Tőzsdei kereskedés: Igaz, hogy a tőzsdei kereskedés egyszerű, könnyen megtanulható?

Érdekes ellentmondással találkozhat a kezdő tőzsdei kereskedő, ha a tőzsdével kapcsolatban tájékozódik. Ha egy befektetési tanácsadó, alapkezelő véleményét kéred ki a témáról, akkor azt a választ kapod, hogy a tőzsde túl bonyolult, nem értesz a kereskedéshez, inkább bízd a pénzed szakemberre (az már más kérdés, hogy a szakemberek nagyobb hányada sem képes a felülteljesítésre).

Ha viszont egy brókercég üzletkötőjénél érdeklődünk, akkor azt a választ kapjuk, hogy a tőzsdei kereskedést szinte bárki megtanulhatja, nincs szükség előzetes képzettségre hozzá, sőt jobb, ha nem vagy szakmabeli. Kezdésként végezd el a brókercég ingyenes néhány órás képzését, és 1-2 hét demózás után már hívnak is, hogy mikor utalsz be az éles számlára. Tájékozottabb bróker még megemlíti a teknős stratégiát, teknős kísérletet, mint bizonyítékot arra, hogy a tőzsdei kereskedést bárki megtanulhatja. Hol van akkor az igazság? A bejegyzésünkbe ennek járunk utána, azaz mennyire könnyen tanulható meg a tőzsdei kereskedés, valóban olyan egyszerű, ahogy például a teknős stratégia sugallja, milyen esélye van egy kezdő kereskedőknek, mire számíthat, és miért bukik el a kereskedők jelentős része a tőzsdén? Az alábbiakban részletezett témákkal már a következő bejegyzésekben is foglalkoztunk, érdemes lehet ezeket is tanulmányozni:

A tőzsdei kereskedés egyszerű? Érvek, ami mellette szól..

A brókercégek folyamatosan hirdetik ajánlataikat, melyekben gyakran könnyű, egyszerű tevékenységként állítják be a tőzsdei kereskedést. Némely reklámok alapján nemcsak az egyszerűségre következtetünk, hanem arra is, hogy magas hozamokat lehet egyszerűen elérni (reális hozamokról itt beszéltünk). Ha pedig a kereskedő ezekkel az alapelvárásokkal lát neki a tőzsdei kereskedésnek valószínűleg csalódni fog, és a sikertelen többség táborához fog tartozni. Ahogy a bevezetőben már szó volt róla, a turtle, azaz teknős stratégia az egyik bizonyítéka annak, hogy a tőzsdei kereskedést bárki elsajátíthatja.

A teknős tőzsdestratégia előzménye tulajdonképpen egy fogadás volt, mellyel Richard Dennis azt szerette volna bebizonyítani, hogy a tőzsde kereskedés bárki számára elsajátítható, megtanulható. Ezért alkotta meg a teknős kereskedési stratégiát, mellyel az irányítása alatt álló kereskedők kiváló eredményeket értek el.

Ahogy fentebb már utaltam rá, a turtle kereskedési stratégia hátterében egy fogadás állt. Ugyanis Richard Dennis partnerével William Eckhardt-al kötött egy fogadást, melynek lényege, hogy Dennis úgy gondolta a tőzsdei kereskedést, megfelelő szabályok betartásával bárki képes eredményesen folytatni. Ellenben Eckhardt-nak az volt a véleménye, hogy a sikeres spekulációhoz veleszületett képességek szükségesek, és nem lehet pusztán szabályok betartásával jó kereskedő valaki. A fogadást követően Dennis kidolgozta a turtle tőzsdestratégiát, majd 13 alkalmazottat felvett a stratégia végrehajtására, akik Dennis saját tőkéjét kezelték. (A tanítványokat Dennis teknősöknek hívta, mivel korábban egy Szingapúri teknős farmot látogatott meg). A teknősök eredményei pedig a következő négy évben évi 80% volt, a kezdeti 500.000 dollárt 5 millió dollárra tudták növelni a turtle tőzsdestratégia szabályai alapján. Ezzel gyakorlatilag Dennis megnyerte a fogadást, és bizonyította, hogy a sikeres tőzsdei kereskedéshez nincs szükség veleszületett képességekre.

És bár a fentiek alapján látható, hogy egy működő kereskedési stratégiát már gyakorlatilag bárki tud követni, a probléma azzal van, hogy a kereskedési stratégiák nem működnek minden körülmény között. Egy kezdő kereskedő tehát több nehézségbe is ütközik, ezekről fogunk beszélni a következő bekezdésekben.

Miért nem olyan egyszerű a tőzsdei kereskedés?

Kezdő tőzsdei kereskedők első problémája, hogy az ún. mechanikus stratégiák, mint amilyen a teknős stratégia volt, csak bizonyos körülmények között alkalmazhatók, azaz nincs olyan stratégia, mely mindig, minden körülmény között működik. Ez pedig azt jelenti, hogy a kereskedőnek megfelelő tapasztalatra van szüksége, hogy eldöntse bizonyos helyzetekben épp milyen kereskedési stratégiát kell alkalmazni. A helyzetet bonyolítja, hogy a legtöbb kereskedési stratégia nem hoz egyenletes eredményt, vannak benne visszaesési fázisok, és általában az első visszaesési fázisnál a kereskedő feladja a stratégiát, és egy másik után néz. Hozzátenném ehhez azt, hogy a legtöbb kezdő kereskedő el sem jut a kereskedési stratégia fázisig, inkább a megérzéseire, célárakra, tippekre alapozva kereskedik.

A tőzsdei kereskedők többségének nincs is kereskedési szabályrendszere

Bár ismert tény, hogy a nyereséges kereskedők többségének van kereskedési stratégiája, a kezdők többsége hírekre, vételi jelekre, tippekre, megérzésekre hagyatkozva vásárol részvényeket, és nincs a múltbeli adatokon, demó számlán visszatesztelt kereskedési stratégiája. Az alábbi képen a 8 nagy amerikai brókercég ügyfelei között végzett felmérés eredményét látod.

https://elemzeskozpont.hu/sites/default/files/ekp-reklam-banner--02-.png

A nyereséggel kereskedő traderek 87 százaléka rendelkezik kereskedési stratégiával, és mindössze 13 százalékuknak nincs stratégiája.

A tőzsdei kereskedők többsége nem tanul a hibáiból

A tőzsdei kereskedés egy folyamatos tanulás folyamata, melynek során folyamatosan monitorozzuk a kereskedési stratégiát, a kereskedési teljesítményünket, és a hibákat javítjuk. Ez a naplózás időrabló és unalmas, ugyanakkor hasznos tevékenysége, melyet a kezdő tőzsdei kereskedők 90%-a nem végez, így a múltban elkövetett hibáiból sem tanul, a kereskedési szabályait, mindig az utolsó sikeres, vagy sikertelen kötések alapján alakítja. Itt beszéltünk a naplózás témáról: A kezdők 90%-a nem csinálja, pedig fontos

 
 

A felszínes ismeretek nem elegendők az eredményes tőzsdei kereskedéshez

A tőzsdei kereskedéssel kapcsolatos felszínes ismeretek nem elegendőek ahhoz, hogy megalapozott döntéseket hozzunk. Több példát is mutattam erre már itt a blogon, például egyes japán gyertyák az elméletben oktatott jelzéssel, ellentétes jelet adnak a visszatesztelt adatokon, vagy a megbízhatóságuk a véletlennel egyezik meg. Ugyanez igaz, más technikai elemzés eszközre is, azaz a felszínes ismeretek nem elegendők arra, hogy a gyakorlatban egy-egy ilyen eszközre alapozva döntsünk a pénzünkről.

A visszatesztelések, próbálgatások pedig már szakmai tudást, időd igényelnek, azonban nem mindenkiben van meg a megfelelő fegyelem, szorgalom, hogy ezt következetesen végigvigye.

„NINCS időm éveket demózni sajnos. 2 hét múlva kereskednem kell”, idéztem egy nekem írt levélből, amely nagyon jó kifejezi, hogy mi a probléma. Azt gondoljuk a tőzsdei kereskedés egyszerű, és valóban, egy majom is képes lenyomni a vételi gombot, de egy hosszútávon nyereséges kereskedési rendszer üzemeltetése, a változó piachoz történő igazítása már összetettebb, bonyolult folyamat, melyhez rendszerben kell gondolkodni, és következetesen dolgozni.

A technikai elemzéssel egyszerűen megtanulható a tőzsdei kereskedés

A brókercégek, és a tőzsdetanfolyamok nagyrészt a technikai elemzés eszközeit oktatják, tekintettel arra, hogy rövidtávon a befektetői hangulat határozza meg a részvények árfolyam mozgását. Azonban az állításokkal ellentétben, a technikai elemzés megtanulásához sok idő kell. Bár gyorsan is meg lehet tanulni, de csak felszínes információid lesznek. Például az árfolyam alakzatokat megtanulhatod a magyar nyelvű sikeres tőzsdei kereskedést oktató könyvekből kb. 30 oldal elolvasásával, de megtanulhatod Thomas N. Bulkowski könyvéből, ahol 950 oldalon foglalkoznak az árfolyam alakzatokkal. Bővebben a témáról itt beszéltünk.

A tőzsdei kereskedők többsége veszít

Tisztában kell azzal is lennünk, hogy a tőzsdei kereskedés kockázatos tevékenység, és valószínűleg sokan hallottak már történeteket arról, hogy ismerősök, barátok, hogyan vesztettek vagyonokat a tőzsdéken. Ehhez természetesen hozzá kell tenni, hogy ez csak úgy következhet be, ha az illető a kockázatkezelési szabályok területén sem szerzett minimális ismeretet. Ugyanis, ha legalább a kockázatkezelés témában elolvasunk néhány módszert, akkor kizárható az óriási veszteség. Itt például bemutattam, hogyan korlátozható a teljes tőzsdei pályafutásunk alatt elveszíthető tőke.

Természetesen sokan vannak azok is, akik kisebb összegeket veszítettek, és ha megnézed bármely forex brókercég honlapján, az apróbetűs részben kötelezően fel is tüntetik, hogy ügyfeleik mekkora arányban veszítenek a szolgáltatónál. Ez az arány 70-85% közötti, de ha még hozzátesszük azokat a számlákat, melyek egyenleg stagnál, akkor valószínűleg elmondható, hogy a tőzsdei kereskedők 90-95 százaléka nem képes nagyobb eredményt elérni. Azaz a sok kezdő pénzét nyeri el a kevés, tapasztaltabb kereskedő, intézményi kereskedő vagy az ellenük ügyletet kötő a market maker brókercégek.

Nem túl jók ezek az arányok, de tegyük hozzá, hogy egy vállalkozás indítása esetén is hasonló esélyekre számíthatunk. Ugyanis, egyes források szerint az induló vállalkozások 90%-a nem éri meg a harmadik évet, míg az amerikai statisztikai hivatal adatai, a Bureau of Labor Statistics szerint is az induló vállalkozások 50 százaléka nem éri meg az ötödik évet.

A tőzsdei kereskedést pedig sokkal könnyebb elkezdeni, mint egy vállalkozást megalapítani, tekintettel arra, hogy ma már online is nyithatunk számlát, a brókercégek pedig 1-2 óra alatt megtanítják a tőzsdei kereskedést nekünk. A valóság tehát az, hogy a tőzsdei kereskedés megtanulása sokkal összetettebb, sokkal több időt vesz igénybe, mint, amit a reklámok sugallnak. Éppen ezért, ha úgy gondolod, hogy egyszerűen, munka nélkül menni fog a tőzsdei kereskedés, jobb ha abbahagyod, vagy el sem kezded.

Hagyd abba, ha nem szánsz rá néhány ezer órát, hogy elérj valamit. Igen. Igencsak sok, és aktív tanulás, gyakorlás, kínlódás kell ahhoz, hogy ezt a szakmát elsajátítsd. Sajnos valóban azt hiszik (ezt mutatják a reklámok), hogy pár óra alatt, akár ingyenes tanfolyamon a brókercégnél már olyan tudásod lesz, amivel milliókat keresel. Ez nem így van. Ha a te szakmádra azt mondja valaki, hogy elment egy egynapos tanfolyamra, és már mester, akkor te mit mondasz? A forex, illetve a tőzsdei kereskedés különösen azoknak kockázatos, akik elhiszik, "ingyen pénz", "munka nélkül".

 
 

További részletek:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link