Restriktív monetáris politika: Mit jelent? Melyek a hatásai?

Cikkünkben a restriktív monetáris politika jelentését, az intézkedések részvénypiacra, tőke- és pénzpiacokra gyakorolt hatásait tekintjük át.

Mit jelent a restriktív monetáris politika?

A monetáris politika lényege (bővebben itt beszéltünk róla), hogy egy gazdaságban zajló folyamatokat a pénzpiacok irányából is befolyásolják, így legtöbbször a kamatkondíciók és a gazdaságban levő pénzmennyiség szabályozásával az ország központi bankja által meghozott intézkedésekről beszélünk. Ezen belül a restriktív monetáris politika megszorító jellegű, melynek két meghatározó intézkedése a kamatemelés és a pénzkínálat csökkentés. A restriktív monetáris politika ellentéte az expanzív monetáris politika, mely kamatvágás és a pénzkínálat növelésével összefüggő intézkedéseket jelent.

Milyen hatása van a restriktív monetáris politikának?

Számos vizsgálat megerősíti azt, hogy a restriktív monetáris politika alapvetően a gazdasági növekedésre fékező hatással bír. Ennek egyik oka, hogy az emelkedő kamatokkal megdrágul a hitelfelvétel, a hiteltörlesztés, mely a lakossági fogyasztás mérsékli. A mérséklő lakossági fogyasztás alacsonyabb vállalkozói árbevételt, nyereséget eredményez, de a növekvő kamatokkal a vállalatok is drágábban jutnak forrásokhoz, így csökken a beruházások mértéke, mely a jövőbeni növekedésre lesz hatással.

Emellett az emelkedő kamatok hatására az állampapír-hozamok is emelkedésnek indulnak. Ugyanakkor a befektetési eszközök alapvetően egymással versengő termékek, így ahogy elkezd a kötvényekbe beáramlani a pénz, úgy áramlik ki a részvényekből, ingatlanokból. Másrészt pedig a gazdaságban levő pénzmennyiség csökkenése is negatívan hat a kockázatos befektetési eszközök árfolyamára, így tehát az az általános hatása az intézkedéseknek, hogy a kockázatos eszközök hozama csökken, a kockázatmentes eszközök hozama növekszik. Ugyanakkor a kockázatos eszközök hozamára számos más tényező is hatást gyakorol. Bővebben a témáról itt beszéltünk:

Miért van szükség a restriktív monetáris politikára?

Gyakran felmerülő kérdés, hogy ha a gazdasági növekedésre negatív hatást gyakorol a restriktív monetáris politika, akkor miért van szükség az alkalmazására. Ennek oka a gazdaság ciklikusságában keresendő, azaz ha elindul egy országban a gazdasági növekedés, és ezt a növekedést nem szabályozzák, akkor a növekedés addig fog fokozódni, amíg az országban el nem fogynak a rendelkezésre álló erőforrások. Ez legtöbbször abban nyilvánul meg, hogy elfogy a munkaerő, így a cégeknek versenyeznie kell az alkalmazottakért, mely növekvő béreket eredményez. Ugyanakkor a növekvő bérköltségeket a vállalkozások áthárítják a termékek, szolgáltatások árába, így az árak is emelkedésnek indulnak, és a folyamat kölcsönessen erősíti egymást (ár-bér spirál), melyen végeredménye az elszabaduló infláció, melyet recesszió, gazdasági válság követ. A jegybankoknak tehát az a célja a restriktív monetáris politikával, hogy fékezzék a túlságosan gyors gazdasági növekedést. A központi bank tehát anticiklikusan viselkedik, majd amikor recesszió következik be, a prociklikus viselkedés jellemzi az intézkedéseket, azaz ebben az időszakban már lazító, expanzív monetáris politikát alkalmaznak. Összességében tehát az a célja a restriktív monetáris politikának, hogy elkerüljék a nagyobb gazdasági válságokat.

Miért nincs egyensúlyban a gazdaság?

A fentiek után felmerülhet a kérdés, hogy a gazdaságban miért nem áll be egyensúlyi állapot. Erre magyarázatot a pénzügyi instabilitás elmélet szolgáltathat, illetve a probléma összefügg az ún. természetes kamatrátával. Ez egy elméleti kamatszint, melynél a gazdaság optimális kibocsátást nyújt úgy, hogy nem gerjed infláció a gazdaságban. Ha ennél az elméleti kamatszintnél magasabb kamatszintet alkalmaz a központi bank, akkor gyakorlatilag expanzív monetáris politikát folytat, mely egyúttal inflációnövelő hatású. Ha pedig a kamatszint a természetes kamatráta alatt van, akkor gyakorlatilag restriktív politikát végez a jegybank.

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak