Beva, a Befektető-védelmi Alap: Működése, Összeghatárok

Kategória: 

A Befektető-védelmi Alap (Beva) működéséről, összeghatárról, fontos feltételekről, eljárásokról olvashatsz az alábbiakban. A leírtak tájékoztató jellegűek, a cikk írása óta meg is változhattak.  A pontos információt a hatályos 2001. évi CXX. törvény a tőkepiacról szóló törvény 210-228 paragrafusai között találod. Témáink:

  • Mit jelent a Beva?
  • Hogyan működik a Beva?
  • Mi történik akkor, ha elfogy a Beva vagyona?
  • Kiket és milyen esetben kártalanít a Beva?
  • Mekkora a Beva kártalanítás összege?
  • Mi történik akkor, ha részvények is voltak a számlán?
  • Mikor nem fizet a Beva?
  • Hol tudjuk ellenőrizni, hogy a befektetési szolgáltató Beva-tag?

Mit jelent a Beva?

A Beva a Befektető-védelmi alap rövidített megnevezése. A Beva Magyarországon egy önálló jogi személy, tagjainak díjfizetéséből összegyűjtött pénzösszegből kártalanítja azokat az ügyfeleket, melyeknek valamely BEVA tag nem tudja teljesíteni kötelezettségét.

Hogyan működik a Beva?

A Beva tehát a tagoktól (befektetési szolgáltatók) a csatlakozáskor egyszeri, majd pedig éves díjat szed. Ebből a díjból áll össze az alap vagyona, melyből kártalanítják az ügyfeleket. Ha tehát egy Beva tag fizetésképtelenné válik, akkor az ügyfeleket a Beva által összegyűjtött pénzből kártalanítják.

Mi történik akkor, ha elfogy a Beva vagyona?

Abban az esetben ha a Beva vagyona nem elég a kártalanításra, a Beva rendkívüli befizetésre kötelezheti tagjait, illetve dönthet a hitelfelvételről. A múltban is volt rá példa, hogy a Beva hitelt vett fel, például 2000-ben, amikor a Beva közel 2,5 milliárd forint hitelt vett fel, melyet 7 év alatt fizetett vissza a Beva.

Kiket és milyen esetben kártalanít a Beva?

Az elsődleges szempont, hogy a befektetési szolgáltató, akivel az ügyfél szerződött Beva tag legyen. Továbbá az érvényes szerződés alapján a befektetési szolgáltató az ügyfél vagyonát, ami értékpapír, vagy pénz is lehet a befektetési szolgáltató nem tudja kiadni.

A fenti feltételek teljesülése után, ha a Beva tag ellen felszámolási eljárás indul, akkor a Beva 15 napon belül közzéteszi a kártalanítás lehetőségét, a szükséges tennivalókat. Ellentétben az OBA kártalanítással, a Beva kártalanítás nem történik meg automatikusan, az ügyfél aktív (kártalanítási kérelmet kell beadni, határidő mulasztás esetén elévülés stb..) közreműködése is szükséges.

Mekkora a Beva kártalanítás összege?

A kártalanítás felső határa befektetőnként és összevontan (több számla, alszámla esetére) 100.000 euró, melyet forintra kell átszámítani a felszámolás kezdő napján érvényes MNB devizaárfolyamon. A Beva pénzben nyújt kártalanítást (számlán levő értékpapírokat is pénzben fizetik ki, lásd lentebb).

Beva kártalanítás esetén önrész is van, az alábbi módon:

  • kártalanítás mértéke 1 millió forintig 100%
  • 1 millió forint feletti rész kilencven százaléka

Ha például 10 millió forintunk van egy csődbe ment Beva tagnál, akkor a kártalanítás 1 millió + a 9 millió forint 90%-a, összesen 9.100.000 Ft.

A pontos megfogalmazás a kártérítéssel kapcsolatban a 2001. évi CXX. törvény a tőkepiacról szóló törvény 217. § (2) bekezdés alapján:

"Az Alap a kártalanításra jogosult befektető részére követelését - személyenként és Alap tagonként összevontan - legfeljebb százezer euró összeghatárig fizeti ki kártalanításként. Az Alap által fizetett kártalanítás mértéke egymillió forint összeghatárig száz százalék, egymillió forint összeghatár felett egymillió forint és az egymillió forint feletti rész kilencven százaléka."

Mi történik akkor, ha részvények is voltak a számlán?

Ha a csődhelyzetet érintő értékpapír-számlánkon nemcsak számlapénz, hanem értékpapírok is voltak (kötvények, részvények, ETF alapok), akkor a kártalanítás összegét a felszámolás kezdő időpontját megelőző 180 nap átlagárfolyama alapján állapítják meg. Fontos továbbá, hogy bármely devizában történő követelés, a kifizetés időpontjától függetlenül, a felszámolás kezdő időpontjában érvényes MNB árfolyamon történik. Ha például a számládon BMW részvények voltak, akkor a felszámolás napját megelőző 180 kereskedési nap alapján kiszámolják a BMW részvények átlagárát, majd a felszámolás napján érvényes MNB EUR/HUF árfolyamon átszámítják forintra a kártalanítási összeget. A fentieket a Tpt. 217. § (5) és (6) bekezdése részletezi.

Mikor nem fizet a Beva?

  • Ha a szerződés megkötésekor a befektetési szolgáltató nem volt Beva tag
  • Bankbetétek esetén (OBA kártalanítás körébe tartozhat)
  • Befektetés értékvesztése, árfolyamveszteség stb. esetén
  • Ha a befektetési szolgáltató nem Beva-tag

Hol tudjuk ellenőrizni, hogy a befektetési szolgáltató Beva-tag?

A Beva honlapján közzé vannak téve a tagok pontos adatai a következő hivatkozáson.

Befektetővédelemről bővebben

Az alábbi cikkekben foglalkoztunk részletesen:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link