Vágtató infláció hazánkban: Mit jelent? Mi a probléma vele?

A KSH legújabb adatközlése szerint valószínűleg a vágtató infláció problémájával is szembe kell néznie hamarosan a magyar gazdaságnak, így a téma aktualitására tekintettel megbeszéljük, hogy mit jelent a vágtató infláció, miért probléma a vágtató infláció, illetve szó lesz a lehetséges védekezési módszerekről. Témáink:

  • Mit jelent a vágtató infláció?
  • Az infláció fokozatai
  • Mi a probléma a vágató inflációval?
  • Mi okozza a vágtató inflációt?
  • Hogyan védekezz az infláció ellen?

Mit jelent a vágtató infláció?

Az infláció a pénz vásárlóerejének folyamatos csökkenése, az árak, árszínvonal folyamatos emelkedését jelenti. Vágtató inflációról jellemzően akkor beszélünk, ha az árak növekedési üteme, drágulása kétszámjegyű lesz. Aktuális példaként a 2022-es évet vehetjük alapul, hiszen az év első felében a drágulás mértéke 8-9% között mozgott, de májusban már 10,7%-os árnövekedést tett közzé a KSH.

Ezzel tehát beléptünk a kétszámjegyű infláció időszakába, de ahhoz, hogy a 2022-es év teljes egészében vágtató inflációról beszéljük, arra is szükség van, hogy az év további részében is kétszámjegyű drágulás legyen mérhető.

Az infláció fokozatai

A vágató infláció az utolsó lépcsőfok a legsúlyosabb infláció, a hiperinfláció előtt, és jellemzően az árnövekedés üteme szerint az alábbiak alapján különítjük el az inflációt:

  • évi 3% alatti drágulás esetén kúszó infláció (creeping inflation) 
  • évi 3-10% közötti drágulás esetén lépegető infláció (walking inflation)
  • évi 10%-ot meghaladó drágulás esetén vágtató infláció (jumping vagy galloping inflation)
  • havi 50%-ot meghaladó drágulás esetén hiperinfláció (hyperinflation)

Mi a probléma a vágató inflációval?

Sajnos a fentiek közül mindegyikre volt példa a magyar történelemben, gondolok itt  az egy milliárd billpengőre, de vágtató inflációra is volt példa hazánkban az 1990-es években, lásd alábbi képen.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi

A legnagyobb probléma a vágtató inflációval, hogy a bérek emelkedése nem tart lépést az inflációval, így a lakosság reálkeresete valójában csökken. Tekintettel arra, hogy a lakosságnak kevesebb elkölthető jövedelme marad, így a fogyasztás csökken, azaz az érintett iparágakban (amelyek olyan termékeket, szolgáltatásokat gyártanak, melyekről könnyű lemondani) a cégek bevételei, így a nyereség is csökken. A vágtató infláció leginkább az alacsony és közepes jövedelemmel rendelkezőket érinti, ugyanakkor számos múltbeli példa azt mutatja, hogy a vágtató infláció az előbb részletezett folyamatok miatt gyakran végződik gazdasági visszaesésben, recesszióban. Ugyanakkor vágtató infláció mellett még egyensúlyban tartható a gazdaság, így megfelelő intézkedésekkel elkerülhető a jelentős gazdasági visszaesés, elmélyülő recesszió.

Mi okozza a vágtató inflációt?

A jelenlegi helyzetnek számos oka van. Érdemes figyelembe venni, hogy a probléma nem csak hazánkat érinti, hanem nemzetközi jellege van. Az Egyesült Államokban is több évtizedes csúcson van az infláció (lásd alábbi képen), és az euróövezetben is.

forrás: https://tradingeconomics.com

 

Egyes euróövezeti országokban még jelentősebb inflációt tapasztalhatunk, lásd alábbi képen.

forrás: https://ec.europa.eu/

Az infláció okait tekintve, elsődlegesen a koronavírus okozta gazdasági válság kezelése tehető felelőssé. Ugyanis a jegybankok példátlan mértékű monetáris lazítással kezelték a járvány okozta gazdasági válságot. A gazdaságba lényegesen több pénz került, mint amit a gazdasági növekedés indokolt volna. Ezt követően a másodlagos oka a jelenlegi inflációnak a kapacitáshiány, ellátási zavarok, mely szintén a koronavírus okozta válságra vezethető vissza, hiszen a lezárások miatt számos iparágban csökkent a termelés, kapacitások épültek le, és ezek visszaépítése hosszú hónapok alatt lehetséges. Jelenleg azonban az infláció fő hajtóereje a dráguló energia (orosz-ukrán háború). Ahogy az alábbi adatokból is kiderül, az euróövezeti országokban az energiaárak növekedése felelős az infláció 40 százalékárért.

forrás: https://ec.europa.eu/

A magyar helyzet némiképp eltér, hiszen a lakossági gáz, benzin, gázolaj, elektromos áram ára rögzített, így a háztartási energia gyakorlatilag nem játszik szerepet az inflációban. Ugyanakkor a vállalkozások nem részesülnek a rezsicsökkentésben, így az ő termelési költségeikben megmutatkozik az energia árának drágulása. Ahogy pedig az alábbi képen látható, nagyrészt az élelmiszerek drágulása teszi ki az inflációt hazánkban. Az infláció hatásairól (magyar vonatkozásban) a következő cikkben beszéltünk bővebben: Infláció: Van, akinek 20%, van, akinek 5% lesz jövőre?

forrás: KSH

Hogyan védekezz az infláció ellen?

Az inflációval sajnos nem csak az a probléma, hogy csökkenti a reálkeresetet, kiszámíthatatlanná teszi a gazdasági helyzetet, és a vágtató infláció recesszióhoz vezethet, hanem azért is súlyos probléma, mert akár néhány év alatt jelentősen le tudja csökkenteni a megtakarítással rendelkezők vagyonának vásárlóértékét (lásd: 7 év alatt feleződik a pénzed vásárlóértéke?)

A fentiek miatt a megtakarítással rendelkezőknek célszerű védekeznie az infláció ellen. Az egyik legegyszerűbben elérhető megoldás erre a prémium magyar állampapír, mely kifejezetten azokban az időszakokban lehet hasznos, amikor emelkedik az infláció. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy ha már megdrágulnak a termékek, akkor a magas bázis miatt az infláció nem lesz magas, így a prémium állampapírral elérhető hozam is lecsökken. Ezzel párhuzamosan pedig a magas infláció emelkedő kamatokat, emelkedő állampapírhozamokat is eredményez, így elképzelhető, hogy magas hozam mellett vásárolhatunk a jövőben állampapírokat, melyekkel akár 10-20 évre is rögzíthetjük a magas hozamot. A fenti összefüggések megértéséhez olvasd el az alábbi cikkeket:

További megoldást jelentenek a különböző reáleszközök, mint az ingatlan, a részvények, de ezek között nagyon sok a jelenlegi is túlárazott, értékalapon drága eszköz, melyek jövőbeni hozama alacsonyabb lesz. A következő előadáson az infláció időszakában jól teljesítő befektetési eszközökről beszélünk.

 
 

Az előadás második fele:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link