TRIN indikátor: Működik a tőzsdén? Van értelme használni?

Cikkünkben egy ismert, piaci szélességet mérő indikátor jelzéseit, jelzéseire épülő stratégiát tekintünk át. Megbeszéljük a jelzéseket, megnézzük az indikátoron alapuló stratégia visszatesztelését, eredményeit. Általánosságban elmondható, hogy két módon lehetséges felülteljesíteni a klasszikus vedd meg és tartsd technika eredményét. Az egyik módszer, hogy kiválogatunk olyan részvényeket, melyek a jövőben felülteljesítenek (ezek az ún. filterszabályok lásd value-hatás). A másik módszer, hogy időzítünk a tőzsdeindexen, és megpróbálunk a kedvező időszakokban piacon maradni, a rossz időszakokban pedig a piactól távol maradunk. Ez utóbbi módszerben lehet a segítségünkre a TRIN indikátor. Témáink:

  • Mit mutatnak a piaci szélességet mérő indikátorok a tőzsdén?
  • TRIN indikátor értelmezése
  • Mi a probléma a fenti TRIN jelzésekkel?
  • TRIN stratégia szabályai
  • TRIN stratégia szisztematikus visszatesztelése
  • Eredmények 1995-2020 közötti időszakon

Mit mutatnak a piaci szélességet mérő indikátorok a tőzsdén?

Bár a tőzsdei kereskedők nagyrészt a technikai elemzés körébe tartozó indikátorokat alkalmazzák, érdemes tudni, hogy nagy számban vannak a technikai elemzésen túl is indikátorok, melyek hasznos jelzéseket adhatnak a tőzsdei kereskedők számára. A technikai elemzés indikátorainak alapvetően ugyanaz a bemenő paramétere (legtöbbször a részvény ára, esetleg a kereskedési forgalom) ugyanakkor a tőzsdék, részvények árfolyamának mozgására számos más tényező is hatást gyakorol. Például egyes indikátorok az opciók árazásából adnak jelzéseket (lásd Put/Call, vagy VIX index), mások a shortolásra kölcsönkért részvények számából, egyes indikátorok pedig jelzik a bennfentesek vételi, eladási tranzakciót, vagy épp az intézményi befektetők részvényvásárlási szándékait.

Látható ezekből, hogy lényegesen jobban kiegészíthető a kereskedő helyzetértékelése, ha nem csak egyetlen tényezőre, a részvény árára fókuszálunk. Ezt tartotta szem előtt Richard W. Arms a 60-as években, amikor kitalálta az ún. Arms indexet, melyet ma már TRIN indikátorként ismernek a kereskedők. Az indikátor főként arra használható, hogy képet kapjunk a tőzsdén elérhető sok ezer részvény árazásáról. Bár erre a célra egy tőzsdeindex is használható lenne, azonban az az alapvető probléma a legtöbb tőzsdeindexszel, hogy kapitalizáció súlyozással tartalmazzák a kosárban szereplő részvényeket, így a részvények egy szűk köre (nagyobb kapitalizációval rendelkezők) jelentős hatást gyakorolnak az index ármozgására, így egyáltalán nem biztos, hogy a teljes tőzsdéről kapunk átfogó képet a figyelésükkel. Ezzel szemben a TRIN indikátor összegzi a teljes részvénypiacot (sok ezer részvényt együttesen), mégpedig az alábbi képlet szerint:

TRIN = (emelkedő árfolyamú részvények száma / csökken árfolyamú részvények száma) / (emelkedő árfolyamú részvények forgalma / csökkenő árfolyamú részvények forgalma)

A fenti képletben látható osztásból következik, hogyha a mutató értéke 1 fölötti, akkor a rövid távú, napon belüli hangulat negatív. Ha pedig a TRIN index értéke 1 alatti, akkor a rövid távú, napon belüli hangulat pozitív. Minél távolabbi az érték az 1-től, annál erősebb a vételi vagy eladási erő a piacon.

TRIN indikátor értelmezése

A fentiek alapján tehát két fő esetet különíthetünk el:

  • Ha a TRIN értéke 1 alatti, akkor emelkedő trendet, bikapiacot tapasztalunk a tőzsdén.
  • Ha a TRIN értéke 1 fölötti, akkor csökkenő trendet, medvepiacot azonosítunk a tőzsdén.

Fontos azonban látni azt is, hogy a TRIN indikátor időnként extrém értékeket is felvesz. Az extrém értékeknek azok a szintek tekinthetők, melyek ritkán fordultak elő a múltban. Ezekhez a ritka eseményekhez azonban piaci fordulatok köthetők. A TRIN indikátort vizsgáló tőzsdestratégiáknak tehát alapvetően az a célja, hogy megkeressék ezeket a ritka eseményeket, és ezekre a pontokra időzítsék a belépést. A kérdés már csak az ezek után, hogy mi számít ritka értéknek, hogyan definiáljuk ezt pontosan. Ennek megértéséhez célszerű megnézni a TRIN indikátort, így javaslom, hogy keresd meg egy árfolyamelemző programban az indikátort. Az alábbi képen a tradingview.com oldalon látható a TRIN indikátor. A nyílak jelzik a folyamat lépéseit, de bővebb információt az árfolyam-elemző programmal kapcsolatban itt találsz.

A fenti folyamat végeredménye a New York-i tőzsde TRIN indikátora lett a példánkban, lásd alábbi képen piros színnel. A grafikont kiegészítettem az NYSE composite tőzsdeindexszel (kék színnel).

Az alábbi képen húztunk egy vízszintes vonalat a 2,5 és a 0,5 szintek magasságában. Figyeljük meg, hogy az extrém túladott időszakok (2,5 felett) után csökkenő TRIN és emelkedő árfolyam következik be. Hasonló folyamot láthatunk a 0,5 szintek alatt, azaz emelkedő TRIN és csökkenő árfolyam következik.

A TRIN tehát segíthet a piac szélességét meglátni, azaz követni tudjuk a piaci hangulatot, hiszen a ritka tartományoknak jelentéstartalma van. A fenti ábrák arra utalnak első nekifutásra, hogy a 2,5 feletti tartományban vásároló befektetők nyereséggel szállhatnak ki néhány héten belül a piacról. Ugyanígy a 0,5 alatti tartományok jó eladási jelzésnek (short ügyletek) bizonyulhatnak. Ezeket a helyzeteket azonban érdemes jobban felülvizsgálni.

Mi a probléma a fenti TRIN jelzésekkel?

Ha alaposan tanulmányozzuk a múltbeli jelzéseket, akkor abból látható, hogy nagyon nagy a zaj a TRIN indexen, ráadásul a 2,5 és 0,5 sávokat teljesen szubjektív módon, a közelmúltbeli megfigyelésekre alapozva állapítottuk meg. Mi van akkor, ha a 2,5 a jövőben inkább 3, a 0,5 pedig inkább 0,7? Ha behúzzuk a vízszintes vonalakat ezekre a szintekre, már egészen más eredményeket fogunk kapni. A kiindulási alap ugyanakkor az volt, hogy a ritka helyzeteket kell megkeresnünk, viszont a fix értékek alapján ez teljesen szubjektív. Létezik azonban objektív módja is a TRIN túladott és túlvett zónák megtalálásának.

Ehhez azonban elő kell vennünk a szórást és az eloszlásfüggvényt. Ha ugyanis kiszámoljuk a TRIN indikátor átlagos értékét, akkor ezt összevethetjük a tényadattal, így az átlag és a tényadat közti eltérés a szórással mérhető lesz. Ebből pedig elmondható az, hogy minél nagyobb a szórás, annál ritkább az esemény. Ha feltételezzük, hogy közelít a normális eloszláshoz az eloszlásgörbénk, akkor azt is elmondhatjuk, hogy egyszeres szórás tartományában szóródik az adatok 66 százaléka, azaz az egyszeres szórás tartományon kívül van az esetek 33 százaléka. Ez azonban még nem elé ritka, viszont a kétszeres szórás tartomány már 95 százalékát fedi le az adatoknak, azon kívül már csak az esetek 5 százaléka-a található. Ez alapján pedig azt lehet mondani, hogy ha a TRIN aktuális értéke kétszeres szóráson kívülre esik, akkor megtaláltunk egy ritka eseményt. Hogy képzeljük ezt el a gyakorlatban? Először is a szórás, és normális eloszlás megértéséhez, abból számolt valószínűségek megértéséhez olvasd el alapozó témájú cikkünket. Másodszor pedig ismerkedjünk meg a bollinger szalaggal, mely pontosan arra képes, hogy megmutassa, hol van a kétszeres vagy egyszeres szórás.

A TRIN esetében ez azt jelenti, hogy a TRIN indikátorra feltesszük a 30 napos bollinger szalagot 2-es st.dev paraméterrel. Ezzel kiszámoljuk a TRIN indikátor 30 napos átlagértékét, és felrajzoljuk a kétszeres szórás alsó és felső határát. Ezek a bollinger szalag alsó és felső értékei lesznek. Ha pedig a TRIN kilép a bollinger szalagból, akkor bekövetkezik az extrém ritka helyzet, melyre a normális eloszlás szerint csak az esetek kevesebb, mint 5 százalékában kerül sor. Az alábbi képen láthatóvá is válnak ezek a helyzetek.

TRIN stratégia szisztematikus visszatesztelése

A fenti elvekre épülő TRIN stratégiát tesztelt vissza Chainika Thakar és Rekhit Pachanekar 1995-2020 közötti időszakok S&P500 index, DJI és Nasdaq100 tőzsdéken. A stratégia lényege, hogy a fenti módon a TRIN indikátor mozgóátlagát kiszámolták (22 napos), majd pedig a bollinger szalag segítségével az egyszeres és kétszeres szórás tartományát meghatározták.

Az alábbi képen látható a stratégia lényege. Jelölések:

  • USB: kétszeres szórással számolt felső bollinger szalag
  • LSB: kétszeres szórással számolt alsó bollinger szalag
  • UBB: egyszeres szórással számolt felső bollinger szalag
  • LBB: egyszeres szórással számolt alsó bollinger szalag
  • SMA: a TRIN mozgóátlaga
  • Fekete színnel a TRIN követhető

forrás: quantinsti.com

Belépési jelzéseket a következő esetekben kapunk:

  • Vételi jelzés, ha a TRIN értéke átlépi az UBB szintet.
  • Ha a TRIN visszaesik SMA alá, akkor a vételi ügylet zárásra kerül, nyereséget könyveltünk el (TRIN és az árfolyam ellentétesen mozog).
  • Eladás, short pozíció, ha a TRIN visszaesik LBB alá.
  • Ha a TRIN visszaemelkedik SMA fölé, akkor short zárás, nyereséget könyveltünk el.
  • Ábrán jelölt 7-es pontban szintén vételi jelet kapunk, de ha TRIN átlépi USB értéket, akkor zárunk, és ez egyúttal a veszteség realizálását jelenti.
  • Ugyanez a 9-es pontban is megfigyelhető. Itt short nyitásra kerül sor, de a short veszteségben záródik a 10-es pontban.

Az alábbi képen a fenti szisztematikus stratégia kumulált hozama látható.

forrás: quantinsti.com

A stratégia fontosabb paraméterei

Éves hozam

6,5%

Halmozott hozam

390%

Éves volatilitás

10,3%

Sharpe-ráta

0,66

Maximális visszaesés

-16,5%

A fenti eredmények csak a long-only verziót mutatják, azaz csak a vételi jeleket kötöttük. Az évesített hozamot látva mondhatnánk azt, hogy nem túl meggyőzőek az eredmények. Mondhatnánk azt, hogy egy vedd meg és tartsd technikával is hoztuk volna a 9-10%-os hozamot a fenti időszakon. Ehhez azonban vegyük figyelembe, hogy a maximális visszaesés ebben az esetben 50% volt (TRIN stratégia esetében csak 16,5%), az éves volatilitás pedig inkább 15-20%, mint 10,3%. A stratégia sharpe-rátája is mutatja, hogy egységnyi kockázatra vetítve felülteljesíti a TRIN a vedd meg és tartsd technikát. A fentiekből természetesen nem következik az, hogy a jövőbeni is működőképes lesz a stratégia, ugyanakkor jól rávilágít arra, hogy egyes indikátor többletinformációt hordoznak, és képesek arra, hogy javítsák a kereskedők teljesítményét. Erről egyébként már az alábbi indikátorok esetében is beszéltünk:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link