Petrodollár: Mit jelent? Mikor szűnik meg?

Az alábbi cikkben a petrodollár jelentését, magyarázatát olvashatod el. Szó lesz a petrodollár rendszer működéséről, és a petrodollár rendszert fenyegető veszélyekről is.Témáink:

  • Mit jelent a petrodollár?
  • A petrodollár rendszer lényege
  • A petrodollár rendszer lényege
  • Az Egyesült Államok és a petrodollár
  • Megszűnik a petrodollár rendszer?

Mit jelent a petrodollár?

A petrodollár azt az amerikai dollárt jelenti, melyet kőolaj vásárlásra költöttek el. Jellemzően tehát a petrodollár kifejezés alatt az arab országok, legfőképp Szaud-Arábia által, kőolaj-exporton keresztül felhalmozott amerikai dollárt értjük. Ez a petrodollár pedig a világ tőkepiacain befektetésre került, mely a kötvények és részvények árazására is hatást gyakorolt. Másrészt a petrodollárral az Egyesült Államok sikeresen erősítette meg az amerikai dollár szerepét a globális gazdaságban.

A petrodollár rendszer lényege

Az 1960-1970-es években az arab országok jelentős mennyiségben kezdtek kőolajat kibányászni, és az akkori hordónként 3 dolláros ár rövid idő alatt tízszereződött, így az arab országok nemcsak jelentős exportőrök lettek, hanem óriási vagyonra tettek szert. Ugyanakkor semmi nem garantálta azt, hogy a világpiacon a legnagyobb szereplőnek számító országok az olajat amerikai dolláron értékesítsék. Az Egyesült Államok azonban a 70-es években megállapodott Szaud Arábiával, hogy az olaj árát kizárólag amerikai dollárban jegyezzék, cserébe bizonyos biztonsági garanciákat nyújtottak az amerikaiak.

A megállapodás következtében Szaud Arábia kizárólag amerikai dollárban jegyezte az olajat, melyet további arab országok is követtek, így végül a teljes olajpiac az amerikai dollárhoz lett rögzítve. Ezt a rendszert nevezzük petrodollár rendszernek, mely az elmúlt ötven évben azt eredményezte, hogy az amerikai dollár megtarthatta a világ első számú valutájának címét, és melyre gyakorlatilag minden országnak szüksége lett.

Az Egyesült Államok és a petrodollár

A fenti előnyökön túl a petrodollár rendszer azt is eredményezte, hogy az arab országok óriási mennyiségű amerikai dollárt halmoztak fel. A kezdeti időszakban természetesen megpróbálták ezt az összeget elkölteni (különféle luxusberuházásokra, luxustermékekre), de olyan mennyiségű pénzt kerestek az olajimporttal, melyet már nem tudtak elkölteni, így befektetették. Mivel dollárt halmoztak fel, így legegyszerűbben dollár befektetési eszközöket tudtak elérni, többek között amerikai államkötvényeket vásároltak. Értelemszerűen a növekvő kereslet egy ország államkötvénye iránt a hozamokat lefelé szorítja, így az államadósság finanszírozása olcsóbbá vált. Az Egyesült Államok tehát számos előnyre tett szert a petrodollár rendszernek köszönhetően, de nemcsak az amerikai állam tudta olcsón finanszírozni az államadósságot, hiszen az 1980-as években számos ország adósodott el jelentősen az olcsó dollárhiteleknek köszönhetően. A problémát azonban az jelentette, hogy az adósság nem beruházásokra, fejlesztésekre lett elköltve, hanem jóléti intézkedésekre, az életszínvonal fenntartására.

Megszűnik a petrodollár rendszer?

Időközben az arab országok kőolajimport részaránya csökkent, hiszen számos más országban, többek között az Egyesült Államokban is felfutott az olajkitermelés. Emellett megjelent a piacon Kína, India, melyek ma már az Egyesült Államok mellett a legnagyobb olajimportáló országok (Európai Unió nincs a listában), és ezen országok részéről felmerült az igény arra, hogy ne dollárban kelljen elszámolniuk az olajat. Különösen Kína folytat intenzív tárgyalásokat Szaud-Arábiával arról, hogy jüanban is jegyezzenek árat az olajra. Ez azonban Szaud-Arábia részéről az Egyesült Államokkal kötött megállapodás (biztonsági garanciákat nyújt az Egyesült Államok a királyi családnak) felrúgását jelentené. Kína mellett Oroszország és India számára is nagy előnyökkel járna, ha nem lenne szüksége a dollárra. Oroszországnak az orosz-ukrán háborút érintő szankciók miatt, Indiának pedig mint az egyik legnagyobb importőrnek jelentős gazdasági előnyöket jelentene, ha indiai rupiában vásárolhatna olajat.

A petrodollár tehát az elmúlt évtizedekben biztosította az amerikai dollár számára azt, hogy a legjelentősebb fizetőeszköz lehessen, és bár mutatkoznak a veszélyei annak, hogy ezt az elsőséget elveszíti az amerikai dollár. Ugyanakkor még mindig a legjelentősebb gazdasági, így politikai hatalom is az Egyesült Államok kezében összpontosul, illetve nincs más alternatíva, melyre az amerikai dollár lecserélhető, azaz a közeljővőben alacsony a valószínűsége annak, hogy elveszíti a jelentőségét az amerikai dollár.

 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak