Az arany befektetések 5 veszélye, befektetési arany vásárlás buktatói

Alapvetően két felosztás szerint érdemes az arannyal kapcsolatos veszélyeket számba venni. Az egyik veszélytípus a fizikai arany vásárlásához kapcsolódik, azaz nem mindegy milyen típusú befektetési aranyat vásárolunk, illetve megbeszéljük azokat a szempontokat, melyek segítségünkre lehetnek a fizikai arany vásárlása során. Az arany befektetéssel kapcsolatos másik faktor az arany értékével kapcsolatos, amely már nemcsak a fizikai aranyat vásárlók esetében jelenthet veszélyforrást, hanem az arany értékpapírok vásárlói számára is. Témáink:

  • Az aranybefektetés alapjai
  • Arany befektetés veszélyei
  • Mire figyelj befektetési arany vásárlás előtt?
  • 70%-ot esett az arany, megtörténhet újra?
  • Mi a jó befektetés gazdasági válságok idején? Arany, készpénz, kötvény?
  • Miért nem veszik az aranyat a befektetők, ha itt a gazdasági válság?
  • Miért esik minden a tőzsdéken: arany, kötvény, részvény, bitcoin?
  • Van kapcsolat a kamatok, a pénznyomtatás és az arany ára között?
  • Az arany megbízható előrejelző? (arany-ezüst, arany-platina, arany-réz ráták)

Az aranybefektetés alapjai

Az arany befektetés veszélyei mellett célszerű tisztában lenni az arany alapvető tulajdonságaival, kapcsolatával más pénzügyi eszközökhöz viszonyítva. Az alábbi előadáson elsősorban ezeket a témákat tárgyaljuk meg:

  • Az arany véd az infláció ellen, értékálló
  • Arany ára és a váratlan infláció
  • Az arany nem jó befektetés
  • Az arany befektetés és a biztonsági menedék
  • Arany azért jó befektetés, mert ipari célokra is felhasználják
  • Kamatemelésre negatívan reagál az arany ára?
  • Akkor kell aranyat venni, ha félnek a befektetők?
  • Az arany ára nem eshet a bányászati költségek alá?
 

1) Arany befektetés veszélyei: befektetési arany és ékszerarany közötti különbség

Fizikai arany befektetés alatt azt értjük, hogy a befektető megvásárolja az aranyat rúd, lapka, tömb,  vagy érme formájában. A befektetési aranynak minimum 995 ezrelékes tisztaságúnak kell lennie, azaz minimum ennyi aranyat kell tartalmaznia (a maradék az ötvöző anyag), de  a legtisztább aranyat 999,9 ezrelék tisztaságúak, szaknyelven négykilencesnek nevezik. Ezek tehát a befektetési aranyak, az ékszer aranyak nem alkalmasak befektetési célra, mivel jelentős mennyiségű ötvöző anyagot tartalmaznak.

Az első hiba tehát, amit elkövethetünk, hogy befektetési arany helyett ékszeraranyban gondolkodunk. Nemcsak azért, mert aranytartalma alacsony, hanem mert ÁFA köteles termékek, így a vásárlásukkor ÁFÁ-t is fizetünk.  Továbbá arra is érdemes odafigyelni, hogy egyes érmék csak 900 ezrelék tisztaságúak, ugyanakkor léteznek 999,9 ezrelék tisztaságú érmék is, tehát az érmék összehasonlításánál vegyük ezt figyelembe. Előfordulhat, hogy azért olcsóbb egy érme, mert nem négykilences, hanem csak 900 ezrelék tisztaságú.

2) Arany befektetés veszélyei: befektetési arany típusai

A fizikai arany rudak és érmék nemcsak tisztaságuk alapján különböztethetők  meg, hanem  a gyártó alapján. A világon leginkább elfogadott arany a londoni tőzsde Good Delivery  listáján szereplő gyártók termékei, így előnyösebb lehet ezt az aranytípust választani. Például Magyarországon a Bizományi Áruház Vállalat (BÁV) aranytömbjei ismertek, de ezek a világ más részén kevésbé ismert aranyrudak, így külföldön sokkal nehezebben tudjuk eladni. A fizikai arany befektetés további veszélye, hogy a kereskedők többsége csak sérülésmentesen veszi vissza a terméket, az is gondot jelenthet, ha a terméket védő műanyag fólia sérül meg. Ezek a tényezők csökkenthetik a visszavásárlási árat, így a fizika aranyat körültekintően kell tárolni.

3) Arany befektetés veszélyei: csalások

A befektetési arany piacán is belefuthatunk visszaélésekben, csalásokban például arany rúd, lapka hamisításról is olvashattunk, ahol az arany rúd belsejében más ötvöző anyagot tettek. Az ezzel kapcsolatos veszélyek csökkenthetők ha megbízható, nagy múltú kereskedőtől vásároljunk. Érdemes lehet a kereskedő céget ellenőrizni, cégkivonat alapján a működési múltat visszatekinteni. A személyes vásárlás szintén növeli a biztonságot.

Kockázatosabb a magánszemélytől történő vásárlás, illetve az interneten történő arany rúd, érme rendelés, mivel sokkal nehezebben tudjuk a céget így ellenőrizni. A piaci árhoz képest lényegesen olcsóbb vételi lehetőség esetén gyanakodjunk, de arra is vigyázzunk, hogy ne vásároljunk a piaci árnál lényegesen drágábban sem, például egyes MLM rendszerekben kínált arany befektetések akár a piaci ártól 20-30%-kal is drágábbak lehetnek

4) Arany befektetés veszélyei: vételi-eladási ár közötti eltérés

A vásárlás előtt nézzük meg, hogy a nagyobb piaci szereplők (kereskedők), milyen marzsal dolgoznak,  ugyanis fizikai aranynál nem szokatlan, hogy a vételi és eladási ár között 5%-os vagy nagyobb a különbség. A jelentős eltérés miatt tehát a fizikai arany vásárlás hosszútávú befektetésre alkalmas.

5) Arany befektetési veszélyei: árfolyam-ingadozás

Az arany árfolyam változása, árfolyam ingadozása nemcsak a fizikai aranyat vásárolókat, hanem az arany értékpapírokba (például arany ETF) fektetőket is érinti. Az arany értékét egyrészt az adja, hogy ritkán fordul elő a természetben és a kitermelése költséges, a fentiek mellett pedig évezredes múltja van az aranynak. Ugyanakkor az árfolyamában jelentős kilengéseket tapasztalhatunk, de mivel a részvénypiac árfolyam mozgásával nem mutat korrelációt az arany, ezért a befektetési portfólióban diverzifikációs szerepe van.

Azt is célszerű figyelembe venni, hogy az arany után nem kapunk kamatot, nincs hozama, így azokban a helyzetekben, amikor a kamatok növekednek, az arany befektetés háttérbe szorulhat, vevőket vonhat el az arany piacáról. Továbbá erős korrelációt mutat az arany a politikai kockázatok növekedésével, illetve a gazdasági recessziók idején gyakran jól teljesítettek a múltban az aranybefektetések.

Van kapcsolat a kamatok, a pénznyomtatás és az arany ára között?

Az aranyról, ezüstről köztudott, hogy az infláció ellen védelmet nyújtanak. Ismert az az összefüggés is, hogy az infláció időszakában jól teljesít az arany, ezüst. Emellett az is az arannyal kapcsolatos alapvető összefüggések közé tartozik, hogy az alacsony kamatok időszakában az arany felülteljesít, míg magasabb kamatok negatívan hatnak az arany árfolyamára. Tekintettel arra, hogy jelenleg magasan vannak a kamatok, azt gondolhatjuk, hogy ez fékező erőként hat az arany árára. A kérdés tehát az, hogy a múltban volt-e összefüggés a kamatok és az arany árfolyama között. Ezekre a kérdésekre keressük a választ az alábbiakban.

Az arannyal kapcsolatban az egyik általános nézet a befektetők körében, hogy az infláció ellen védelmet nyújt, azaz megőrzi a pénz vásárlóértékét. Ennek az állításnak az igazolására több évszázados bizonyítékok állnak a rendelkezésünkre, elég ha csak arra gondolunk, hogy a Római Birodalomban egy aureus aranyérmén néhány hektoliter bort lehetett vásárolni, és hasonló mennyiségű aranyon (9 gramm) ma is vásárolhatunk néhány hektoliter bort, ugyanúgy, ahogy 2000 éve. De ennél az összehasonlításnál pontosabb adatok is a rendelkezésünkre állnak, ahogy az alábbi grafikonon is látható. Itt Jeremy Siegel 200 évre tekint vissza, és az arany 0,7%-os évesített reálhozama tulajdonképpen azt jelenti, hogy az arany megőrizte a vásárlóértékét, sőt kisebb mértékű vásárlóérték növekedést lehet kimutatni.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/oktatas18/arany-befektetes-befektetesi-arany-2018-2019-01.png

(forrás: Jerem Siegel: Stocks for the long run)

Korábbi bejegyzéseinkben már beszéltünk arról, hogyan változott 1 dollár vásárlóértéke az elmúlt évszázadokban. Ahogy az alábbi grafikonon látható az 1800-as években 1 dolláron annyi árut, szolgáltatást lehetett venni, mint ma 20 dolláron.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/tozsde-reszveny-befektetes-19/inflacio-vasarlo-ertek-01.png

A grafikon lineáris, így abba a hibába esünk, hogy a múltbeli kilengéseket eltorzítja a jelenben látható magas érték. Például az 1860-as években (amerikai polgárháború), 1920-as években (nagy gazdasági válság előtti időszak) és a második világháború időszakában is vásárlóérték csökkenést tapasztalhatunk, de kétségtelen, hogy a vásárlóérték csökkenés nagy része az 1970-es éveket követően következett be. Eddig tudta ugyanis az Egyesült Államok kormánya fenntartani a második világháború után kialakított aranystandard rendszert. 1971-ben ugyanis felfüggesztik az amerikai dollár aranyra történő átváltási kötelezettségét, és ezzel együtt a dollár mögül is eltűnik az aranyfedezet, azaz átlépünk a mai modern, fiat pénz korszakába.

Ennek eredményeképpen az amerikai dollár vásárlóértéke drasztikus csökkenésnek indult (okokról itt beszéltünk). A 2008-as gazdasági válságban pedig egy újabb mérföldkőhöz érkeztünk. Ekkor ugyanis a hagyományos monetáris eszközökkel a Fed nem volt képes csökkenteni a hosszú lejáratú kötvények hozamát, kizárólag a rövid távú kötvényekre hatott az irányadó kamat csökkentése. A példátlan eseményeknek példátlan következménye lett, azaz a Fed mesterségesen létrehozott pénzen kezdte el vásárolni az amerikai kötvényeket. Ez a többletkereslet pedig a hozamokat lefelé nyomta. A mennyiségi enyhítés fontosabb állomásai jól láthatók az alábbi grafikonon (nyilakkal jelöltem a négy QE programot).

A 2008-as gazdasági válságot megelőzően a monetary base (mennyiségi enyhítéssel létrehozott pénz) a GDP 5%-át tette ki. Ez kb. az 1980-as évek óta állandó volt, majd a 2008-as válságot követően először 15%-ra, majd 20% fölé, végül a koronavírus válság hatására 25%-ra (ez már nincs rajta az ábránkon) ugrott. Tehát a monetary base a GDP negyedét teszi ki 2020 év végére.

forrás: https://fred.stlouisfed.org

A kamatok és az arany ára közötti kapcsolat

Általános vélekedés, hogy az arany árára hatással van a kockázatmentes befektetések kamata. Ugyanis az arany után a befektető nem kap kamatot, azaz az arany tartásával kamatoktól esik el a befektető. Belátható ebből az összefüggésből, hogy minél magasabbak a kamatok, annál nagyobb kamattól esik el a befektető, azaz a magas kamatok negatívan, az alacsony kamatok pozitívan hatnak az arany árára. A helyzet azonban az, hogy ha 1982-2007 közötti időszakot vizsgáljuk, akkor alig mutatható ki korreláció az arany ára és a 10 éves kockázatmentes kamatok között.

forrás: Michael Lebowitz

A két tényező (kamatok és arany árfolyama) korrelációs együtthatójának (R2) értéke 0,0093. Ehhez annyi magyarázatot fűznék, hogy a korrelációs együttható egy 0-1 közötti szám, és nulla értéknél a két változó között nincs lineáris kapcsolat. A fentiek alapján azt mondhatjuk, hogy a kamatok és az arany ára között nincs összefüggés. Ugyanakkor, ha az alábbi grafikonra rápillantunk, látható, hogy az arany ára szorosan együtt mozog a monetary base változásával.

forrás: https://fred.stlouisfed.org/

Miért különleges a 2008-tól kezdődő időszak?

A 2008-as évtől mondhatjuk azt, új időszámítás kezdődött. Ugyanis az időszakot megelőző évtizedekben nem volt arra példa, hogy a befektetők a kockázatmentes befektetések után negatív hozamban részesültek. Elméletileg ugyanis egy államkötvény hozamának egyeznie kellene az inflációs várakozásokkal és a kötvény utáni kamatprémium összegével. Ha a jelenlegi helyzetet nézzük, akkor az 5 éves lejáratú amerikai államkötvény hozama 0,45%, az öt éves inflációs várakozás 2,18%. Ebből könnyedén kiszámolható, ha a kockázati prémiumot nullának vesszük , akkor egy racionális befektetőknek legalább 2,18 százalékot kellene elvárnia egy államkötvény hozamától. Mivel azonban a Fed az egyik legnagyobb szereplő a piacon, így a többletkereslet a hozamot lefelé nyomja, azaz a piacon van egy nem racionálisan viselkedő szereplő, így lesz az államkötvény hozama 0,45%. Ahogy pedig az alábbi képen látjuk, egyre többször fordul elő, hogy a befektetők reálhozama negatív (10 éves kötvényeken). Erre az 1980-as évek óta először 2012-ban, majd 2016, végül pedig 2020-ban láthattunk példát.

forrás: https://fred.stlouisfed.org/

A 10 éves lejáratú amerikai államkötvény reálhozama (inflációt levontuk) az alábbiak szerint alakult:

  • 1982-2007 között 3,73% volt az átlagos éves reálhozam
  • 2008-2017 között 0,77% volt az átlagos éves reálhozam
  • 2018-2020 között az átlagos éves reálhozam 0%

Érdemes megnézni a fentiek után azt is, hogyan korrelál az arany ára a 2008-2017-es időszakban, lásd alábbi képen.

forrás: Michael Lebowitz

A 0,31-es érték már mérsékelt korrelációt jelez. A következő képen pedig 2018-2020 közötti időszakon már 0,78 a korrelációs együttható, mely szoros összefüggést jelent.

forrás: Michael Lebowitz

Azaz azt láthattuk a múltban, hogy az arany és a kamatok között nem volt szoros összefüggés, amíg a reálkamatok pozitívak voltak, majd a negatív reálkamatok időszakában már erős korrelációt tudtunk kimutatni. Az is látható volt a fentiekből, hogy miért alakul ki negatív reálkamat, mely egyértelműen összefügg a pénznyomtatással.

További írásaink arany befektetés témában

1) Mi a jó befektetés gazdasági válságok idején? Arany, készpénz, kötvény?

Gazdasági válságok, korrekciók időről időre bekövetkeznek. Ezen események során egyes befektetési eszközök nagyon rosszul teljesítenek, míg más befektetések biztonsági menedéknek számítanak. Bejegyzésünkben a három ismert menekülő eszköz az arany, készpénz, kötvény hasznosságáról lesz szó. Megnézzük, hogy a múltbeli válságok idején mennyire voltak hasznosak ezek a befektetések.

Olvasd el a bejegyzést: Mi a jó befektetés gazdasági válságok idején? Arany, készpénz, kötvény?

2) 14 összefüggés az arany árával kapcsolatban

Négy hete megállás nélkül emelkedik az arany ára, így nem meglepő, hogy a sajtóban újra előkerült az aranyat kell venni narratíva. Most az inflációs félelmek adják az arany vásárlás alapját. A téma aktualitására tekintettel megnézzük, hogy az arany befektetésnek milyen sajátosságai voltak a múltban, kitérünk az infláció és az arany árának kapcsolatára is. Témáink:

  1. Az arany nem fizet kamatot..
  2. Az arany megőrzi az értékét, többre ne számíts..
  3. Warren Buffett sem szereti az aranyat
  4. A jövő kiszámíthatatlan..
  5. Több száz fizetőeszköz megszűnt az elmúlt 300 évben
  6. A jegybankok is veszik az aranyat
  7. Az arany véd az infláció ellen, értékálló
  8. Arany ára és a váratlan infláció
  9. Az arany lehet túlárazott is
  10. Az arany befektetés és a biztonsági menedék
  11. Az arany azért jó befektetés, mert ipari célokra is felhasználják
  12. Kamatemelésre negatívan reagál az arany ára?
  13. Akkor kell aranyat venni, ha félnek a befektetők?
  14. Az arany ára nem eshet a bányászati költségek alá?

Bővebben: 14 tényező az arany befektetésről, arany áráról

3) Arany-ezüst ráta: Mit mutat? Milyen összefüggésre világít rá?

A bejegyzésünkben az arany előrejelző funkcióját tekintjük át. Elsősorban azt nézzük meg, hogy az arany-platina, a réz-arany, az arany-ezüst, arany-fűrészáru ráták, összefüggések hogyan használhatók fel a befektetés, tőzsdei előrejelzés során. Megnézzük a témával kapcsolatos vizsgálatokat, tanulmányokat. Témáink:

  • Az arany-platina ráta előrejelző képessége
  • A réz/arany ráta hasznos előrejelző a tőkepiacon?
  • Mire jó az arany-ezüst ráta?

Bővebben: Az arany megbízható előrejelző? (arany-ezüst, arany-platina, arany-réz ráták)

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak