Tőzsde könyvek kezdőknek: 17 könyv, amiből sokat tanultam

Az alábbiakban bemutatok néhány könyvet, mely érdekes lehet tőzsdei kereskedőknek, befektetőknek. Nagyrészt azokról a tőzsdei könyvekről lesz szó, melyet érdemes lehet tanulmányoznunk. A felsorolásban számos olyan könyvet fogsz találni, melyek kereskedők módszereit tárgyalja. A felsorolást először azokkal a tőzsde könyvekkel kezdem, melyekből ismert tőzsdei kereskedőktől tanulhatsz.

1) Edwin Lefévre - Egy spekuláns feljegyzései

Az Egy spekuláns feljegyzései című könyv a hírek spekuláns, Jesse Livermore kereskedési módszerét dolgozza fel. Livermore még a távírók korában kereskedett a tőzsdén, és kifejezetten rövidtávon kötötte az ügyleteit. A módszeréről számos részletet ismerhetünk meg, de ne számítsunk arra, hogy egy komplett technika derül ki a könyvéből, viszont számtalan, a tőzsde működésével kapcsolatos ma is  érvényes igazság derülhet ki az olvasó számára. Például már Livermore idején is működtek fogadóirodák, ahol a részvények árfolyam változására fogadhattunk a fogadóiroda ellen. Ennek mai megfelelője a CFD kereskedés, mely mögött valós részvény-tranzakció nincs. Livermore saját szerzőként is írt egy könyvet, mely szintén hasznos olvasmány. Ez azonban magyar nyelven nem jelent meg, a címe: How to Trade In Stocks. Livermore módszereiről itt az oldalon is beszéltünk: Livermore módszerének részletei.

2) Nicolas Darvas - Hogyan nyertem 2 millió dollárt a tőzsdén?

Bár Livermore módszereit tárgyaló könyvet sokkal többen ajánlják, ismerik, nekem Darvas könyve jobban tetszett. Egyrészt azért, mert a technikáját sokkal részletesebben kifejti a könyvében, és több példát is láthatunk az ügyleteiről. A könyvéből megismerhető technikát Darvas doboz technikaként tárgyaltuk itt az oldalon is: Darvas doboz tőzsdestratégia.

3) The Market Wizards - A piac varázslói

A Market Wizards sorozatot Jack D. Schwagernek köszönhetjük, aki ismert kereskedőkkel, hedge fundok vezetőivel készített interjúkat foglalja össze könyvében. A kereskedők közül külön kiemelném Ed Seykota, Paul Tudor Jones, Richard Dennis (teknős stratégai: Hogy működik a teknős, turtle stratégia, technika), Jim Rogers, és Van K. Tharp interjúját. Ezektől a spekulánsoktól számos hasznos dolgot tanulhatunk. Ne számítsunk azonban olyan részletes technika bemutatásra, mint Darvas esetében, de ennek ellenére nagyon jó olvasmány a könyve. A Market Wizards könyv magyarul is megjelent, és most a bejegyzés írásához össze is vetettem a két könyvet. Itt volt mindkét könyv a könyvespolcomon, de csak most tűnt fel, hogy a magyar kiadás fele olyan vastag, és úgy nézem, számos spekulánssal készített interjú kimaradt a magyar változatból. Ennek ellenére hasznos olvasmány, melyet magyarul  Jack D. Schwager A piac varázslói címen találunk meg.

4) Nicholas Dunbar - A talált pénz

Érdekes  történetet mesél el Dunbar a Long-Term Capital Management hedge fund sikeréről, majd gyors összeomlásáról. Mi történik akkor, amikor egy Nobel-díjas elmélettel gyakorlatilag kockázat nélkül óriási profitra tesz szert egy hedge fund? Majd pedig egy extrém ritka esemény miatt olyan mértékű veszteséget kénytelen a társaság elkönyvelni, hogy ha nem mentik ki a céget, akkor a világ nagybankjait is magával rántotta volna. A könyv megjelent magyarul, de már nem kapható, próbálkozni lehet, én is egy használt példányt tudtam belőle szerezni. A témát, a könyv alapján itt tárgyaltuk: Egy sikeres hedge fund bukása.

5) Soros György - A 2008-as hitelválság és következményei -

Sorosnak több könyve is megjelent magyarul.  Érdemes ezeket is elolvasni, de ne számítsunk arra, hogy Soros spekulációs módszerei részletesen megismerhetők ezekből a könyvekből. Többet tudhatunk meg Soros Quantum alapjának stratégiájáról, ha a The Market Wizard könyvben elolvassuk Stanley Druckenmiller-el készített interjút. Druckenmiller vezette ugyanis Soros alapján 1988 után. Előtte szintén ismert kereskedővel, mégpedig Victor Niederhoffer-el dolgozott együtt Soros (Niederhoffer technikájáról néhány gondolat: Trenddel szembeni kereskedés, kontra stratégiák).

6) André Kostolany tőzsde könyvei

André Kostolany könyvei már több, mint 10 éve megjelentek itthon. Soros mellett Kostolany a legismertebb tőzsdei spekuláns hazánkban. Nagyon jó könyve az Egy spekuláns bölcsessége, Tőzsdepszichológia, A pénz és a tőzsde csodavilága, Több mint pénz és mohó vágy.  A fenti négy könyv mellett a Kedvenc történeteim a pénzről című könyvében több spekulációs ügyletéről is beszél Kostolany. Ezek azért is értékes információk, mert látjuk belőle, mi történik válságok alatt a tőzsdéken, pénzpiacokon.

7) Alexander Elder - Trading for a living

Alexander Elder Trading for a living című könyve a technikai elemzéssel, és a technikai elemzés alapján működő kereskedési stratégiákról szól. Bemutatja könyvében az ismert tripple screen stratégiát is, melyről mi is beszéltünk: Elder Triple Screen stratégia, kereskedési technika. A könyvből megtanulhatjuk, hogyan kell felépíteni egy kereskedési stratégiát, hogyan álljunk neki a rövidtávú kereskedésnek.

8) Thomas N. Bulkowski - Encyclopedia of Candlesticks

Thomas N. Bulkowski-nak sokat köszönhetnek a rövidtávú kereskedők, ugyanis könyveiben összegyűjtötte, és visszatesztelte az ismert japán gyertya és árfolyam alakzatok típusait. Az Encyclopedia of Candlesticks 100 különböző japán gyertyát tárgyal (valóságban kevesebb a gyertyák típusa, de Bulkowski külön tárgyalja a medvepiaci és bikapiaci eseteket), megbízhatóságukkal kapcsolatos információkat is találunk a 900 oldalas könyvben. Azért érdemes elolvasnunk, mert így látni fogjuk, melyek magas megbízhatóságú japán gyertya alakzatok, illetve egyáltalán mennyire érdemes a japán gyertyákra hagyatkozva kereskedni. A japán gyertyákat részben itt az oldalon is tárgyaltuk: Japán gyertya használata az elemzésekben.

9) Thomas N. Bulkowski -  Encyclopedia Of Chart Patterns

Bulkowski másik könyve az árfolyam alakzatokkal foglalkozik. Összesen 63 különböző árfolyam alakzatot tárgyal Bulkowski. Ezek között a különböző eseményekhez kötött alakzatok (például gyorsjelentések kereskedése) is megtalálható. Az alakzatoknak nem csak a leírása, de a hatékonyságuk, múltbeli visszatesztelése is megtalálható ebben a 900 oldalas könyvben. Teljes részletesség és alaposság jellemzi Bulkowski munkáját.  Csak példaként említeném meg, hogy a dupla alj alakzat négy típusát különíti el az aljak kialakulása szerint, és ezeket külön teszteli. Véleményem szerint ez utóbbi könyve jobban hasznosítható a tőzsdei kereskedésben, mint a japán gyertyákkal foglalkozó, így inkább ezzel a könyvvel kezdjük. Alakzatok, és kereskedésükkel kapcsolatos információkról itt beszéltünk: Tőzsde, forex árfolyamalakzatok típusai, összefoglalásuk.

10) Benjamin Graham - Az intelligens befektető

Benjamin Graham-et tekintik az egyik legjobb befektetőnek, aki befektetéseivel hosszú évtizedeken keresztül felülmúlta a piaci hozamokat. Graham könyveivel megalapozta a részvényelemzés ma is használt módszereit. Három könyvet is írt a témában. Graham legelső könyvét a Security Analysis, magyarul Értékpapír-elemzés című tankönyve 1934-ben került kiadásra, mellyel megalapozta a részvényelemzés, fundamentális elemzés módszereit. Graham további munkája a The Interpetation of Financial Stataments, majd pedig a magyarul is megjelent Intelligens Befektető című könyve (első angol nyelvű kiadás 1949-ben volt), mely kifejezetten az egyéni, hétköznapi befektetőknek szól.  Graham leghíresebb tanítványa Warren Buffet, aki 2017-ben a világ második leggazdagabb embere volt. Buffet számos módszert vett át Grahamtől, de befektetési stratégiája több pontos is eltér. A témáról részletesen: Buffett, Graham és az értékalapú befektetők mégsem tévedtek?

11) Mary Buffett - Buffettology című könyve

Mary Buffett több könyvet is írt Warren Buffett befektetési módszereiről. Ezek közül nekem a The Buffetology és a The New Buffetology tetszett a legjobban. A két könyv kiegészíti egymást, tehát nem egy új kiadásról van szó, hanem a The New Buffetology könyvben további részvény kiválasztási módszereit ismerhetjük meg a híres befektetőnek. Nem kifejezetten tőzsdei kereskedőknek, hanem részvénypiaci befektetőknek lehetnek hasznosak Buffett tanácsai, melyről beszéltünk már mi is: Warren Buffett és a 225 millió orangután.

12) Dual Momentum Investing Gary Antonacci

Gary Antocci egy momentum befektetési stratégiát tárgyal a Dual Momentum Investing című könyvében. Nem csak általános befektetői információkat, hanem egy konkrét befektetői stratégiát ismerhetünk meg a könyvből. A stratégia visszatesztelés is megismerhető a könyvből. Sokat tanulhatunk Antonacci-tól, például hogyan teszteljünk vissza egy stratégiát, milyen mutatók alapján értékeljük, milyen hibákat kerüljünk el a befektetés során.  A módszeréről röviden mi is beszéltünk: Momentum-anomália a tőzsdén: Milyen stratégiák használják ki?

13) Triumph of the Optimists: 101 Years of Global Investment Returns

Ha meg akarjuk érteni a jelent, akkor meg kell ismernünk a múltat. Ebben segíthet nekünk a Triumph of the Optimists című könyv, mely az elmúlt 100 évre tekint vissza kötvény, részvénypiaci folyamatok, hozamok tekintetében. Bár megszokhattunk, hogy a legtöbb könyv, vagy stratégia az Egyesült Államok részvénypiacára vonatkozik (például buy and hold stratégiák), de ebben a könyvben a fejlett országok (21 ország) gazdaságáról, részvény és kötvény piacáról is információkat szerezhetünk. Például mi történt a nagy gazdasági válság alatt Németországban? Mekkorát esett a japán tőzsde a második világháborút követően (97%-ot)? Vagy miért volt 1973-1974 között recesszió az Egyesült Királyságban, mekkorát esett ekkor a részvénypiac (71%-ot)? Néhány gondolat a könyvből: Ezek a legjobb befektetések az elmúlt 100 év alapján.

14) Robert Shiller: Irrational Exuberance

Robert Shiller Nobel-díjas közgazdász neve ismerősen csenghet a tőzsdei kereskedők számára, hiszen számos tőzsdei összefüggés, anomália kimutatása a nevéhez köthető. Többek között a CAPE-mutató kifejlesztése, az osztalékhozam és a jövőbeni hozammal kapcsolatos vizsgálatairól is ismert, és könyvében a tőzsdék alapvető működésével kapcsolatban szerezhetünk ismereteket. Nem kapott akkora sajtóvisszhangot, de Robert Shiller a dotkom lufi és a 2008-2009-es ingatlanpiaci lufi kipukkadása előtt is figyelmeztette a piaci szereplőket, és talán ebből is látható, hogy érdemes az átlagos befektetőnek tanulnia Shiller professzortól.

15) Jeremy J. Siegel: Stock for the long run

Jeremy J. Siegel neve kétség kívül megkerülhetetlen, ha valaki komolyabban foglalkozik a részvénypiaci befektetésekkel. Ugyanis a Pennsylvaniai Egyetem professzora készítette el az amerikai befektetési eszközökkel elérhető hosszú távú, 200 évre visszatekintő hozamokat, melyről a Stocks for the long run című könyvében számolt be. Siegel professzor könyvében a hosszútávú részvény befektetésekkel foglalkozik, és nyugodtan kijelenthető, hogy a Stock for the long run című könyve tulajdonképpen a vedd meg és tartsd, a passzív befektetés, a különböző lusta portfóliókat kialakító befektetők bibliája lett. Igaz ugyanakkor, hogy a legújabb vizsgálatok azt mutatják Siegel professzor adatai nem pontosak, korábbi hibás adatokon alapulnak. Erről bővebben itt olvashatsz: Tévedésen alapul a passzív befektetés, és a vedd meg és tartsd elv?

16) Burton G. Malkiel: Bolyongás a Wall Streeten

A hatékony piacok elmélete megkerülhetetlen téma, ha tőzsdei kereskedésről, befektetésről van szó, hiszen a hatékony piacok elméletének legfontosabb tétele, hogy a piacok racionálisak, azaz az egyes eszközök ára a valós értéküket fogja mutatni. Ha ugyanis apróbb eltérés mutatkozik a részvény értéke és az ára között, akkor ez gyorsan arbitrálódik, azaz ebből következik, hogy nem lehet a piacot kijátszani, nincs lehetőség a felülteljesítésre. Nincs tehát lehetősége a tőzsdei kereskedőknek arra, hogy felülteljesítsenek, maximum nagyobb kockázat vállalása mellett. A fentiek ellenére mégis összefüggések, anomáliák széles körét (kb. 300 ilyen összefüggés ismert itt és itt beszéltünk ezekről) kutatták az elmúlt évtizedekben, és a hatékony piacok elmélete is kiegészítésre került ezen összefüggések egy részével. A hatékony piacok elmélete, és az ehhez kapcsolódó random walk elméletet részletesen megismerheted Burton G. Malkiel könyvéből, aki Eugene Fama segítségével írta meg nagy sikerű könyvét a tőzsdék működésére. Kezdő tőzsdei kereskedőknek ajánlott olvasmány: Bolyongás a Wall Streeten

17) Tények és tévhitek a tőzsdéről, befektetésről

Ha nincs időd elolvasni sok könyvet a témában, akkor olvasd el összefoglaló könyvünket, melyben az ismert, népszerű befektetési, tőzsdei összefüggéseket, tévhiteket, a ma népszerű befektetési stratégiák előnyeit, hátrányait tekintjük át. Ezek között nagyon sok olyat találunk, melyek az első visszateszteléseken elbuknak, azonban megismerhetünk számos összefüggést, piaci anomáliát, melyek ismerete hasznos lehet. 50 témában csoportosítva, számos tényt és tévhitet megvizsgálunk a tőzsdei kereskedéssel, spekulációval, befektetéssel, a részvények világával kapcsolatban, és ezeket megpróbáljuk objektíven bemutatni, azaz az előnyök mellett a hátrányok is tárgyalásra kerülnek. Néhány fontosabb téma, melyet tárgyalunk: 1. Mindegy mikor lépsz piacra, ha rendszeresen vásárolsz? 2. A részvényekkel hosszú távon csak nyerhetsz? 3. Nincs értelme időzíteni? Úgysem lehet felülteljesíteni a piacot? 4. A befektetéssel meg kell várni a következő válságot? 5. Időzítés a dual momentum stratégia szerint 6. Lehetséges a Shiller P/E mutatóval időzíteni? 7. Milyen esélyed van a Buffett-féle portfólióval? 8. Magas osztalékhozamra fókuszáló portfóliók 9. Miért, hogyan vezetnek félre a hírek, elemzések, tippek? 10. A mutató, mely a 2. világháború óta nem tévedett.. 11. A befektetők a medvepiacra készülnek, ideje eladni a részvényeket? 12. Dr. réz nem hazudik? 13. Összeomlást jelez a 21-es szabály? 14. Tévedhetetlen mutatók, indikátorok.. 15. Miért nem jelezhető előre a válság? Mit csinálj helyette? 16. Jó ötlet mélyponton részvényt vásárolni? 17. Miért nem működik a technikai elemzés? 18. A japán gyertyák 76%-a nem működik 19. Brókercégek trükkjei 20. Miért fogsz veszíteni a "nem veszít" stratégiával a tőzsdén? További részletek a könyvről..

18) Tőzsdei Anomáliák

Befektetők széles köre próbálja ki a képességeit a részvénypiacokon, kifejezetten azért, hogy a kockázatmentes befektetéseket meghaladó hozamot érjen el. Annak ellenére, hogy a tőzsdei kereskedés egyszerűnek van beállítva, a kereskedők körében végzett átfogó felmérések azt mutatják, hogy a tőzsdén kereskedők 70-85%-a nem képes nyereségesen kereskedni hosszú távon. Azaz a kezdeti, irreális vágyakkal teli időszak után következik a kijózanodás, amikor a kereskedő rájön, hogy a tőzsde mégsem olyan egyszerű, azok a hozamok mégsem olyan nagyok, mint amilyennek első nekifutásra gondolta. Ekkor érkezik el a befektető oda, hogy belátja, a tőzsdei kereskedés egy szakma, és vagy feladja, vagy tudását mélyítve, megpróbálja megérteni a piaci folyamatokat, feltárni azokat az összefüggéseket, melyekkel a jövőbeni hozam növelhető.

Ebben az útvesztőben segíthet az olvasónak ez a könyv, melyben a szerző összegyűjti az elmúlt évtizedek kutatásokkal megalapozott összefüggéseit. A könyvben tárgyalt ismeretek, összefüggések többségére igaz, hogy statisztikailag szignifikáns vizsgálatokon alapulnak, azaz 95%-os biztonsággal kijelenthető, hogy ezek az összefüggések léteznek, és létezésük nem a véletlen műve.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy mára már 296 olyan összefüggés azonosítható (statisztikailag szignifikánsan), melyek kapcsolatba hozhatók a jövőbeni hozammal. Ebből a 296 összefüggésből 138 a szigorúbb, bonferronni-teszten is átmenne. Ezen összefüggések, tőkepiaci anomáliák közül emeli ki azokat a könyv, melyek a legnagyobb hatásúak, és a részvénypiacokon akár a gyakorlatban is alkalmazhatók.

A tőzsdei kereskedéssel kapcsolatos módszerek, összefüggések tárgyalása során több, mint 200 forrást tanulmányozott át a szerző, melyek az elmúlt évtizedekben megjelent legújabb tőkepiaci kutatások eredményeit tartalmazzák.

Többek között a következő témákat tárgyalja a könyv: value-hatás, value-stratégiák visszatesztelése, momentum-hatás, size-effektus, béta-anomália, volatilitás-effektus, asset growth hatás, cooking the book technikák, long-term reversal effect, net issues anomáliák, PEAD-anomália, short-term reversal effect, 92 kutatás eredménye a technikai elemzés eszközeivel kapcsolatban. További részletek a könyvről..

19) Hogyan NE tévedj a pénzügyekben

A Hogyan NE tévedj a pénzügyekben című könyvnek elsődlegesen az a célja, hogy bemutassa az olvasó számára, miért tévedünk a pénzügyekben, a befektetések világában. Megismerjük azokat a kognitív torzításokat, előítéleteket, tévhiteket, tesztelési hibákat, manipulációkat, melyek nagyban felelősek a hibás befektetési döntésekért, és vélhetően az okokat felderítve, az olvasó hasznára lehetnek a leírtak abban, hogy a pénzügyi tudása fejlődjön, a jövőbeni befektetési döntései javuljanak.

Tévedünk. A legtöbb ember számára egy mindennapos jelenségről van szó, azonban a pénzügyi tévedések jelentősen eltérnek a hétköznapi élet tévedéseitől. A pénzügyek területén a tévedések a leggyakrabban az alacsonyabb hozamban, a magasabb költségekben nyilvánulnak meg, de gyakori, hogy jelentős anyagi veszteség éri a befektetőt vagy csalás áldozata lesz, esetleg rengeteg időt és pénzt pazarol nem működő módszerek elsajátítására. Ugyanakkor azt is látni kell, hogy az emberek sajátos okok miatt követnek el hibákat a pénzügyek, befektetések világában, és a jó hír az, hogy ezek egy része kontroll alatt tartható.

Ugyanis a tévedések jelentős része köthető különböző érzelmi és kognitív torzításokhoz. Ezen problémák forrása pedig az emberi agyban keresendő, mely hosszú évezredeken keresztül fejlődött, hogy segítse az embert a túlélésért folytatott harcban. Azok az ösztönök, megérzések, előítéletek, melyek segítették az embert a túlélésben, a pénzügyek területén haszontalanok, sőt ezek teszik rossz befektetővé az embert. Vizsgálatok sora áll rendelkezésünkre, melyekből kiderül, hogy a gondolkodásmódunk, az ösztönök, az érzelmek, az előítéletek számos módon akadályozzák, hogy racionális döntéseket hozzunk a pénzügyeink során.

A kognitív torzításokon túl, a tévedések másik nagy forrása a múltbeli adatok helytelen értelmezése. Ennek alapja, hogy a befektetők hajlamosak összefüggéseket látni ott, ahol valójában semmi sincs. Stratégiákat, módszereket, összefüggéseket, véleményeket fogadunk el úgy, hogy mögöttük nincs elegendő bizonyíték, alacsony esetszámon lettek kimutatva, a sajátos adattartomány megválasztásának az eredményei.

További problémaforrás a logikusnak tűnő összefüggések elfogadása, melyek a valóságban nem léteznek, de mivel logikusnak tűnnek, elfogadjuk ezeket. Ebbe a körbe sorolhatjuk azt is, hogy nem veszünk tudomást a véletlenszerűség jelentőségéről. Pedig a véletlenszerűség veszélyes, mert a táptalaja a különböző módszereknek, elméleteknek, összefüggéseknek, melyek azt a látszatot keltik, hogy uralni tudjuk a piacot, és nem leszünk tekintettel arra, hogy a részvénypiaci árakra (így a befektető hozamára) nagy hatást gyakorol a véletlen. A fentiek mellett pedig számos tévhit, előítélet formálja a részvénypiaccal, befektetésekkel kapcsolatos elképzeléseinket (például a következő google-részvény megtalálása), melyek mind megalapozzák azt, hogy tévedni fogunk, rossz döntéseket hozunk. További részletek a könyvről..

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link