Aranytartalék: Mit jelent? Mire jó? Országok aranytartaléka

Kategória: 

Cikkünkben az aranytartalék témakörét járjuk körbe. Megbeszéljük, mit jelent az aranytartalék, szó lesz arról, hogy miért jó, ha egy országnak van aranytartaléka. Megmutatom, hol találod az egyes országok aranytartalékának változását. Beszélünk Magyarország aranytartalékáról, és arról is szó lesz, hogy miért érdemes figyelnie az arany piacán befektetőknek a nagyobb országok aranytartalékainak változását. Témáink:

  • Mit jelent az aranytartalék?
  • Mire jó az aranytartalék?
  • Országok aranytartaléka
  • Magyarország aranytartaléka 2022-ben (grafikon)
  • Jó vagy rossz az aranytartalék?

Mit jelent az aranytartalék?

Az aranytartalék az az aranymennyiség, amit egy ország központi bankja vásárolt meg. Az aranytartalék fizikai formában történő aranyvásárlást jelent, melyet az ország központi bankja tárol belföldön és külföldön egyaránt. A legtöbb ország rendelkezik valamekkora mértékű aranytartalékkal.

Mire jó az aranytartalék?

A korábbi aranystandard rendszerekben azért volt szükség az aranytartalékra, mert az ország fizetési eszköze mögötti fedezetet biztosította, azaz csak akkora mennyiségű valuta lett kibocsátva amekkora mennyiségre az aranytartalék fedezetet biztosított. Ma már egyetlen ország fizetőeszköze mögött sincs aranyfedezet. Legtovább az Egyesült Államok tudta fenntartani az aranystandard rendszert, de 1971-től kezdődően már az amerikai dollár mögött sincs aranyfedezet, azaz a dollár nem váltható át aranyra.

Ma már az aranytartaléknak biztonsági szerepe van, hiszen az országok tartalékot képezni csak aranyban és más országok államkötvényeiben tudnak. Ugyanakkora az arany tartásának évezredes hagyományai vannak, és még ma is széles körben elfogadott, mint értékmegőrző befektetési eszköz.

A fizikai arany tehát válságokkal, krízisekkel járó időszakokra egyfajta biztosíték, hiszen fizikai formában létezik, így nem érinti a pénzügyi rendszer kockázata, országok csődje stb. Ezen felül a jegybanki aranytartalék tehát javítja a befektetők bizalmát, illetve egy esetleges válság esetén az értékesítésével stabilizálható a pénzügyi krízis. Ettől függetlenül természetesen az aranytartaléknak is megvannak a kockázatai, hiszen az arany árfolyamára számos tényező hat.

Országok aranytartaléka

Az alábbi táblázatban a legnagyobb aranytartalékkal rendelkező országok listáját láthatod. Magyarország a 37-dik a listában 94 tonnás aranytartalékkal.

Ország

aranytartalék (t)

United States of America

8133

Germany

3359

Italy

2451

France

2436

Russian Federation

2301

China

1948

Switzerland

104

Japan

845

India

754

Netherlands

612

Taiwan (POC)

423

Kazakhstan

402

Turkey

394

Portugal

382

Uzbekistan

362

Saudi Arabia

323

United Kingdom

310

Lebanon

286

Spain

281

Austria

279

Thailand

244

Poland

230

Belgium

227

Algeria

173

Venezuela

161

Philippines

158

Singapore

153

Brazil

129

Sweden

125

South Africa

125

Mexico

120

Libya

116

Greece

114

South Korea

104

Romania

103

Iraq

96

Hungary

94

adatok forrása: https://www.gold.org/goldhub/data

Magyarország aranytartaléka 2022-ben (grafikon)

A magyar aranytartalék leépítése már a 80-as évek végén megkezdődött. Az akkori 60 tonna, 1992-re mindössze 3 tonnára csökkent le, és a következő 25 évben ebben nem is következett be változás.  Ahogy az alábbi grafikonon is látható, Magyarország aranytartaléka a 2000-es éveket követő időszakban mindössze három tonnából állt, majd 2019-ben döntött úgy a jegybank, hogy növeli az aranytartalékot. Ekkor 31 tonnára, majd legutóbb 94 tonnára növekedett Magyarország aranytartaléka.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary

Surányi György kritikája az aranytartalék bővítéssel kapcsolatban

Az aranytartalék bővítésével kapcsolatban több kritikát is kapott a jegybank. Többek között Surányi György volt jegybankenöktől. Aki szerint „gyorsan és folyamatosan változik az árfolyam. Aranyba fektetni hazárdjáték, mert nem lehet előre tudni, hogy mennyi lesz az értéke, egyszer fent, egyszer lent..Ahhoz az iskolához tartozom, amelyik nem látja előnyeit az aranytartalék növelésének”

Ugyanakkor látni kell azt, hogy Magyarország aranytartaléka a fenti változások után sem jelentős. Ha az összes tartalékot nézzük (devizatartalék és aranytartalék), akkor aranytartalék csak a teljes tartalék 12%-át teszi ki. Viszonyításképpen más országok esetében az aranytartalék aránya  a teljes tartalékhoz képest.

Ország

Aranytartalék aránya

USA

66%

Németország

66%

Oroszország

21%

Kína

3%

Svájc

5%

Románia

11%

Jó vagy rossz az aranytartalék?

Látható tehát a fentiekből, hogy számos ország tart a magyarnál jóval nagyobb aranytartalékot. Ugyanakkor azt is érdemes szemmel tartani, hogy az arany egy értékálló befektetés, azaz bár a reálhozama nulla közeli, de a vásárlóértékét megőrizte évszázadokon át. De akár több ezer évet is visszamehetünk az időben. Például a Római Birodalomban egy aureus aranyérmén néhány hektoliter bort lehetett vásárolni, és hasonló mennyiségű aranyon (9 gramm) ma is vásárolhatunk néhány hektoliter bort, ugyanúgy, ahogy 2000 éve.

Az arany ára természetesen ingadozik, és akár hosszabb időszakon keresztül is alacsony hozama lehet. Ezek a tényezők azonban korábban is befolyásolták az arany árát, de a hosszú távú hozamokon nem változtatnak ezek a tényezők, melyekről bővebben az alábbi videóban beszéltünk:

 

 A témáról bővebben a következő bejegyzésekben beszéltünk: 14 összefüggés az arany árával kapcsolatban.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link