. Ideális ha ezek az átlag alatti mérettel rendelkeznek.

Az utolsó, azaz az ötödig gyertya már sokkal jobban meghatározott: eső, felső kanóc nélküli és legalább a első két gyertya szintjéig essen vissza. Ez a nap az, mai validálja az alakzatot, így mindenképp legyünk igényesek. Bár megengedett egy alsó kanóc, de ennek a mérete a testhez képes ne legyen túl nagy, azaz maximum negyede, ötöde a gyertyának. A nagy alsó kanóc már nem mutatja a fordulós szándékot, annak kimerülését és gyengülést jelezheti. A napok közt a Breakaway gyertyaalakzatnál az első két tag közt elvárás a rés, de a többinél nincs ilyen elvárásunk. Ennek ellenére az ilyen réseknél vegyük figyelembe, hogy a túl nagy rés már nem szerencsés.

Mivel jellemzősen tőzsdei kereskedésben használatos a Breakaway gyertyaalakzat, így a forgalmi értéket érdemes figyelni. Az első négy gyertya forgalma nem bír nagy jelentőséggel, de az ötödik, a Breakaway gyertyaalakzatot lezáró már igen. Ez legyen nagy forgalmú. Egyrészt haladja meg az átlagot, másrészt a középső három gyertyánál mért forgalmat. Nem szerencsés. Ha a fordulónál (de a kitörésnél sem) a kis forgalom. Nem a piaci erőt jelzi a gyenge forgalom.

Az ajánlati könyvet is lehet vizsgálni. Ha a Bearich Breakaway gyertyaalakzat alatt, a Bullish Breakaway gyertyaalakzat felett nagymértékű, kirívóan nagy ajánlatok találhatóak, akkor azok gyengíthetik a fordulatot. Ezt általánosságban is érdemes követni. Ha a fordulatnál erős támasz/ellenállásra utal az ajánlati könyv, akkor már kisebb az esélye a fordulatnak.

Ha a Bearich Breakaway gyertyaalakzat felett, a Bullish Breakaway gyertyaalakzat alatt erős támasz/ellenállás szint található az az alakzatot erősíti. Ha pedig az ötödik gyertya erős szintre zár, azaz azt nem tudta áttörni a további mozgás már kétséges. Mindkét esetre érdemes kiemelten figyelni, mert a Breakaway gyertya kialakulhat egy szintnél, ha az állítja meg a mozgást és kialakulhat egy szint törése után is, amikor a behalt, hamis kitörés után fogy el a lendület.

Milyen piaci mozgás mutat a Breakaway gyertyaalakzat?

A Breakaway gyertyaalakzat jellemzően jól értelmezhető alakzat. A trend folyatódik, az első gyertya is trendirányú. Majd a trendet egy rés és a második napi trendirányú mozgás is erősíti. Itt még a trendirányba kereskedő erők vannak többségben. Ezt egy semleges nap követi, melynél már sokkal kiegyensúlyozottabbak a viszonyok. A negyedik nap még egy utolsó trendirányú mozgásra képes a piac. Ezt követi a teljes és erős fordulat, amikor az eddigi trend elleni erők olyan erőre kapnak, hogy több napi távot egy nap a másik irányba tud menni a piac.

Az alakzatot feloszthatjuk három jól elkülönülő részre. Így talán könnyebb értelmezni a mozgást. Az első az első nap, ami a Bearich Breakaway gyertyaalakzatnál emelkedést jelent, ehhez tartozik még a trendirányú rés is. Ez az előző mozgás része, itt még nem változott meg a vevői nyomás. Majd ezt követi a középső három gyertya, ami bár még emelkedő, de igazi erőteljes mozgásra nem képes. A vevők elgondolkodnak, kivárnak, esetleg sokan már realizálnak is. Ezt a bizonytalanságot zárja le egy fordulat, amit az ötödik gyertya jelképez.

Az elbizonytalanodó, a kiváró, az eddigi trendnek kimerülést mutató mozgásnak sok esetben két oka van. Az egyik egy fundamentális hír, ami fordíthatja az irányt. Ekkor természetes a bizonytalan mozgás, hiszen a hír, adat tartalmát (elméletileg) senki nem tudja előre és a piaci szereplők várják a döntésükhöz az új adatokat. A másik jellemző ok már a technikai elemzés témájába vág: erős szint környéken, ahol a technikai alapon kereskedők kivárnak. Sokan ide helyezik el acélárat, realizálnak és várják a szint törését, vagy azon való fordulatot.

Mindkét esetben érdemes figyelni a piacot, hiszen akár a hír időpontja, akár a technikai szint előre tudható. A Breakaway japángyertya alakzat célárat nem határoz meg. A stopokhoz ideális, hiszen fordulatot jelez, ahol a kialakuló csúcs, vagy völgy megfelelő oldalára rakott stop jó lehetőségeket adhat.

Breakaway összefoglalása:

  • Fordulatot jelez
  • Ötgyertyás japángyertya alakzat
  • Viszonylag kötött formáció
  • Erős jel
  • Szinteknél kiemelten figyelendő
  • Jellemzően részvény piaci felhasználás
  • Stop helyet is ad
  • Célárat nem határozhatunk meg ebből
  • Előző trendet várunk el
  • Szimmetrikus

Japán gyertyák kereskedése részletesen:

  1. Fordított kalapács japán gyertya kereskedései jelzések
  2. Kalapács japán gyertya használata, kereskedése
  3. Hosszú testű japán gyertyák
  4. Rövid testű japán gyertyák
  5. Doji japán gyertya használata, kereskedése
  6. Marubozu japán gyertya
  7. Sírkő japán gyertya
  8. Hullócsillag japán gyertya
  9. Szitakötő doji japán gyertya
  10. Abandoned baby japán gyertyák jelzései, kereskedése
  11. Engulfing gyertya, befogó gyertya
  12. Evening doji star japán gyertya
  13. Evening Star japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  14. Három fehér katona japán gyertya alakzat
  15. Három fekete holló japángyertya használata
  16. Kicking japán gyertya alakzat használata
  17. Kulcsforduló japángyertya alakzat használata
  18. Akasztott ember japán gyertya a tőzsdén
  19. Morning Star japán gyertya alakzat használa
  20. Morning Doji Star japán gyertya alakzat használa
  21. Abandoned Baby japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  22. Hanging Man japángyertya alakzat használa
  23. Belt Hold japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  24. Above The Stomach japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  25. Advance Block japángyertya alakzat használata a tőzsdei kereskedésben
  26. Dark Cloud Cover japán gyertya használata a tőzsdei kereskedésben
  27. Breakaway japán gyertya alakzat használata a gyakorlatban
  28. Below The Stomach japángyertya alakzat  használata
  29. Concealing Baby Swallow japángyertya tőzsdei felhasználása
  30. Bearish Deliberation japán gyertya alakzat használata
  31. Three-line strike japán gyertya tőzsdei kereskedése
  32. 14 legjobb megbízhatóságú fordulós japán gyertya a tőzsdén
  33. 5 szűrőprogram japán gyertyák kereséséhez, vizsgálatához
  34. 10 népszerű japán gyertya összefoglalása, megbízhatósága
  35. A japán gyertya alakzatok 76%-a nem működik.. [Előadás]
  36. A japán gyertyák használhatatlan eszközök?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak