Mit jelent az impact investing? Melyek a buktatói?

Cikkünkben az egyre népszerűbbé váló impact investing jelentését, céljait, problémáit tekintjük át. Témáink:

  • Mit jelent az impact investing?
  • Impact investing a gyakorlatban
  • Mi a probléma az impact investinggel?

Mit jelent az impact investing?

Az impact investing megnevezésnek nincs magyar fordítása, de hatásbefektetésre lehetne lefordítani. Alapvetően két alaptétele van az impact investingnek. Az egyik, hogy olyan társaságokban történjen a befektetés, melyeknek szándékában áll mérhető társadalmi vagy környezeti hasznot is termelnie a pénzügyi nyereségen túl. Másrészt pedig az impact investinget követő befektetők véleménye azon alapul, hogy a társadalmi, környezeti tényezők figyelembe vétele egy jobb társaságot eredményez, és ez a befektetés hozamán is érezhető lesz.

A  hagyományos befektetés alapvetően nem foglalkozik azzal, hogy a befektetéssel a környezet és a társadalom számára hasznos tevékenységet támogasson. A hagyományos befektetés elsődleges szempontja a pénzügyi nyereség, azaz olyan cégekben fektetjük a pénzüket, melyektől a jövőben növekvő pénzügyi nyereséget várunk.

Az alábbi grafikon jól mutatja, hogy az impact investingtől az az alapvető elvárás, hogy pozitív pénzügyi eredménye legyen és pozitív hatása a környezetre, társadalomra. Ez a grafikonon a C eset, mondhatjuk azt, hogy két legyet ütünk egy csapásra.

forrás: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/0015198X.2020.1779561

Impact investing a gyakorlatban

Az impact investing 2007-ben született meg. A kifejezést ekkor taláta ki Anthony Bugg-Levine a Rockefeller Alapítvány munkatársa. Ő használta először a kifejezést azokra a befektetésekre, melynél nem csak az volt az egyetlen cél, hogy a tőkét növeljék. Az impact investing először csak a társadalmilag hasznos tevékenységet végző társaságokra korlátozódott. Ez az SRI, azaz Socially Responsible Investing, melyet később kibővítettek a környezeti tényezőkkel és az irányítás tényezőivel, azaz a befektetési célpont társadalmilag elfogadható, társadalmi célokat támogató terméket, szolgáltatást gyártson,  környezettudatosan működő vállalkozás legyen, és emellett a részvényesek jogait szem előtt tartó működési környezetet biztosítson. Ezt az irányzatot ma már ESG-nek nevezzük.

Az impact investing tehát magába foglaja az SRI, az ESG és a többi ehhez kapcsolódó fogalmat, például fenntartható fejlődés, tisztaenergia, zöld részvények stb..

Mi a probléma az impact investinggel?

Az impacit investing ma már rendkívül népszerű. Tőzsdei társaságok stratégiai irányzatát meghatározza az ESG, intézményi befektetők önálló osztályokat hoztak létre, ahol a fenntartható befektetések elemzésével, befektetői termékekkel foglalkoznak. ESG screener oldalak, ESG minősítő társaságok jöttek létre. Megjelent a greenwashing, azaz varázsoljuk zöldebbé a terméket, a társaságot a kívülállók felé. Lássák a befektetők, a fogyasztók, hogy a társaság ügyel a környezetvédelemre, még akkor is, ha ugyanolyan környezetpusztító módon zajlik a termék előállítása (lásd BP reklám, melyben beszámolnak a napelemek felszereléséről, közben a társaság a szükséges energia 96%-át fosszilis energiahordozókból állítja elő). Érezzék a befektetők, a fogyasztók, hogy a társaság foglakozik a társadalmi hatásokkal, még akkor is, ha a háttérben kutatásokat hallgatnak el (lásd FaceBook esete a közösségi médiahasználat és a depresszió kutatása).

Befektetők számos befektetési alapot, ETF alapot találnak, melyekkel megvalósítható a kettős cél, azaz egy „jó” tevékenységet támogassunk és közben pénzügyi hasznunk is legyen.

A fentieken túl van még egy probléma. Ez pedig a népszerűség. A részvénybefektetések világában ökölszabály, hogy a népszerű befektetések jövőbeni hozama alacsony. Ezt az összefüggés 150 évre visszatekintő vizsgálatok bizonyítják (lásd value-glamour anomália), és nagyon úgy tűnik, hogy az impact investing esetében sem leszünk képesek két legyet ütni egy csapásra, azaz több tucat vizsgálat megerősíti azt, hogy az impacti investing nem a hozamról szól. Ezekről a kutatásokról az alábbi előadáson, illetve az előadás alatt részletezett cikkekben számoltam be.

 
 
Kapcsolódó cikkek:

Összegezve a fentieket, az impact investing alapvetően egy jó irány azok számára, akik befektetésükkel társadalom és környezettudatos társaságokat szeretnének támogatni. Ugyanakkor nincs minden kétséget kizáró bizonyíték arra, hogy két legyet ütünk egy csapásra, azaz a társadalmi, környezeti hasznossággal együtt nem biztos, hogy pénzügyi hozam is kiemelkedő lesz. Sajnos számos múltbeli vizsgálat azt mutatja, hogy az impact investing nem a hozamról szól.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak