MLP részvények: A legnagyobb osztalékot fizető részvények

Cikkünkben az ún. MLP részvényeket tekintjük át, melyek sajátossága, hogy különböző adókedvezmények miatt általában nagyobb osztalék kifizetését tudják biztosítani a befektetőik számára. Ha lefuttatunk egy gyors részvényszűrést az amerikai részvénypiacon arra vonatkozóan, hogy melyek a legmagasabb osztalékot fizető társaságok (osztalékhozam alapján), akkor a listában bizonyára fogunk találkozni olyan vállalatokkal, melyek neve végén az LP vagy Limited Partnership kifejezést fogjuk találni, ezek az ún. MLP társaságok, melyek működési struktúrája eltér a hagyományos részvénytársaságoktól. Ugyanakkor a tőzsdén a részvényekkel együtt kereskedhetők, így előfordulhat, hogy a tájékozatlan kereskedő észre sem veszi, hogy a kérdéses vállalat nem is hagyományos részvénytársaság, hanem egy LP azaz limited partnership formában működő társaság. Természetesen nagy hibát nem követünk el ezzel a tévedéssel, azonban nem árt megismerni a sajátosságát ennek a befektetési típusnak, mely magyarázatot ad arra is, hogy miért tudnak nagyobb osztalékot kifizetni, miért lesz magasa az osztalékhozama ezeknek a befektetéseknek. Témáink:

  • Mit jelent az LP, MLP, Limited Partnership kifejezés?
  • Miért fizetnek több osztalékot az MLP társaságok?
  • Melyik iparágban találjuk az MLP részvényeket?
  • Milyen előnye, hátránya van az MLP részvények vásárlásának?
  • MLP ETF befektetési alapok

Mit jelent az LP, MLP, Limited Partnership kifejezés?

Az MLP az ún. Master Limited Partnership, míg az LP a Limited Partnership kifejezések rövidítése, melyek tulajdonképpen egy együttműködési formát, üzlettípust jelölnek. Ennek lényege, hogy a befektetők -akik megvásárolják a részvényeket- lesznek az ún. limited partner tagok a vállalkozásban. Gyakorlatilag a vagyoni hozzájárulás mértékéig felelnek a társaság tevékenységért, és vagyoni hozzájárulásuk után jövedelmet kapnak (distribution). Bár ez a jövedelem formailag úgy néz ki, mint az osztalék, azonban nem a dividend kifejezéssel, hanem a distribution megnevezés alatt történik a kifizetés. A társaság vagyonának 98%-át birtokolják a befektetők. A maradék 2% pedig a társaságot irányító menedzsment kezében van, angol megnevezése a General Partner a vezetőségnek.  A menedzsment díjazása a társaság eredményeinek figyelembe vételével alakul, azaz anyagilag is érdekeltek a nagyobb profit elérésében. A hagyományos tőzsdei kereskedésben a Limited Partner tagok részvényeivel zajlik a kereskedés, tehát a General Partner részvények nem kereskedhetők.

Miért fizetnek több osztalékot az MLP társaságok?

Az MLP társasági forma azért terjedt el a gyakorlatban, mert ezek a társaságok számos adóelőnnyel élhetnek. Többek között adómentességet élvez a tevékenységük, de ennek feltétele, hogy az összes profitot a befektetők felé ki kell fizetnie. Ez az egyik magyarázata tehát annak, hogy magas osztalékot tudnak fizetnie ezek a társaságok, illetve magas osztalékhozammal találkozhatunk (nem ritka a 8-15%-os osztalékhozam). Gyakori egyébként az a forma is, hogy az MLP társaság general partner tulajdonrésze egy hagyományos tőzsdei társaság kezében van, azaz a társaság a tevékenységének egy részét MLP formába szervezi ki adóoptimalizálási célból. Az elért eredmények tehát az MLP formában nem lesznek többszörösen adóztatva, azaz egy hagyományos tőzsdei társaság esetében a társaság eredményét is adó terheli, majd pedig a befektető is fizet adót az osztalék után. Az MLP esetében csak a befektetői oldalon keletkezik adófizetési kötelezettség.

Melyik iparágban találjuk az MLP részvényeket?

Jellemzően az ingatlannal összefüggő (real estate), a közmű, és energia iparágakban jelentek meg az MLP részvények az elmúlt években,  ugyanis MLP formában történő működéshez a bevételek legalább 90 százalékának ún. kimerülő természeti erőforrások (például kőolaj) kitermelésével, feldolgozásával, szállításával kapcsolatos tevékenységből kell származnia. Illetve az ingatlan hasznosításból származó bevételek is az MLP tevékenység körében végezhetők.

Milyen előnye, hátránya van az MLP részvények vásárlásának?

Az adómentesség természetesen azt jelenti, hogy a befektető több kifizetésben részesülhet, tehát az osztalék hozama magasabb lesz ezeknek a társaságoknak. Azonban hosszú távon jelentős osztalék és részvény árfolyam növekedésre nem érdemes számítani két okból is. Egyrészt az iparágak -melyekben működnek a cégek- jellemzően lassú bővülést, növekedést tesznek lehetővé, másrészt pedig a profit jelentős része kifizetésre kerül, így növekedésre nem marad elegendő tartalék.  Az adómentesség természetesen a befektetői oldalon visszaüt, ugyanis a befektetőnek már adóznia kell a distribution megnevezés alatt megszerzett jövedelem után, ez pedig valószínűleg többlet költséget fog okozni, nemcsak azért, mert adót kell fizetnünk, hanem mert valószínűleg könyvelőt kell fogadnunk az adóbevallás elkészítéséhez.

MLP ETF befektetési alapok

A fenti problémákra jó megoldást nyújthatnak az olyan befektetési alapok, melyek kifejezetten MLP társaságok részvényeiből alakítják ki a portfóliójukat, és a distribution itt már osztalékként kerül kifizetésre, tehát az osztalékkal kapcsolatos adózási szabályok lesznek érvényesek rá. Az ETF előnye a diverzifikáció, azaz pénzünk nem egy, hanem 30-60 MLP társaságban kerül egyetlen ügyletkötéssel. Az ETF esetében azonban a költségeknek is érdemes utána nézni, például az egyik legnagyobb osztalék hozamot ígérő AMZA ETF-nek 2%-os éves alapkezelési díja van, ami az ETF-ek világában extrém magasnak számít, még az MLP ETF-ek között is 1% alatti az éves alapkezelési díj. Az alábbi táblázatban néhány MLP ETF alapot soroltunk fel, a táblázat utolsó oszlopában a cikk írásának napján érvényes árfolyam melletti osztalékhozam látható. Az ETF alapok listája nem teljes (az alapok nevét szándékosan megváltoztattuk, lásd ABCD felirat), a közölt adatok tájékoztató jellegűek.

MLP ETF alapok listája Osztalékhozam

ABCD MLP ETF

26.02%

ABCD MLP High Income Shares

11.54%

ABCD  High Income MLPETF

10.40%

ABCD  Income Index ETN

9.82%

ABCD X MLPETF

9.43%

ABCD High Income Infrastructure MLP ETF

9.31%

ABCD MLP ETF

8.99%

ABCD MLP Index ETN

7.99%

ABCD MLP Index ETN

7.92%

ABCD MLP Infrastructure ETN

7.91%

ABCD MLP Infrastructure Index ETN

7.77%

ABCD S&P MLP ETN

7.64%

ABCD   MLP Index ETN

7.24%

ABCD S&P MLP Index ETN

6.88%

ABCD Fundamental MLP ETN

6.80%

ABCD Gas MLP Index Fund

6.75%

ABCD Select MLP ETN

6.23%

ABCD Energy Infrastructure ETF

5.08%

ABCD MLP Index ETN

3.89%

A fenti osztalékhozamok mindössze tájékoztató jellegűek, hogy lássuk a magas osztalékhozamú termékek között találjuk meg az MLP társaságokat. Nem érdemes azonban mindössze a magas osztalékhozam által vezérelve ETF befektetési alapot választani, célszerű számos tényezőt a döntés előtt megvizsgálni. Többek között az alapkezelési díjat, illetve az alap portfóliójában szereplő részvényeket is érdemes megvizsgálni a jövőbeni kilátások, aktuális pénzügyi eredmények figyelembe vétele mellett.

2018-ban életbe lépett az az EU szabályozás, ami miatt az amerikai ETF alapok gyakorlatilag elérhetetlenek az európai, így a magyar lakossági befektetők számára is. Sajnos azonban az MLP ETF alapok többsége az amerikai részvénypiacon vásárolható meg. Ugyanakkor egyedi részvények, azaz MLP társaságok részvényeinek megvásárlására lehetősége van az európai lakossági ügyfeleknek is. A problémáról bővebben az alábbi előadáson beszéltünk.

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak