Daytrade jelentése, stratégiák: 18 hasznos szabály..

Cikkünkben a daytrade kereskedéssel kapcsolatos ismereteket tárgyaljuk. Témáink:

  • Mit jelent a daytrade kereskedés?
  • Milyen piacok alkalmasak a daytrade kereskedésre?
  • A daytrade kereskedők eredményeiről
  • Kiből lesz sikeres daytrade kereskedő?
  • A daytrade kereskedés veszélyei
  • 29 tanács a daytrade kereskedéshez

Mit jelent a daytrade kereskedés?

A daytrade egy napon belül zajló kereskedési technikát, magatartást jelent. Legyen szó részvény, deviza, kriptovaluta vételéről ill. eladásáról, a kereskedő napon belül nyitja és zárja le pozícióit, a kerekedéshez rövid időintervallumú grafikonokat felhasználva. A magyar brókercégek kínálatában a daytrade kötések jellemzően az alacsonyabb díjazás alá esnek, míg a külföldi brókereknél nem tesznek különbséget a napon belüli és a napokon túli ügyletek között. De még így is elmondható, hogy a külföldi brókerek alacsonyabb díjazás mellett szolgáltatják tevékenységüket. Ahhoz azonban, hogy sikeresek legyünk a daytrade ügyleteket illetően, elengedhetetlenek a megfelelő technikák elsajátítása. A daytrade kereskedés a forex piacon is elterjed, mivel itt a részvénypiacnál is alacsonyabb a jutalék. További előnye a devizapiacoknak, hogy kellően likvidek, forgalmasak, ezért a daytrade kereskedésre alkalmasak.

Milyen piacok alkalmasak a daytrade kereskedésre?

A legfontosabb szempont, hogy likvid legyen a piac, azaz nagyon sok piaci szereplő kereskedjen az adott termékkel. Erre azért van szükség, hogy a daytrade kereskedő megbízásai pontosan teljesüljenek. Megbízások félreteljesülésre, csúszásokra a daytrade kereskedési technikák nagyon érzékenyek.

További fontos szempont, hogy a jutalékok, a sperad alacsony legyen. A deviza piac, illetve az index CFD termékekkel történő kereskedés pont azért vonzó a daytraderek számára, mert olcsó a pozícióba lépés. A részvénypiac már valamivel drágább. A fentiek azonban csak általános érvényű szempontok, ugyanis az is számít, hogy a piac milyen mértékben képes elmozdulni, mekkora a volatilitás. Egy olyan termék, amely napon belül 0,5 százalékot mozdul átlagosan 0,1 százalékos jutalék mellett sem alkalmas a daytrade kereskedésre. Ugyanakkor egy olyan termék/piac, amely napon belül 10%-ot is elmozdul átlagosan, akár a 0,5%-os jutalékkal is alkalmas lehet a daytrade kereskedésre. Célszerű tehát már a brókercég választás során ügyelni arra, hogy a jutalékoknak, a spreadnek, az egyéb költségeknek nagy jelentősége lesz a daytrade kereskedés során. Ezekről bővebben az alábbi előadásokon beszélünk.

 
 

A daytrade kereskedők eredményeiről

A Do Individual Day Traders Make Money? cím alatt elérhető tanulmányból az derül ki, hogy vannak konzisztensen sikeres daytrade kereskedők, és ezeknek a kereskedőknek jól megfigyelhető sajátosságai vannak. A vizsgálatokban a daytrade kereskedőket két részre bontották, az ún. heavy daytrader kereskedőkre az a jellemző, hogy nagy mennyiségben, rendszeresen bonyolítanak le ügyleteket. Míg az ún. occasional daytrader kategóriában a kereskedők csak alkalmanként kötnek ügyletet. A további vizsgálatokban azt is megnézték, hogy a 900.000 egyedi befektetőnek az 1%, azaz 9000 kerekedő tekinthető ún. heavy daytradernek. A heavy daytrader kereskedők aktivitása tette ki az összes egyéni befektető aktivitásának a felét, és a teljes tőzsdei kereskedelmi forgalom egy negyedét.

Az összes daytrade kereskedőkre igaz, hogy a 80%-uk veszít a tőzsdén (féléves időszakon vizsgálva). Az alábbi táblázatban a daytrade kereskedők a kereskedett forgalom alapján vannak kategorizálva. A felső  három sorban a legnagyobb forgalmat lebonyolít heavy daytraderek (összesen 9000), az alsóban az alkalmanként kereskedők eredményei láthatók. A második oszlopban a napi átlaghozam látható, illetve az utolsó oszlopban a nyerő napok aránya. Eszerint a legjobb daytrade kerekedők az időszak a kereskedési napjaik 90,7% százalékában nyernek, míg az alkalmanként kereskedők esetében ez az arány csak 21,2%. Az alkalmanként kereskedők (alsó sor) vannak egyébként a legtöbben, az összes, 900.000 ezer számlából 720.000 sorolható ebbe a kategóriába. Bővebben a vizsgálatról: Vannak egyáltalán sikeres kereskedők?

forrás: Do Individual Day Traders Make Money?

Kiből lesz sikeres daytrade kereskedő?

Linda Bradford Raschke neve valószínűleg nem sokat mond a magyar tőzsdei kereskedők számára, pedig a világ egyik legismertebb női daytrade kereskedője, aki kb. 40 éve főállásban ezzel foglalkozik, saját hedge fundot is indított, és többek között daytrade kereskedők kiképzését is vállalta. Ha Linda módszeréről többet szeretnénk tudni, akkor Jack Schwager The Market Wizzards című könyvét (magyarul is megjelent) érdemes elolvasni. Mindenesetre a Clinical Study of Day-Traders című kutatásban Linda tanítványai közül választottak ki 80 daytrade kereskedőt, akinek a szokásait, személyiségi típusait vizsgálva próbálták meg azonosítani a sikeres daytrade kereskedéssel összefüggő tényezőket.

A vizsgálat úgy zajlott, hogy a résztvevőknek megalkották a pszichológiai profilját, azelőtt, hogy a daytrade kereskedést elkezdték volna, majd a képzést követően, az éles számlás kereskedés után különböző felmérések alapján állapították meg a kereskedők érzelmi, mentális beállítottságát. A kérdések között szerepeltek olyan szempontok is, mint a kereskedő erősségei, gyengeségei, de a kereskedésben elkövetett hibáikra is rákérdeztek. A megkérdezettek mind saját éles számlán, valódi pénzzel folytatták a daytrade kerekedést. A számlaméretek 200 dollár és 1,8 millió dollár között változtak, de az átlagos kereskedői számlaméret 116 ezer dollár (medián 35 dollár) volt.A vizsgálatban részt vevők átlagosan 5,75 év (medián 3 év) kereskedési tapasztalattal rendelkeztek, és a résztvevők fele kizárólag daytrade kereskedéssel foglakozott a megkérdezés időpontjában. A teljesítményükre vonatkozóan is vannak információink:

  • 20 résztvevő nullában,
  • 16 részvevő többnyire nyereséges,
  • 14 résztvevő többnyire veszteséges,
  • 10 résztvevő konzisztensen nyereséges,
  • 4 résztvevő konzisztensen veszteséges volt.

A megkérdezettek között tehát nemcsak sikeres, hanem veszteséges kereskedők is voltak.

Melyek voltak a daytrade kereskedők leggyakoribb hibái?

A leggyakoribb hibák, gyengeségek az alábbiakkal foglalhatók össze:

  • Szabályok hiánya, túlkereskedés, tervezetlen kereskedés (12 kereskedő jelölte meg).
  • Túl sok érzelem vagy impulzív kereskedés (11 kereskedő jelölte meg)
  • Önbizalomhiány, tétovázás a belépéskor (9 kereskedő)
  • Türelem hiánya (5 kereskedő)

Érdekessége a válaszoknak, hogy a tudás, tapasztalat hiánya, és a félelem a veszteségtől érzését, mint problémákat, nagyon kevesen jelölték meg (4-5 kereskedő)

Melyek voltak a legfontosabb megállapítások?

A vizsgálat egyik fontos megállapítása, hogy azok a résztvevők, akik erős érzelmi reakciókat mutattak a nyereség/veszteség felmerülése során, lényegesen rosszabb kereskedési eredményt értek el. Egyértelműen kimutatható volt a negatív kapcsolat, korreláció az érzelmi aktivitás és a sikeres daytrade kereskedés között. A fentieken túl azt is megállapították, hogy nincsen olyan képesség, készség, vele született tulajdonság, mely alapján daytrade kereskedésre alkalmas személyiségről, személyiségtípusról beszélhetünk.

Ez annak a lehetőségét veti fel a vizsgálatot készítők szerint, hogy eltérő személyiségi típusok is képesek elsajátítani a daytrade kereskedést megfelelő gyakorlat és instrukciók mellett.Vizsgálatból az is kiderül, hogy a nagyobb számlával rendelkező kereskedők között több a felülteljesítő. Ez egyébként egybevág más vizsgálatok megállapításaival is: A kisbefektetők/kereskedők NEM nyereségesek a tőzsdén?

Másként megfogalmazva, az is lehet, hogy a sikeres daytrade kereskedés túlmutat a személyiség jegyeken. Mindenesetre a vizsgálatban nem sikerült azonosítani olyan személyiségtípust, amelyiknek nagyobb a valószínűsége, hogy sikertelen daytrade kereskedő lesz az illető.

Vegyük figyelembe, hogy a fenti következtetések mindössze csak 80 daytrade kereskedő vizsgálatán alapulnak, így a kimutatott összefüggés nem statisztikailag szignifikáns, azaz nem biztos, hogy létezik a negatív kapcsolat az érzelmek és a kereskedési eredmény között (bár logikus)

Végül megemlíteném Mark Fenton-O'Creevy professzor (Traders: Risks, Decisions, and Management in Financial Markets címmel érhető el a könyve) következtetéseit a sikeres kereskedők vonatkozásában:

„Be an introvert. Keep your emotions stable. Stay open to new experiences. Oh, and try not to be misled by randomness, stop thinking you are in control of the situation, and don't expect any help from your boss.”

Magyarul a lényeg: Légy introvertált, tartsd kontrol alatt az érzelmeid. Maradj nyitott az új tapasztalatokra, és ne hagyd, hogy a véletlen félrevezessen. Felejtsd el azt a gondolatot, hogy uralod a szituációt (piacot), és ne számíts segítségre a főnöködtől. A fentiek közül talán a „ne hagyd, hogy a véletlen félrevezessen” részt kell bővebben megmagyaráznom. Ennek lényege, hogy hajlamosak vagyunk olyan összefüggések, szabályok alapján döntést hozni, melyek nem léteznek, csak a nagy számok törvénye miatt szükségszerűen bekövetkező események (véletlen műve): Clustering Illusion a tőzsdén: Összefüggések, melyek soha nem léteztek

A daytrade kereskedés veszélyei

Vizsgálatok arra is rámutatnak, hogy a sikeres kereskedők között nagyobb arányban találunk olyanokat, akiknek van kereskedési szabálya. Érdemes szem előtt tartani, hogy a kereskedésből fakadó lelki terhelést egy kereskedési rendszer, technika kidolgozásával lehet a legkönnyebben csökkenteni. Ha a 8 nagy amerikai brókercég ügyfelei között végzett felmérés eredményeire gondolunk. Az alábbi táblázatból kiderül, hogy a nyereséggel kereskedők 87%-a rendelkezik kereskedési stratégiával, és mindössze 13 százalékának nincs stratégiája.

 

Stratégia nélkül kereskedik

Stratégiával kereskedik

Nyereséges

13%

87%

Nem nyereséges

43%

57%

A stratégiaalkotás lépéseiről az alábbi előadáson beszéltünk részletesen.

 
 

A fentieken túl, véleményem szerint nagyon fontos elsajátítani a helyes kockázatkezelés, és az alábbi veszélyforrásokra is figyelmet kell fordítani:

  • Félreteljesülések, csúszások miatti kockázatok
  • Kereskedési technika hiányából fakadó kockázatok
  • Pszichológiai tényezők (félelem, hibák, igazságtalanság érzete, kapzsiság stb.)

További veszélyforrásnak tekinthető, hogy a daytrade kereskedés jellemzően a technikai elemzés jelzéseire épít. Ugyanakkor számos olyan módszer létezik, melyek működésére nincs bizonyíték. Erről az alábbi előadáson beszéltünk részletesen.

 
 

A daytrade kereskedés elsajátítása egy hosszú tanulási folyamat eredménye. Nincs tehát olyan kereskedő, aki ne követne el hibákat, melyekből tanulva javítani tudja a daytrade kereskedési stratégiáját. Az alábbiakban felsorolnék néhány tipikus hibát, tanácsot mely a kereskedők széles rétegét érinti. Ha csak a felsoroltakból egyet sikerül elfogadnunk, és elkerülnünk, már hasznos volt a daytrade kereskedés egyszerűen cikkünk elolvasása. Nézzük ezeket a tipikus hibákat.

1) Nem vagyunk tisztában a kereskedés alapjaival

"Daytrade kereskedéssel gyorsan, munka nélkül nagy pénzt lehet keresni" - állítják a reklámok, és sokan így állnak hozzá a daytrade kereskedéshez. Megtanulják a vételi, eladási megbízás használatát, és már be is töltenek pénzt a brókerhez. Közben pedig elképzelése sincs a kereskedőnek arról, hogyan működik részvénypiac, a devizapiac, a brókercég, mi lesz azzal a pénzzel, amit elveszít a daytrade kereskedés során stb.. Nem tudjuk megmondani, hogy swapot mikor, miért, hogyan számít fel a brókercég, hogyan ugorhatja át a stop megbízásunkat az árfolyam stb..  Esetleg határidős termékekkel (például árupiaci CFD) kereskedünk és közben a határidős piacról, a határidős ár és a piaci ár közötti különbségről, vagy a kontraktus lejárati időpontjáró nincs tudomásunk. Nem ismerjük a különböző kereskedési elvek működését, kockázatait (például martingale elv).  Vagy nem jártunk utána a különböző csalásoknak (17 módszer és a védekezés). Számos példát sorolhatnék, melyek gyakorlatilag mind arra vezethetők vissza, hogy a hiányos ismereteink miatt tőkét fogunk veszíteni a daytrade kereskedés során.

Amennyiben elköteleztük magunkat a daytrade kereskedés irányába, akkor folyamatosan tájékozódjunk, járjunk utána a pénzügyi, gazdasági, tőkepiaci összefüggések, kereskedési termékek működési hátterének. Minél nagyobb a tudásunk, annál több kockázatot, buktatók, veszélyt tudunk elkerülni, azaz több pénz marad a számlánkon.

2) Azt gondoljuk a daytrade kereskedés egyszerű

Részben az előző bekezdésben is tárgyaltuk. Gondolok itt arra, hogy köszönhetően a brókercégek, más piaci szereplők reklámjainak ("300 eurót kerestem és csak ültem a gép előtt" típusú reklámok) az átlagos kezdő úgy gondolja, hogy a daytrade kereskedés könnyű, egyszerű. Később természetesen minden daytrade kereskedő rájön arra, hogy a fentiek távol állnak az igazságtól. A daytrade kereskedés elsajátítása egy hosszú, összetett folyamat, melyhez sok elméleti és gyakorlati tudás megszerzésére van szükség. Ha így állunk a daytrade kereskedéshez, akkor már a kezdetektől fogva céltudatosan tudunk haladni az előre kitűzött cél felé. További részletek: Igaz, hogy a tőzsdei kereskedés egyszerű, könnyen megtanulható?

3) Nincs leírt daytrade stratégia

Az első két bekezdésben tárgyalt hibák következménye, hogy azt gondoljuk a daytrade kereskedés eredményes lehet úgy, hogy a piac figyelésével, a múltbeli grafikonok vizsgálatával, azokon (utólag) felismert jelekre alapozva, megérzéseinkre hagyatkozva kereskedünk részvényekkel, vagy devizákkal. Sajnos ezen hozzáállása miatt a daytrade kereskedő gyors bukásra van ítélve. Ugyanis a daytrade kereskedés során óriási nyomás, pszichés stressz alá kerül, mivel nincsenek konkrét szabályok, melyek már a múltban bizonyították eredményességüket számunkra. Emiatt összevissza vesszük fel a pozíciókat az aktuális piaci hangulat, elemzői vélemények szerint. Ilyen esetekben gyakori, hogy az előző ügylet hatása alatt vagyunk, például veszteséges ügylet után azt gondoljuk, hogy azonnal más módszerek szerint kell belépnünk, vagy nem merünk belépni ismét, nehogy még több legyen a veszteségünk stb..  A problémák orvosolhatók azzal, hogy belátjuk, objektív, világosan leírt szabályrendszerre van szükségünk, melyekre támaszkodhatunk, és ezzel a pszichológiai hibák egy részét kiküszöbölhetjük. Részleteket itt találod.

4) Kereskedési stratégiánkat nem ismerjük

Ha eljutottunk arra a szintre, hogy leírt kereskedési stratégiánk van, még további számos hibát elkövethetünk, melyek romba dönthetik a daytrade kereskedési elképzeléseinket. A probléma ugyanis az, hogy összeállítani nagyon könnyű egy daytrade technikát, azonban eredményessé tenni, már sokkal nehezebb. Tesztelnünk kell múltbeli környezetben, szimulációk alatt a technikát, illetve egy daytrade technika esetében azt lehetne mondani, hogy 100 kötésenként az eredményeket értékelhetjük. Tehát néhány kötés eredményét nem értékeljük, hanem 100-as kötésegységekben értékeljük a technikát. Ennek tekintetében minden változtatás, fejlesztés csak a következő 100 kötés után értékelhető. Ebből már látható, hogy a daytrade technika begyakorlása, tesztelése hosszú napokat igénylő folyamat. Ehhez azonban sok kereskedőnek nincs elég türelme.  A sok múltbeli kötés alapozza meg azt, hogy megismerjük a technikát, a veszteséges, nyereséges sorozatok előfordulását, az átlagos visszaeséseket. Ezekkel a daytrade technika kockázati profilja mérhető lesz, melyek a jövőben óriási magabiztosságot adhatnak az éles kereskedés során.

5) Kereskedési kényszer

A daytrade kereskedőnek a megélhetése múlhat a kereskedés eredményén, emiatt nagy késztetést érez a kereskedő arra, hogy kereskedjen. Minél több ügyletet kötünk, annál több lesz a hó végén a profit - gondoljuk. Azonban ez a fajta kereskedési kényszer végül az eredmények rovására megy. A sok kötés együtt jár azzal, hogy a "nem ideális" jeleket is elkezdjük kereskedni, a szabályok felpuhulnak, majd végül a találati arányunk leromlik. Hiába lett tehát nagyobb a kötésszám, a romló találati arányok miatt a pénzben kifejezett eredményünk nem lett több. Tartsuk szem előtt, hogy a nyertes ügyletek hozzák a profitot, nem pedig a sok kötés. A türelem egy fontos tényező a daytrade kereskedés során.

6) Kockázatkezelés hiánya

Kockázatkezelés nélküli daytrade kereskedőt viszonylag keveset találunk, ugyanis rövid időn belül nullázzák számlájukat, köszönhetően a magas tőkeáttétel és a napon belüli volatilitásnak. Általánosságban tehát elmondható, hogy kockázatkezelés nélkül nem működik a daytrade kereskedés még rövid ideig sem. Swingtrade, napon túli kereskedők akár hónapokig is elkerülhetik a kockázatkezelés nélküli kereskedés következményeit, de előbb utóbb fájdalmas veszteségek árán tanulják meg, hogy szükség van a kockázatkezelésre. Elkerülhetjük a tanulópénzt, ha megfogadjuk a bekezdésben megfogalmazott tanácsot, azaz daytrade kereskedéshez szükség van a kockázatkezelésre. A témát részletesen nem fejteném ki, mivel számos bejegyzésben már foglalkoztunk vele, részletek itt olvashatók.

7) Tőzsdepszichológia tényezők figyelmen kívül hagyása

Az elmúlt 10 évben oldalunkon számos ingyenes, és nem ingyenes oktatás volt elérhető a hallgatóság számára. Ezek közül a tőzsde és forex kereskedés pszichológiáját tárgyaló oktatások érdekelték a legkevésbé a hallgatóságot. A kereskedők többségét a "biztos, nem vesztő, tuti" stratégiák érdeklik, sajnos azonban minden stratégiában vannak vesztes ügyletek, meglehetősen nagy arányban. A félelem a veszteségtől, vagy épp a nyereség utáni vágy, a pénzünk kockázata olyan pszichés, lelki terhelést eredményez a daytrade kereskedés során, hogy jól felismerhető, jellemző hibákat követünk el kereskedőként. Tehát egyes jól felismerhető hibák megjelennek a kereskedők többségénél. Érdemes ezekről információt szerezni, ismerjük fel magunkon, próbáljuk meg elkerülni. A témával kapcsolatos részleteket itt találod!

8) Barátunkra, fórumok véleményeire hallgatunk

A saját daytrade kereskedési stratégiánkat egyedül mi ismerjük, mi magunk teszteltük, futtattunk sok száz kötésen szimulációt. Mi vagyunk tisztában a kockázati profillal és minden mással. Elfogadjuk azt is, hogy a jövőt nem lehet megjósolni, a daytrade technikánk nem jelzi a jövőt, hanem egy meghatározott találati arány szerinti eredménnyel működik, melyet a hozam-kockázat elemzés tesz eredményessé. A fentiek után semmi szükségünk arra, hogy barátunk, brókerük, elemzőnk véleményét kikérjük arra vonatkozóan, hogy mi lesz a mai napon a piacon. Jobban járunk, ha kerüljük a fórumokat, a szenzációs híreket beharangozó portálokat, amikor fontos döntéseket kell meghoznunk. A daytrade kereskedés során tehát hagyatkozzunk az árfolyam grafikonra, a megjelenő "nyers" statisztikai, gazdasági adatokra (makronaptárakból), és a kereskedési stratégiánkra. A fentieken túl minden mást zárjunk ki erre az időszakra.

9) Készítsünk kereskedési naptárat

Ha naponta csak néhány órában szeretnénk daytrade kereskedést folytatni, akkor elsőként gondoljuk át, hogy mikor lesz napon belül ez az időpont. Ez ugyanis alapvetően meghatározza azt, hogy milyen termékkel tudunk majd kereskedni. Például ha késő délutáni órákban érünk rá jellemzően, akkor európai részvényekkel, európai részvény indexekkel nem fogunk tudni daytrade kereskedést folytatni. Amerikai részvényekkel, devizákkal viszont igen.

Bármilyen termékkel szeretnék kereskedni, mindig a helyi piachoz igazodjunk. Például forint devizapárokkal akkor érdemes kereskedni, amikor a magyar bankok is nyitva vannak. De igaz ez egy távoli ország, például az új-zélandi dollár árfolyamára is, azaz nézzük meg, mikor vannak nyitva az új-zélandi bankok, és ahhoz igazítsuk az új-zélandi párokon történő kereskedést. A fentieket megfordítva azt is mondhatnám, hogy nézzük meg, milyen napszakban érünk rá, és akkor mely országok bankjai, tőzsdéi vannak nyitva, és azokon a piacokon kereskedjünk. Ha naponta csak néhány órát tudunk a daytrade kereskedésre fordítani, akkor keressük a volatilis időszakokat. Ezek általában a piacok, tőzsdék nyitásához és zárásához köthető időszakok. Például a nyitást követő 1-2 óra, illetve a zárást megelőző 1-2 óra.

Az alábbi képen a négy legnagyobb forex piac nyitvatartását láthatjuk, ezek az alábbiak:

  • Sydney: 11:00-8:00
  • Tokyo: 02:00-8:15
  • London: 9:00-18:00
  • New York: 14:00-23:00

forex piac nyitvatartás, kereskedési órák

(kép forrása: oanda.com)

A fenti képen nemcsak a nagyobb forex piacok nyitvatartási idejét látjuk, hanem a múltbeli forgalmat is a nap 24 órájában. Ebből már látható, hogy azokban az időpontokban lesznek ideálisak a kereskedés feltételei, amikor a forgalom magas. A fentiekhez vegyük még hozzá a tőzsdék nyitva tartását is. Az európai tőzsdék nagyrészt 9:00-kor nyitnak és 16:00-18:00 között zárnak az európai tőzsdék. Az amerikai tőzsdék pedig 15:30-tól 22:00-ig vannak nyitva. A fontos amerikai makroadatokat jellemzően 14:00-16:00 között teszik közzé. Látható tehát a fentiekből, hogy naponta több olyan időszakot is azonosítani tudunk, amikor nagyobb volatilitás mellett lehetséges a daytrade kereskedés. Ezek az időszakok lesznek ideálisak azok számára, akik csak 1-2 órában tervezik a daytrade kereskedést.

10) Fontos a koncentráció

A kereskedési időszak kiválasztásához tartozik az is, hogy olyan időszakban folytassuk a daytrade kereskedést, amikor 100 százalékosan oda tudunk figyelni a kereskedésre. Tehát munka közben, "két feladat vagy ügyfél között ránézek" típusú kereskedést felejtsük el, nem fogunk tudni két dologra odafigyelni. A daytrade kereskedés nyugodt körülményeket, teljes odafigyelést igényel. Tehát olyan időszakban végezzük, amikor semmi mással nem foglalkozunk.

11) Megfelelő kereskedési technikát válasszunk

Nem minden daytrade technika alkalmas arra, hogy rövid ideig tartó piackövetés mellett kereskedjünk. Ideálisak azok a daytrade stratégiák, melyek kifejezetten egy-egy időponthoz kapcsolódnak. Ilyen például a london breakout stratégia, melynek röviden a lényege, hogy a piacnyitást megelőzően kialakuló kereskedési sávból kilépő árfolyam adja a belépési jelet a kereskedő számára. De a különböző rés (gap) stratégiák is a piac nyitáshoz kapcsolódnak, de a piacnyitás utáni korrekciókat követő stratégiák is kizárólag egyetlen időpontban a piac nyitását követően használhatók. A fentieken túl a záráshoz közeledve is találkozhatunk speciálisan a zárási szakaszokban használható daytrade technikákat, illetve a hírkereskedés is időponthoz kötött stratégia, így ez is megfelelő választás lehet.

