Warren Buffett 17 legfontosabb tanácsa

Cikkünkben összeszedjük Warren Buffett részvényvásárlással kapcsolatos legfontosabb szabályait. Emellett arról is beszélünk, melyek az alapjai Buffett által alkalmazott értékalapú befektetésnek, de szó lesz arról is, hogy milyen módon lehet követni Buffett részvénybefektetéseit. A következő témákat tárgyaljuk:

  • Hosszútávra vásároljunk részvényeket
  • Az értékre fókuszáljunk, ne az árfolyamra
  • Alacsony költségű ETF alapokba tegyük a pénzünket
  • Olyan befektetéseink legyenek, melyeket értünk
  • Jó cégekbe fektessük pénzünket
  • Ne kövessük a piacot napi szinten (Mr. Market)
  • Ne hallgassunk elemzőkre/szakértőkre/előrejelzésekre
  • A befektetés nem bonyolult, de szent grál nincs
  • Akkor félj, ha mások mohók, akkor legyél mohó, ha mások félnek
  • Csak olyan társaságba fektess, melyet ismersz
  • A várárok-hasonlat
  • Eredményesség vizsgálata
  • Eladósodottság vizsgálata
  • Profit margin vizsgálata
  • Előre jelezhető és bizonyított múltbeli nyereség
  • Árazási kérdések
  • Értékalapú szempontok
  • A margin of safety jelentősége
  • Hogyan kövesd Warren Buffett befektetéseit, portfólióját?
  • Mire figyeljünk, ha Buffett portfólióját szeretnék követi?
  • Hol találjuk Warren Buffett portfóliójának leírását?
  • Warren Buffett aktuális részvény portfóliója, befektetései
  • Berkshire Hathaway részvény vásárlás
  • Buffett portfólióját követő ETF
  • Buffett portfóióját követő befektetési alapok

Az alábbiakban összegyűjtöttem Warren Buffett befektetésekkel kapcsolatos legfontosabb tanácsait. Ezek nagy részét Buffett interjúkban mondta el a befektetőknek, vagy épp a Berkshire Hathaway társaság befektetőinek írt leveléből kerültek a nyilvánosság elé. Buffett leveleiről a cikk második felében fogunk beszélni, lentebb..

1. Hosszútávra vásároljunk részvényeket

Warren Buffett gyakran említi legfontosabb tanácsai között, hogy részvényeket kizárólag hosszútávra vásároljunk.  Warren Buffett szerint legalább 10 évig tartsuk a részvényeket, ha pedig erre nem vagyunk képesek, akkor inkább ne vásároljunk részvényeket. Warren Buffett ismert idézete, az "Our favorite hoding period is forever" azt jelenti, hogy az ideális részvény tartási időszak a végtelen. Természetesen ezt nem kell szó szerint értelmeznünk, de mindenképpen utal arra a mentalitásra, amit Buffett követ, azaz a részvényeket hosszú távon tartsuk. Buffett tanácsa szerint a legjobb befektetési módszer, ha részvényeket vásárolunk, és elfelejtjük őket, azaz alkalmazzuk a vedd meg és tartsd elveket. Ez a módszer tőzsdeindexek esetében valóban képes csökkenteni a részvénypiac kockázatát, de egyedi részvények kiválasztása, stock picking módszerek alkalmazása esetén kérdéses az előnye. A témával kapcsolatos cikkeinket az alábbi hivatkozásokon találod:

 
 

A fenti előadáson az egyedi részvények befektetési kockázatait tárgyaljuk. Ez elsődlegesen az átlagos befektetőre vonatkozik, akiknek nincsenek több évet átfogó tapaszatalatik a részvények értékelésében, az értékalapú részvényekbe történő befektetésben.

2. Az értékre fókuszáljunk, ne az árfolyamra

Ismert idézet Warren Buffett következő tanácsa:

"buy into a company because you want to own it, not because you want the stock to go up,"

Az idézet arra világít rá, hogy azért vásároljunk meg egy részvényt, mert a társaságot tulajdonolni szeretnék, és ne azért vásároljuk meg a részvényt, mert azt akarjuk, hogy az árfolyama emelkedjen. Buffett tehát azt tanácsolja a befektetőknek, hogy a részvény vásárlásra úgy tekintsünk, mintha tulajdonrészt szereznénk egy jövedelmező vállalkozásban, és ezek a szempontok határozzák meg a részvényvásárlást. Ne pedig azért vásároljunk mert arra számítunk, hogy az árfolyama emelkedni fog a részvénynek. Ez a tanács arra az esetre vonatkozik, ha egyedi részvényekbe szeretnénk befektetni, de Warren Buffett szerint ez sem való mindenkinek. Erre vonatkozó tanácsa a következő bekezdésben található.

3. Alacsony költségű ETF alapokba tegyük a pénzünket

Buffett több alkalommal is tanácsolja azt a befektetőknek, hogy a befektetési portfóliót alakítsuk ki alacsony költségek mellett üzemeltetett ETF alapokkal, és azokat tartsuk hosszútávon. Egyik interjújában azt tanácsolta a befektetőknek, hogy a befektetéseik 10%-át tegyék rövid lejáratú kötvényekben, a maradék 90%-on pedig S&P500 indexet követő ETF-et vásároljanak (Vanguard alapkezelőt javasolta). A teljes Buffett idézet az alábbi:

“My advice to the trustee couldn’t be more simple: Put 10% of the cash in short-term government bonds and 90% in a very low-cost S&P 500 index fund. (I suggest Vanguard’s.) I believe the trust’s long-term results from this policy will be superior to those attained by most investors – whether pension funds, institutions or individuals – who employ high-fee managers.” – Warren Buffett"

A passzív befektetési stratégiák alapvetően a fentiekhez hasonló elveket követnek, azaz alacsony költségek mellett kialakított indexeket (kötvény és részvény) követő ETF alapok hosszútávú tartását jelenti: Passzív befektetés, passzív befektetési stratégia, passzív befektetési alapok

Warren Buffett nagyon eredményesen tudja kiválasztani a részvényeket mégis felismerte, az egyszerű, alacsony költségek melletti indexkövető befektetések hatékonyságát. Emellett azt sem javasolja az átlagos befektetőnek, hogy az általa irányított társaság, a Berkshire Hataway részvényeit megvásárolják. Több alkalommal is hangsúlyozta azon véleményét, hogy az átlagos befektetőnek egy szélesen diverzifikált részvénytúlsúlyos portófliót lenne célszerű kialakítani, olcsó ETF alapok segítségével.

4. Olyan befektetéseink legyenek, melyeket értünk

Warren Buffett gyakran hangoztatott tanácsa, hogy csak olyan részvénybe, befektetésbe fektessük pénzünket, melyet teljes mértékben átlátunk, ismerünk. Részvények esetében az tehát azt jelentené, hogy ismerjük a társaság működését, a piacát, a termékeket, szolgáltatásokat, és a versenytársakat is. Buffett tanácsa a következő: “Never invest in a business you cannot understand.” Magyarra lefordítva "Soha ne fektess olyan üzletbe, melyet nem értesz."

5. Jó cégekbe fektessük pénzünket

A jó cégek kiválasztásával kapcsolatban több tanácsát is megismerhettük Buffettnek. Ismert idézet a következő: “It’s far better to buy a wonderful company at a fair price than a fair company at a wonderful price." A fentiekkel azt fejezi ki Buffett, hogy sokkal jobban járunk, ha egy jó minőségű társaságba fektetjük pénzünket, melyet fair, valós áron tudunk megvenni, mintha egy közepes minőségű társaságba fektetnénk alacsonyabb áron. Azaz a részvénykiválasztás során nemcsak az számít, hogy a társaság olcsó legyen (például P/E alapon), hanem az is fontos szempont, hogy minőségi céget vásároljunk.

A fentiekkel kapcsolatos Warren Buffett idézet: “Price is what you pay. Value is what you get.", magyarra lefordítva az "ár, amit fizetsz, az érték, amit kapsz". Jól mutatja, hogy egy részvény ára és a fundamentális, belső érték két külön dolog, és nem elegendő egy befektetési döntést kizárólag a részvény ára alapján meghozni.

 
 

6. Ne kövessük a piacot napi szinten (Mr. Market)

Befektetők hajlamosak arra, hogy irracionális döntéseket hozzanak, mivel túl nagy figyelmet szentelnek a piacnak, a gazdasági, piaci híreknek, a részvények árfolyam mozgásának. Warren Buffett tanácsa tehát az, hogy lehetőleg távolról kövessük a piac eseményeit, és ne nézzük naponta a részvényeink árfolyamát. A hírek követésével, a hírekre történő reagálással kapcsolatos témákat Buffett több alkalommal is érinti, több idézet, és tanács is elhangzik ezzel a témával kapcsolatban Warren Buffettől. Az ún. 99-1 szabály is Buffet nevéhez köthető, mely azt jelzi, hogy a befektetők a pénzügyi hírek 1%-ára alapozva hozzák meg döntéseiket. Ez tehát arra utal, hogy a hírek egy kis részét kiragadja a befektető és ez alapján túlreagálja a piaci helyzetet. Például a társaság gyorsjelentése szerint az árbevétel 5%-ot esett az előző negyedévben. Erre a hírre reagál a befektető és eladja a részvényeit, de nem veszi figyelembe, hogy ez a társaság már több évtizede működik és profitot termel.

Buffett a piacra gyakran hivatkozik a Mr. Market kifejezéssel. Az általa említett, a tőzsdéket, piacokat megszemélyesítő Mr. Market metaforáját valójában Benjamin Graham találat ki. Graham könyvében Mr. Market hatását egy példán keresztül írja le. Képzeljük el, hogy egyetlen társaságnak mindössze két tulajdonosa van: mi és Mr. Market. Mr. Market pedig folyamatosan bombáz minket azzal az ajánlattal, hogy eladja nekünk a tulajdonrészét, vagy megvásárolja a tulajdonrészünket. Ugyanakkor Mr. Market részvénypiaci értékelése nagyon változó, a mániákusan pesszimista és a szélsőségesen optimista állapotok között hullámzik a hangulata, így amikor legközelebb visszatér hozzánk már egy teljesen más ajánlatot kapunk tőle.

Mr. Market tehát a részvénypiaci kereskedők, piaci szereplők metaforája, aki:

  • érzelmi alapon dönt
  • irracionális döntéseket hoz
  • Mr. Market rövid távon egy szavazógép, hosszú távon egy mérleg Graham szerint („Is in the short run a voting machine, in the long run a weighing machine.”).

A fentiek miatt Mr. Market teremti meg a lehetőségét annak, hogy az értékalapú befektető a részvény belső értéke alatt vásároljon egy részvényből. Mr. Market arra jó, hogy kihasználjuk, ne pedig az iránymutatását kövessük Graham szerint:

„Is there to serve you, not to guide you.”

Buffett ezt úgy fogalmazz meg, hogy „It is his pocketbook, not his wisdom, that you will find useful”. Eszerint a pénztárcáját és nem a tudását fogod hasznosnak találni, utalva arra, hogy Mr. Market pénzét nyerik el az értékalapú befektetők.

7. Ne hallgassunk elemzőkre/szakértőkre/előrejelzésekre

"Owners of stocks, however, too often let the capricious and often irrational behavior of their fellow owners cause them to behave irrationally as well. Because there is so much chatter about markets, the economy, interest rates, price behavior of stocks, etc., some investors believe it is important to listen to pundits – and, worse yet, important to consider acting upon their comments.”

A fenti Buffett idézet utolsó mondatában pedig arról beszél Buffett, hogy "Egyes befektetők úgy vélik, fontos, hogy meghallgassák a szakértőket, és ami még rosszabb, fontolóra veszik a szakértői véleményeket."

Ismert Warren Buffett idézet a piaci előrejelzésekkel kapcsolatban: "Anything can happen anytime in markets… Market forecasters will fill your ear but will never fill your wallet."

Az idézet magyar fordításban azt jelentené, hogy a piacon bármi történhet bármikor, a piaci előrejelzések megtölthetik a füledet, de a pénztárcádat nem fogják megtölteni. Ezzel gyakorlatilag azt tanácsolja Buffett, hogy a piaci előrejelzéseket kezeljük fenntartásokkal. Az alábbi előadáson összefoglaljuk az elemzők/szakértők megbízhatóságát.

 
 

8. A befektetés nem bonyolult, de szent grál nincs

Warren Buffett szerint a befektetés nem bonyolult, és nem az okosabb ér el nagyobb hozamot. Ismert Buffett idézet a következő: “Investing is not a game where the guy with the 160 IQ beats the guy with the 130 IQ.”  Magyarul: "a befektetés nem olyan játék, ahol a 160-as IQ-val rendelkezők megverik a 130-as IQ-val rendelkezőket"

De a piaci hozamokat tartósan felülmúlni már sokkal nagyobb feladat Buffett szerint. Mindazonáltal az a véleménye, hogy a befektetések területén nincsenek mágikus formulák, szent grál, amivel a piacot garantáltan felülmúlhatjuk, még akkor sem ha a múltbeli tesztek alapján működött volna. Ezzek kapcsolatos Buffett idézet a következő:

"Investors should be skeptical of history-based models. Constructed by a nerdy-sounding priesthood…these models tend to look impressive. Too often, though, investors forget to examine the assumptions behind the models. Beware of geeks bearing formulas.”

9. Akkor félj, ha mások mohók, akkor legyél mohó, ha mások félnek

Buffett 7. tanácsának alapja egy népszerű idézete "Try to be fearful when others are greedy and greedy only when others are fearful.", melyet a 2004-es évben a befektetőknek írt levelében említett meg először. Gyakorlatilag az ismert befektetői elvet közvetíti ez az idézet, azaz alacsony árfolyam mellett vásároljunk, és magas áron adjunk el. Ezzel szemben az átlagos befektető az ellenkezőjét csinálja, ugyanis a múltbeli hozamok alapján adják el az átlagos befektetőnek a befektetési termékeket. Azaz, ha jó a múltbeli hozam, tehát már évek óta emelkednek a részvények, az átlagos befektető, akkor "mer" részvényeket venni. Amikor pedig esnek a részvények, pánik van a piacon, akkor az átlagos befektető elad, pedig ezek azok az időpontok, amikor vennie kellene.

10. Csak olyan társaságba fektess, melyet ismersz

Warren Buffett egyik legfontosabb tanácsa a társasági tevékenységgel kapcsolatos, azaz vizsgáljuk meg a társaságot, melynek részvényeit meg kívánjuk vásárolni. Nézzük meg milyen terméket, szolgáltatást nyújt a társaság, illetve a piacot is vizsgáljuk, és a versenytársakról se feledkezzünk meg. Előnyt jelent, ha a társaság a következő feltételeknek megfelel:

  • A társaság olyan terméket, szolgáltatást nyújt, melyre a fogyasztóknak alapvetően szüksége van.
  • A társaság olyan iparágban működik, ahol nem erős a verseny.
  • A társaság egyedi terméket, szolgáltatást kínál ügyfeleinek, melyet nehéz lemásolni.
  • A társaság keveset költ kutatásra, fejlesztésre.
  • A társaság lehetőleg ne függjön az árupiaci termékek árától.

Buffett részvénykiválasztásában megfigyelhető, hogy az IPO-k nem igazán keltik fel a figyelmét, legalább 10 éves tőzsdei múlttal kell rendelkeznie egy társaságnak ahhoz, hogy Buffett foglalkozzon a társasággal. Mivel alapvetően Warren Buffett értékalapon hozza meg a döntéseit, így ez nem is meglepő, hiszen minimum 5-10 éves pénzügyi adatok szükségesek a különböző fundamentális mutatók értelmezéséhez.

11. A várárok-hasonlat

 Buffett szerint az egyik legfontosabb tényező, hogy a társaság ún. wide economic moat jellegű legyen:

“The most important thing [is] trying to find a business with a wide and long-lasting moat around it … protecting a terrific economic castle with an honest lord in charge of the castle,”

Az angol wide moat kifejezés szó szerinti fordításban széles várárkot jelentene, amiből magyarázat nélkül nehezen érthető a mögöttes jelentéstartalom. De gondoljuk egy várra, melyet egy széles, vízzel teli árok vesz körül, ezáltal nehezen bevehető, jól védhető. A wide moat vállalatok tehát ilyen széles árokkal (wide moat) körülvett várak, melyek olyan piacon működnek, vagy olyan termékeket, szolgáltatásokat gyártanak, melyek nehezen másolhatók, vagy a versenytársak jelentősen le van maradva,  vagy a piacra valamilyen oknál fogva nehéz a belépés. A wide moat tehát valamilyen előnyt jelent, amely a vállalat piaci előnyét biztosítja, ez pedig a jövőbeni profit biztosítéka lehet, ezzel az előnnyel tudja a profitot megvédeni a vállalat a versenytársaktól.  Részleteiben nem térnék ki a wide moat társaságok azonosításra, ehhez ugyanis Buffett világos útmutatást is nyújtott, melyről itt beszéltünk.

12. Eredményesség vizsgálata

A társaság pénzügyi eredményességének vizsgálatához gyakran használnak a befektetők különböző pénzügyi mutatókat. Ilyen például a ROE, mely gyakorlatilag tőkemegtérülési mutatónak tekinthető. A pénzügyi mutatók használatát az alábbi cikkekben tárgyaltuk:

13. Eladósodottság vizsgálata

Szintén fontos vizsgálat a társaság adósságainak áttekintése. Erre a célra jól használható a dept/equity mutató, mely a saját tőke arányában fejezi ki a társaság adósságát. A mutató pontos értelmezését itt beszéltük meg: Eladósodottság mutatók, eladósodottság foka: bajban levő tőzsdei társaságok azonosítása. Warren Buffett kifejezetten olyan cégeket keres, melyek adóssága a saját tőkéhez mérten alacsony. Ez biztosíthatja azt, hogy a jövőben keletkező profit ne a hitelezőket, hanem a részvényeseket gazdagítsa.

14. Profit margin vizsgálata

A társaság profitabilitása, hatékonysága is egy fontos befektetői kérdés. A magas profit margin azt jelzi, hogy a vezetőség jól irányítja a társaságot, hatékony a termelési, értékesítési folyamat. Természetesen a profit margin iparáganként változik, így iparágon belül kell, hogy a kiválasztott társaság kiemelkedjen profit margin tekintetében. Itt is igaz, hogy nemcsak a múlt évet, hanem legalább 5 évet vizsgáljunk visszamenőleg. Előnyt jelent a növekvő profit margin is. Részletesen a témát itt beszéltük meg: Jövedelmezőségi mutatók, profitabilitás vizsgálata, profit margin jelentése a részvénypiacokon

 
 

15. Előre jelezhető és bizonyított múltbeli nyereség

Buffett fontos kritériumnak tartja  a részvényválasztás során, hogy a társaság nyeresége a múltban bizonyított legyen, azaz vizsgáljuk, hogy az elmúlt években is nyereségesen működött a társaság. Illetve a várható eredmények könnyen előre jelezhetők legyenek. Ez részben azon alapul, hogy a társaság nyereséges üzletmenetet folytat, illetve a tevékenységet régóta végzi. Például egy kutatással foglalkozó, eddig érdemi profitot nem termelő biotechnológiai cég nem felel meg a fenti kritériumnak, mert egyrészt a profit a múltban nem bizonyított, másrészt nem lehet előre jelezni a profitot.

Az alábbi táblázat forrása a gurufocus.com weboldal, ahol a részvények előre jelezhetőségének és az elérhető hozamnak az összefüggését vizsgálták egy tanulmányban. A vizsgálatban 2403 részvény vett részt, melyben a részvényeket előre jelezhető és bizonyított múltbeli nyereség, illetve a nem előre jelezhető csoportok szerint bontották szét. Az előre jelezhető és bizonyított múltbeli eredmény kategóriába úgy lehetett bekerülni, hogy a vizsgált 10 év alatt a társaságnak nem volt vesztesége. Ennek a kategóriának az adatait a táblázatban a Predictable oszlopban találjuk. Azok a társaságok, melyek a vizsgált 10 év alatt egyszer is veszteségesek voltak a Non-Predictable kategóriába kerültek.

Warren Buffet tanácsai részvények kiválasztásához, gurufocus.com vizsgálata

Látható a fenti táblázatból, hogy a 2403 részvényből mindössze csak 570 került az előre jelezhető kategóriába. Ezen részvények közül összesen 61 részvényen lehetett veszíteni a vizsgált időszak alatt (1998-2008-ig, tehát 10 évig tartjuk). 18 társaság esetében 50%-nál nagyobb veszteségünk lett volna, ha befektetünk. Mindössze 4 társaság volt, mely esetében 90%-nál nagyobb volt a visszaesés. Az évesített hozam 12,7%-volt a vizsgált időszak alatt az előre jelezhető társaságok körében, de az osztalék nem lett figyelembe véve, márpedig a jól működő, profitot termelő társaságok jelentős része, magas osztalékot fizet.

Azok a cégek, melyek a nem előre jelezhető kategóriába, az a Non-Predictable kategóriába tartoznak sokkal gyengébb eredményeket mutatnak. Ide 1833 részvény sorolható, melyből 830-al veszítettünk volna, 412-vel 50%-nál nagyobb visszaesést lettünk volna kénytelenek elviselni, illetve 86 esetben 90%-nál nagyobb veszteség ért volna minket.  Látható a fenti adatokból, hogy az eredményes működés erős korrelációt mutat a részvény teljesítményével.

16. Árazási kérdések

Az eddig felsoroltak a legfontosabb, alapvető kritériumok lennének, melyek abban segítenek, hogy egy jó befektetést találjuk. Gondoljunk itt arra, hogy a fentiek figyelembe vételével, egy jó megtérülést biztosító (ROE), alacsony adóssággal rendelkező (dept/equity), hatékony (magas profitmargin) társaságot találunk, mely valamilyen versenyelőnnyel is rendelkezik (ez az ún. economic moat). A következő kérdés már csak az, hogy mennyit kell fizetnünk ezért a társaságért. Ugyanis a fenti kritériumoknak számtalan tőzsdei társaság megfelel, azonban a valós értéküknél többek kell fizetnünk értük.

Buffett az árbevétel, a nyereség, és a társaság rendelkezésére álló eszközök alapján határozza meg a részvények, illetve a társaság valós értékét. Ha ez az érték legalább 25%-kal magasabb, mint a társaság piaci kapitalizációja, akkor tekinti jó üzletnek a részvény megvásárlását. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a részvény ára 25%-kal alacsonyabban van, mint a fundamentális értéke és a fent felsorolt kritériumoknak is megfelel.

Bejegyzésünkben megbeszéljük, hogyan lehetséges Warren Buffett befektetéseinek, portfóliójának a követése. Hol találjuk meg Buffett portfóliójának pontos adatait, hogyan követhetjük a portfólióban bekövetkező változásokat. Megbeszéljük azt is, hogy milyen módon lehet befektetni Buffett által megvásárolt részvényekbe is. Azoknak próbálok tanácsod adni, akik Buffett-re szeretnék bízni befektetésüket, azaz ugyanazokba a részvényekbe szeretnének befektetni, mint Buffett. Megbeszéljük, milyen hibákat követhetünk el Buffett követése során.

17. Értékalapú szempontok

Fontos azt is látni, hogy Buffett befektetési módszerében nem elegendő önmagában az, hogy a társaság jövedelmező legyen. Az is fontos, hogy értékalapon olcsón lehessen megvásárolni. A témával kapcsolatban Buffett véleménye a következő:

„Whether we’re talking about socks os stock, I like buying quality merchandise when it is marked down”

Magyarra fordítva: „Mindegy hogy zoknikról, vagy részvényekről beszélünk, én az olyan árucikket szeretem megvásárolni, melyek jó minőségűek, de le vannak árazva.” Biztonságos, olcsó, jó minőségű? Pont az ilyen általános befektetési tanácsokkal van tele az internet, melyeket semmire nem tudunk használni, konkretizáljuk jobban:

18. A margin of safety jelentősége

A témával kapcsolatban Buffett így fogalmaz:

“On the margin of safety, which means, don't try and drive a 9,800-pound truck over a bridge that says it's, you know, capacity: 10,000 pounds."

Magyarra lefordítva a margin of safety annyit jelent, hogy nem hajtasz át egy 9800 font tömegű kamionnal egy 10.000 font teherbírású hídon. A margin of safety tehát egy biztonsági határértéket jelent, melyet az értékalapú befektető úgy alkalmaz, hogy a részvényeket jóval alacsonyabb áron vásárolja meg, mint a társaság értéke. A koncepciót itt beszéltük meg bővebben: Margin of safety: Mit jelent a részvénybefektetés világában?

További tanácsok (32 db) Warren Buffett-től

Az alábbiakban Warren Buffett legfontosabb befektetési tanácsait tekintjük át.  Előadásunk első részében a következő idézetek lényegét, értelmezését tárgyaljuk meg:

1. “Rule No. 1: Never lose money. Rule No. 2: Never forget rule No.1”
2. “Remember that the stock market is a manic depressive.”
3.  Mr. Market: „Is there to serve you, not to guide you.” ...  „It is his pocketbook, not his wisdom, that you will find useful”
4. “The most important thing to do if you find yourself in a hole is to stop digging.”
5. “Price is what you pay. Value is what you get.”
6. “Beware the investment activity that produces applause; the great moves are usually greeted by yawns.”
7. “For the investor, a too-high purchase price for the stock of an excellent company can undo the effects of a subsequent decade of favorable business developments.”
8. “Risk comes from not knowing what you are doing.”
9. “Never invest in a business you cannot understand.”
10. “If returns are going to be 7 or 8 percent and you’re paying 1 percent for fees, that makes an enormous difference in how much money you’re going to have in retirement.”
11. “In the business world, the rearview mirror is always clearer than the windshield.”

 

Az alábbiakban Warren Buffett legfontosabb befektetési tanácsait tekintjük át.  Előadásunk második részében a következő idézetek lényegét, értelmezését tekintjük át:

12. "The three most important words in investing are margin of safety.”
13. “On the margin of safety, which means, don’t try and drive a 9,800-pound truck over a bridge that says it’s, you know, capacity: 10,000 pounds. But go down the road a little bit and find one that says, capacity: 15,000 pounds.”
14. “It’s far better to buy a wonderful company at a fair price, than a fair company at a wonderful price.”
15. “If a business does well, the stock eventually follows.”
16. “Only buy something that you’d be perfectly happy to hold if the market shut down for 10 years.”
17. “I never attempt to make money on the stock market. I buy on the assumption that they could close the market the next day and not reopen it for five years.”
18. “All there is to investing is picking good stocks at good times and staying with them as long as they remain good companies.”
19. “It is a terrible mistake for investors with long-term horizons — among them pension funds, college endowments, and savings-minded individuals — to measure their investment ‘risk’ by their portfolio’s ratio of bonds to stocks.”
20. “Successful investing takes time, discipline, and patience. No matter how great the talent or effort, some things just take time: You can’t produce a baby in one month by getting nine women pregnant.”
 21.   “Calling someone who trades actively in the market an investor is like calling someone who repeatedly engages in one-night stands a romantic.”
 22.   “The stock market is designed to transfer money from the active to the patient.”
23. “If you aren’t thinking about owning a stock for 10 years, don’t even think about owning it for 10 minutes.”
24. “Our favorite holding period is forever.”
25. An investor should act as though he had a lifetime decision card with just twenty punches on it.”
26. “Do not take yearly results too seriously. Instead, focus on four or five-year averages.”
27. “The business schools reward difficult complex behavior more than simple behavior, but simple behavior is more effective.”
28. “There seems to be some perverse human characteristic that likes to make easy things difficult.”
29. “Success in investing doesn’t correlate with IQ.
30. “You don’t need to be a rocket scientist. Investing is not a game where the guy with the 160 IQ beats the guy with 130 IQ.”
31. “There is nothing wrong with a ‘know nothing’ investor who realizes it. The problem is when you are a ‘know nothing’ investor but you think you know something.”
32. “Forecasts may tell you a great deal about the forecaster; they tell you nothing about the future.”

 

Buffett befektetőkhöz írt levelei

A Berkshire Hathaway a jelenlegi 500 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával a 10 legnagyobb amerikai tőzsdén kereskedett társaság közé sorolható. A Berkshire Hathaway Warren Buffet irányítása alatt, iránymutatásával befektetési célú, tehát hosszú távra részesedést vásárol különböző vállalatokban. Buffett a részvényeseinek minden évben levélben számol be a befektetésekkel kapcsolatos elképzeléseiről, ismert idézetek is ezekből a levelekből származnak. A levelek nyilvánosak, bárki számára elérhetők, az alábbi hivatkozásokról letölthetők:

Buffett befektetéseinek eredményei

Az alábbi táblázatban Buffett befektetéseinek eredményei láthatók. 1964-2016 között évi 20,8%-os hozam, míg ez idő alatt az S&P500 indexen elért hozam évi 9,7% volt.

Warren Buffet

 

Hogyan kövesd Warren Buffett befektetéseit, portfólióját?

Warren Buffett az egyik legismertebb befektetési gurunak tekinthető, így itthon is nagyon sokan hallottak már az elért eredményeiről, illetve sokak érdeklődését felkelti a Buffett által alkalmazott befektetési módszer. Természetesen a pénzügyi szektor ezeket az igényeket megpróbálta kielégíteni, így már itthon is elérhetők befektetési alapok, melyek Buffett portfólióját követik, de külföldi viszonylatban is találkozunk számos befektetési alappal vagy ETF alappal, melyek Buffett befektetéseit másolják valamilyen módon.

Két alapvető hibát követhetünk el Buffett portfóliójának követése során. Az egyik, hogy a hírekből tájékozódva, esetleg tanácsadók ajánlásaira hagyatkozva vásárolunk egy, esetleg néhány részvényt, mely megtalálható Warren Buffett portfóliójában. Ebből a szituációból két probléma alakulhat ki. Az egyik, hogy nem tudjuk mikor vásárolt Buffett a részvényekből, a másik pedig, hogy Buffett nem egyetel társaság részvényiből alakította ki a portfólióját, hanem számos társaság részvényeiből. A hazai viszonyok között is láttam példát arra, hogy az Apple részvények vásárlási indokát azzal támasztják alá, hogy Buffett is vásárolja az Apple részvényeket. Természetesen ez bátoríthat minket arra, hogy vásároljuk Apple részvényeket, azonban könnyel előfordulhat, hogy Buffett nyerni fog az ügyleten, mi pedig veszítünk. Például azért, mert már hónapokkal, vagy évekkel korábban vette meg a részvényeket, sokkal alacsonyabb áron. Előfordulhat az is, hogy Buffett rossz döntést hozott, és veszíteni fog az Apple részvényeken, azoban az Apple csak egy a 40 társaság közül, melybe Buffett befektetett. Egy-egy ilyen részvény kiemelése tehát azért is kockázatos, mert nem diverzifikáljuk a befektetésünket. Mielőtt tehát egy ajánlás, hír hatására megvesszük az egyik részvényt, amely Buffett befektetései között is megtalálható, nézzük meg a teljes portfólióját, ez ugyanis teljesen nyilvános, és bárki számára hozzáférhető.

Hol találjuk Warren Buffett portfóliójának leírását?

Warren Buffett tulajdonában álló (36,8%-os tulajdonrésszel) Berkshire Hathaway vállalat könyvelésében találjuk meg azokat a társaságokat, melyek részvényiből vásárolt Buffett az elmúlt időszakban. Mivel a Berkshire Hathaway tőzsdén jegyzett társaság, így meghatározott időközönként kimutatást kell készítenie az értékpapírjairól, amit az ún. 13F nyomtatványon közzé kell tenni. Tehát az Amerikai Értékpapír Felügyelet (sec.gov) honlapján, az Edgar rendszerben megtaláljuk a 13F nyomtatványát a Berkshire Hathaway társaságnak. A cikk írásakor a következő hivatkozáson találjuk meg az aktuális Buffett portfólió összetételét:  https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1067983/000095012318005732/xslForm13F_X01/form13fInfoTable.xml

Az Edgar rendszer a következő hivatkozáson érhető el:  https://www.sec.gov/edgar/searchedgar/companysearch.html

A fenti hivatkozáson a Company Name alatt adjuk meg a  Berkshire Hathaway nevet, majd a search gombra kattintsunk, lásd alábbi kép.

Warren Buffet befektetései, portfoliója

Ezt követően egy több társaságból álló listát kapunk, itt azonban a pontos cégnév (BERKSHIRE HATHAWAY INC ) és cég székhely alapján tudjuk azonosítani a Berkshire Hathaway-t. Ha kiválasztottuk  a Berkshire Hathaway Inc társaságot, akkor a következő oldalon a Business Address egyeztetésével folytassuk. Itt ugyanis FARNAM STREET, OMAHA kell, hogy álljon, lásd alábbi kép jobb felső része:

Warren Buffet portfoliója

Ha eddig eljutottunk, akkor a megjelenő táblázatban keressük a 13F kezdetű nyomtatványokat, majd pedig a Documents gombra kattintva lekérdezhetők az adatok.

Warren Buffett aktuális részvény portfóliója, befektetései

Az alábbi táblázat 2021. februárjában közzétett adatokon alapul, de 2020 december 31-ei dátummal mutatja Warren Buffett befektetéseit.

Név

Ticker

Súly

APPLE INC    (COM)

AAPL

43.60%

BANK AMER CORP    (COM)

BAC

11.34%

COCA COLA CO    (COM)

KO

8.12%

AMERICAN EXPRESS CO    (COM)

AXP

6.79%

KRAFT HEINZ CO    (COM)

KHC

4.18%

VERIZON COMMUNICATIONS INC    (COM)

VZ

3.19%

MOODYS CORP    (COM)

MCO

2.65%

US BANCORP DEL    (COM NEW)

USB

2.26%

DAVITA HEALTHCARE PARTNERS I    (COM)

DVA

1.56%

CHEVRON CORP NEW    (COM)

CVX

1.51%

CHARTER COMMUNICATIONS INC N    (CL A)

CHTR

1.27%

BANK OF NEW YORK MELLON CORP    (COM)

BK

1.13%

GENERAL MTRS CO    (COM)

GM

1.11%

VERISIGN INC    (COM)

VRSN

1.02%

ABBVIE INC    (COM)

ABBV

1.01%

MERCK & CO. INC    (COM)

MRK

0.86%

VISA INC    (COM CL A)

V

0.80%

BRISTOL-MYERS SQUIBB CO    (COM)

BMY

0.76%

LIBERTY MEDIA CORP DELAWARE    (COM C SIRIUSXM)

LSXMK

0.69%

AMAZON COM INC    (COM)

AMZN

0.64%

SNOWFLAKE INC    (CL A)

 

0.63%

MASTERCARD INC    (CL A)

MA

0.60%

WELLS FARGO & CO NEW    (COM)

WFC

0.58%

STONECO LTD    (COM CL A)

STNE

0.44%

KROGER CO    (COM)

KR

0.39%

STORE CAP CORP    (COM)

STOR

0.30%

RH    (COM)

 

0.28%

T-MOBILE US INC    (COM)

TMUS

0.26%

SYNCHRONY FINL    (COM)

SYF

0.25%

AXALTA COATING SYS LTD    (COM)

AXTA

0.24%

LIBERTY MEDIA CORP DELAWARE    (COM A SIRIUSXM)

LSXMA

0.23%

GLOBE LIFE INC    (COM)

 

0.22%

MARSH & MCLENNAN COS INC    (COM)

MMC

0.18%

LIBERTY GLOBAL PLC    (SHS CL A)

LBTYA

0.16%

TEVA PHARMACEUTICAL INDS LTD    (SPONSORED ADR)

TEVA

0.15%

SIRIUS XM HLDGS INC    (COM)

SIRI

0.11%

SUNCOR ENERGY INC NEW    (COM)

SU

0.08%

LIBERTY GLOBAL PLC    (SHS CL C)

LBTYK

0.06%

BIOGEN INC    (COM)

BIIB

0.05%

JOHNSON & JOHNSON    (COM)

JNJ

0.01%

PROCTER & GAMBLE CO    (COM)

PG

0.01%

MONDELEZ INTL INC    (CL A)

MDLZ

0.01%

LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL A)

 

0.01%

VANGUARD INDEX FDS    (S&P 500 ETF SHS)

VOO

0.00%

SPDR S&P 500 ETF TR    (TR UNIT)

SPY

0.00%

LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL C)

 

0.00%

UNITED PARCEL SERVICE INC    (CL B)

UPS

0.00%

Hogyan fektessünk Buffett által kiválasztott részvényekbe?

A fentiekből látható, hogy meglehetősen kockázatos, ha csak 1-1 részvényt választunk ki, melyet Buffett is megvásárolt. Ahogy a bevezetőben utaltam rá,  lehetősége van a kereskedőknek Buffett teljes portfóliójának követésére is. Értelemszerűen az egyik lehetőség a fenti 50 darab részvény megfelelő arányú (a 13F tartalmazza az egyes pozíciók értékét is) megvásárlása, de valószínűleg ez a befektetők nagy részének nem lenne költség hatékony megoldás (kisebb tőke esetén a minimumdíjak miatt).  A további szóba jöhető megoldások az alábbiak:

  • Megvásároljuk a Berkshire Hathaway társaság részvényét
  • Megvásárolunk olyan ETF alapot, amely Buffett portfólióját követi
  • Megvásárolunk olyan befektetési alapot, amely Buffett portfólióját követi

A fenti három lehetőségről néhány gondolatot, a költségekkel kapcsolatos tudnivalókat beszéljük meg.

Berkshire Hathaway részvényvásárlás

Költségek tekintetében a legolcsóbb megoldás, ugyanis megvesszük a Berkshire Hathaway részvényeket, és a későbbiekben semmiféle éves díjat nem kell fizetnünk. Annyit azért érdemes tudnunk , hogy a Berkshire társaság bevételei nem csak a fenti portfólió árfolyam nyereségéből tevődik össze, hanem egy a biztosítási piacon 370 ezer alkalmazottal működő társaságról van szó. A Berkshire részvények vásárlására jobban nem térnék ki ugyanis, egy önálló bejegyzésben már beszéltünk róla: Berkshire Hathaway részvények: Warren Buffett stratégiájának követése

Buffett portfólióját követő ETF

A külföldi tőzsdéken számos olyan ETF alappal találkozhatunk, melyek különböző ismert guruk, hedge fundok portfólióit másolják le. Ahogy fent látható volt a 13F nyomtatvány nyilvános, így semmi akadálya nincs annak, hogy az ETF alapkezelője kialakítsa ugyanazt a portfóliót, amelybe Buffett is fektette a pénzét. Ezekről az ETF alapokról is beszéltünk: Tőzsde guru és Hedge Fund követő ETF-ek

A részvényvásárláshoz képest ez a megoldás drágább, ugyanis itt már évente kell alapkezelési díjat fizetni, ETF esetében azonban ez minimális (0,2-1%). Az ETF alap segítségével a Buffett által vásárolt részvényekbe fektetünk be és nem a Berkshire Hathaway társaságba. Ezt azért jegyezném meg, mert fentebb is utaltam rá a Berkshire bevételei és a profitja a biztosítási üzletág eredményeitől is függ. Ez persze nem csak növelheti a befektetések eredményét, de bizonyos gazdasági helyzetekben (például recesszió esetén) akár hátrányos is lehet.

Buffett portfóióját követő befektetési alapok

Befektetési alapokkal is találkozhatunk, melyek Buffett portfólióját követik, ugyanakkor itt találkozhatunk a legmagasabb díjakkal. A legrosszabb eset az, amikor a befektetési alap kezelőjének tevékenysége annyiban merül ki, hogy megvásárolja a Berkshire részvényeket, és ezért a befektető éves szinten 2-4%-os alapkezelési díjat fizet ki. Hosszú távon ez jelentős hatást gyakorol a befektetésünk eredményére, ráadásul úgy csökken a hozam jelentősen, hogy a kockázat ugyanakkora marad. Mielőtt tehát a Buffett részvények, Buffett portfólió követésébe belekezdünk, a költségeket mindenképpen tekintsük át.

További cikkeink:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak