Itt az év legjobb befektetése vagy átverése?

Graham Le Roux professzor befektetési módszerével foglalkozunk bejegyzésünkben, mely mesés befektetési hozamígérettel nyűgözi le a kezdő befektetőket. A rutinosabbak valószínűleg 1-2 pillantás után kiszúrják, hogy átverés az egész, mindenesetre egyik olvasónk mégis megvásárolta a professzor befektetési csomagját, ezért gondoltam, hogy készítek egy útmutató a kezdő befektetőknek, melynek témája a hogyan kerüljük el a csalásokat átveréseket, értékesítési trükköket, csúsztatásokat a befektetések világában. A bejegyzésben megnézzük a legújabb átverést, és szó lesz arról, hogyan lehet kiszúrni egyszerűen ezeket az átveréseket, és más befektetési csalásokról, értékesítési trükkökről is beszélni fogunk.

Graham Le Roux professzor módszere lenne a legjobb befektetés?

Graham Le Roux professzor hirdetéseivel találkozhatunk különböző weboldalakon, közösségi portálokon. A professzor egy olyan módszert tud, mellyel 18.500 Ft-ból 3 nap múlva már 70 ezer, 7 nap múlva pedig akár 1 millió forint lehet, vagy akár hetente 750 ezer forintot kereshetsz. Aki a befektetések világában jártasabb, az már itt ejti is az ajánlatot, hiszen a "túl szép, hogy igaz legyen" kategóriába esik, és érdemes megjegyezni, hogy a csalások leggyakoribb jele az irreálisan nagy hozam.

legjobb befektetés 2019-ben?

Ha a fentiek ellenére tovább lépünk, és elolvassuk az ajánlatot, akkor számos további dolog gyanús lehet, például az oldal teljes felső menüsora valójában egy kép. Nem tudunk rákattintani. A közösségi bizonyítékok, azaz 99 ezer embernek tetszik az oldal, hamisítva vannak, csak egy kép, nincs mögötte valódi facebook oldal.

legjobb befektetés 2019-ben?

Ezen túl pedig, ha a google-ben lekérdezzük a weboldal indexelt oldalainak számát, akkor összesen 4 találatot kapunk, azaz a teljes weboldal 4 oldalból áll. Ha például ezt a blogot kérdezed le a google-ben a site:elemzeskozpont.hu kifejezéssel, akkor 1500-2000 közötti találatot fogsz kapni, azaz ennyi oldalt térképezett fel a google az elemzeskozpont.hu oldalon.

A fentiek már épp eléggé gyanúsak lehetnek számunkra, hogy ne foglalkozunk a befektetési ajánlata, így nem is vesztegetném az időt erre az oldalra, helyette nézzük meg, hogyan ismerhetjük fel a befektetési csalásokat. A fenti eset tökéletes esettanulmány, hiszen a különböző befektetési csalásokban hasonló jeleket találhatunk. Például az irreális hozamígéret, a hamis közösségi média ajánlások, vagy a  múlt és tartalom nélküli weboldal. Ezek közül most kiemelném a legfontosabbakat.

1) Gyanús befektetések: Irreális befektetési hozam

Általánosságban elmondható és már az alábbi videóban is megbeszéltük, hogy a hagyományos értelemben vett befektetések területén az évi 20 százaléknál nagyobb hozam már ritkaságnak számít. A hosszútávú részvénypiaci hozamok kb. 10% körüliek, de ebbe belefér az is, hogy 1-1 évtizedben 15-20% között volt a hozam, máskor pedig 0, vagy épp 5%. Tehát egy átlagos passzív részvénypiaci befektetésben nem tapasztalhattunk az elmúlt 100 évben 20% nagyobb hozamokat tartósan. Mert elképzelhető, hogy néhány éves időszakokban jobb hozamok is elérhetők voltak, de 10 éves távokon már nem. A reális hozamokról az alábbi előadásból kaphatsz információt.

 
 

Az alábbi táblázatban az éves reál átlaghozamokat (nominális és reálhozam különbség magyarázata itt) is áttekinthetjük. A Geometric és Aritmetic oszlopokban kétfajta átlagszámítási módszert látunk, melyből a Geometric tekinthető pontosabbnak. Eszerint az Egyesült Államokban részvénypiaci befektetéssel (US Equities) átlagosan évi 6,5%-os reálhozamot (inflációt levontunk) lehetett elérni, az ingatlanok reálhozama 0,3%, a termőföldé 0,9%, a kötvények (US bonds) 2%, az éven belüli kötvényeknek (US bills) 0,9%-os reálhozama volt. Azt látjuk tehát, hogy hosszú időtávon az Egyesült Államokban az ingatlan volt a legrosszabb befektetés, még a kötvényekkel is jobb reálhozamunk lett. Ehhez azért tegyük hozzá, hogy a kötvények és a termőföld esetén nem lett figyelembe véve a hasznosításból (bérbeadás) származó jövedelem.

A UK kezdetű sorokban ugyanezt az összevetést látjuk, csak az Egyesült Királyságban. Itt az ingatlan és a termőföld hozama összemérhető a kötvényekkel. Ha figyelembe vennénk a hasznosításból származó nyereséget, akkor valószínűleg felülteljesítenek ezek a befektetési eszközök.

forrás: The Long-Term Returns to Durable Assets

Ezek tehát a klasszikus befektetéssekkel elérhető hozamok. A spekulációt és a befektetést ne tekintsük egy kategóriának, hiszen sokkal magasabb a kockázati szintje, és nagyobb szaktudást, tapasztalatot igényel. Tehát a tőzsdei kereskedés, a forex kereskedés, a daytrade kereskedés mind a spekuláció körébe tartozik, melyhez hosszú hónapokkal töltött gyakorlás és tanulás szükséges. Ennek része a kockázatkezelés és különböző kereskedési stratégiák alkalmazása.

A spekuláció kategóriájába tartozik a kriptovaluta, kriptopénz kereskedés, befektetés is, még akkor is, ha egyébként befektetésnek nevezzük. A spekulációra is érvényes, hogy minél nagyobb a hozam, annál nagyobb kockázatot kell vállalni. Tehát Le Roux professzor nem hazudott abban, hogy 500%-os hozamot is el lehet érni. Ez igaz volt számos kriptovalutára, de emellett sok száz másik kriptopénz árfolyama 0 lett. Tehát voltak olyan szerencsések, akik nyertek, és voltak (többség), akik veszítettek.

2) Gyanús befektetések: Ismeretlen módszer, titkos algoritmus

Szintén gyanúra adhat okot, ha a befektetési módszer mögött valamilyen ismeretlen, esetleg titkos algoritmus áll. Ilyen módszerekkel adják el gyakran a különböző robotokat, melyeket néhány száz dollárért megvásárolhatunk az interneten.

Sajnos miután évekkel ezelőtt a kereskedési robotok divatba jöttek, a csalók is gomba mód elszaporodtak, így a neten megvásárolható robotok jelentős részénél az eredmény kimutatás valamilyen módon kozmetikázva van. Például egyszerre sok különböző paraméterrel futtatták le a visszateszteléseket, és amelyiknek jó eredménye lett, azt tették ki a honlapra.

Az elmúlt 10 évben nagyon sok megvásárolható robottal találkoztam, és teszteltem is. Nem találkoztam olyan megoldással, amelyik hosszútávon (évekig) nyereséges volt karbantartás, beavatkozás nélkül. Ez tehát azt jelentené, hogy a paramétereket a változó piaci körülményekhez hozzá kellett igazítani. Továbbá az időtáv csökkenésével arányosan romlottak az eredmények. A választó vonal a H1-es, azaz órás időtávnál van. Ez alatti grafikonon futó, kerekedő robotból egyet sem tudnék mondani, amelyik hosszú távon eredményes. Ráadásul ezekkel az is a probléma, hogy a nyereség nagy része elmegy a spread-re, azaz gyakorlatilag a brókercégnek termeljük a jutalékot. A témáról bővebben: Miért fogsz veszíteni a kereskedési robotokkal?

3) Gyanús befektetések: A számlakezelésekkel is vigyázzunk

Sokszor találják meg a befektetőket különböző számlakezelő cégek. Természetesen erre a célra ott vannak a különböző befektetési alapok (abszolút hozamú) vagy hedge fundokat követő  ETF-ek, de ezek szerényebb hozamokat tudnak elérni, és a befektetőket megtalálják a nem teljesen szabályozott környezetbe, távoli országokban, vagy épp offshore országban működő számlakezelő cégek is. Ezekkel a cégekkel azonban nem árt az óvatosság, mivel különféle jól bevált marketing trükkökkel, félrevezetéssel veszik rá a befektetőket és a múltban több ilyenről is kiderült, hogy a hozamokat az új befizetők pénzéből fizetik ki, azaz piramisjáték jellege volt a szolgáltatásnak.

Az ismert trükkök közé tartozik az, hogy a számlakezelő számtalan stratégiát indít el, majd amelyiknek szép lesz a múltbeli görbéje, azok kerülnek publikálásra, azokat reklámozzák. A befektető pedig nem tudja, hogy a szép eredmény mögött az van, hogy 40 különböző paraméterrel futtatták az elmúlt hónapokban a stratégiát, és ennek a verziónak lett a legszebb a profitgörbéje.

Továbbá léteznek olyan kereskedési stratégiák, melyekben a vesztés valószínűsége kicsi, de akkor óriási lesz a veszteség. A különböző martingale stratégiák, és azok változatai is ehhez hasonló szisztémában működnek. Például az esetek 90%-ában nyer a rendszer (de kis összeget), és 10%-ban veszít (de akkor nagyot).  A kereskedő azt látja, hogy havonta egyenletesen szép hozamokat hoz a befektetés, a kötéseket vizsgálva látja, hogy sok apró kötésből jön össze a nyereség.

Ez mind szépnek mondható, azonban amikor bekövetkezik egy vártnál kicsivel nagyobb árfolyam kilengés, akkor a tőke 30-50%-a ég el rövid idő alatt. Ilyenkor szokott  befejeződni a számlakezelés, és a befektetést kínáló cég új név alatt új számlakezelésbe kezd..

Nem csalás, inkább csak marketing trükk kategória, hogy a befektetési alapkezelők parkoltatják a rosszul teljesítő befektetési alapjaikat, és majd akkor fogják reklámozni, ha már az 5 éves hozamból kikerült a gyenge teljesítmény. A befektetések területén működő cégek pontosan tudják, hogy a jó múltbeli hozammal lehet eladni a befektetéseket, pedig a 3-5 éves múltbeli hozam valójában semmit nem mond el egy részvénypiaci befektetésről.  A számlakezelésről bővebben: Számlakezelés, kezelt számla buktatói, csalások.

4) Gyanús befektetések: A számlamásolás területén is lehet trükközni

A számlamásolás szolgáltatások lényege, hogy egy másik kereskedő számláját másoljuk egy program segítségével. Ez annyiban tér el a számlakezeléstől, hogy nem kell a pénzünket átadni a kezelő személynek (nagyobb biztonság), viszont a befektetési számlánk követni, másolni fogja a kezelő személy pozícióit.

Ilyen másolási lehetőséget sokszor a brókercégek is biztosítanak az ügyfeleik számára (közösségi kereskedésnek hívják), mivel így azok az ügyfelek is nyitnak számlát, akik nem értenek a kereskedéshez, és másolják majd egy másik kereskedő kötéseit. Ez jó a brókercégnek, hiszen több kereskedő több jutalékot termel. Az utóbbi időszakban az egyik brókercég aktívan reklámozza (de évek óta van más brókercégeknek is ilyen szolgáltatása, a zulutrade is így működik) ezt a szolgáltatását Steve és Dave történetén keresztül, ahol Steve folyamatosan keresi a befektetési lehetőségeket, a figyelőlistáján rengeteg részvény van, követi a híreket. Ezzel párhuzamban Dave számítógéppel játszik, figyelőlistáján cicás videók és filmek vannak, mégis ugyanakkora hozamot érnek el. Hogyan lehetséges ez teszi fel a kérdést a reklám? A válasz egyszerű a reklám szerint, azaz Dave másolja Steve kötéseit a brókercég platformján.

számlamásolás, mint befektetés?

A reklámban ez ilyen egyszerű, de a valóságban Dave olyan befektetők kereskedéseit másolhatja, akik kifejezetten arra készítettek stratégiát, hogy a top listákon előre kerüljenek, nagy legyen a hozam, mivel így lesz sok másolójuk, és sok követőjük, ami sok jutalékot jelent nekik. A magas befektetési hozam nagy kockázatot jelent. Ha pedig a számlán nagy visszaesés lesz, semmi gond, Steve rengeteg jutalékot szerzett (brókercégtől kapta a követők kötései után), Dave-től pedig elnyerte a brókercég a pénzét (ha market maker brókercégnél vezeti a számláját).

A reklámban szereplő brókercég platformját nem ismerem, így elképzelhető, hogy tévedek a jutalékkiosztással kapcsolatban, de a közösségi kereskedés, számlamásoló szolgáltatások (például zulutrader) többségének a lényege, hogy készíts olyan stratégiát, amelyen nagy a hozam, így sok száz másolód lesz, akiknek a kötései után jutalékot kapsz. A nagy hozam azonban itt csalóka, hiszen nagyon nagy kockázattal jár együtt, így előbb utóbb bekövetkezik a visszaesés, amikor a korábbi hozam jelentős részét elveszítik a követők. Ilyen stratégiát egyébként nem olyan bonyolult készíteni, elég ha csak a martingale stratégiára gondolunk. Természetesen ezeknél a szolgáltatásoknál vannak olyan kereskedők, akik kiegyensúlyozottan kereskednek, őket viszont nem a toplisták élén fogjuk megtalálni.

A fentieken túl számos csalással, átveréssel, értékesítési trükkel találkozhatunk a befektetések területén. A fentiek inkább csak a magas hozamhoz, a befektetők hozaméhségéhez köthetők. Minden befektetési területnek megvannak a sajátosságai, a visszaélési lehetőségek, így téves lenne azt gondolni, hogy csak a kriptodevizák piacán, vagy csak a forexen vannak csalások. A tőzsdéken ugyanúgy vannak visszaélések, befektetőket átverő szolgáltatások, kereskedők. Az alábbiakban összegyűjtöttem a különböző befektetési területek esetén mire célszerű figyelned.

Hogyan verik át a befektetőket a tőzsdéken?

Számos módszer létezik a tőzsdén, melyekkel brókercégek, illetve kereskedők megpróbálják tisztességtelenül manipulálni egy részvény piacát, például:

  • pump and dump

  • front-Running technika

  • wash trading

  • stock bashing

  • bear raid technika

  • quote stuffing

  • spoofing futures

Részletesen nem térnék ki a fenti módszerek leírására, mivel már korábban volt róla szó, így ha részvény kereskedéssel, befektetéssel foglalkozok és a portfóliódba small cap részvények is vannak, akkor érdemes lehet megismerni a fenti módszereket, részletek: 7 technika, melyről érdemes tudnod

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link