Mibe fektessünk 5-10-20 millió forintot, ha nem akarjuk elveszíteni

Cikkünkben áttekintjük azokat a befektetési lehetőségek, melyek alapvetően egy nagyobb befektetési összeg befektetése során adhatnak jó befektetési lehetőséget. Megbeszéljük, mibe érdemes befektetni pénzünket, ha  5-10-20 millió forint áll a rendelkezésünkre.

Mibe fektessünk 5-10-20 millió forintot?

Mielőtt a különböző befektetési lehetőségeket megbeszéljük, célszerű tekintettel lenni arra, hogy 5-10-20 millió forintos összeg befektetése során figyelemmel kell lennünk a befektető kockázatvállalási hajlandóságára. Ha alacsony kockázatú, "garantált" befektetéseket keresünk, akkor értelemszerűen elvárjuk azt, hogy minimum a befektetett tőke mindenkor elérhető legyen. Ugyanakkor az alacsony kockázat, garantált befektetés együtt jár az alacsony hozammal is. Nem is érdemes a kiskapukat itt keresni, ne dőljünk be az olyan reklámoknak, ügynököknek, melyek alacsony kockázatú, garantált befektetéseket értékesítenek, és cserébe magas hozamot kaphatunk. Ilyen sajnos nincs a valóságban, csak látszatra alacsony a kockázat, és végül a tőkénket vagy annak egy részét elveszítjük, mivel csalás, visszaélés áldozatai leszünk.

Ha tehát 5-10-20 millió forint befektetése mellett döntünk, akkor gondoljuk át, hogy alacsony kockázat mellett a hozam is alacsony lesz. Természetesen alapvetően nincs probléma az alacsony hozammal addig, amíg van reálhozam. Éppen ezért a befektetési lehetőségeket  mindig reálhozam formájában értékeljük. Tehát vegyük figyelembe az inflációt is. Például ha  egy biztonságos bankbetét után 7 százalékos éves kamatot kapunk, és közben az infláció is évi 7% volt, akkor a reál hozamunk 0. Tehát a befektetés maximum annyira volt jó, hogy nem veszített a vásárló értékéből. Ha a fentiekre tekintettel vagyunk, akkor az alacsony kockázatú befektetések között is fogunk találni olyan lehetőségeket, melyek reálhozamot is tudnak biztosítani. Ezzel kezdjük a befektetési lehetőségek bemutatását, majd megbeszéljük a kockázatosabb befektetési lehetőségeket is.

 
 

Mibe fektessünk 5-10-20 millió forintot alacsony kockázat mellett?

Alacsony kockázat mellett a kötvénypiacon kell keresnünk a befektetési lehetőségeket. Nagyrészt ez az állampapírokba történő befektetést jelenti, többek között:

  • 6 éves Prémium Magyar Állampapír,
  • Diszkontkincstárjegyek
  • Speciális, változó kamatozású (buborhoz kötött) állampapírok
  • Változatos hátralevő lejárati idejű (3-20 év) állampapírok

Az aktuális kamatok/hozamok itt tekinthetők meg: allampapir.hu. A hosszabb futamidővel, lejárati idővel rendelkező állampapír vásárlásával általában nagyobb kamatot lehet elérni, azonban ezeknek az állampapíroknak az árfolyama érzékenyebben reagál a piaci kamatok változására. A piaci kamatok, és az állampapír árfolyamának összefüggéseit a következő cikkben beszéltük meg: Összefüggés a kötvény hozama, kamata és a piaci hozamok között.

A prémium államkötvény kifejezetten egy olyan alacsony kockázatú befektetési forma, mellyel van esélyünk arra, hogy az alacsony kockázat ellenére reálhozamunk legyen. Mivel 5-10-20 millió forint befektetése esetén már a kötvények diverzifikációja is szóba jöhet, illetve azért hogy elkerüljük a "home country bias" (magyarázata itt) befektetői hibát nyitottak lehetünk a külföldi államkötvények piacára is, melyek ETF alapok segítségével érhetők el. Külföldi kötvény ETF alapokkal kapcsolatos információkat itt beszéltük meg.

Mibe fektessünk 5-10-20 millió forintot közepes kockázat mellett?

Az ingatlanpiaci befektetéseket a közepes kockázatú befektetési lehetőségek közé sorolhatjuk. Számtalan lehetőségünk van 5-10-20 millió forinttal az ingatlanpiacon. Gondolok itt a különböző ingatlan értékpapírokra, mint például az ingatlanokat hasznosító társaságok részvényeinek (REIT) megvásárlása, vagy REIT ETF-ek, esetleg ingatlan kezelő befektetési alapok, de léteznek ingatlan fejlesztő befektetési alapok. A különböző működési formák, és tevékenység azonban eltérő kockázatú befektetést jelentenek, így az ingatlanpiaci befektetés előtt nem árt, ha tájékozódunk a fenti témákban. A következő bejegyzéseket javaslom tanulmányozásra:

Az 5-10-20 millió forintos tőkeösszeg már azt is lehetővé teszi, hogy közvetlenül fektessünk az ingatlanpiacba, azaz befektetési célból vásároljunk egy ingatlant. Ennek a befektetési lehetőségnek is több formája létezik, például vásárolhatunk garázst, vagy lakást, de felújításra szoruló ingatlant is vásárolhatunk. A kockázati besorolása eltérő ezeknek a befektetéseknek, illetve arra is legyünk tekintettel, hogy az ingatlan értékpapíroktól eltérően ezek a befektetési lehetőségek aktív részvételt kívánnak. Az egyes befektetési lehetőségekről részletesen:

Mibe fektessünk 5-10-20 millió forintot magas kockázat mellett?

Végezetül elérkeztünk a magasabb hozamot hozó befektetési lehetőségek közé, ahol ugyanúgy érvényes a kockázat-hozam törvényszerűsége, azaz magas hozamért, nagyobb kockázatot kell vállalnunk. A részvények vásárlásával tehát növelhetjük a befektetésünk hozamát, de a kockázat is növekszik. Ugyanakkor a megfelelő portfólió kialakításával, különböző kockázat csökkentési módszerekkel a részvénypiaci kockázatok is csökkenthetők.

A kockázat csökkentés módszerei közé tartoznak az alábbiak:

A fentieken túl különböző portfólió kialakítási szempontokkal is csökkenthető a kockázat. Kezdve azzal, hogy a portfólióban nem csak részvényeket tartunk, hanem nagyobb arányban kötvényeket is. Minél alacsonyabb a kockázat vállalási hajlandóságunk, annál nagyobb lesz a kötvény aránya a portfóliónak. A portfólió kialakítás legfontosabb elveit, lehetőségeit a következő bejegyzésben beszéltük meg: Befektetési portfólió kialakítása, összeállítása, tervezése egyszerűen.

A fentiek mellett léteznek különböző portfólió kialakítási technikák, melyek segítségével úgy fektethetünk be 10-20 millió forintot, hogy a kockázatot a kívánt mértékűre csökkentjük. Csoda természetesen itt sincs, azaz a kockázat csökkenésével végül a hozam is csökken. Hosszútávú befektetési stratégiák közül népszerű stratégiának számítanak az alábbiak:

 
 

A fentiek elolvasása után valószínűleg körvonalazódik a befektető számára, hogy 5-10-20 millió forint befektetéséhez célszerű megfelelően informálódni. Nem biztos, hogy az interneten olvasható tuti befektetési tippek, vagy a biztosítási ügynök ajánlataira kell hallgatnunk, mivel vannak olyan törvényszerűségek a befektetések területén, melyet nem lehet felülírni. Gondolok itt a kockázat és a hozam összefüggésére, amely alapján belátható, hogy ha nem akarunk nagyobb kockázatot vállalni, akkor be kell érnünk az alacsony hozammal. Ugyanakkor ha csak rövid időre szeretnénk befektetni 5-10-20 millió forintot szintén csak alacsony kockázatú befektetések jöhetnek szóba tekintettel arra, hogy a részvények hosszútávú tartása is csökkentheti a befektetés kockázatát. Egy korábbi bejegyzésben már megbeszéltük, hogy 39 részvénypiac 1841-2019 közötti időszakon végzett vizsgálat alapján annak a valószínűsége, hogy negatív reálhozamunk lett részvényindex befektetéssel:

  • 1 éves befektetési időtáv esetén 36,8%,
  • 5 éves befektetési időtáv esetén 28,3%
  • 10 éves időtávon 21,5%
  • 20 éves befektetési időszakon 15,5%
  • 30 éves időszakon 12,1% volt.

A múltbeli adatokon 30 éves befektetési időtáv esetén az esetek 12,1 százalékában (tízből egy esetben) negatív reálhozama lett a befektetőnek, azaz 30 éves időszak végére kisebb lett a befektetésének vásárlóértéke, mint az időszak elején. Az Egyesült Államok tőzsdéjén egyébként 1,2 százalék, az Egyesült Királyság részvénypiacán 3 százalék volt ennek a valószínűsége múltbeli adatokon.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link