Inflációs várakozások: Mit jelent? Miért van jelentősége?

Múltheti áttekintő előadásunkban megemlítettem, hogy az inflációs várakozások csökkenésnek indultak. A felvetésemre érkezett egy olvasói kérés, hogy beszéljünk arról, hogy miért van ennek jelentősége, így az alábbiakban megbeszéljük, mit jelent az inflációs várakozás, hogyan mérhető, hogyan követhető, és arról is szó lesz, hogy miért van jelentősége.

Mit tudunk az inflációról?

Az inflációval kapcsolatban már nagyon sok tartalom került fel az oldalunkra, lásd alábbi cikkeket:

Ugyanakkor a fentiek közös jellemzője az volt, hogy a múltbeli, esetleg a jelenben mért drágulással foglalkoztunk, viszont a jövőre nehéz következtetni egy múltbeli adatból, ha eltekintünk attól az összefüggéstől, melyről az alábbi előadáson beszéltünk, azaz a magas infláció magas inflációt „szül”.

 
 

Ugyanakkor, ha a jegybanki sajtóközleményeket tanulmányozzuk, akkor gyakran belefuthatunk az inflációs várakozások kifejezésbe, mely ezek alapján a monetáris döntések fontos részét képezi. Nézzük meg miért.

Mit jelent az inflációs várakozás?

Az inflációs várakozás összefoglalja egy mutatóban azt, hogy az emberek (háztartások, vállalkozások) mit gondolnak a jövőbeni inflációról. Ezek a várakozások ugyanis kihatnak a háztartások, vállalkozások jelenben hozott döntéseire. Azt gondolom a mai, magasnak mondható inflációs környezetben könnyen megérthető a hatásmechanizmus. Képzeljük el azt az esetet, hogy egy autó vásárlását tervezed a közeljövőben, és egy nyugodt gazdasági időszakban vagyunk, amikor az infláció 2% körül alakul (2021 előtti időszak). Ilyen helyzetben könnyedén elhalaszthatod az új autó vásárlását, hiszen a késlekedésed nem okoz jelentős költséget az alacsony infláció miatt.

Más a helyzet azonban akkor, ha arra számítasz, hogy a következő évben 10% lesz az infláció, így az új autók ára is jelentősen emelkedni fog. Ebben az esetben sokkal erősebben érveid lesznek amellett, hogy az autót azonnal megvásárold. Ilyen és ehhez hasonló döntéseket hoznak a háztartások, vállalkozások nap, mint nap az infláció várható jövőbeni alakulásának függvényében. A folyamat azonban itt nem ér véget, ha ugyanis a háztartások drágulásra számítanak, így előrébb hozzák a fogyasztásukat, akkor megnövekszik a kereslet a termékek iránt, ami további drágulást idéz elő. Egyfajta reflexivitást, visszahatást láthatunk, azaz az inflációs várakozások miatt meghozott döntések növekvő inflációt eredményeznek.

Mi a lényege az inflációs várakozásnak?

A fenti példából látható, hogy a növekvő infláció hatására az emberek azt hiszik, hogy a jövőben is növekedni fog az infláció, és mivel ez befolyásolja a döntéseiket, így a növekvő fogyasztás, növekvő keresletet, végül további drágulást, további inflációt idéz elő.

Ha tehát az inflációs várakozások növekednek, akkor ez a jövőbeni inflációt erősítő folyamat. Ugyanakkor a csökkenő inflációs várakozások arról árulkodnak, hogy túljutottunk az infláció csúcspontján.

Hogyan mérhető az inflációs várakozás?

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed havi rendszerességgel méri az inflációs várakozásokat. Ezek közül a háztartások megkérdezésén alapuló ún. survey of consumer expectations név alatt elérhető vizsgálat a legfontosabb. Az alábbi grafikonon látható, hogy az utolsó hónapban csökkenésnek indultak az inflációs várakozások, és 1 éves előretekintő időtávon 6,8 százalékról, 5,7 százalékra csökkentek a várakozások. Jelöltem a grafikonon az adatok eloszlási tartományának szélét is. Látható, hogy nagy a szórás az adatokban, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy az inflációs az első számú problémája most a lakosságnak.

forrás: Fed

Az amerikai háztartások esetében az inflációs várakozások és az üzemanyag árak változása között szoros kapcsolat fedezhető fel, ezért a pénzpiaci szereplők a 3, illetve az 5 éves inflációs várakozásokat követik szorosabban. Az alábbi képen látható, hogy a három éves előretekintő inflációban is csökkenés figyelhető meg, de az adatok szórása itt is jelentős.

forrás: Fed

Mit tudunk a magyar inflációs várakozásokról?

A hazai inflációs várakozásokról nem állnak rendelkezésünkre olyan részletes adatok, mint az amerikai. Ugyanakkor az MNB havonta közzéteszi az inflációs jelentését, melyben szerepel az inflációs várakozások alakulása. Itt grafikus formában is megtekinthetjük a változásokat. Az alábbi kép az augusztusi inflációs jelentésből lett kimásolva. A hazai adatokban tehát továbbra is az inflációs várakozások növekedését látjuk.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link