Államcsőd esetén NEM véd a BEVA?

Kategória: 

Egyik olvasóm keresett meg több kérdéssel, melyek közül egyik az államcsőd BEVA kapcsolatára vonatkozott. A kérdés nem egyedi, ugyanis több olvasói levélből is az derül ki, hogy sokan nem látják át pontosan, milyen befektetővédelemben részesülhetnek. A fentiekre tekintettel megnézzük azokat az eseteket, melyekre nem terjed ki a befektetővédelem, így a Beva sem.

Államcsőd esetén véd a Beva?

A következő kérdésből az derül ki, hogy az olvasó szerint a Beva védelmet nyújt államcsőd esetén:

„Àllamcsőd esetén a Beva aki biztosítja a pénzünket, amit 1m ft-ig visszakapunk 100%-ig?”

Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű, ugyanis a Beva azokat az ügyfeleket tudja kártalanítani, akiknek valamely Beva-tag befektetési szolgáltatónál van az értékpapírszámlája, és a Beva tag nem tudja teljesíteni a kötelezettségeit. Ez legtöbbször tehát azt jelenti, hogy az értékpapírszámlán levő pénzt kapja vissza a befektető, ugyanis ha az értékpapírszámlán kötvények, részvények vannak, akkor azok nem vesznek el egy Beva-tag csődje esetén, hiszen ezek az értékpapírok továbbra is a befektető nevén vannak.

Minden más kockázatot a befektető kénytelen vállalni, gondolok itt a kötvények, így az állampapírok nemfizetési kockázatára, de ugyanez igaz egy részvény esetében is. Ez tehát azt jelenti, hogy ha csődbe megy bármely állam, melynek a kötvényeit megvásároltuk, és egy Beva tag befektetési szolgáltatónál vezetett számlán tartjuk az értékpapírokat, akkor a Beva nem fog kártalanítani minket. Ugyanígy ha egy tőzsdei társaság csődbe megy, és a részvények értéke nulla lesz, akkor sem kapunk kártalanítást. Igaz ez arra is, hogy egy kötvény árfolyama  például 50%-ot esik vissza, de igaz ez a részvények esetében is. Tehát az értékpapír befektetéssel járó kockázatot, különösen a nemfizetési kockázatot és az árfolyamkockázatot minden esetben a befektető viseli. A Beva mindössze az intézményi kockázatot tudja mérsékelni az alábbi összeghatárig.

Államkincstár teljes körű garancia

Hozzá kell tenni a fentiekhez, hogy a magyar állampapírokra, ha azokat az Államkincstárnál vezetett számlán tartjuk teljes körű visszafizetési garancia vonatkozik. A Magyar Államkincstár honlapjáról idéznék:

"Lejáratkor a tőke teljes összegére, valamint az esedékes kamatokra – értékhatártól függetlenül – teljes körű visszafizetési garancia vonatkozik, mely nem évül el."

Kérdéses azonban, hogy egy államcsőd esetén mennyire lehetne érvényesíteni a fenti garanciát, illetve az is kérdéses, hogy mit érnék vele, mert államcsőd események során az ország devizájának erőteljes leértékelése miatt az ország devizájában denominált befektetések jelentős reálértékveszteségen mennek keresztül. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy hiába kapjuk vissza az 1 millió forintunkat, ha azon tizedannyi terméket/szolgáltatást tudunk vásárolni, mint az államcsőd előtt. További részletek: Államcsőd: Mi történik ilyenkor? Hogyan jelezhető előre?

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak