Külföldi részvényvásárlás: Mire figyelj kezdőként?

Bejegyzésünkben megbeszéljük a külföldi részvények vásárlásával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati tudnivalókat, például a külföldi tőzsdéken érvényes szabályokat, korlátozásokat, illetve a brókercégek díj és jutalék típusait tekintjük át. A fentiek mellett kitérünk arra is, hogy milyen területen célszerű további ismereteket szereznünk mielőtt külföldi részvényeket vásárolnánk.

Hogyan vásároljunk külföldi részvényeket online?

A külföldi részvény vásárláshoz gyakorlatilag egy brókercégre lesz szükségünk. Alapvetően ez akár jelenheti azt is, hogy egy magyarországi székhelyű brókercégen keresztül érjük el a külföldi részvényeket, de dönthetünk úgy is, hogy külföldi brókercégnél vásároljuk majd meg a külföldi részvényeket. Ez utóbbi sem jelent jelentős időráfordítást, ugyanis a külföldi brókercégeknél online meg tudjuk nyitni a számlánkat, majd az egyenlegünk feltöltésével már vásárolhatunk is külföldi részvényeket.

 
 

Mire figyeljünk a külföldi részvények vásárlása előtt?

Gondoljuk át, hogy a külföldi részvények körében melyik tőzsdéket szeretnénk elérni. Alapvetően két nagyobb régióról beszélhetünk. Az egyik az amerikai tőzsde, a másik pedig az európai tőzsdék. Általánosságban elmondható, hogy az amerikai tőzsdéken történő részvényvásárlást legkedvezőbben egy amerikai brókercégnél tudjuk bonyolítani, míg az európai tőzsdéket egy nyugat európai brókercégen keresztül érhetjük el a legolcsóbban. Ez azonban erős általánosítás, ugyanis számos kivételt tudok. Például magyarországi banki háttérrel rendelkező brókercégek esetében is elérhetjük ma már kedvező díjak mellett az amerikai vagy épp a nyugat európai tőzsdéket. Aki tehát nem szeretné külföldi szolgáltatóhoz utalni a pénzét, annak véleményem szerint már itthon is vannak költséghatékony megoldások a külföldi részvényvásárlásra.

Alapvető különbséget tapasztalhatunk a költségstruktúrában, ami szintén hatással lehet arra, hogy melyik külföldi tőzsdén fogunk részvényeket vásárolni. Az amerikai részvénypiacon elterjedt modell az ún. flat rate típusú jutalék, azaz egy fix összegért (például 8 dollárért) vásárolhatunk részvényeket, függetlenül a mennyiségtől. A másik jellemző díjstruktúra az amerikai részvények vásárlása esetén a részvények darabszámhoz kötött jutalék, azaz például 1 db részvény megvásárlása 5 centbe kerül, így egy 300 dolláros Tesla részvény megvásárlás is 5 centbe fog kerülni, és egy 1db  50 dolláros Alcoa részvény megvásárlása is 5 centbe kerül. Ugyanakkor a két részvény árfolyama között 6 szoros eltérés van. Tehát a Tesla részvényt olcsóbban tudjuk megvásárolni (százalékosan a teljes pozícióra vetítve).

A fentiekkel szemben az európai tőzsdéken a százalékos jutalékok terjedtek el, azaz a vételi jutalékot a pozíció méretére számolják. Ha például vásárolunk 100 db BASF (150 eurós árfolyamon) részvényt 0,1%-os jutalék mellett, akkor 100x150 euró, azaz 15.000 euró lesz a pozíció mérete, és a jutalék 15 euró lesz. A fenti példákban csak részvény vásárlásról beszéltünk, de az eladáskor is hasonló mértékű költségek fognak felmerülni.

 
 

Milyen devizában vásároljuk meg a külföldi részvényeket?

A díjstruktúra mellett a devizában is eltérés lesz a külföldi részvények között. Amerikai részvényeket dollárban tudunk megvásárolni, az európai tőzsdéken euróban tudunk vásárolni. A nagyobb tőzsdék közé tartozó londoni tőzsdén pedig angol fontért vehetünk külföldi részvényeket. Elméletileg nincsen annak akadálya, hogy egy tetszőleges devizájú számlán tetszőleges részvénypiac részvényeit megvásároljuk, ugyanis a brókercég majd átváltja a szükséges devizára az összeget.

Azonban ilyen esetben folyamatos devizaváltás történik, aminek lesz egy minimális költsége. Ha határozott elképzelésünk van arról, hogy melyik tőzsdén szeretnénk kereskedni, akkor ehhez igazíthatjuk a számlánk devizanemét. Például amerikai tőzsde esetében dollárban tartjuk a pénzünket. Ugyanakkor ha csak alkalmi részvény vásárlók vagyunk, tehát ritkán vásárolunk külföldi részvényeket, és különböző piacokon szeretnénk venni, akkor akár forintos számlán is megtehetjük ezt. Ebben az esetben a vásárlás előtt a brókercégünk átváltja euróra, dollárra, angol fontra a szükséges összeget.

Miért érdemes külföldi piacokon részvényeket vásárolni?

A külföldi részvényvásárlás egyik előnye, hogy diverzifikáljuk a portfóliónkat. Ez befektetőként egy előnyös szempont, azaz lesznek olyan befektetéseink, melyek a magyar gazdasági helyzettől függetlenek. Ha külföldi brókercégnél nyitunk számlát, és külföldi devizában vásároljuk a részvényeket, akkor ez is egy diverzifikációs eszköz, amellyel a kockázatokat csökkenteni tudjuk. Ha a külföldi részvényvásárlás célja alapvetően nem a befektetés, hanem a spekuláció, tőzsdézés, akkor is számos előnye van a külföldi részvény vásárlásnak.  Ezeket az előnyöket is tekintsük át.

Külföldi részvényvásárlás előnyei rövidtávú kereskedés esetén:

  1. Széles részvénypiaci kínálat. Több ezer külföldi részvény közül választhatunk, sokkal gyakrabban találunk a kereskedési technikánknak megfelelő részvényt.
  2. Magas likviditás, sok piaci szereplő, így a kereskedés költségei alacsonyak lesznek.
  3. Nagy forgalmú papírokkal tudunk kereskedni, olyan papírokat érhetünk el, mellyel a tömeg kereskedik, így a technikai elemzés eszközei használhatók lesznek a részvény vásárlás során.
  4. Széles körű információhoz férhetünk hozzá ingyenesen a részvény vásárlás előtt, azaz a társasággal kapcsolatban számtalan információ, elemzés a rendelkezésünkre fog állni.
  5. A külföldi kerekedési platformok ugyanolyan szoftverek, mint amilyeneket a magyar piacon megismertünk, így nem nehezebb a használatukat elsajátítani.
  6. Nagy számban állnak rendelkezésre ingyenes árfolyam elemző alkalmazások, kereskedési platformok, melyek mind a kereskedést könnyíthetik meg.

Külföldi részvények vásárlásával kapcsolatos szabályok

Ha külföldi részvényeket szeretnénk vásárolni, akkor nemcsak a megbízásokat kell megismernünk a vásárlás előtt, hanem a külföldi részvénypiacokon érvényes szabályokat is. Ezek a szabályok nagyrészt az amerikai részvények vásárlására vonatkoznak. Szigorú szabályokat kell betartani a tőkeáttételre vonatkozóan, de a daytrade kereskedésre és a shortolásra is vannak szabályok.  Amennyiben tehát a külföldi részvény vásárlási szándékunk az amerikai piacra irányul, célszerű a következő szabályokkal megismerkedni:

 
 

Átgondolandó lépések a külföldi részvények vásárlása előtt

A fentiek során megbeszéltük a technikai feltételeket (brókercég) és a külföldi részvényvásárlás előnyeit, szabályait. A továbbiakban nézzük meg a legfontosabb lépéseket, melyet célszerű átgondolni a külföldi részvényvásárlás előtt.

A külföldi részvény vásárlás egyik előfeltétele, hogy egy befektetési szolgáltatónál számlát nyissunk. Ezt követően pedig meg kell ismerkednünk a kereskedési platformokkal, árfolyam elemző alkalmazásokkal. Számtalan kereskedési platform közül választhatunk, ezek közül néhány, melyet én is használtam az elmúlt 10 évben, megtalálható a következő cikkben:  Tőzsdei elemző programok, platformok, alkalmazások

A külföldi részvény vásárlás első lépéseként ismerkedjünk meg a kereskedési platformokkal, illetve a tőzsdei kereskedési megbízásokkal. A kereskedési megbízások a külföldi tőzsdéken nem térnek el lényegesen a magyar tőzsdei megbízásoktól. A külföldi részvény vásárlás megbízásairól részletesen itt beszéltünk: Megbízási típusok a külföldi brókercégeknél, külföldi tőzsdéken

A fentiek mellett még számos szempontot célszerű figyelni, figyelembe vennie egy kezdő kereskedőnek a részvény vásárlás előtt,  például kockázatkezelés. A fenti témákban számos bejegyzés érhető el honlapunkon, illetve egy fél perces regisztráció után akár egy 15 órás előadás sorozathoz is hozzáférhetsz, melyben a megbízások használatát, kereskedési platform használat, kockázatkezelés témákat is tárgyaljuk. Részvény vásárlás előtt kezdők részére ajánlott a tanulmányozása: 15 órás előadás sorozat!

Külföldi részvények vásárlásával kapcsolatos fontos tudnivalók

A külföldi részvénypiacok széles részvény választéka azt is jelenti, hogy számos részvénytípus, részvényfajta létezik, melyek sajátosságaival nem árt tisztában lenni a vásárlás előtt. Nagy számban találunk olyan részvényeket, melyek speciális ismereteket kívánnak, például a REIT részvények, vagy az MLP társaságok, de ide sorolhatjuk az osztalék elsőbbségi részvényeket, az ETF alapokat, illetve a centes részvényeket is. A fenti témákat az alábbi hivatkozásokon tárgyaltuk:

Külföldi részvények vásárlása utáni osztalékok

A külföldi részvénypiacokon évszázados hagyománya van az osztalék fizetésnek, azaz találunk olyan cégeket, melyek évtizedek óta fizetnek osztalékot. Szintén eltérés az európai piacokhoz képest, hogy az amerikai részvények után gyakran negyedévente (de akár havonta) kapnak a befektetők osztalékot, míg az európai piacokon az évi egyszeri osztalék fizetés terjedt el. A külföldi  részvénypiaccal kapcsolatos osztalék tudnivalókat a következő bejegyzésben tárgyaltuk: Osztalék-kereskedés, osztalék portfólió kialakítás: Ezekre figyelj!

Az osztalékkal kapcsolatban fontos tudnivaló, hogy akár szocho fizetési kötelezettség is felmerülhet ha egy külföldi részvény megvásárlása után osztalékot kapunk. Érdemes tehát alaposan átnézni a számlakivonatunkat akkor, ha külföldi részvényeket is vásároltunk, ugyanis már egy kisebb összeg is felvetheti az szocho fizetési kötelezettséget. Hogy mikor kell külföldi részvények esetén szochot fizetnünk, arról a következő hivatkozáson találunk információt:

Megbízások a külföldi tőzsdén

Az alábbi bekezdésekben a külföldi tőzsdéken elérhető különböző megbízási típusokat tekintjük át. Brókercégenként, tőzsdénként, termékkategóriánként eltérő, hogy milyen megbízásokat használhatunk a külföldi tőzsdéken, így előfordulhat, hogy más brókercégek esetében nem érhetünk el ennyi megbízási típust, mint amit bemutatok. A példákat az Interactive Brokersnél elérhető Trader Workstation platformon keresztül mutatjuk be. A platform használatával kapcsolatos leírásunkat itt találod: Interactive Brokers platformja: Trader Workstation alapok.

A megbízás ablakot az Interactive Brokers Trader Workstation platformján a felső menüsor Trade menüpontjában, vagy az eszközsáv Order gombjára (bal első) kattintva (lásd alábbi kép) érhetjük el.

Interactive Brokers Trader Workstation platform orderek

Az alábbi képen az Order Ticket, azaz megbízás ablak látható.

Interactive Brokers Trader Workstation platform megbízások

A Quote Panel alatt tudjuk beállítani a tőzsdei terméket, amelyre megbízást szeretnék adni. Itt a Last (utolsó ár) Bid (legjobb vételi ár) Ask (legjobb eladási ár) adatokról is információt kapunk. Az Action alatt tudjuk az irányt kiválasztani, azaz BUY esetben vételi, Sell rádiógomb kijelölésével pedig eladási megbízást kezdeményezünk. Quantity mezőbe kell megadnunk a mennyiséget, részvény esetén a darabszámot. Az Order Description alatt pedig a megbízás fontosabb paramétereit állíthatjuk be.  A legfontosabb megbízási típusok az alábbiak

Megbízási típusok a külföldi tőzsdéken

MKT - market, azaz piaci áras megbízás, a megbízásunk gyakorlatilag azonnal teljesül a legjobb ellenoldalon levő ajánlattal. Részletes példákon keresztül itt beszéltük meg a piaci ára megbízás használatát.

LMT - limitáras megbízás. Kiválasztása esetén a Limit Price sorban kell megadnunk a limit árat. Részletes példákon keresztül itt beszéltük meg a limitáras megbízás használatát.

STP - stop megbízás, amely aktiválódás esetén piaci áron hajtódik végre. Kiválasztása esetén a Stop Price sorban kell megadnunk a stop megbízás aktiválási árát. Ezen a szinten aktiválódik a megbízás és piaci áron hajtódik végre. Részletes példákatl itt találsz a megbízással kapcsolatban.

STP LMT - stop limit megbízás. Használatával a Limit Price és Stop Price mezőket kell kitöltenünk. Ebben az esetben a Stop Price mezőben beírt árszint aktiválja a limit megbízást, amely a Limit Price mezőben meghatározott áron kerül az ajánlati könyvbe.

MTL - Market to limit order, olyan piaci áras megbízás, amely ha csak részben teljesül, akkor a nem teljesült mennyiség limit áron az ajánlati könyvbe kerül.  Például vásárolni szeretnék 1000 db Alcoa részvényt piaci áron, és ha a legjobb ajánlati szinten nincs 1000 db, azt szeretnénk, hogy a nem teljesült mennyiség kerüljön az ajánlati könyvbe a legjobb áron. Ha nem teljesül egészben az 1000 db-os megbízás piaci áron, akkor a maradék, nem teljesült mennyiség vételi limitáras megbízássá alakul, és az ajánlati könyvbe kerül.  

MIT - Market if Touched Orders. Használata esetén egy aktiváló, ún. trigger árat (Trigger Price mező) kell megadnunk. Ennek az árszintnek az elérésekor aktiválódik a megbízás és piaci áron hajtódik végre. Gyakorlatilag ez a megbízás úgy működik, mint a stop megbízás azzal a különbséggel, hogy a piaci ár másik oldalán használandó. Azaz vétel esetén a stop megbízás a piaci ár fölött használható, míg a vétel MIT megbízás a piaci ár alatt. Eladás esetén a stop megbízás a piaci ár alatt használható, míg a MIT eladási megbízás a piaci ár felett.

LIT - Limit if Touched Order. Használata hasonló az MIT megbízáshoz, azzal a különbséggel, hogy a trigger ár elérésekor limit megbízás kerül a részvény ajánlati könyvébe. Vételi LIT megbízás esetén tehát a piaci ár alatti árszinten kell egy aktiváló árat (Trigger Price mező) beállítanunk, és ehhez kell hozzá rendelnünk egy limitáras vételi megbízást. Például a részvény árfolyama jelenleg 99 dollár és mi 95 dolláron szeretnénk pozícióba lépni, de csak akkor, ha az árfolyam 97 dollárig visszaesik. Ebben az esetben a trigger ár 97 dollár lesz, a limit ár 95 dollár. Ekkor tehát csak abban az esetben kerül az ajánlati könyvbe a vételi megbízás, ha 97 dollárra visszaesik a részvény ára. (Egy limitáras vételi megbízás esetén azonnal már a 99 dolláros árfolyamnál bekerül az ajánlati könyvbe a megbízásunk 95 dolláros szintre)

Trail - gördülő piaci áras stop megbízás. A gördülő stop megbízás során megadhatunk egy stop árat (Stop Price mező) és ehhez rendelhetünk egy ún. gördülő értéket (Trailing amount) vagy százalékot, amely követi az árfolyam mozgását, de az árfolyammal ellentétes irányba már nem mozdul el. Például rendelkezünk 100 db Alcoa részvénnyel (piaci ár 15 dollár), a stop szintünket 14 dollárra szeretnénk elhelyezni, és azt szeretnénk, hogy 0,50 pontonként, azaz 50 centenként kövesse a stop a piacot, akkor a Trailing amount mezőbe 0,50 kerül. A fenti szituációba két dolog történhet. Egyrészt az árfolyam hirtelen 14 dollárra esik, akkor a stop megbízás aktiválódik, és a pozíciónk záródik. Másik esetben pedig az árfolyam emelkedésnek indul, például 15 dollárról 16 dollárra emelkedik, akkor a követő stop megbízásunk 15,5  dollárra emelkedik és addig követi a piaci árat, amíg folytatódik az emelkedés, majd amikor az árfolyam esésnek indul, a stop megbízásunk ezen a magasabb áron teljesül piaci áras megbízásként. A trail megbízással tehát elkerülhető az, hogy emelkedik az részvény árfolyama, majd amikor az esés elindul az eredeti stop szinten kerül kiütésre a pozíció. Mivel a trail megbízás követi a piaci árat, így a visszaesés kezdetekor történik a stop megbízás aktiválódása. A Trail megbízásnak létezik Trail limit, Trail MIT, Trail LIT típusa, melyek abban térnek el, hogy a stop szint aktiválódásakor nem piaci ára megbízás, hanem limit, MIT vagy LIT megbízás hajtódik végre.

