Online részvényvásárlás kezdőknek: Hol, hogyan lehet részvényt vásárolni?

Kifejezetten kezdők számára készült a mostani összeállítás, melyben az online részvényvásárlás alapjaival foglalkozunk. Megbeszéljük, milyen feltételei vannak a részvényvásárlásnak, kiderül a cikkből hogyan tudunk magyar, külföldi részvényeket venni, hol lehet a legolcsóbban részvényeket vásárolni. Kitérek arra is, hogy magánszemélyként vagy cégként célszerű-e a tőzsdén kereskedni. A bejegyzésben számos további hivatkozást találsz. Tudom, sokan arra számítanak, hogy egy néhány oldalas cikk elolvasásával képbe kerülnek a részvényvásárlás mikéntjével kapcsolatban, a brókercégek is szeretik úgy beállítani a tőzsdei kereskedést, hogy "egyszerű, bárki megtanulhatja", "néhány órás képzés után már kereskedhetsz is". Sajnos azonban a valóság nem ennyire egyszerű. Ha elhiszed a fentieket, akkor valószínűleg a kereskedők azon 80 százalékába tartozol, akik veszteséggel hagyjál el a tőzsdét (lásd alábbi előadásunkat). Ha viszont a sikeres 20 százalékba szeretnél tartozni, akkor szerezz a kereskedés előtt átfogó képet, használható tudást. Ezt pedig kezdheted azzal, hogy a cikkben szereplő hivatkozásokat is tanulmányozod. Témáink:

  • Ha a részvényvásárlás célja a befektetés
  • Ha a részvényvásárlás célja a tőzsdézés
  • Külföldi részvényvásárlás lépései
  • Hol tudunk részvényt vásárolni?
  • Részvényvásárlás 1. lépése: Elemzési módszerek
  • Részvényvásárlás 2. lépése: Alapvető ismeretek
  • Részvényvásárlás 3. lépése: Brókercégválasztás
  • Részvényvásárlás 4. lépése: Kereskedési platformok
  • Részvényvásárlás 5. lépése: Kockázatkezelési ismeretek
  • Részvényvásárlás 6. lépése: Adózási kérdések
  • Hogyan nem veszítesz a kereskedésben?

Első lépésként azt kell eldöntenünk, hogy befektetési célból, tehát hosszú távra szeretnék részvényeket vásárolni, vagy rövid távra, spekulációs jelleggel, azaz tőzsdézni szeretnénk. Ez alapvetően meghatározza azt, hogy milyen irányba induljunk el a részvény kereskedés világában.

1) Ha a részvényvásárlás célja a befektetés

Amennyiben befektetési célból vásárolunk részvényeket, sokkal kevesebb tranzakciónk lesz, így a brókercég választás során nem a költségekre kell fókuszálnunk, hanem azokra a költségekre, melyek a számla vezetéssel, a részvények tartásával kapcsolatosak. Továbbá a befektetési célú vásárlás esetén célszerű a portfóliónkat diverzifikálni, azaz nem egy részvényt vásárolni, hanem sok tíz részvényt vásároljunk. Ezzel a diverzifikációval az egyedi kockázatok mérsékelhetők. Mivel több részvényt kell vásárolnunk, így a brókercég minimum díjai is fontosak lesznek. Ha kis tőkénk van, akkor olyan brókercéget keressünk, ahol a minimum díjak alacsonyak. A fentiek mellett a részvényvásárlás előtt bizonyos szempontok szerint ki kell választanunk a részvényeket. A befektetői időtávon a cél, hogy olyan stabil, jól jövedelmező részvényeket vásároljunk, melyek a jövőben is várhatóan növekedni fognak, és jelenleg még nincsenek jelentősen túlárazva. Ahhoz, hogy ilyen részvényeket meg tudjuk vásárolni, illetve képesek legyünk a kiválasztásunkra a fundamentális mutatókkal célszerű megismerkedni. Ezek közül több, könnyen használható mutatóval itt a honlapunkon is megismerkedtünk lásd itt.

A fentiek mellett a részvényszűrő alkalmazások ismerete is hasznos lehet. Bár a magyar tőzsdén mindössze néhány tíz társaság részvényeit vásárolhatjuk meg, a külföldi tőzsdéken sok ezer vállalat részvényeiből válogathatunk. Ehhez viszont célszerű egy szűrő alkalmazás, mellyel akár túlárazott, vagy alulárazott papírokat is kiszűrhetünk. Erre a célra én a finviz.com részvényszűrő alkalmazást használom, részletek itt beszéltük meg.

 
 

A befektető célú részvényvásárlás esetén mindenképpen ismerkedjünk meg az ETF jegyekkel is. Ezek olyan alapkezelők által kezelt befektetési alapok, melyek különböző indexeket követnek. Egyrészt könnyedén diverzifikálhatunk vele, hiszen egyetlen ETF megvásárlásával akár 50-100 vagy több száz részvényben (például az S&P500 indexet követő ETF esetén) kerül a megtakarításunk. Olcsón, költséghatékonyan alakíthatunk ki jól diverzifikált portfóliót, ráadásul az ETF alapok széles választéka érhető el, például autógyártók részvényeit tartalmazó ETF, vagy  automatizációval, mesterséges intelligenciával foglalkozó társaságok részvényeit vásárló ETF, de kriptovaluták alapját adó blokklánc technológiával foglalkozó cégek részvényeit vásárló ETF alap is létezik. Természetesen a fentiek mellett számos iparág, szektort lefedő ETF létezik. Az ETF befektetési jegyek vásárlásával, egyes típusaikkal kapcsolatos tájékoztató oldalunk: ETF téma.

2) Ha a részvényvásárlás célja a tőzsdézés

Más típusú ismeretekre, másfajta brókercégre van szűkségünk a részvények vásárlásához akkor, ha a cél a rövid távú kereskedés, spekuláció, azaz a tőzsdézés. Ebben az esetben az időzítésen van a hangsúly, azaz a kereskedő bizonyos jelzések alapján megpróbálja a mozgás rövid távú irányát eltalálni, és ezt a mozgást végigkövetni. Ebben az esetben a kezdő kereskedőknek számos ismeretre van szüksége, így a részvényválasztás, kereskedés feltételei szélesebb körű ismereteket kívánnak. Többek között magabiztosan kezelni kell tudnunk egy kereskedési platformot, a részvényvásárláshoz szükséges tőzsdei megbízásokat is ismernünk kell, illetve az árfolyam elemzésre vonatkozó ismereteket is szereznünk kell. A fentiek mellett még számos szempontot célszerű figyelni, figyelembe vennie egy kezdő kereskedőnek, például kockázatkezelés.

Brókercég választás esetén fontos szempont lesz, hogy a részvényeket alacsony jutalék mellett tudjuk megvásárolni, mivel sokat fogunk kereskedni. De egyéb tényezők, mint a megbízások gyors végrehajtása, a félreteljesülések, vagy spread tágítás stb. tényezőkre is célszerű odafigyelni, a témát részletesen tárgyaltuk: Brókercégválasztás.

 
 

Külföldi részvényvásárlás lépései

Alapvetően a magyar részvények megvásárlása és a külföldi részvények vásárlása nem tér el lényegesen. Mindkét esetben ismernünk kell a megbízásokat, illetve szükségesek a befektetés vagy tőzsdézés bekezdésben leírtak, valamint egy brókercégre is szükségünk lesz. A brókercég itt már egy sarkalatos kérdés, mivel a magyar részvénypiacot a legtöbb magyarországi brókercég, befektetési szolgáltató eléri, a külföldire ez nem igaz. Ugyanakkor 2013 óta a magyar részvénypiac is a Xetra rendszerben érhető el, ezzel pedig gyorsabban, olcsóbban érhetjük el a Xetra rendszer más részvénypiacait, többek között az európai részvényeket. Általánosságban tehát elmondható, hogy a külföldi részvények vásárlása a magyar brókercégeknél is megoldható. A díjazás, jutalék már egy másik kérdés. Alapvetően befektetési célra történő vásárlás esetén valószínűleg találni fogunk magyar brókercéget is külföldi részvények vásárlására. Ráadásul a TBSZ számla előnyeit is ki tudjuk használni. Abban az esetben pedig ha rövid távú, spekulatív célú kereskedés a cél, akár a külföldi brókercégeknél történő számlanyitás is valós alternatíva lehet. Általánosságban elmondható, hogy a külföldi részvények vásárlása olcsóbban érhető el egy külföldi brókercégnél. Ez alól biztosan vannak kivételek, tehát erős általánosítás, de például ha amerikai részvényeket szeretnénk vásárolni, akkor nagyon valószínű, hogy egy amerikai brókercég fogja adni számunkra  a legjobb árakat, legalacsonyabb kereskedési költségeket.

Hol tudunk részvényt vásárolni?

A fentiekből valószínűleg már kiderült az olvasó számára, hogy részvényeket a tőzsdéken keresztül tudunk megvenni, egy másik piaci szereplőtől. Ehhez azonban egy közvetítőre van szükségünk, amit brókercégnek, vagy befektetési szolgáltatónak nevezünk. Magyar részvényeket vásárolni nagyrészt a Budapesti Értéktőzsdén tudunk a tőzsdei kereskedő cégeken, brókercégeken keresztül. Jelen pillanatban kb. 20 brókercégnek van közvetlen hozzáférése a BÉT részvényszekcióhoz, aktuális listát itt találunk: https://www.bet.hu/oldalak/kereskedocegek.  A részvényvásárlás előtt tehát a fenti listán célszerű elindulni, ha magyar részvényeket szeretnénk vásárolni.

Külföldi részvénypiacokhoz esetén egyrészt a fenti brókercégek is kínálhatnak hozzáférést, másrészt pedig számos külföldi brókercégnél is el tudjuk érni a különböző külföldi tőzsdéket. Érdemes alkalmazni a korábban már általam említett általános szabályt, azaz amelyik országban van a tőzsde, valószínűleg az ott működő brókercégek kínálják a legjobb árakat számunkra. Az alábbiakban röviden megbeszéljük az online részvényvásárlással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat is. Több hivatkozás is található a bejegyzésben ezeket is kövessük végig, mivel egy-egy témát részletesebben is kifejtek a részvényvásárlással kapcsolatban.

 
 

 

 
 

A fenti külföldi és magyar részvények vásárlásával kapcsolatos témák után szedjük össze a részvényvásárlás legfontosabb lépéseit.

Részvényvásárlás 1. lépése

Döntünk a részvényvásárlás céljáról, azaz befektetünk, vagy tőzsdézünk. Ha a befektetés a célunk, azaz évekre vásárolunk részvényeket, akkor a részvényvásárlás előtt ismerkedjünk meg a fundamentális elemzés, cégértékelés legfontosabb szempontjaival. Nem kell félni ezektől az elemzési eljárásoktól, logikus módszereket alkalmazhatunk, melyek viszonylag könnyen elsajátíthatók. Jellemzően összehasonlítások alapuló mutatókat használunk, melyekkel a vállalatot hasonlítjuk más vállalathoz, versenytársakhoz stb.. A fundamentális elemzés rovatunk alatt felsoroltuk a legfontosabb elemzési módszereket, célszerű itt kezdeni az ismerkedést a hosszútávú részvény befektetésekkel: Fundamentális elemzés. Nem emelnék ki egyetlen módszert, de a P/E, P/BV mutatók, és a különböző eladósodottságot mérő mutatók kedvenc eszközei a hosszú távú részvény befektetőknek. A versenyelőny elemzését is említettük a következő bejegyzésben: Wide moat részvények vásárlása. A fentieken túl Warren Buffet részvénykiválasztási módszerei is segíthetnek a hosszútávú részvényvásárlásban, lásd: Warren Buffet tanácsai részvények kiválasztásához.

A fenti ismeretek akkor is hasznosak, ha a részvénypiacon rövid távon szeretnénk kereskedni. Ekkor viszont a technikai elemzés eszközeivel is ismerkedjünk meg, az ismert módszerek közé tartoznak  a trendelemzés, árfolyam alakzatok, japán gyertyák, indikátorok:

A fentiek mellett törekedjünk arra, hogy saját kereskedési stratégiát alakítsunk ki, azaz a részvényvásárlás meghatározott szabályok szerint történjen, erről részletesen a következő bejegyzésben beszéltünk: Kereskedési stratégia kialakításának lépései.

 
 

Részvényvásárlás 2. lépése

A részvényvásárlási cél elhatározása után a célnak megfelelően ismereteket szerzünk. A fentebb leírt hivatkozásokon számos információt találunk kezdők részére, melyek segítségével el tudunk indulni. Különösen egy korábbi bejegyzésünket (itt találod) érdemes elolvasnod, melynek ezek a témái:

  • Részvényesi jogok
  • Mit kell tudni a törzsrészvényről
  • Mit érdemes tudnod az elsőbbségi részvényekről
  • Részvénykibocsátás, IPO folyamata
  • REIT részvények sajátosságai
  • MLP részvények
  • Centes részvények veszélyei
  • Ismeretek, melyekre szükséged lesz részvényvásárlás előtt
  • Rövidtávú részvény kereskedéshez szükséges tudnivalók
  • Demó számlák
  • Részvény adózási tudnivalók

Részvényvásárlás 3. lépése

Keresünk egy brókercéget, melynek van kapcsolata azzal a tőzsdével, amelyiken részvényt szeretnénk vásárolni. Ha például az a célunk, hogy Tesla részvényeket vásárolunk, akkor hiába nyitunk számlát egy olyan brókercégnél, amelyik csak a Budapesti Értéktőzsdét éri el, mivel a Tesla részvényekkel az amerikai tőzsdéken lehet kereskedni. Nekünk tehát amerikai tőzsdei hozzáférésre lesz szükségünk. Ezt akár egy magyar brókercég is biztosítani tudja, de valószínűleg egy külföldi, főleg amerikai brókercég adja majd a legkedvezőbb kondíciókat. Értelemszerűen nem minden esetben a díjak, jutalékok a döntők egy brókercég választásnál, részletek a brókercég választás témájú oldalunkon: Brókercégválasztás. A fenti oldalon a brókercég választással kapcsolatos témákat tárgyaljuk, de ha kifejezetten tőzsdei brókercégek érdekelnek, akkor az alábbi két bejegyzést olvasd el:

Részvényvásárlás 4. lépése

Ha kiválasztottuk a brókercéget, a számlanyitás után létrehoznak nekünk egy értékpapír számlát, amire a tervezett tőkét beutaljuk. Ezt követően pedig már tudunk részvényeket vásárolni. Az éles számlás kereskedés helyett jobban járunk, ha először demó számlán vásárolunk részvényeket. A demó számlán történő részvényvásárlás előnye, hogy ki tudjuk próbálni a brókercég rendszerét, a tőzsdei megbízások működését. A fentieken túl pedig célszerű a kereskedési szabályainkat is tesztelni, ezekkel a próba vásárlásokkal. A következő bejegyzésben megbeszéljük hogyan célszerű demó számlán kereskedni, mire figyeljünk, hogyan válasszuk megfelelő demó programot a részvényvásárlás teszteléséhez: Melyik tőzsdei programot használjuk?

Részvényvásárlás 5. lépése

Vásárlás után célszerű a kockázatokat kezelni, például spekulatív ügyletek esetén stop megbízás használatával, befektetés esetén a diverzifikációval:

Részvényvásárlás 6. lépése

Adózással kapcsolatos ismereteket is szerezzünk, ugyanis amikor eladjuk a részvényeket, nyereség, vagy veszteség képződik. Nyereség esetén értelemszerűen adófizetési kötelezettség merül fel, ugyanakkor érdemes a veszteséget is bevallani, mert így a jövőbeni nyereséggel (következő két évben) szembeállítható lesz. Adózási témában cikkeink: Tőzsde, forex adózás.

Magánszemélyként vagy cégként vásároljunk részvényeket?

Az adózási témához kapcsolódik, hogy magánszemélyként vagy cégként érdemes a tőzsdei tevékenységet végezni. Véleményem szerint az SZJA törvény 67/A szerinti ellenőrzött tőkepiaci ügylet adózása kedvezővé és egyszerűvé teszi a részvények vásárlásával kapcsolatos adóbevallást, adófizetést. Általánosságban tehát elmondható, ha alkalmazni tudjuk az ellenőrzött tőkepiaci ügylet szabályait, akkor egyszerűbb és kedvezőbb lesz  ha magánszemélyként vásárolunk részvényeket: Hogyan adózunk a részvények osztaléka után?

Hogyan nem veszítesz a kereskedésben?

Az alábbi előadásban a kereskedés alapjaival foglalkozunk. Az 50 perces előadásban a következő témákról beszélünk:

  • Miért buknak el a kereskedők a tőzsdén, devizapiacon,
  • Mit kell elhatározni a kereskedés előtt,
  • Hogyan ismerd meg piacot,
  • Demó számla jelentősége
  • Milyen szabályokat kell betartani, hogy ne veszítsük el pénzünket,
  • A tőke mekkora részével kereskedjünk
  • Hogyan induljunk el: számlanyitás stb.. lépések,
  • Tőzsdei, devizapiaci buktatók, nem működő módszerek
 
 

 

 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak