Margin Call jelentése: Mire figyelj, hogyan kerülheted el?

Kategória: 

Mit jelent a margin call?

A margin call kifejezés még abból az időből származik, amikor a határidős piacon az ügyleteket brókerek kötötték meg. Az üzletkötő pedig telefonon (call) hívta fel a kereskedőt, hogy jelezze, további fedezet befizetése szükséges, különben a pozíciók kényszerzárásra kerülnek. Az online kereskedési platformok esetében a brókercégek saját hatáskörükben döntik el, hogy hol van az a pont, ahol kényszerzárják, likvidálják a pozícióit az ügyfélnek, illetve annak egy részét. Ma már tehát a margin call az az esemény, amikor a kereskedő számlájára újabb összeget kell beutalni a pozíciók fenntartásához, ellenkező esetben az ügyleteit kényszerzárja a brókercég. Hogy pontosan hol van az a pont, ahol a margin call bekövetkezik, ahhoz az alábbi fogalmakkal is tisztában kell lenni.

Margin jelentése, fogalma, definíció

A margin szó jelentése fedezet, letét, így a margin kereskedés egy olyan kereskedési típust jelöl, melynek során nem szükséges a teljes pozícióval megegyező mértékű számlaegyenleggel rendelkeznünk, hanem mindössze egy fedezeti vagy letéti összeg (margin) szükséges a pozíció nyitáshoz.

Margin szint számítása

A margin kereskedéssel kapcsolatban az egyik fontos fogalom a margin szint, aminek számítása viszonylag egyszerű, az alábbi képlet szerint történik, és a brókercégek általában a platformjukon számítják, kijelzik ezt a mutatót (metatraderben például a Terminal ablakban találjuk).

Margin szint képlete: Margin szint = saját tőke / margin x 100

A saját tőke jelenti a képletben a számlánk aktuális egyenlegét, azaz a nyitott pozíciók nyeresége, vesztesége is figyelembe van véve. A margin paramétere pedig az összes megnyitott pozíció fedezeti, letéti igényét mutatja. Látható tehát, hogy a képlet a saját tőke és a nyitott pozíciók fedezeti igényének a hányadosa szorozva 100-al. Ebből következik, ha a saját tőke és a margin egyenlő (például 500 dollár a saját tőke és 500 dollárt használtunk fel fedezetként a megnyitott pozíciókra) 1-el, akkor a Margin szint 100%-os. Ez azt jelenti, hogy a teljes tőkénket felhasználtuk a pozíció nyitásra. Ennél a pontnál már nem enged a brókercég újabb pozíciót nyitni, de már valószínűleg a 100%-hoz közeledve sem fogunk tudni új pozíciót nyitni, mivel az új pozíció fedezeti igényét is figyelembe véve 100 százalékos margin szintet kellene elérnünk. A fentiekből látható, hogy a margin szint minél nagyobb, annál jobban áll a számlánk margin szempontjából.

Ahogy fentebb már a margin szint számításánál beszéltünk róla, a legtöbb brókercég esetében a 100%-os margin szint a határ. Azaz ennél a pontnál már nem engednek új pozíciót nyitni, de még a kereskedő zárhatja a pozícióit vagy egy részét. A 100%-os szint alatt pedig meghatároznak egy ún. stop out, vagy margin call szintet. Gyakorlatilag ez az a szint, ahol elkezdik zárni a nyitott pozíciókat, innentől beszélhetünk margin call-ról.

Ez a stop out szint brókercégenként eltérő lehet, ha például 30%, akkor a margin szint 30%-ra történő visszaesésénél kezdődik a kényszerzárás. A zárásnak is van sorrendje, ez is cégenként eltérhet. Például a legnagyobb vesztőben levő pozíciót zárják először, ha több nyitott pozíciónk van. Ilyenkor előfordulhat az is, hogy a nagy vesztő zárásával egyrészt felszabadul fedezet, így  a számlánk margin szintje visszakerül a 30%-os szint fölé, így további pozíció zárás nem történik. Ugyanakkor ha továbbra is rossz irányba mozdul a piac, akkor a saját tőke csökkenése miatt ismét  a stop out szint alá esik a margin szint, így újabb kényszerzárás történik. 

A mechanizmus lényege, hogy a brókercég le tudja zárni az ügyleteket addig, amíg az ügyfélszámla egyenlege pozitív. Hogy lehet ebből negatív számlaegyenleg?  Általában olyan esetekben történhet negatív számlaegyenleg, amikor a stop-out szint elérése együtt jár egy volatilis piaci helyzettel. A brókercég nem tud gyorsan zárni, a zárás alacsonyabb árszinten történik, és máris negatívba került a számlánk.

Kapcsolódó téma:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link