Tartalékvaluta: Mit jelent? Melyek a legfontosabbak?

Kategória: 

Cikkünkből a tatalékvaluta jelentését, magyarázatát ismerheted meg. Megnézheted, hogyan változott a tartalékvaluták köre az elmúlt évtizedekben.

Mit jelent a tartalékvaluta?

A tartalékvaluta egy olyan fizetőeszközök, amelyben országok, nemzetközi szervezetek devizatartalékait tartjákj. A legszélesebb körben elismert tartalékvaluta az 1970-es évektől kezdődően az amerikai dollár, lásd petrodollár rendszer.

Melyek a legismertebb tartalékvaluták?

Az IMF rendszeresen publikál jelentéseket a devizatartalékok változásáról. Ebből az anyagból arra következtethetünk, hogy az országok jegybankjai összesítve az alábbi devizákból alakították ki devizatartalékukat:

  • 58% amerikai dollár
  • 20% euró
  • 5,5% japán jen
  • 5% angol font
  • 3% kínai renminbi
  • 2,3% kanadai dollár
  • 2% ausztrál dollár

A fentiekből látható, hogy az amerikai dollár mellett az euró is tartalékvalutának tekinthető. Az összes többi, listában szereplő fizetőeszköznek lényegesen kisebb a jelentősége.

Korábban az arany volt az első számú tartalékvaluta

Az 1970-es éveket megelőzően az arany volt az első számú tartalékvaluta (lásd: aranystandard rendszer leírását). Azóta az arany tartalékvalutaként betöltött funkciója csökkent, de még ma is azt tapasztalhatjuk, hogy egyes országoknak jelentős az aranytartaléka. Ugyanis a jegybanki tartalékok nem csak devizatartalékból áll, hanem nagyon sok ország nagy arányban tart aranyat is tartalékként. Erről az aranytartalék témakörében beszéltünk. Az alábbi táblázatban néhány ország aranytartalékának aránya a teljes tartalékhoz képest. Magyarország esetében a teljes tartalék 88%-át a devizatartalék teszi ki, és 12% az aranytartalék aránya.

Ország

Aranytartalék aránya

USA

66%

Németország

66%

Oroszország

21%

Kína

3%

Svájc

5%

Románia

11%

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak