Van a prémium állampapírnál is jobb állampapír?

Cikkünkben arról beszélünk, hogy bár jelenleg a legjobb állampapírnak a prémium állampapír tűnik, érdemes figyelni az állampapír-hozamokat, mert most lehetőségünk van arra, hogy magas, a prémium állampapír hozamánál is magasabb hozam, mellett fektessük be pénzünket állampapírba, és akár 10-20 éves időtávra is rögzíteni tudjuk a magas hozamot. Témáink:

  • Most még a prémium állampapír a legjobb választás
  • A prémium állampapírnál magasabb hozam?
  • Miért lesz magasabb a hozama az állampapírnak?
  • Lehet még ennél is magasabb a hozam?
  • Hogyan vásárolhatunk ilyen állampapírokat?
  • Mire figyelj az állampapír-piacon?

Most még a prémium állampapír a legjobb választás

A magyar befektetők egy új helyzettel találták szembe magukat 2014-ben, amikor az állampapír-hozamok soha nem tapasztalat mélységbe estek vissza a jegybanki kamatvágások, és a kedvező nemzetközi környezet (alacsony kamatok a dolláron és eurón) hatására. Ahogy az alábbi képen is látható, a nominális hozamok 4% alá, a bankbetétek kamatai 2-3% közé estek vissza. Bár a korábbi magasabb nominális hozamokon sem volt lényegesen nagyobb reálhozam a befektetőknek (magasabb infláció miatt), ennek ellenére nagyon sok befektető a fentiek miatt inkább az ingatlanpiac felé fordult, illetve rövid idő elteltével megjelentek az Államkincstár új állampapírjai, melyet kizárólag a lakossági ügyfelek érhettek el. Ekkor jelent meg a ma is népszerű prémium állampapír, mely az inflációt meghaladó kamatprémiumban részesíti a befektetőt, illetve ezt követően jelent meg a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) konstrukció, melynek hozama öt éves időszakon megközelítette az 5 százalékot. Az alacsony, csökkenő infláció miatt így ennek a konstrukciónak nagyobb hozama volt az elmúlt években.

forrás: investing.com

Az alacsony nominális hozamok egészen addig nem jelentettek problémát, amíg az infláció is alacsony volt, hiszen minimális reálhozamra azért számíthattak az állampapírba befektető ügyfelek. A helyzet azonban 2021-től kezdődően változóban van. A fejlett országokban is növekedésnek indult az infláció, ahogy hazánkban is, és ezt a helyzetet csak fokozza az orosz-ukrán háború gazdasági hatása, azaz további, növekvő inflációra számíthatunk a következő évben is.

Az alábbi grafikonon az infláció változását követhetjük nyomon. Jól látható, hogy 2013-2019 közötti időszakot alacsony infláció jellemezte, majd 2021-ben jelentős drágulás következett be, mely az MNB előrejelzése szerint 2022-ben is folytatódik, de még 2023-ban is magas inflációval számolhatunk. Az előrejelzési modelljük szerint nagy valószínűséggel 1,5-4,5 százalék között lesz az infláció 2024-2025 között. Természetesen a historikus adatokon alapuló előrejelzéseket könnyen eltéríthetik különböző váratlan események, külső sokkok.

forrás: MNB

A fentiek miatt a következő években a prémium állampapírnak magas hozama lesz, hiszen a 3 éves lejáratú állampapír kamata az előző évi infláció +0,7%-os kamatprémium. Az 5 éves lejáratú prémium állampapír az előző évi infláció + 1,5%-os kamatprémium alapján fizeti a hozamot (a cikk írásának pillanatában). Mivel az előző évben 5,1%-os infláció volt, így jelenleg kb. 6,5% körüli kamatot kapunk. A 2022-es évre az MNB 8-12% közötti inflációt jelez előre, így a prémium állampapír 2023-ban akár 9-13% közötti nominális hozamot is hozhat, majd az azt követő években szépen visszacsökken a hozam, az MNB előrejelzése szerint várhatóan 5% alá. Ha tehát az MNB előrejelzésében indulunk ki, akkor néhány évig magas hozamot kapunk, majd ezt követően a hozam alacsonyabb lesz. Mivel ezek a hozamok a Magyar Állampapír Plusz hozama (öt évre 4,95%) felett vannak, így szükségszerű a váltás, nem véletlen, hogy nagyon sok hír jelent meg a témával kapcsolatban, mi is írtunk róla bővebben itt: Prémium állampapír: Ideje váltani a magas infláció miatt..

Ugyanakkor elképzelhető az is, hogy egy olyan kivételes befektetési lehetőség adódik a jövőben az állampapírok piacán, melyre érdemes lesz a következő hónapokban odafigyelni, mert a prémium állampapírnál is nagyobb hozamot realizálhatunk. Nézzünk ennek okait.

A prémium állampapírnál magasabb hozam?

Ahogy az alábbi grafikonon is látható, a jegybanki alapkamat fokozatosan emelkedik. Az ábrából az is kiderül, hogy a jegybankok nem sietik el a kamatemelést, és az infláció lényegesen meghaladja ezt a szintet. Ehhez még tegyük hozzá azt is, hogy a bankbetétek kamata mesze alatta marad a jegybanki alapkamatnak, és az Államkincstár is 2-3% közötti kamattal bocsát ki állampapírokat, így látszólag az az érzésünk lehet, hogy nincs más kockázatmentes alternatívája a prémium állampapírnak.

A kibocsátott állampapíroknak azonban van egy másodpiaca, ahol a piaci szereplők kereskednek ezekkel a papírokkal (a prémium állampapír, MÁP+ nincs erre a piacra bevezetve), és az árazás a jövőbeni gazdasági kilátásokhoz igazodik. Ahogy az alábbi ábrán láthatjuk, a piaci szereplők jelenleg 6,72%-os hozam mellett adják-veszik a 10 éves lejáratú magyar állampapírt. Jól látszik az ábrán, hogy 2022 óta folyamatosan emelkedik a hozam, és már a 2014-es hozamszint magasságában vagyunk.

forrás: investing.com

Az alábbi grafikonon a hozamgörbe mai (felső) és az egy évvel ezelőtti (alsó görbe) állapota figyelhető meg. Például tavaly az 5 éves lejáratú állampapírok hozama 2% alatt volt, ma 6% felett van.

forrás: investing.com

Miért lesz magasabb a hozama az állampapírnak?

A fentiek oka, hogy a piaci hozamok és az állampapírok árfolyama között fordított összefüggés figyelhető meg, azaz a piaci hozamok emelkedésére eséssel reagálnak a korábban, alacsonyabb hozam mellett kibocsátott papírok.

Az államkötvények kamata annak függvényében változik, hogy az adott ország államkötvényei iránt mekkora a kereslet. Ha nagy a kereslet, sok befektető szeretne államkötvényt venni, akkor a kamatok esni fognak. Az országnak is az az érdeke, hogy minél olcsóbban vegyen fel hitelt. Javuló gazdasági folyamatok, növekvő befektetői bizalom, más országokban tapasztalható alacsonyabb kamatok mind azt eredményezik, hogy az ország államkötvényei iránt nő a kereslet, a kamatok csökkennek, és a korábbi államkötvények árfolyama emelkedik.

A helyzet fordítottja is kialakulhat, azaz romló gazdasági folyamatok, csökkenő bizalom, kockázatkerülés, más országokban növekvő kamatok hatására csökken a kereslet az ország államkötvényei iránt, a kamatok emelkednek, így a korábban kibocsátott államkötvények árfolyama esni fog.

Az államkötvényeknek van még egy tulajdonsága, mégpedig az, hogy a lejárat növekedésével a kamatérzékenység is nő. Azaz egy hosszabb lejáratú kötvény árfolyama erőteljesebben mozdul el egységnyi kamat változásra. A lejáratig hátralevő időt durációnak is nevezzük (részletesen a durációról: Duráció, duration), az alábbi grafikon szemlélteti, hogy mire számíthatunk az államkötvény árfolyam változásában egységnyi kamatváltozás esetén. Az alábbi képen a Blackrock alapkezelő tájékoztatójában származó illusztráció látható. A grafikon vízszintes tengelyén a duráció van megadva években, a nyilak pedig az 1%-os piaci kamatváltozás hatását jelölik a különböző durációjú kötvények esetén. Látható, hogy egy 6 éves durációval rendelkező kötvény esetében az 1%-os piaci kamatemelés 6%-os árfolyam esést eredményez.

duráció, kamatérzékenység

A fenti kötvénypiaci alapismereteket részletesen megbeszéljük az alábbi előadáson.

 
 

Aki tehát a jelenlegi helyzetbe megvásárol egy 10 éves lejáratú állampapírt, hosszú évekre rögzítheti a befektetés hozamát a jelenlegi hozamszintre, azaz 6,7 százalékra.

Lehet még ennél is magasabb a hozam?

Minden azon múlik, hogy mi lesz a jövőben. Ha ugyanis a Fed és az EKB is monetáris szigorítás irányába fordul, akkor ezt a folyamatot a kisebb országok jegybankjai is kénytelenek lesznek követni. A fentiekhez vegyük hozzá, hogy a kockázatvállalási hajlandóság is hatással van a kötvénypiacra, hiszen ha csökken a kockázatvállalási hajlandóság, mert félnek a befektetők egy válság, recesszió miatt, akkor a safe haven kötvényekbe áramlik a pénz (ez nem a magyar állampapír, hanem a bond, gilt, bund). Múltbeli válságokban azt tapasztalhattuk, hogy a magyar állampapírok hozama emelkedett. Növekvő infláció, szigorodó monetáris környezet, csökkenő kockázatvállalási hajlandóság még tovább növelheti a hozamokat. Ha pedig ez bekövetkezik, és egy 8-9%-os hozamszint mellett vásárolunk egy 10 éves hátralevő lejáratú állampapírt, akkor 10 éven keresztül 8-9% lesz a hozamunk. Ezzel szemben a prémium állampapír hozama visszaesik néhány év múlva, ha az infláció csökken a várakozások szerint.

Hogyan vásárolhatunk ilyen állampapírokat?

A másodpiaci állampapír-vásárláshoz egy értékpapírszámlára van szükség, és vélhetően a legtöbb kereskedelmi bank biztosítja a hozzáférést a másodpiachoz az ügyfelei számára. Én most az Államkincstár felületén mutatom be a folyamatot, mert az Államkincstárnál vezetett számlát nem terhelik díjak. A Magyar Államkincstár webkincstár felületén a baloldali sávon találjuk az állampapír vétel lehetőségét. Az itt megjelenő lista alján találjuk a további értékpapírokat, ahol szűréseket állíthatunk be.

A szűrést az alábbi kép alapján állítsuk be, azaz a hosszabb lejáratú állampapírokat válasszuk ki.

Itt már egy olyan listát találunk, ahol 5-30 év közötti lejáratú állampapírok is vannak. Példaképpen kijelöltem a 2029/A jelű állampapírt, melynek aktuális hozama 6,52%.

Ha a 2029/A jelű állampapír nyilvános ajánlattételét megnézzük, akkor abból kiderül, hogy a 2021. májusában kibocsátott állampapír évi 2% kamatot fizet. A kérdés csak az, hogy ebből hogy lesz 6,52%? A válasz ott van az előző ábrán, azaz a névérték 76,79 százalékáért vásárolhatjuk meg. Például az időszak végén 1 millió forint névértéket kapunk vissza, de ezért csak 760.790 Ft-ot kell most fizetni. Ha ezt a diszkontot figyelembe vesszük, és elosztjuk a lejáratig, akkor ez évi 6,52% hozamnak felel meg.

Fontos azt is figyelembe venni, hogy ha még tovább emelkednek az állampapír-hozamok, akkor ennek a terméknek az árfolyama tovább esik, azaz ha idő előtt el szeretnénk adni, akár veszteségünk is lehet. Az alábbi ábrán már olyan államkötvényeket láthatsz, melyekkel 2041 vagy akár 2051-ig is rögzítheted a magas hozamot.

Mire figyelj az állampapír-piacon?

Figyelembe kell tehát venni azt, hogy az állampapír gyakorlatilag ugyanúgy viselkedik, mint egy részvény (kivéve a lakossági, speciális állampapírok, mint a MÁP+, prémium állampapír stb.), azaz a csökkenő kereslet csökkenő árfolyamot, növekvő hozamot eredményez. Ezzel szemben a növekvő kereslet eredménye az emelkedő árfolyam, így a csökkenő. Eszerint tehát ha a jövőben kisebb lesz a kereslet a magyar állampapírok iránt, akkor a már meglévő állapapírok árfolyama tovább fog csökkenni, így az elérhető hozam növekszik. A fentiek egyúttal azzal is járnak, hogy ha megvásároltuk az állampapírt, akkor előfordulhat, hogy az árfolyam még tovább esik. Érdemes tehát alaposan megtervezni a pénzügyeinket, és aszerint kiválasztani a számunkra megfelelő lejárati idejű állampapírt. Elképzelhető, hogy a jelenlegi 6%-os hozam mellett még nem érdemes vállalni a kockázatot, és célszerű inkább a prémium állampapírnál maradni, de ha a hozamok tovább emelkednek, akkor egy sokkal jobb alternatívát jelenthet a másodpiacon megvásárolt állampapír, mint a prémium állampapír azoknak, akik hosszú távon gondolkodnak.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak