A gazdag emberek jobb befektetők?

Manapság divatos a gazdag emberek tanácsainak keresése, módszereinek követése, keressük a siker receptjét a gazdag emberek életútjának, módszereinek tanulmányozásával. Oktatások, könyvek fókuszálnak a gazdag emberek módszereire, de nem csak a befektetések területén, hanem a sikeroktatók között is megtaláljuk azt a réteget, akik a gazdag emberek tanácsaiból építkeznek. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon érdemes-e a gazdag emberek módszereit, tanácsait követni? Ennek a témának járunk utána nagyrészt befektetési szempontból. Témáink:

  • Gazdag emberek eredményei = statisztikai probléma
  • Léteznek telepatikus képességű emberek?
  • Túlélési torzítás miatt nem érdemes a gazdag emberek módszereit követni?
  • Gazdag befektetők helyzeti előnyei
  • A gazdag emberek jobb befektetők?
  • Mi az oka a vagyonos emberek sikerének?

Gazdag emberek eredményei = statisztikai probléma

A világ egyik legismertebb, Nobel-díjas pénzügyi közgazdásza, Eugene Fama szerint a sikeres befektetők (mint például Warren Buffett) eredményei nem többek egy statisztikai problémánál. Eugene Fama, aki egyúttal a hatékony piacok elméletének a megalkotója, több múltbeli vizsgálatában is foglakozott a szakértelem és a véletlen kérdéskörével (Egyik ilyen munkája a Luck vs. skill). Több munkájában, legutóbb egy tavalyi interjúban, is hangot adott annak a véleményének, hogy a sikeres, gazdag befektetőket mindig csak utólag találjuk meg, azaz senki nem tudott volna Buffettre vagy a többi gazdag emberre rámutatni a múltban azzal, hogy néhány évtized múlva gazdag ember lesz az illető. Ennek oka egész egyszerűen az, hogy nagyrészt a véletlennek köszönhető, hogy ki lesz sikeres befektető. Gondoljunk arra, hogy sok százezer befektető tevékenykedik a piacon, és a nagy számok miatt bizonyosan kijelenthető, hogy lesz kevés olyan befektető, aki nagyon jó eredményt ér el. Az eredményeik mögött azonban nem feltétlenül a szaktudás áll, hanem egész egyszerűen a véletlen. Ezért tekint Fama erre statisztikai problémaként. Mindenesetre a fentiek jól rávilágítanak arra, hogy egyes emberek teljesítménynek megítélésekor alábecsüljük a véletlen szerepét. Buffett válaszát is tanulmányozhatjuk a fenti kritikákra vonatkozóan, lásd itt.

Léteznek telepatikus képességű emberek?

A gazdag emberek utólagos kiválasztása hasonló helyzetet teremt, mint ahogy Dr. Joseph Rhine kiválasztotta a telepatikus képességgel rendelkező embereket még az 1930-as években. Dr. Joseph Rhine parapszichológus telepatikus képességekkel rendelkező embereket keresett  egy sajátos vizsgálattal, mely abból állt, hogy a kísérlet alanyoknak el kellett találniuk az asztalra kirakott (lefordított) kártyákon levő mintát, és a lapok sorrendjét. A résztvevők ismerték a kártyákon előforduló mintákat, de azt nem tudták, hogy a pakliból milyen mintázatú kártya kerül az asztalra. Ha sikeresen eltalálta egy kísérleti alany a sorrendet, és a kártyákon levő formákat, akkor átléphetett a következő körbe, ahol újból megismételték a vizsgálatot. A vizsgálat eredménye az lett, hogy sikerült találni olyan embert, aki rendre eltalálta a kártyákon levő formákat, és a kártyák sorrendjét. Ezzel Dr. Joseph Rhinenak sikerült telepatikus képességgel rendelkező embert találnia. Ha a vizsgálatot megismételték újabb kísérleti alanyokon, akkor végül újabb telepatikus képességű embert találtak. A valóságban azonban ezek az emberek nem rendelkeztek telepatikus képességgel. Egész egyszerűen a nagy számok törvénye alapján a véletlen, a szerencse eredményezi, hogy ha sok a résztvevő, lesz olyan ember, aki eltalálja több körben is a kártyák helyes sorrendjét.

Túlélési torzítás miatt nem érdemes a gazdag emberek módszereit követni?

Tanfolyamok, sikerkönyvek tucatjai foglalkoznak a sikeres üzletemberekkel, startup vállalkozókkal, akik meggazdagodtak. A sikeres vállalkozás keresőszóra a Google 3,7 millió találatot dob be, míg a sikertelen vállalkozás szóra 300 ezret, az elbukott vállalkozás szóra 85 ezret.

Kíváncsiak vagyunk a sikeres üzletemberek módszereikre, a nehézségeikre, melyeken keresztül megvalósították a sikert. Ugyanakkor ezek a nehézségek a túlélés, a siker szempontjából valószínűleg nem voltak olyan lényegesek. Egy vállalkozás vagy egy sikeres ember szempontjából a kritikus hibákat, problémákat az elbukott, sikertelen vállalkozások vizsgálatával találhatnánk meg. Erről a témáról bővebben a túlélési torzítás tárgyalásakor beszéltünk.

Gazdag befektetők helyzeti előnyei

További problémát jelent, hogy a gazdag befektetők olyan előnyökkel rendelkeznek, melyekkel az átlagos befektető nem. Jó példa erre a befektetők körébe Warren Buffett, akinek a befektetési módszereit gyakran úgy adják el könyvek és tanfolyamok, hogy pofonegyszerűen megtanulható (valóságban természetesen nem). A probléma azonban az, hogy Buffett sikereinek tárgyalása során nem esik szó azokról a helyzetekről, előnyökről, melyekkel Buffett rendelkezik, de egy átlagos befektető nem:

  • Buffett a jelenleg használt befektetési módszereit, jelentős befektetési tőke mellett használja. Amikor kisebb tőkével rendelkezett (ez jellemző az átlagos befektetőre) egész más stratégiát használt. Az általa elért felülteljesítés nagyrészt más stratégiákkal hozható összefüggésbe.
  • Buffett a nagy vagyon miatt, egyedi ajánlatokat is kap, és kapott a múltban. Közelmúltbeli példaként gondoljunk vissza a 2008-as gazdasági válságra, amikor a Goldman Sachs brókercégnek likviditási problémái támadtak. Ekkor a Goldman Sachs részvényei 110-120 dollár körül mozogtak a New Yorki tőzsdén és felajánlották Buffett-nek, hogy vásároljon 5 milliárd dollárért Goldman Sachs osztalékelsőbbségi részvényt 10%-os osztalékhozammal, melyhez még egy opciót is kapcsoltak, azaz 5 éven belül 115 dollárért vásárolhat Buffett részvényeket.
  • Emelett pedig nem csak vagyonrészt, hanem befolyást is szerez cégekben
  • Továbbá Buffett-nek van egy biztosítótársasága (Berkshire Hathaway), és az abból származó „insurance float” egy fajta tőkeáttételt biztosít számára, melyre szintén nincs lehetősége az átlagos befektetőnek.

Részletek: Warren Buffett módszere: 11 ok, hogy miért NEM való neked.

A gazdag emberek jobb befektetők?

Annak ellenére, hogy a fentiekben azt tárgyaltuk, hogy a gazdag emberek, gazdag befektetők követése nem feltétlenül juttatja előnyhöz a befektetőket, a széles körű vizsgálatok azt mutatják, hogy a befektetések területén van összefüggés a vagyonméret és a hozam között. Ha regresszió elemzést végzünk széles befektetői kör portfólióján, akkor a hozammal szoros korrelációt mutató egyik szignifikáns tényező a vagyonméret lesz. Ez tehát azt jelenti, hogy az időszak elején vagyonosabb befektetők magasabb hozamot realizálnak a jövőben, mint a kisebb számlamérettel rendelkező befektetők. Ezt az összefüggést vizsgálatok széles köre alátámasztja, melyekről itt beszéltünk:

A fentiekre azt lehetne mondani, hogy vélhetően azért van ez így, mert a gazdagabb befektetők kezeltetik a pénzüket, és például hedge fundokra vagy profi alapkezelőkre bízva fektetik be a pénzüket, azaz olyan kiváltságaik van, melyet a kisebb számlamérettel rendelkező befektetők nem engedhetnek maguknak.

Ez azonban nem igaz. Egyrészt vizsgálatok széles köre támasztja alá, hogy a hedge fundok nagy átlagban nem képesek felülteljesítésre, ahogy a profi alapkezelők sem, és az ún. sell-side elemzők, vagy a szakértők találati aránya is véletlenhez közelít.

Másrészt pedig a vizsgálatokban nem a szupergazdagokat nézték, hanem az átlagos, brókercégeknél, befektetési bankoknál vezetett sok ezer befektetői számlát tekintették át.  Ugyanakkor egy márciusban megjelent vizsgálatban sikerült más tényezőket is azonosítani, melyekkel magyarázható a vagyonos emberek sikere.

Mi az oka a vagyonos emberek sikerének?

A Why Do Wealthy Investors have a Higher Return on their Stocks? cím alatt elérhető vizsgálatban kifejezetten arra a kérdésre keresték a választ, hogy a vagyonosabb befektetők miért érnek el magasabb részvénypiaci hozamot. A vizsgálatban 21.500 befektető által kitöltött kérdőívet összegeztek, és elemeztek statisztikai módszerekkel.

Ebben a munkában is megerősítették a fentieket, azaz a vagyonosabbak magasabb hozamot érnek el. A magasabb hozam egységnyi kockázatra vetítve (sharpe-ráta) is kimutatható, azaz nem a megnövekedett kockázatvállalás eredményezi a nagyobb hozamot. A vizsgálatban két fontos, a vagyonos emberek többlethozamát megmagyarázó tényezőt azonosítottak (alábbi képen kiemeltem). Az egyik tényező az informal search, azaz megfigyelhető, hogy azok a befektetők, akik hajlandóak nagyobb kockázatot vállalni, lényegesen több energiát fektetnek az információ szerzésbe, hatékonyabban gyűjtenek be információkat. Emellett a professional searches tényező is összefüggésbe hozható a vagyonos befektetők jó eredményeivel. Ezalatt a bankok, brókercégek nyújtotta elemzési szolgáltatásokat, adatbázisokat és azok használatát értjük.

Vélhetően tehát a befektetéssel, részvények vizsgálatával, információszerzéssel töltött idő összefüggésbe hozható a jobb jövőbeni eredményekkel. Ez azonban erősen szembemegy a manapság divatos egyszerű, 5 perces (5 minute investing) befektetési módszerekkel..

forrás: Why Do Wealthy Investors have a Higher Return on their Stocks?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak