A tőzsde várható alakulása: Jóslatok helyett, erre figyelj..

Kategória: 

Visszatérő elem a hozzám beérkező kérdések között, hogy mondjam meg, a következő időszakban mi várható a tőzsdén. Az alábbiakban összefoglalom a tőzsde várható alakulásával kapcsolatos tudnivalókat.

Ha ezt a kérdést felteszed..

Nem akarok senkit sem megbántani, de aki felteszi másnak azt a kérdés, hogy várhatóan mi fog a tőzsdén történni, az az első jele annak, hogy nem szabadna a részvénypiaccal, tőzsdével foglalkoznia, és helyette képeznie kellene magát. Az ok nagyon egyszerű, ugyanis a tőzsdei kereskedés, a részvénypiaci befektetés nem úgy működik, hogy megjósoljuk, mi történik a jövőben a tőzsdén. Helyette az alábbiak szerint célszerű eljárni.

Azt kereskedd, amit látsz

A legtöbb tapasztalt tőzsdei kereskedőt egyáltalán nem érdekli a tőzsde várható alakulása. Nem olvasnak szakértői elemzéseket, brókercégek sell-side elemzőinek jelzéseit nem követik. Ennek egész egyszerűen az az oka, hogy a kereskedők többsége trendkövető magatartást folytat, azaz azt kereskedi, amit lát a grafikonon. Ha tehát egy részvény piacán emelkedő trendet azonosítunk, akkor egészen addig keressük a vételi ügyleteket, amíg egyszer csak véget ér az emelkedő trend, és tévedni fogunk. A kereskedő tisztában vannak azzal, hogy tévedni fognak, de éppen ezért kezeli a kockázatot, használ stop megbízást, és az eredményét nem egyetlen kötés, hanem több tucat kötés alapján értékeli. Így egy trendkövető stratégiában előfordulhat, hogy egymás után több alkalommal nyerő ügyletünk lesz, majd a trendfordulásnál tévedünk, de a veszteségre fedezet nyújt az előző kötések eredménye.

Jóslás helyett forgatókönyvek

Természetesen vannak olyan kereskedők, akik nem kedvelik a trendkövető stratégiákat, és inkább a kontrastratégiákat preferálják. Azonban ők sem úgy gondolkodnak a tőzsde várható alakulásáról, ahogy a kezdő befektetők, ugyanis forgatókönyvekben gondolkodnak. Ennek lényege, hogy a rövid távú kereskedéshez a technikai elemzés különböző jelzéseit használják fel, fordulós jeleket keresnek. Ezeknek a fordulós jeleknek múltbeli adatokon mért találati aránya van, így pedig egy meghatározott valószínűség rendelhető az esethez. Ezek a találati arányok nem egy-egy esetre, hanem sok esetre vonatkoznak, azaz a kereskedő több tucat kötése után követhető csak az eredmény. A fordulós jelek találati aránya nem olyan magas (lásd lentebb), így itt is szükség van a kockázatkezelésre, stop megbízásra.

Mire figyelj?

A tőzsde várható alakulásának megjóslása helyett tehát ismerkedj meg a technikai elemzés eszközeivel. Számossal foglalkoztunk itt az oldalon, több eszköz mögött átfogó vizsgálatok vannak, melyekről az alábbiakból kaphatsz áttekintést:

 
 

A módszerek négy fő típusait felsorolom, melyekről részleteket a hivatkozott lapokon találsz:

A technikai elemzés hatékonyságát bizonyító tanulmányokról itt beszéltünk:

A fenti eszközök arra lesznek jók, hogy megtaláld a megfelelő hozam-kockázattal járó helyzeteket. Ezekben az időpontokban célszerű pozícióba lépned. Senki nem tudja megjósolni, hogy mi fog történni a részvénypiacon a következő időszakban, így érdemes felkészülni rá, hogy nagyon sok tévedésed lesz, melyek ellen a stop megbízással lehet legjobban védekezni.

A szakértők sem tudják a tőzsde várható alakulását

Sajnos a szakértők sem tudják, hogy mi fog történni a tőzsdén. A témában az Evaluation and Ranking of Market Forecasters cím alatt találsz egy részletes vizsgálatot. Ebben az anyagban 6627 tőzsdei előrejelzést tekintettek át 1998-2012 között. Az előrejelzést készítők között ismert traderek, befektetési guruk, a média által gyakran megszólaltatott elemzők, szignál szolgáltatók, befektetési hírlevelet működtető személyeket is találunk (név szerinti lista a fenti linken) A vizsgálatuk eredményei az alábbi gondolatokkal foglalhatók össze:

  • Az előrejelzések találati aránya átlagosan 48%-os volt.
  • Az elemzők kétharmadának előrejelzési megbízhatósága 50% alatt volt.
  • Az elemzők 40 százalékának találati aránya 40-50% között mozog.
  • Az elemzők 3 százalékának megbízhatósága 20% alatti.
  • Az elemzők 6 százalékának megbízhatósága 70-78% közötti.
  • A legjobb megbízhatóságú elemző találati aránya 78% volt.

Bővebben: Guruk, szakértők találati aránya 48%, 1998-2012 között

A fenti témát bővebben az alábbi két cikkben beszéltük meg:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak