Devizatartalék: Mit jelent? Mire jó? Országok devizatartaléka

Kategória: 

Cikkünkben megbeszéljük, mit jelent a devizatartalék, kitérünk arra, hogy miért van szüksége az országoknak devizatartalékra. Megnézheted az egyes országok deviztartalékait, de mutatok grafikont az MNB devizatartalékáról, azaz Magyarország devizatartalékáról. Témáink:

  • Mit jelent a devizatartalék?
  • Miben tartják az országok a devizatartalékukat?
  • Miért van szükség a devizatartalékra?
  • Magyarország, MNB devizatartalék grafikon
  • Külföldi országok devizatartaléka

Mit jelent a devizatartalék?

A devizatartalék egy külföldi, másik ország devizája, melyet egy ország jegybankja, monetáris hatósága tart a számláján. Jellemzően a biztonsági menedék devizákat tartanak a jegybankok devizatartalékként. Ez ma a dollárt és az eurót jelenti, de a történelem folyamán folyamatosan változott, hogy mit tartottak biztonsági menedéknek. Az alábbi táblázatban egy teljes lista látható a biztonsági menedék eszközökről. Részletesen itt beszéltük meg az alábbi táblázatot: Biztonsági menedék (safe haven): Mely befektetések tekinthetők annak?

forrás: What Precious Metals Act as Safe Havens, and When?

Miben tartják az országok a devizatartalékukat?

Az IMF rendszeresen publikál jelentéseket a devizatartalékok változásáról. Ebből az anyagból arra következtethetünk, hogy az országok jegybankjai összesítve az alábbi devizákból alakították ki devizatartalékukat:

  • 58% amerikai dollár
  • 20% euró
  • 5,5% japán jen
  • 5% angol font
  • 3% kínai renminbi
  • 2,3% kanadai dollár
  • 2% ausztrál dollár

Fontos arra is tekintettel lenni, hogy a jegybanki tartalékok nem csak devizatartalékból állnak, hanem nagyon sok ország nagy arányban tart aranyat is tartalékként. Erről az aranytartalék témakörében beszéltünk. Az alábbi táblázatban néhány ország aranytartalékának aránya  a teljes tartalékhoz képest. Magyarország esetében a teljes tartalék 88%-át a devizatartalék teszi ki, és 12% az aranytartalék aránya.

Ország

Aranytartalék aránya

USA

66%

Németország

66%

Oroszország

21%

Kína

3%

Svájc

5%

Románia

11%

Miért van szükség a devizatartalékra?

A devizatartalékra azért van szüksége egy országnak, mert ezekkel a devizákkal bonyolíthatók le a külföldi tranzakciók. Ennél azonban fontosabb, hogy a devizatartalék képes csökkenteni a belföldi fizetőeszköz árfolyamkockázatát. A devizatartalék ugyanis a jegybank másodlagos fegyvere (elsődleges a kamat) a belföldi deviza leértékelődésének megakadályozására.

Válságok, krízisek különböző okok miatt rendszeresen bekövetkeznek a világban, és ilyenkor a kockázatvállalási hajlandósága lecsökken a piaci szereplőknek. Ez gyakran azt eredményezi, hogy a fejlődő országokból kiáramlik a tőke. A kiáramló tőke a hazai fizetőeszköz eladásával és a külföldi fizetőeszköz vásárlásával jár, azaz a folyamat gyengíti a hazai fizetőeszközt. Ezekben a helyzetekben előfordulhat, hogy a hazai deviza gyengülése túlságosan erőteljes, mely pánikot válthat ki a befektetőkben, így a jegybank igyekszik csökkenteni ezt a feszültséget. Ennek első lépése a szóbeli intervenció, amikor jegybanki nyilatkozat jelennek meg a hírekben, melyekben igyekeznek a befektetőket megnyugtatni. Gyakran már az esetleges beavatkozás lehetősége elveszi a kedvét a gyengülésre játszó spekulánsoknak, és megnyugtatja a befektetőket a jegybanki közlemény. Azonban ha a szóbeli intervenció nem elég, akkor a jegybank nyíltpiaci műveletek keretében, közvetlenül a pénzpiacon hajt végre tranzakciókat, azaz eladja a devizatartalék egy részét, ami erősíti a belföldi devizát. A devizatartalék jelentősége tehát abban nyilvánul meg, hogy a krízisek időszakában a jegybank számára kéznél vannak a válság kezeléséhez szükséges eszközök.

Mi tekinthető ideális devizatartaléknak?

Az MNB az ún. greenspan-guidotti szabály szerint határozza meg az optimális devizatartalékot. Eszerint a devizatartalékoknak fedezniük kell az ország egy éven belül lejáró külföldi adósságát. Különösen olyan helyzetekben hasznos ez az szabály, amikor a külső finanszírozás leáll, és csak a devizatartalék felhasználásával biztosítható a lejáró külső adósság visszafizetése.

Magyarország, MNB devizatartalék grafikon (2022)

Az alábbi grafikonon láthatod, hogyan alakult Magyarország devizatartaléka az elmúlt évtizedekben.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary

Az elmúlt éveket vizsgálva kiemeltem néhány olyan helyzetet, amikor a devizatartalékban csökkenés következett be. Ezek az események egybeesnek a forint gyengülésével is (lásd koronavírus okozta válság, orosz-ukrán háború).

Külföldi országok devizatartaléka

Az alábbi grafikonon a G7 országok devizatartaléka látható.

 

forrás: https://data.worldbank.org

A következő grafikonon az Egyesült Államok, Kína, Oroszország devizatartaléka látható.

 

forrás: https://data.worldbank.org

Itt pedig Magyarország és a szomszédos országok devizatartalékának alakulása figyelhető meg..

forrás: https://data.worldbank.org

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link