Trenddel szembeni kereskedés, kontra-stratégiák a tőzsdén

Az online tőzsdei kereskedésről szóló sorozatunk következő részében a trenddel szembeni kereskedést, az ún. kontra stratégiákat beszéljük meg. A kontra stratégiákban alkalmazott megközelítés teljesen ellentétes a trendkövető magatartással, ami egyébként sokkal jobban megfelel a kezdő tőzsdei kereskedőnek. Cikkünkben a kontra stratégiákhoz használható indikátorokat is megbeszéljük, illetve a trenddel szembeni kereskedés egyik ismert alakját, Victor Niederhoffer eredményeire, módszerére is kitérünk.

Ahogy fentebb is utaltam rá a kezdő tőzsdei kereskedők jobban járnak, ha a klasszikus trendkövető magatartást folytatják a tőzsdei kereskedésben. A trendkövető stratégiákkal kapcsolatban több témát is megbeszélünk már. A továbbiakban már kizárólag a trenddel szembeni kereskedést beszéljük meg.

Mi a trenddel szembeni kereskedés lényege?

A trenddel szembeni kereskedés során a kereskedő a meglévő trend fordulatához időzíti a pozícióba lépést, azaz megpróbáljuk eltalálni, hogy mikor merül ki a meglévő trend, és mikor következik be a fordulat. A trenddel szembeni kereskedés szabályait az ún. kontra stratégiák írják le, és ez a megközelítés teljesen ellentéte a hagyományos trendkövető stratégiáknak. Ott ugyanis kifejezetten tilos a trend irányával ellentétes pozíciót felvenni. Míg tehát a trendkövető stratégiáknál a cél a meglévő trend kihasználása, addig a trenddel szembeni kereskedésben a meglévő trendben bekövetkező fordulatot próbálja a kereskedő eltalálni.

Általánosságban elmondható, hogy a két megközelítés találati aránya és átlagos hozam/kockázat aránya is eltér. Ugyanis a trenddel szembeni kereskedés, kontra stratégiák találati aránya jellemzően rosszabb, mint egy trendkövető stratégiának, így a kereskedőt nagyon sokszor éri a kudarc élménye. Ha pedig nem vagyunk kellően fegyelmezettek a sok téves kötés, veszteség, kudarc élmény oda vezethet, hogy a kontra stratégia szabályait nem követjük pontosan.

Bár a találati aránya általában rosszabb ezeknek a kontra tőzsdestratégiáknak, ugyanakkor az átlagos hozam-kockázat aránya jobb, mint egy trendkövető stratégiának. Tehát a kontra tőzsdestratégia sok téves jelet ad, amit meg kell kötnie a kereskedőnek, de ha eltaláljuk a fordulatot, akkor a kis kockázatra, nagy hozam jut, mivel a fordulat, a kialakuló új trend elején lépünk be.

A fenti tulajdonsága miatt sem feltétlenül jó választás a kontra tőzsdestratégia egy kezdő kereskedő számára. A másik fontos tulajdonság a stop használata. Ugyanis itt a legnagyobb szigort kell alkalmazni, mivel a trendiránnyal ellentétesen felvett pozíció akár a végtelenségig is a kereskedő ellen mehet. Bár nem szerencsés, de láthatunk olyan trendkövető kereskedőket, akik nem használnak stop megbízásokat, illetve egy bizonyos szinten mentális stopot alkalmaznak (részletek: Stopok célja, mentális stop).

Egy trendkövető stratégiában, ha szerencsénk van, akkor a trend folytatásával kiülhető a stop nélküli helyzetben a veszteség. Mivel a találati arány jobb, mint a kontra stratégiákban, így egy darabig a kereskedőnek szerencséje lesz, és valóban nem veszít a fegyelmezetlen stop használat miatt. Az már egy másik kérdés, hogy előbb utóbb veszíteni fog, amikor a meglévő trend fordul. Ugyanakkor egy kontra tőzsdestratégiában a rossz találati arány miatt már az első néhány kötés után bent ragadhatunk akár hetekre, hónapokra, évekre egy pozícióban, ha nem használunk stop megbízást.  Látható tehát a fentiekből, hogy alapvető különbség van a trendkövető és trenddel szembeni tőzsdestratégiák között. Az eredménygörbe, a visszaesések mértéke, az átlagos hozam-kockázat arány, a találati arány is eltérő. Általánosságban azt lehet mondani, hogy a kontra stratégiák pszichésen nehezebben végrehajtható stratégiák, könnyen hibát elkövetni.

Miért tűnik könnyűnek a kontra tőzsdestratégiák alkalmazása?

A fentiek ellenére egyébként az átlagos kezdő kereskedő számára a kontra stratégia egy szimpatikus, könnyen végrehajtható rendszernek tűnik. A kezdők többségének ugyanis kifejezetten az a célja, hogy egy-egy mozgás kezdetét, a trend kialakulás legkorábbi időpontját találja meg, és ott lépjen pozícióba. Az alábbi képen példát láthattunk arra, hogy miért tűnik könnyűnek a kontra tőzsdestratégia. Ugyanis ha visszatekintünk a múltba, akkor a grafikonon számos olyan helyzetet látunk, amikor nagy mozgások alakultak ki. Ezeket utólag könnyű észrevenni, és itt az "utólag" szón van a hangsúly. Tipikus kereskedői hiba, azt gondoljuk ezen néhány múltbeli eset alapján, hogy könnyen kereskedhetők ezek a szituációk, mivel nem vesszük figyelembe azokat az eseteket, amikor hasonló fordulós jelek alakulnak ki a piacon, de a várt mozgás nem következett be. Tehát nem történt meg a trend fordulat, így ha ott beléptünk volna, vesztes ügyletünk lett volna.

Tőzsdestratégiák: trenddel szembeni kereskedés, kontra stratégiák 1.kép

A fenti hibát tehát úgy lehet a legegyszerűbben elkerülni, hogy a múltbeli grafikonon visszatekintése helyett egy szimulációt futtatunk le, és így próbáljuk meg eltalálni a fordulatot. Ebben az esetben már ki fog a kereskedő számára derülni, hogy bár elsőre könnyűnek tűnik a fordulatok eltalálása, valós körülmények között ugyanolyan nehéz a stratégia kivitelezése, mint egy trendkövető tőzsdestratégia esetén.

 
 

Kontra tőzsdestratégiák eszközei

A kontra tőzsdestratégiák alapvető eszközeit a technikai elemzés eszközei között találjuk, illetve számos egyéb piaci összefüggést, divergenciát figyelnek a kontra tőzsdestratégiát alkalmazó kereskedők, melyek alapvetően nem a technikai elemzés eszközei közé tartoznak. Mindkét kategóriát megbeszéljük az alábbiakban, kezdjük először a technikai elemzéssel. A technikai elemzésnek számos eszköze van, melyek a kontra tőzsdestratégiákban felhasználható. Ilyen eszközök a különböző árfolyam alakzatok, ezek között számos árfolyam alakzat kifejezetten fordulatot előre jelző. Többek között az alábbi alakzatok tartoznak ebbe a kategóriába:

Az alakzatok mellett a japán gyertya formációk közt is találunk fordulós japán gyertyákat:

A fentiek mellett gyakori, hogy indikátorokat találunk a kontra tőzsdestratégiákban. Erre a célra nagyrészt az oszcillátor típusú indikátorok használhatók, például:

A fenti két indikátor használatát a hivatkozott oldalakon lehet részletesen megismerni. Röviden csak annyit mondanék el a használatukról, hogy jelzik, ha a részvény, deviza árfolyama túlvett vagy túladott állapotba kerül. Ezek lehetnek azok az időszakok, amikor a kontra tőzsdestratégiát használók odafigyelnek, és potenciális belépési jeleket keresnek. Értelemszerűen túlvett állapotban esésre spekulálunk, azaz short pozíciót nyitunk, míg túladott helyzetben emelkedést várunk, vételi pozícióban gondolkodunk. Az alábbi képen az RSI indikátort látjuk. Jelöltem egy fordulatot a grafikonon, ahol az RSI indikátor túladott tartományba (30-as érték szaggatott vonallal jelölve) kerül.

Tőzsdestratégiák: trenddel szembeni kereskedés, kontra stratégiák 2.kép

Mielőtt téves következtetéseket vonnánk le egyetlen esetből, fontos hangsúlyozni, hogy egy kiválasztott utólag könnyű esetet láthatunk a grafikonon. Ha szimulációkat futtatunk le az RSI indikátorral kapcsolatban, látni fogjuk, hogy számos esetben túladott tartományban sem jön a fordulat, hanem marad az indikátor túladott tartományban és a kereskedett termék ára esik tovább. Önmagában tehát egyetlen indikátorra alapozva nem lehet eredményes kontra tőzsdestratégiát kialakítani. Az oszcillátor típusú indikátor jelzései közé tartoznak a divergenciák értelmezései is, ezekről bővebben: Divergencia

Az oszcillátor típusú indikátorok mellett a mozgóátlagok használata is elterjedt a kontra tőzsdestratégiákban. Ekkor a túlvett, túladott állapot egy rövid és egy hosszú periódus idejű mozgóátlag alapján kerül megállapításra. Ha jelentősen eltér a rövid mozgóátlag a hosszú periódusú mozgóátlagtól, akkor túlvett vagy túladott állapot alakult ki. Ugyanígy lehet vizsgálni a mozgóátlag és az árfolyam helyzetét is, azaz ha az árfolyam eltér a mozgóátlagtól, akkor túladott vagy túlvett helyzet alakul ki. Szintén igaz erre a jelzésre is, hogy önállóan alkalmazva nem lesz eredményes a stratégia.

A kontra tőzsdestratégiák és a piaci összefüggések

A technikai elemzés jelzésein túl számos piaci összefüggést is használnak a kontra tőzsdestratégiát alkalmazó kereskedők. Ezek közül a legismertebbek az alábbiak:

Kontra tőzsdestratégiák és Victor Niederhoffer

A kontra tőzsdestratégiák egyik ismert alkalmazója Victor Niederhoffer, aki a 80-as években kezdte meg a kereskedést. Először 8 éven keresztül Soros György Quantum Alapjánál dolgozott, ezt követően alapította meg saját hedge fundját Niederhoffer Investments néven. A hedge fundot 1997-ig működtette. Az indulástól számított évesített hozama 1996-ig 35% volt évente. Gyakorlatilag a világ legjobban teljesítő Hedge Fund menedzsereként tartották számon, majd jött  a 97-es Ázsiai válság. Ekkor szintén kontra stratégiát alkalmazott Niederhoffer, azaz megvásárolta a bajban levő Thai bankok részvényeit. A részvények azonban tovább estek, és a tőkeáttétel, illetve a válság miatti nagy volatilitás óriási veszteséget okozott, így Niederhoffer hedge fundja bezárt, visszaadta az ügyfeleknek a megmaradt tőkét és abbahagyta az alapkezelést. 1998-tól saját tőkével kereskedett tovább Niederhoffer, majd 2001-től ismét hedge fundot alapított és egy öt éves periódus alatt évi 50%-os hozamot ért el stratégiájával. A hedge fund a 2007-es válságban vagyona 75%-át elveszítette. Niederhoffer több könyvet is írt, így a téma iránt érdeklődőknek érdemes lehet elolvasni. A könyvekről és Niederhoffer kereskedéssel kapcsolatos elképzeléseiről a honlapján találhatunk információkat:  http://dailyspeculations.com/wordpress/

Niederhoffer tehát kifejezetten túlárazott és alulárazott termékeket keresett a piacon és az aktuális trenddel ellentéttes pozíciókat vett fel. A módszerei közé tartozott a 200 napos mozgóátlag, illetve attól jelentősen eltérő árfolyamú részvények kereskedése a kialakult trenddel ellentétes irányba. Az alábbi két cikkben a mélyponton részvényt vásárolni, az esésben részvényvásárlás problémáit tekintjük át, melyek szorosan kapcsolódnak a trenddel szembeni kereskedéshez:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak