Hogyan lehetsz spekuláns, a spekuláció 5 szabálya..

Bejegyzésünkben a spekuláció alapjaival foglalkozunk. Megbeszéljük, mit csinál egy spekuláns, mire figyeljünk, ha spekulálni szeretnék. Szó lesz a spekuláció 5 fontos szabályáról is.  

Mit csinál a spekuláns? Mit jelent a spekuláció?

A spekuláns egy termék, deviza, ingatlan, részvény árfolyamának változását vizsgálva gyakorlatilag fogadást köt a termék árfolyamának mozgására. A fogadás kifejezés írja le véleményem szerint azt, hogy mit is jelent egy spekuláció. Hiszen a fogadásnak két kimenetele lehet, veszítünk, ekkor elveszítünk egy meghatározott összeget. Ha pedig nyerünk, akkor megnyerünk egy meghatározott összeget. Ideális esetben a várható nyereség több, mint a kockázat, azaz a veszteség. Ezért is elemzik a spekulánsok a hozam és kockázat arányát. Erről szól a tőzsdei spekuláció, de a devizapiaci spekuláció esetében is ugyanilyen fogadások határozzák meg a spekuláns eredményét.

A fentiekből pedig következik egy hasznos következtetés, melyet különösen a kezdő tőzsdei kereskedők felejtenek el. Azaz a spekuláció során tévedhetünk is, azaz veszteségünk is keletkezik. A fentiek miatt a spekuláció során mindig előre meghatározott összeget kockáztatunk. Ezért van szükség tehát arra, hogy tőzsdei, devizapiaci spekuláció esetén stop megbízásokat használjuk.

A spekulánst az árfolyam érdekli

További fontos szempont, hogy a spekuláció során az árfolyam mozgását vizsgáljuk. Tehát alapvetően a hosszútávú fundamentális tényezők, az érték másodlagos. A cél, hogy a részvény, deviza piacán felmérjük a kereslet kínálat viszonyait, és ez alapján meghatározzuk a következő időszakban, melyik eseménynek van nagyobb valószínűsége (emelkedésnek, vagy csökkenésnek). Ha egy spekuláns úgy gondolja egy részvényről, hogy emelkedni fog, akkor vásárol belőle. Ha úgy gondolja, hogy esni fog az ára, akkor short-pozíciót fog nyitni. Általánosságban tehát azt lehet mondani, hogy az árfolyam rövid és középtávú mozgásával foglalkozunk a spekuláció során. Ennek része, hogy forgatókönyveket határozunk meg. Például így néz ki egy forgatókönyv:

  • Ha a részvény ára átlépi a 100 dollárt, vásárolunk 100 darabot.
  • Ha a részvény ára nem lépi át a 100 dollárt, várunk.
  • Ha megvásároltuk a részvényeket, akkor a stop megbízás 95 dollárra kerül.
  • Ha kiüti a stop megbízást a piac, akkor 500 dollár veszteségünk keletkezik.
  • Ha az árfolyam eléri a 119 dolláros szintet, akkor profitot realizálunk, a nyereség 1900 dollár lesz.

A fentihez hasonló szabályok, lépések határozzák meg egy spekuláns lépéseit.  A következő bekezdésben arról fogunk beszélni, hogy milyen szabályokat célszerű betartani, ha spekulálni akarunk. A következőkben megbeszéljük a legfontosabb szabályokat a spekulációval kapcsolatban. Ezekkel azért érdemes tisztában lenned, mert így láthatod, hogy mi vár rád a spekuláció során. A szabályok a saját tapasztalataimon alapulnak.

 
 

A spekuláció 1. szabálya: Az árfolyam mozgása a fontos

Ahogy már a fenti bevezetőben is utaltam rá, a spekulánsokat az árfolyam mozgása érdekli. Tehát olyan módszerekről szerezz ismereteket, melyek segíthetnek abban, hogy megértsd mi zajlik a piacon. Erre nagyon sok módszer létezik, kezdve a technikai elemzéssel, a különböző hangulat indikátorokon át az okos pénz, azaz az intézményi befektetők vizsgálatán át. Amikor 15 évvel ezelőtt elkezdtem a tőzsdei kereskedést, több tíz oldalnyi jegyzetet készítettem a témában. Ezzel azt szeretném mondani, hogy nagyon sok ismeretet célszerű elsajátítani. Ezek közül a legfontosabbak, számomra leghasznosabbak az alábbiak:

A spekuláció 2. szabálya: Készülj fel a veszteségre

Fontos szabálya a spekulációnak, hogy a kereskedő elfogadja, a módszerei nem tévedhetetlenek, azaz nagyon sokszor fogunk hibázni és tévedni. A legrosszabb ilyenkor, ha mást hibáztatunk, ahelyett, hogy a spekulációs szabályainkat fejlesztenénk. Mindenesetre a tévedésekkel kapcsolatos a legfontosabb szempont, hogy kezeljük a kockázatokat. Ez véleményem szerint nemcsak azt jelenti, hogy kötelezően használunk stop megbízásokat, és elemezzük a spekulációs ügyletek hozam kockázat arányát. Ezekről itt beszéltünk:

Hanem arra is legyünk tekintettel, hogy a teljes spekulációs tevékenység során mennyit kockáztatunk. Tehát célszerű elkülöníteni a befektetési és spekulatív tevékenységünket, és az ehhez szükséges tőkét. Ennek megfelelően határozzunk meg egy spekulatív tőkét. A részletek ezzel kapcsolatban: Mennyi pénzzel éri meg elkezdeni a tőzsdét?

 
 

A spekuláció 3. szabálya: Ne a vágyak vezéreljenek

Kezdő spekulánsok gyakran elkövetik azt a hibát, hogy a vágyakhoz igazítják a spekulatív tőkét. Például havi 500 ezer forintot szeretnék keresni, ha havi X % hozamot tudok elérni, akkor ehhez Y mennyiségű tőke kell. Ez fordított gondolat menet, a vágyakhoz igazítjuk a tőkét, és sokkal nagyobb spekulatív tőkével kezdjük el a kereskedést, mint amivel szabadna. Gyakran kapok a témában megkereséseket kezdő kereskedőktől. A múlt héten egy kezdő kereskedő a véleményemet kérdezte meg arról, hogy 3 millió forintos személyi kölcsönnel szeretné elkezdeni a kereskedést. Ez a tipikus példája annak, hogy a vágyak vezérelnek minket. Helyette pedig a járható út az lenne, hogy demó számlán kezdjük el a kereskedést, majd ha nyereségesek vagyunk, akkor egy 500-1000 dolláros számlán kereskedünk, és fokozatosan növeljük a spekulatív tőkét. Részletek erről:

A spekuláció 4. szabálya: Előre jelzés helyett kövesd az árfolyamot

Nagyon sokszor hasznát vettem ennek a szabálynak. Érdemes észben tartanod. Azaz ne azon törd a fejed, hogy mikor fog fordulni a trend, mikor indul a másik irányba az árfolyam.  A kövesd az árfolyamot elv azt jelenti, hogy nem jelezzük előre, hogy hol fog fordulni, majd egy emelkedő, vagy csökkenő trend. Nem érdekelnek minket a mélypontok, csúcsok. Kizárólag egyetlen dologgal törődünk: emelkedő vagy csökkenő trendet látunk a grafikonon? Ha emelkedő trendet látunk, akkor vételi lehetőségeket keresünk, nem pedig shortokat nyitunk azzal a szándékkal, hogy biztosan itt fog fordulni a piac. Majd amikor az emelkedő trend véget ér, akkor annak határozott és objektív jelei lesznek (főleg a csúcsok völgyek figyelése hasznos ebben a tekintetben). Ettől kezdve a kereskedési irányunkat is megváltoztathatjuk. A témát bővebben itt fejtem ki: Mi a probléma a tőzsdei előrejelzéssel? Mit csinálj helyette?

 
 

A spekuláció 5. szabálya: A spekuláns legnagyobb ellensége saját maga

Ne a brókerben, a piacban, a hedge fundokban keressük a legnagyobb ellenséget, ugyanis a spekuláns legnagyobb ellensége saját maga. Értem ezalatt azt, hogy előítéletek, torzítások, érzelmek uralják kereskedésünket, melyek mind negatívan befolyásolják az eredményeinket. Legyünk tisztában vele, hogy számos ilyen hibát elkövetünk. Gyakran még nagy tapasztalattal rendelkező kereskedők is tapasztalják ezeket, például:

  • Események okainak téves kezelése
  • első információnál történő leragadás
  • Mások hibáztatása
  • A piac kontrollálásának illúziója
  • A jelen felülértékelése

Részletesen itt találsz ezekről információt: 10 hiba, amit elkövetsz a tőzsdei kereskedésben. A fenti hibákat tudatos odafigyeléssel, és kereskedési szabályokkal kerülheted el, azaz nem az érzelmeid, megérzéseid alapján hozol döntéseket, hanem objektív szabályok alapján.  A fentiek miatt szükség van arra, hogy kialakíts egy kereskedési stratégiát. Ebben segíthetnek az alábbi bejegyzések: Kereskedési stratégia kialakításának lépései.

Összegezve a fentieket azt láthatjuk, hogy ha spekulációval szeretnél foglalkozni, akkor szerez ismereteket a tőzsdékről, tőzsdei kereskedésről, devizapiacról, devizapiaci kereskedésről. Mindenképpen különíts el egy spekulatív tőkét erre a célra. Soha ne keverd bele a befektetési portfóliódat a spekulációba. Kezd el a spekulációt demó számlával, majd pedig egy kisebb összeggel, de soha sem a valós spekulatív tőkéddel. Majd csak akkor spekulálj az erre szánt összeggel, ha "felnőttél" ahhoz a számlamérethez.

Továbbá, mindig kezeld a kockázatot, mindig használj stop megbízást. Elég egyszer hibázni, és több évnyi nyereségedet, vagy a teljes spekulatív tőkét veszíted el 1-2 rossz döntéssel. Illetve dolgozz ki szabályokat, mivel a spekuláció nagy fokú lelki, pszichés terheléssel jár, és a kereskedési szabályok jelentősen csökkenthetik ezt a nyomást.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak