Swing trade kereskedés jelentése, szabályai

Kategória: 

Cikkünkben a swing trade kereskedés alapjait ismerheted meg. Megbeszéljük a kifejezés jelentését, a swing trade stratégiák fő elemeit, illetve összeszedjük azokat az ismereteket, melyek a swing trade kereskedéshez szükségesek.

Mit jelent a swing trade?

A swing trade egy rövid távú kereskedési technika, melynek lényege, hogy a részvénypiaci hullámokat meglovagolva (innen ered az elnevezés) időzítsünk a piacon. A swing trade ügyletek jellemzően néhány napig, néhány hétig tartó ügyleteket jelent, azaz ellentétben a daytrade kereskedéssel itt a kereskedési nap végén nem zárja az ügyletet a kereskedő.

Hogyan működik a swing trade kereskedés?

A swing trade kereskedés során az az elsődleges cél, hogy egy a napos grafikonon kialakuló trendben pozíciót vegyen fel a kereskedő, azaz egy néhány napig, néhány hétig tartó trend kereskedése az elsődleges cél. Az ügyletkötés történhet egyedi részvényeken, de tőzsdeindexeken is, ugyanakkor a kereskedők többsége inkább részvényeken kereskedik, mert tőzsdeindexeken lényegesen kevesebb belépési jel adódik.

Melyek a swing trade kereskedés szabályai?

A swing trade kereskedés egy időzítésen alapuló módszer, és számos különböző stratégia létezik erre a célra. A stratégiák alapja legtöbbször a technikai elemzés tekintettel arra, hogy ilyen rövid időtávon (napok, hetek) a vállalati fundamentumok nem érvényesülnek. A kereskedőknek tehát a technikai elemzés jelzéseit kell ismernie, melyek az alábbi területekből állnak:

 
 

A technikai elemzés jelzései nem tévedhetetlenek, így a swing trade kereskedőnek folyamatosan értékelni kell a hozam-kockázat viszonyát, kockázatkezelést kell alkalmaznia, és minden esetben stop megbízással lép pozícióba. A sikeres swing trade kereskedők általában egy szabályrendszer, kereskedési stratégia alapján lépnek pozícióba. Ugyanakkor a kereskedési stratégiáknak létezik szisztematikus és diszkrecionális típusa is.

Mi a különbség a szisztematikus és a diszkrecionális swing trade között?

A diszkrecionális kifejezés megítélés szerint, önkényes, tetszés szerinti kifejezéssekkel írható körül. Ebből kifolyólag a diszkrecionális kereskedési stratégiákban a swing trade kereskedőknek lényegesen nagyobb a döntési szabadsága. A döntések általában real-time, az adott helyzethez igazítva történnek. A kereskedő határozza meg minden egyes ügylet esetében a belépési pontot, a kockázat mértékét, de az is előfordulhat, hogy összetett szabályrendszert, több különböző belépési módszer, szűrési feltételt alkalmaz a kereskedő a döntése meghozatalakor. A nagyobb döntési szabadság részben arra az elvre épül, hogy a múlt már elmúlt, a múltbeli adatokból nem következik szükségszerűen a jövő, azaz a múltbeli összefüggések nem ültethetők át közvetlenül a gyakorlatba. Ugyanakkor a diszkrecionális stratégiákban is múltbeli összefüggésekre alapozva hoz a kereskedő döntést, de nem kizárólag csak a múltbeli összefüggések alapján történik a döntéshozatal, benne van a kereskedő tapasztalata is.

A szisztematikus, más néven mechanikus tőzsdestratégiák nem adnak döntési szabadságot a kereskedőnek. Szigorú, jól leírt szabályok alapján történik meg a portfólió-kialakítása, a pozícióba lépés. A szabályok jellemzően a múltban megfigyelt összefüggéseken alapulnak (például value-, size-, jövedelemzőségi-prémium stb..), de a szisztematikus kereskedők is tisztában vannak azzal, hogy a múltbeli adatokból nem következik szükségszerűen a jövő. Ugyanakkor ezt a hibát az ún. learning stratégiákkal próbálják meg áthidalni. További részletek: Szisztematikus vagy diszkrecionális tőzsdestratégiák a jobbak?

A swing trade kereskedéshez szükséges kereskedési stratégia kialakításának lépéseit itt beszéltük meg: Kereskedési stratégia, technika kialakításának lépései

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link