Rel - Limitáras megbízás, amelyben az NBBO (National Best Bid and Offer) ár szerint adhatjuk meg a limitárat. Az NBBO gyakorlatilag a legjobb vételi és eladási árat jelenti, amely az adott pillanatban elérhető.

MOC - Market on Close megbízás. A megbízás megadásával záráshoz közeli legközelebbi áron fog teljesülni a kötés. Közvetlenül a piaczárás előtt fog teljesülni, a piaci árhoz közel az ügyletkötés.

LOC - Limit on Close megbízás. A MOC megbízáshoz hasonlóan a napi záróárhoz közeli árfolyamon történő ügyletkötést kezdeményezünk, de egy limit árat is megadunk (Limit Price mező), amely a maximum árat jelöli meg, amennyit még hajlandóak vagyunk fizetni a részvényért.

A megbízás típusok alatt találunk még egy mezőt a Destinationt, amelyben az order routingot határozhatjuk meg. Itt adhatjuk meg, hogy az adott terméket, melyik tőzsdén vásárolja meg a brókercég. A SMART beállítás megkeresi azt a piacot, ahol épp a legjobb áron tudjuk megvenni és ott teljesül a kötés.

Megbízások időhöz kötése

Time in Force megbízások

A Time in Force segítségével meghatározott időpontokhoz kötjük a kereskedési megbízásunkat.

Interactive Brokers Trader Workstation platform időzítés

Az alábbi megoldások lehetségesek

DAY - Napi megbízás, amely csak adott napon érvényes és ha nem teljesül, a kereskedési nap végén törlésre kerül. Érdemes erre odafigyelni, mert gyakori, hogy alapbeállításként DAY megbízás érvényes az összes megadott megbízásra, így a pozíciót védő stop megbízásra is, amely így a kereskedés végével törlődik. Stop megbízás esetén tehát használjunk GTC vagy GTD megbízást

GTC -  Good-Til-Canceled, azaz a megbízás addig marad a rendszerben, amíg végre nem hajtják, vagy törlődik, visszavonják.  A GTC megbízás is törlődhet a felhasználó tudta nélkül, például részvénnyel kapcsolatos technikai események pl. split esetén. De inaktivitás esetén is, például az Interactive Brokers esetében, ha 90 napig nem jelentkezünk be a számlánkra, törlődnek a GTC megbízások.

IOC - Immediate or Cancel, olyan megbízás, amely ha nem teljesül a jóváhagyását követően, akkor törlődik.

GTD - Good-Til-Date megbízás a kiválasztását követően az End Time mezőben megadott dátum, időpontig marad érvényes. A GTC megbízásnál ismertetett automatikus törlések itt nem érvényesek.

DTC - Day Till Cancelled - A DAY megbízáshoz hasonlóan a kerekedés végén törlődik a megbízás, de a brókercég kereskedési rendszerében ott marad inaktív, felfüggesztett állapotban, így a következő napon nem kell újra megadnunk a megbízást, elegendő ha aktiváljuk.

A fentiekből látható, hogy külföldi részvények vásárlása előtt célszerű alaposan informálódnunk. Fontos, hogy a vagyoni helyzetünknek, kereskedési elképzeléseinknek megfelelő brókercéget válasszunk, továbbá szerezzünk elméleti és gyakorlati tapasztalatokat. Bár a cikkben nem tértem ki rá, de attól függően, hogy mi a részvényvásárlás célja, más-más kereskedési szabályokat célszerű követni. Ha befektetési célból vásárolunk külföldi részvényeket, akkor egész más ismeretekre, stratégiára lesz szükségünk, mint a rövid távú részvényvásárlás, tőzsdei kereskedés esetén.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link