12) Elemzések, célárak, szignálok figyelembe vétele

Gyakori, hogy kereskedők különböző technikai elemzésekre, célár jelzésekre, esetleg szignál szolgáltatások jeleire hagyatkozva kereskednek. Ez az út azonban nem járható akkor, ha csak 1-2 órára szeretnénk követni a piacot, ugyanis jellemzően a fenti elemzésekben meghatározott célára, szignálok teljesülése nem az általunk kereskedett időpontokban fog bekövetkezni. Általában sem javasolnám a célárakra, szignálokra történő hagyatkozást, ennek okait itt találod:

13) Automatizáljunk

Abban az esetben, ha csak néhány órát tudunk foglalkozni naponta a daytrade kereskedéssel, célszerű a daytrade stratégiánkat különböző automata rendszerekkel kiegészíteni. Például a belépési pontot, kezdeti stop-ot mi állítjuk be, majd a program kezeli a továbbiakban a pozíciót (követő stop-ot használ, meghatározott szintnél kilép stb..). Ezzel tovább tudjuk csökkenteni a piac követésének idejét, ráadásul a ilyen félautomata rendszereket egyszerűen, olcsón le tudjuk programozni, akár metatrader platform alá is. A belépési jeleket is figyelő automata rendszerek használata már sokkal nagyobb szaktudást igényel, a témát tárgyaltuk: Forex robot programozás, készítés, tesztelés

14) A daytrade kereskedés kockázatos

A daytrade kereskedés nem befektetés, ne keverjük össze, bele a befektetési portfóliónkba  a daytrade kereskedéshez felhasznált összeget. Legyünk tisztában azzal, hogy a daytrade kereskedés egy kockázatos tevékenység, melyben ha nem vagyunk sikeresek, akkor akár a teljes tőkénket is elveszíthetjük. A fentiek tekintetében tehát határozzunk meg egy konkrét összeget, mellyel elkezdjük a daytrade kereskedést. Az összeget úgy határozzuk meg, hogy elvesztése ne okozzon anyagi, lelki problémákat számunkra.

Célszerű már a daytrade kereskedés elkezdése előtt meghatározni bizonyos limiteket. Gondolok itt arra, hogy mennyi időt tudunk foglalkozni a daytrade kereskedéssel. Általánosságban elmondható, hogy hónapokat kell felkészülés címén a daytrade kereskedésre szánnunk. Anyagi limitek alatt pedig azt értem, hogy meghatározott összeghatárt határozzunk meg, melynek elvesztése után belátjuk, hogy a daytrade kereskedés nem nekünk való.

15) A daytrade kereskedés nem szerencsejáték

A daytrade kereskedés nem szerencsejáték. Bár a jövőbeni árfolyam mozgást nem tudjuk megjósolni, azonban a kereskedő eldöntheti, hogy milyen hozam-kockázat arányok esetén lép pozícióba. Ez pedig alapvetően más hozzáállást igényel a daytrade kereskedéshez. Ugyanis csak akkor leszünk eredményesek, ha komolyan vesszük a felkészülést, és rengeteg időt fordítunk a stratégia kifejlesztésére, begyakorlására, tesztelésére. A témával kapcsolatos leírásunkat itt találod. A témával kapcsolatos előadásunk:

16) Használj stop és take profit megbízásokat

Alapszabály, hogy daytrade kereskedés esetén minden körülmény között stop megbízást használunk. Ettől való eltérés a daytrade kereskedők bukásának, vagyonvesztésének első számú oka. De a kockázatkezelés nem csak a stop használatából áll. Szabályok kellenek arra, hogy hol vannak a jó stop elhelyezési pontok. Ezeket egyrészt meg is tanulhatjuk, másrészt pedig tapasztalati úton, a kereskedés gyakorlása közben szerezzük meg ezt a tudást. A stop elhelyezési pontok mellett a hozam-kockázat arány értékelési módszerét is alkalmazni kell: Kockázatkezelésről részletesen

 
 

A daytrade kereskedés rövid távú kereskedés, napon belüli kereskedésben gyakran a kisebb, nem jelentős szintek is fordulatot hoznak. Emiatt fölösleges várni a hosszú napokig tartó trendekre, így daytrade kereskedőként célszerű meghatározott szintek eléréséhez kötni a kilépést, a profit realizálást. Ehhez az ún. take profit, target limit megbízások használhatók. A fentiekhez hozzátenném, hogy a hozam-kockázat elemzés összefüggéseiből következik, hogy eredményesebb lesz egy daytrade technika ha egységnyi kockázatra nagyobb hozam jut.

17) Ne kössünk meg minden ügyletet

Daytrade kereskedés során számos lehetősége van a kereskedőnek arra, hogy pozícióba lépjen. Ugyanakkor erős, jól kereskedhető jelekből sokkal kevesebb van napon belül, így törekedjünk arra, hogy az erős jeleket kereskedjünk. Erős jelnek azok a kereskedési jelek tekinthetők, melyekre a kereskedők nagyobb része lép be, például ismert, népszerű kereskedési stratégiák jelzései, illetve a nagy forgalom is jelezheti a piaci aktivitást. A fentiek miatt érdemes megismerkednünk ismert, népszerű kereskedési stratégiákkal, hogy lássuk a piaci szereplők milyen szempontok szerint döntenek. A fentiek természetesen nem azt jelentik, hogy a kereskedési stratégiánk jelzéseit kezdjük el szubjektíven válogatni, hanem alakítsuk úgy ki a kereskedési stratégiát, hogy az erős jelzések során engedélyezze a piacra lépést.

A daytrade kereskedés gyakorlatilag a valószínűségek játéka. Ebbe pedig beletartozik az is, hogy lesznek vesztes kötéseink, nagyon sok vesztes kötésünk lesz. Korábbi bejegyzésünkben (Spekulatív tőkénk mekkora részét kockáztassuk) a statisztikai hátterét is kibontottuk a kockázat kezelésnek. Látható volt, hogy  a sorozatos vesztes kötések is elő fordulnak. Ugyanakkor ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a daytrade kereskedési stratégiánk kudarcra van ítélve. Minden daytrade stratégiának van visszaesése időszaka, ezt azonban csak azok tudják és értik, akik megfelelően, előzetesen több száz kötésen tesztelték a technikát.

18) Állítsunk össze kereskedési stratégiát, fejlesszük és teszteljük

Egyszerű leírni, egyszerűen hangzik a bekezdés címe, azaz állítsuk össze, fejlesszük és teszteljük a daytrade stratégiát. A részletekbe nem mennék bele, ugyanis több korábbi cikkben már megbeszéltük. A fenti cikkben megbeszéljük, hogy miért szükséges ez a folyamat és milyen lépések mentén készülhetünk fel a daytrade kereskedésre. Ebből látható, hogy komoly felkészültséget igényel a daytrade kereskedés, szorgalom, türelem és következetesség szükséges. Ha a leírtak alapján kételyeink lennének abban, hogy képesek vagyunk ezt végig csinálni, akkor jobb ha bele sem kezdünk a daytrade kereskedésbe.

19)  "kötögetek és majd megtanulom"

A "kötögetek, gyakorlok és majd megtanulom" hozzáállással nem működik a daytrade kereskedés. Főleg azért nem, mert ahogy mondtam minden stratégiának vannak visszaeséses időszakai, illetve egy egy stratégiát, a változtatásokat csak 50-100 kötéses egységek után lehet értékelni. Ha pedig csak nyitogatjuk a pozíciókat és néhány előző kötés alapján változtatjuk a stratégiát akkor csak az időnket pazaroljuk, mert hatékonyan nem tudjuk a rendszerünket fejleszteni.

A daytrade kereskedés egy folyamatos fejlesztési folyamat. Ez tehát azt jelenti, hogy a valós számlán történő kereskedés során is folyamatosan értékeljük a múltbeli eredményeket (nem 1-2 kötést, hanem 50-100 kötésekből álló egységeket), majd ezek alapján változtatásokat eszközölünk. A piac változik, ehhez pedig a daytrade stratégiánkat is illeszteni kell.

A fokozatosság elvének érvényesítése azt jelentené, hogy nem ugrunk a mély vízbe, nem kezdünk el valós pénzzel kereskedni, amíg meg nem győződtünk arról, hogy a daytrade stratégiánk működik és működtetni tudjuk. Ezt követően pedig a kockázatot egy minimális szintről indítjuk, majd fokozatosan növeljük a teljesítményünk függvényében. Természetesen a kockázat itt sem növelhető a végtelenségig. Erről a következő bejegyzésben beszéltünk részletesen: Demó számla: Meddig demózzunk?

20) Ne döntsd el előre

Az egyik legnagyobb hiba, amit kezdetben elkövethet egy kezdő, ha eldönti, hogy ő forexszel vagy a tőzsdével akar foglalkozni, vagy esetleg már úgy indul, hogy a kriptovalutákkal, a DAX indexszel vagy éppen az OTP-vel. Hogyan indul egy kereskedő életútja? Általában valahol hall olyan információt, ami azt ecseteli, hogy valaki, valamivel kereskedik és számára pénzt hoz. Ez lehet hirdetés, de lehet akár baráti, vagy internetes forrás is. Így már egy konkrét instrumentum, terület kerül csak a látókörébe. Ezért már nem is gondolkodik semmi másban, csak abban az egy területben. Egy időben (2005-2007) nagy divat volt az OTP, majd, amikor az arany indult felfelé, akkor csakis azzal, majd a centes részvények daytrade kerekedése, a skalpolás forexen, a bináris opciók, a bitcoin stb. Mindig volt, van és lesz is divatos téma, amivel be lehet csábítani a gyanútlan embereket a pénzügyi spekulációba.   
Kezdőként nem tudjuk eldönteni, hogy egy adott terület, vagy termék megfelelő számunkra. Érdemes inkább átgondolni, hogy:

  • van-e lehetőségünk azzal kereskedni,
  • megfelelő nekünk az a terület?  

Pár példát említenék csak, hogy a fentiek ne csak a levegőben lógjanak, hanem konkrét tartalmat is kapjon: 

  • Ha egész nap, 8-10 órát dolgozol a munkahelyeden, biztosan nem lesz jó neked a napközben jól mozgó EURUSD daytrade, hiszen fizikailag nem lesz rá módod azzal foglalkozni. Ha napi egyszer, kétszer tudsz foglalkozni a témával, a daytrade, a skalp nem felel meg, de swing, a hosszabb idősík az már szóba jöhet.   
  • Ha kockázatkerülő vagy, akkor biztosan nem lesz jó a nagy mozgású termék (bitcoin pld.), így a tippem, hogy kezdeti időben egy nyugodtabb mozgású, kisebb volatilitású termékkel foglalkozz.  
  • Ha kevésbé vagy türelmes, nagyon zavar, ha hetekig nem mozdul egy termék, akkor nem biztos, hogy osztalék céllal, hosszabb befektetési módszerekkel kell dolgoznod.   

Mivel kezdőként biztosan nem tudod eldönteni, hogy egy termék milyen tulajdonságú, így a saját lehetőségeidet gondold át: van-e arra lehetőségem, hogy akkor és ott kereskedjek, vagy éppen milyen kockázatvállalási képességeim vannak, esetleg az attitűdjeim milyenek. Majd, ha már tudod, hogy neked mi a megfelelő, akkor már jobban el tudod dönteni, hogy megfelelő neked vagy nem. Ne „forexezni”, daytrade kereskedni vagy „skalpolni” akarj, hanem egy olyan terültén pénzt keresni, ami számodra megfelelő.   

Próbálj ki több terméket, a forexet, a tőzsdét, a daytrade kereskedést, esetleg a befektetési alapokat, vagy az osztalékra való kereskedést, a skalpot. Ingyen és kockázat nélkül megteheted! Bár kezdetben – aki megfogadja a tippet – lesz pár olyan tévút, amit be kell járni, amíg megtaláljuk az igazit, de nem esünk a kezdők hibájába: eldöntik, hogy ők bizony a bitcoinnal akarnak skalpolni, kereskedni, mert az „jó”, majd kiderül, hogy nem nekik való, így kudarccal, nagy veszteséggel hagyják el a piacot. Pedig esetleg egy fundamentális elemzésen alapuló, hosszabb, osztalékra kereskedéssel szép hasznot termelnének.   Nm döntsd el előre, hogy a forexen, a tőzsdén mivel akar forgalmazni, hanem keresd meg a neked való! Ne a divat döntse el azt, amivel foglalkozol, hanem a saját jól felmért lehetőségeid. Az ingatlanbefektetéstől, az osztalékon és a részvénykereskedésen át a daytradés/skalpos forex kereskedésig nagyon nagy a választék. Azt választ, ami neked jó!  

21) Vedd komolyan a terveidet  

Sprint, vagy maraton? A forex, a tőzsdei kereskedés, a daytrade elsajátítása egy maraton. Nem egy hét, nem egy hónap, amíg megtanulható, vagy begyakorolható. Mint bárhol az életben, itt csak az tud hosszabban talpon maradni, aki komolyan veszi és időt/energiát fektet bele. Csak akkor vágj bele a tanulásba, ha komolyan gondolod. Ehhez kellő motiváció szükséges, és megfelelő célokat kell kitűzni, majd azokat lépésenként végrehajtani őket. Készíts egy ütemtervet, ami szerint tanulni fogsz, és tarts azt be. Soha, semmilyen okkal nem szabad lemaradni mert, ha a tanulási szakaszban sem tudod megtartani a fegyelmet, akkor kereskedés közben biztosan nem fog sikerülni.   
Ha nem gondolod komolyan, akkor ne is állj neki. Ha pár hét után már azt veszed észre, hogy nyűg a dolog, vagy minden más fontosabb, mint pld. a demózás, akkor ott és azonnal abba kell hagyni. Itt térek vissza az első pontra, azaz meg kell találni azt a területet, amiben jó vagy, ami neked megfelelő. Az alapok, a technika, a felületek, programok és a rutin megszerzése nem kevesebb idő, mint más szakmában. Bár divat két hónap alatt egy tanfolyamon megszerezhető szakmákat hirdetni, de azért mindenki tudja, hogy ezek jellemzően csak a papír megszerzésére, és nem a korrekt, hasznosítható tudás és gyakorlat megszerzésére irányulnak.   

22) „Tanulni, tanulni, tanulni”

„Tanulni, tanulni, tanulni” ezt a mondatot mindenki ismeri, és most divatos az élethosszig való tanulást emlegetni. A forexen és a tőzsdén, illetve az élet bármilyen befektetési terültén ez duplán igaz. Itt folyamatosan változó, és bővülő lehetőségek kerülnek elő, amit vagy tudunk kezelni, vagy lemaradunk a haszonról. A piac változik így, ha nem változunk, akkor a régi technikáink egy idő után csak veszteséget termelnek. A piac ciklikusan trendelő és nem trendelő mozgásokat mutat. Ha nem tudunk (nem tanultunk meg) a piaci helyzetnek megfelelően kereskedni, akkor elveszíthettük az eddigi nyereségünket.   
Csak megfelelő tanulás után nyiss éles számlát. A forex, a tőzsde területén pedig a fejlődés, a tudás legtöbbször nyereséget hoz. Minél több piacot ismerünk, annál több belépési lehetőséget találhatunk. Érdemes követni pld. az egyszerű és hatékony folyamatos kereskedési technikáról szóló sorozatot, ami jól példázza, hogy minél több technikát ismerünk, annál több lesz a lehetőségünk a piacon. Illetve azt is jól mutatja, hogy a tanulás egyre könnyebb lesz, hiszen a meglévő tudásunkra alapozhatunk.   

23) Ne veszítsd el kezdetben az összes pénzed a

Logikus? Igen, az. Ennek ellenére sok ember kezdőként elköveti azt a hibát, hogy lenulláz egy számlát. A nagy és befutott traderek előszeretettel emlegetik, hogy ők mennyiszer buktak, és mégis fel tudtak állni. Ez vagy igaz vagy nem, de storynak jó… Sok jó példát mutatnak a haladó és esetleg előadásokat is tartó kereskedők, azokat és ne a lenullázós példáikat kövessük. Hogyan ne nullázzuk le a számlánkat első körben?

Két módja van ennek.  

  • Csak jól letesztelt és kipróbált technikával, eszközökkel, és kereskedővel álljunk neki élesben kereskedni. Kereskedővel? Igen, mert a kereskedést mi végezzük és ha nem állunk rá készen, akkor abból csak veszteség lesz. Ezt a részt (tőzsdepszichológia) a tanfolyamon sokat fejtegettük. Pont olyan fontos és meghatározó, mint a begyakorolt technika és a kereskedési felület ismerete.   
  • Építsünk be fékeket a tanulási és kereskedési folyamatba.   

A fékekről:

  • Első és legfontosabb, hogy csak annyi pénzt utaljunk ki a brókernek, ami a kereskedéshez szükséges.
  • Határozzuk meg, hogy mennyi veszteségnél hagyjuk abba a tanulás, a kereskedést időszakosan, vagy végleg.  
  • Milyen veszteséget érhetünk el egy pozícióval (kockázatkezelés!) vagy mikor mondjuk egy technikára, hogy ezzel már nem kereskedünk?  

Az egyik legfontosabb tényező – nem csak anyagilag – a biztonság, hogy nem veszthetjük el kereskedés során az összes vagyonunkat. Érdemes tehát meghúzni azokat a határokat, amelyekről az alábbi előadáson beszélünk.

 
 

24) Légy önálló már kezdőként is

A daytrade kereskedés önálló folyamat, nem kollektív és közösségi tevékenység. Így már az elején ki kell alakítani azt a környezetet, ahol nem másokra (jelszolgáltatók, fórumok, elemzők és jó tanácsaikat osztogatók, trading room-ok, tipp adókra), hanem a saját döntéseidre hagyatkozol. Tanulni és a témát megismerni nagyon hasznos, ha elemzéseket, leírásokat olvasunk, de ha dönteni kell, akkor csakis a saját technikánk és a saját döntési módszerünk szerint tegyük meg. Ha kezdeti időben túlzottan támaszkodunk egy jelszolgáltatóra, elemzőre, room-ra, akkor nem, vagy csak nehezen alakul ki a saját látásmódunk, ami visszavet a tanulásban. Nem az a cél, hogy valakit kövessünk, hanem az, hogy megtanuljunk úgy pénzt keresni, hogy az hatékony legyen és önálló.   

Ez azt is jelenti természetesen, hogy csakis akkor tudunk jó döntés hozni önállóan, ha többféle kereskedési technikát ismerünk. Ez nem azt jelenti, hogy nem szabad egy-egy olyan elemzést, vagy ajánlást, tippet elolvasni, amit a brókercégek, a forex hírportálok ajánlanak, de csak a saját rendszerünk szerinti jeleket kössünk be. Önállóan, mert a felelősség a mienk marad! A tippek, az ajánlások a forexen nagyon jó dolgok, hiszen tágítja az ismereteinket, más szemlélettel találkozunk, de a tippek követése automatikusan már nem annyira jövedelmező.  
Bár sejtem, hogy a cím olvasása után sokan olyan tippet vártak a forexhez, ami nagyon egyszerű és nagyon sok pénzt hoz... Lépj be akkor, amikor ilyen gyertyát látsz és az biztosan sok pénzt hoz… De ilyen egyszerű megoldás tipp és módszer sajnos nincs. A forex, a daytrade, a tőzsdei kereskedés összetett tevékenység, így egyszerű tippekkel nem valósíthatjuk meg álmainkat. 

25) A kockázatkezelés a legfontosabb

Ha az előző részben (és még sok helyen) említett kockázatkezelést jól használjuk, akkor nem veszthetjük el a pénzünket teljesen. A túl nagy kockázattal kereskedőknél mindig ott lebeg a teljes csőd lehetősége. Bár tudjuk, hogy a kereskedés veszélyes, de több olyan élethelyzet lehetséges, ahol ezt figyelmen kívül hagyjuk.Több olyan általánosan megfogalmazható esettel találkozhatunk, ahol a kockázatkezelést sutba dobjuk.

Például a kis számlával kereskedők előszeretettel vállalnak fel a normál szint feletti kockázatot. Ez érthető, hiszen ha valaki pár százezres számlával kereskedik, és érdemi hasznot szeretne elérni, akkor sokat kell kockáztatnia egy kötésen a nagyobb eredmény érdekében. Ez nagyon helytelen, hiszen a magas tőkeáttétel miatt nagy lesz a gyors veszteség esélye. Illetve egy nagyobb vesztő sorozat már olyan helyzetet hoz, amiből már nem tudunk felállni. Fogadd el a realitásokat. Kis számla, kisebb haszon, de az is jobb, mint a nagy veszteség.

Tuti biztos tipp... Sok esetben tapasztaltam, hogy nagyobb bukás után sokan arra hivatkoztak, hogy kaptak egy nagyon biztos tippet valakitől. Ez két komoly hibát is jelez. Az egyik az önállóság hiányát. A teljes felelősség a kereskedésben a kereskedőé. Sem a tipp adó, sem a jel szolgáltató, elemző, sem a bróker sem senki más nem lesz felelős a veszteségért, csakis a kereskedő. A másik nagy hiba, ami jellemző az ilyen magyarázkodásra, a felelősség áthárítása. A kereskedésben mi döntünk majdnem mindenről. Így lehet hibáztatni mást, de nincs nagy haszna. Ezzel kapcsolatban is egy tippet fogalmaztam meg: soha ne másban, csakis magadban keresd a hibát. Ha minden rossz (és jó) kötésedet elemzed, akkor abból tanulhatsz. Így kis lépésekkel jobb kereskedő leszel. Ha másban keresed a hibát, akkor ez a tanulási folyamat elmarad.

26) Számolj!

Talán ez az egyik olyan tanácsom, ami sok kellemetlenséggel jár, sok munka és teendő, és nincs is látszólag haszna. Mit is? Megéri ezt neked csinálni? Megéri azzal a termékkel kereskedni? Ha másképp csinálnád, akkor több hasznod lenne? Ezeket mindig ki kell számolni. A legtöbb esetben egy vállalkozó (mi is vállalkozók vagyunk, kivéve, ha hobbiból kereskedünk!) akkor kezd költséghatékonyságot, fedezetet, megtérülést, készlet forgási sebességet számolni, amikor nem megy az üzlet. Nekünk, kereskedőknek nem érdemes megvárni a veszteséges ciklust, hanem folyamatosan monitorozni a teljesítményünket és időben észlelni az intő jeleket. Ezt a számolást a naplózásnál és a naplózás értékelésénél tárgyaltuk. 

Sok ellenérvet hallottam már a naplózás ellen: unalmas, időrabló stb. Ez mind igaz. Akinek nem kell, annak nem kell csinálni. De ne csodálkozzon, ha egy teljesítményesést csak utólag vesz észre, vagy csak év végén, vagy az adóbevallásnál derül ki, hogy olyan eredményeket ért el, amivel elégedetlen. Jobb havi, negyedéves szinten egy fél napot rászánni, mint utólag bosszankodni.

27) Fontos a pszichológia

Talán az egyik legfontosabb részhez jutottunk el. A kereskedés három alappillérét ismerjük: a technikai, a gyakorlás és a pszichológia. Azt legtöbben elismerik, hogy valami módszer, elv kellene, hogy sikeresen kereskedjenek és ne csak ad-hoc lépjelek be. Így keresnek egy technikát. Azt is elismerik, hogy bizonyos szinten be is kell gyakorolni a kereskedést, hiszen legalább az kereskedési felületet használni kell, és a megbízást is be kell adni. Így több-kevesebb gyakorlás után lépnek a piacra. De a pszichológiára már csak kevesen fektetnek hangsúlyt a keseredésben.

Ez nagy hiba, hiszen nem csak ismerni kell egy technikát, hanem azt üzemeltetni is. Ez nem csak abból áll, hogy ismerjük a pozíciómenedzselés lépéseit, hanem abból is, hogy ki tudjuk várni egy veszteségben azt a pontot, ahol érdemes zárni, vagy egy nyereségben, azt, amikor a lehető legnagyobb nyereséget könyvelhetjük el. Nem túl korán és nem túl későn... Ha nem fektetünk nagy hangsúlyt a tőzsdei pszichológiára, azaz a saját kereskedési mentalitásunk fejlesztésére, akkor sok hibát követünk el. Ha pedig – elfogadva a tippet – a pszichológiát is úgy kezeljük, mint tanulható, fejleszthető eszközt, akkor sikeresebbek leszünk a kereskedésben. Sok hiba visszavezethető a tőzsdepszichológiára. Ha ismerjük a pszichológiai okokat, akkor már könnyebben találjuk meg a technikai hibáink okát, és – ami a legfontosabb – könnyebben javíthatjuk ki őket.

28) Keveset markolj

Az irreális elvárások, gyors meggazdagodás illúziója miatt nagyon sok hibát követünk el. Túl nagy pozícióról, túl nagy kockázatról már sokszor írtam, de nem árt megismételni: a kockázat kezelése, kordában tartása nagyon fontos eleme a tőzsdei kereskedésnek. Az utolsó tanácsom a mai cikkben erre vonatkozik. Soha nem lépd túl a megengedhető méretet, kockázatot. Soha. Ha egyszer átléped, nagyobbat kötsz, mint amit meghatároztál, akkor már elindultál a lejtőn. Legközelebb is nagyobbat kötsz, mert kapsz egy tippet, ami tuti biztos… mert nagyon megy a piac… mert jók a megérzéseid… vagy csak éppen bátrabb hangulatban vagy. Bármi lesz az adott kötés eredménye, vesztes leszel. Ha nyersz, főleg ha nagyon sokat, akkor sutba dobod az eddigi kereskedési szokásaidat, a kitapasztalt technikát, a kockázat kezelést. És ahogy tudjuk, minden nyerő sorozat véget ér.

Ha vesztő, főleg ha a nagyon nagy, akkor a méret miatt nagyon sokat veszítesz. Gyakori, hogy kezdők így elviselhetetlen mértékű pénzt veszítenek, ami nagy valószínűséggel meghozza a megszokott reakciót: "most, azonnal visszaszerzem a pénzemet a piactól, csak most az egyszer veszek fel egy igen nagy pozíciót, és ha csak egy kicsit megy jó irányba, akkor is visszanyerem…" Talán nem is kell leírnom mi ezzel a gond, mindenesetre azt javaslom, hogy ezt ne próbáld ki. A kereskedésben folyamatos eredmény akkor érünk el, ha folyamatosan építjük fel a számlát. Ezt csak akkor érjük el, ha lépésről, lépésre haladunk. Ahogy egy mondás tartja: Nem gyorsan kell meggazdagodni, hanem nagyon.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link