A stop limit és stop megbízás használati szabályai

Cikkünkben áttekintjük a stop loss megbízásokat, melyek a gyakorlatban stop megbízás és stop limit megbízás néven váltak ismertté. Megbeszéljük, miért van szükség a használatára a stop megbízásoknak, kitérünk arra, hogy mikor, hogyan, milyen stop megbízást használjunk. A cikk végére az olvasó számára is világossá válik a stop megbízás használatának szabályai, továbbá készítettem egy ábrát (lásd lentebb), mely segíthet eldönteni, hogy mikor, melyik megbízási típust használjuk. A bejegyzés első felében a stop megbízást arra az esetre mutatom be, amikor pozícióba lépéshez használjuk, majd a cikkünk második felében a stop megbízás kockázatkezelésben betöltött szerepéről lesz szó, azaz hogyan védjük, korlátozzuk a veszteséget egy korábban megnyitott pozíció esetén.

Mire használható a stop, illetve stop limit megbízás?

Nézzük meg először, hogy mi  is ez a stop megbízás, és miért van szükség rá. A stop megbízás  egy olyan megbízási  típus,  ami  akkor  teljesül, ha  eladási megbízás  esetén  a legjobb vételi ár elér egy a stop megbízásban megadott árszintet. Ezen az áron aktiválódik a stop megbízás, és piaci áras megbízásként hajtódik végre. Vételi megbízás esetén a stop megbízás egy olyan megbízási típus, ami akkor teljesül, ha a legjobb eladási ár eléri a stop megbízásban megadott árszintet.

Tehát a stop megbízás használatakor egyetlen értéket kell meghatároznunk,  azt  a  szintet,  ahol  aktiválódik  a megbízás. Ezeket  a stop megbízásokat olyan szituációban használjuk, amikor egy bizonyos árhoz kötjük a pozícióba lépést. Vétel esetén minden olyan esetben stop megbízást kell használnunk, ha az aktuális piaci ár fölött (pontosabban az aktuális legjobb eladási ajánlat fölött) akarunk vásárolni. Eladás esetén pedig akkor használhatunk stop megbízást, ha az aktuális piaci árfolyam (pontosabban, ha az aktuális legjobb vételi ajánlat) alatt szeretnénk eladni. Ezt a két szabályt szemlélteti az alábbi ábra

stop megbízás

Miért használjuk a stop megbízást belépésnél?

Nézzük meg, miért van stop megbízásra szükség, miért nem tudunk limitáras megbízást használni. A stop limitáras megbízás példából jól látható, hogy voltak olyan szintek egy vételi megbízás esetén, ahol ha a nagyobb értékű megbízást megadtuk, akkor azonnal teljesült. Az alábbi kereskedési könyv  szerint,  ilyen volt  a vételi  limitáras 990 dolláron elhelyezett megbízás. A vételi oldalon ez a megbízás volt a legkedvezőbb, és teljesült 985 dolláros áron. Hogyan lehetne megoldani azt, hogy az alábbi könyv szerinti piaci szituációban ne teljesüljön a megbízás 985 dolláros árszinten, csakis kizárólag 990 dolláron? Ezt a helyzetet csak stop megbízással tudjuk kezelni.

stop megbízás használata

Példa a stop megbízás használatára

A lenti ábrán bemutatott példában jól látszik, hogy az árfolyam hosszú ideje a 987-es szintről fordult vissza, és egy sávban mozog a kereskedés. Mindenesetre az biztos, hogy a 987-es szint közeléből az árfolyam eddig  négyszer lefordult, nem tudott tovább emelkedni. Ha a jövőre vonatkozóan belépést tervezünk, hol lenne nagyobb esélyünk a további emelkedésre? A 985 dolláros megbízással, a 987-es szint alatt, amit már negyedik alkalommal sem tudott áttörni az árfolyam, vagy a 990-es szinten a 987-es szint áttörését követően?

stop megbízás

Ahhoz, hogy  ezt  megvalósítsuk,  nem  használhatunk  limitáras  megbízást,  sem  piaci megbízást. Ehhez stop megbízásra van szükség. Ne  feledkezzünk el róla, hogy még a 980–985 dolláros árszinten van  az árfolyam. Kizárólag  stop megbízást állíthatok be. Ez pedig a gyakorlatban a következő paraméterek beállítását jelenti: stop megbízás 990 dolláros áron 100 db mennyiségre. Majd ha ezt az eladási árszintet eléri a piac, a  stop megbízásunk aktiválódik, és piaci áron végrehajtódik.  

Ez  lenne  röviden egy pozícióba  lépés vételi stop megbízással, de kihangsúlyoznám,  hogy  ha  ott  tudunk  ülni  a  számítógép  előtt,  és  szándékunkban  áll percről percre figyelni az árfolyamgörbét, akkor a stop megbízásra (sem a  limitárasra) nincs szükségünk. Abban a pillanatban, amikor az ajánlati könyvben az árak elkezdenek emelkedni, és az eladási oldalon már a 990-es ár  lesz a  legjobb ajánlat, egy piaci áras megbízással megvásároljuk a papírokat.

 
 

Stop megbízás típusai

A stop megbízás használatához még hozzátenném, hogy sok brókercégnél használják, és több tőzsdén létezik egy ún. stop-limit megbízási típus is. (Ritkán, de elképzelhető, hogy csak  ilyen  típus van.) Ebben a megbízási  típusban nem elég egy árat (aktiválási árat) megadni, ahogy stop megbízás esetén, hanem itt az aktiválási ár mellet egy limitárat is meg kell adni, ezért is nevezik stop limit megbízásnak. Ha az aktiválási árat eléri a piaci ár, akkor it is bekerül a könyvbe az ajánlat, de nem piaci áron, hanem a beállított limitáron fog teljesülni, a limitáras megbízás bekezdésben tárgyalt szabályok szerint. A továbbiakban a stop megbízás kockázatkezelési szempontjai következnek.

1) Vételi pozíció zárásának stop megbízásai

Az alábbi esetben pedig már azokat a helyzeteket tárgyaljuk, amikor a stop megbízást arra használjuk, hogy egy korábban megnyitott pozíció esetében a kockázatot kezeljük. Induljunk ki abból a feltételezésből, hogy korábban már vételi pozícióba léptünk. Ebben az esetben ugyanazon három megbízási típus állhat a rendelkezésünkre. Emlékezzünk vissza arra, hogy megbeszéltük: egy long pozíciónak kétfajta zárása lehetséges. Az egyik a nyereségben történő eladás, a másik a veszteséges eladás. Mindkettő eladási típusú megbízás. Az alábbi ábra pedig azt mutatja nekünk, hogy az árfolyam és az elhelyezett megbízásban szereplő ár függvényében milyen típusú megbízást kell elhelyeznünk.

long zárás: stop, limit, piaci megbízások

Ha tehát long pozícióba léptünk (985 dollár), akkor elhelyezhetünk egy nyereségre vonatkozó megbízást, és egy veszteségre vonatkozó megbízást. Ennek a két megbízásnak az árszintjét ki fogjuk tudni számolni, ha már a stratégiánk elkészül. Most azonban kitalált értékekkel dolgozunk. Döntsünk úgy, hogy a nyereséges kilépés 1000 dolláron, veszteséges kilépés 970 dolláros árfolyamon történjen. Két megbízást kell tehát elhelyeznünk (az ábrán jelöltük ezeket az árszinteket, a jelölés nem méretarányos). Már csak azt kell tudnunk, hol van a piaci ár, ami legyen a megbízás beállításának pillanatában 990-en (legjobb vételi ajánlat 985, legjobb eladási ajánlat 990). Ezek az adatok is feltüntetésre kerültek a fenti ábrán. Ebben a szituációban megvizsgáljuk a megbízások elhelyezési szabályait, és leolvasható lesz, hogy a legjobb vételi ár (985) alatti (szaggatott vonal) eladási megbízás csak stop megbízás lehet, míg a legjobb vételi ár (985) fölötti eladási megbízás csak limit típusú lehet.

A megoldás a fentiek alapján. Mivel 970-re szeretnénk eladási megbízást állítani, ez pedig a szaggatott vonal alatt lesz (970<985), ezért eladási stop típusú megbízást állítunk be 970-re, és eladási limitáras megbízást 1000 dollárra (1000>985). Ha sikeresen beállítottuk, akkor két lehetőség képzelhető el. A piac elmegy 1000 dollárig, ekkor lezáródik a pozíciónk, és nyereséggel lépünk ki. A másik esetben a piac visszazuhan a 970-es szintre, ekkor lezárul a pozíciónk, és veszteséggel fejezzük be a kereskedést.  Érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem kötelező mindkét (léteznek olyan piacok, ahol nem is engedélyezett) megbízást használni. Az is lehetséges, hogy csak a 970-es szintre állítjuk be a stop megbízást, majd amikor például emelkedik az árfolyam, és eléri a 995-ös szintet, módosítjuk a 970-es stop megbízást, és 990-re állítjuk az árat. Ekkor, ha a 990-es szintig visszaesik az árfolyam, záródik a pozíció. Természetesen az is lehetséges, hogy egyik megbízási típust sem használjuk, hanem figyeljük a piacot, és amikor a kívánt szintre érkezik az árfolyam (például 970-re visszaesik, vagy 1000 dollárra emelkedik), egy piaci áras megbízással zárjuk az ügyletet.

2) Short, azaz eladási pozíció zárására használható stop megbízások

A következő példában pedig egy short pozíciót beszélünk meg. Most 985 dolláros áron short pozíciót nyitunk, majd ellátjuk limit és stop megbízásokkal. Ismét hívjuk segítségül az előbbi ábrát, de itt most csökkenő árfolyamot szemléltettem.

short zárás: stop, limit, piaci megbízások

A példánk szerint most 985 dolláros áron indult a short pozíció (eladási megbízással), 1000 dolláros szintet elérve kiszállunk, realizáljuk a veszteséget (ez egy vételi megbízás lesz), és 970 dolláros szinten nyereséggel lépünk ki (ez is vételi megbízás lesz, a számok kitaláltak, később ezeket kalkulálni fogjuk). A piaci ár ebben a pillanatban 990 dollár, azaz, legjobb vételi ár 985 dollár, a legjobb eladási ár 990 dollár.

Az ábráról leolvasható, hogy limitáras megbízást kell használnunk minden olyan esetben, amikor a legjobb eladási ajánlat alatt akarunk elhelyezni vételi megbízást. A jelenlegi piaci szituációban pedig 990-nél kisebb árat jelent a 970 dollár, így limitáras vételi megbízás a helyes beállítás. Az 1000 dolláros értékre pedig stop vételi megbízást kell beállítanunk, mivel a legjobb eladási árfolyamot (990) meghaladó megbízási ár (1000) esetén stop típust kell használnunk. Természetesen itt is lehetőségünk van arra, hogy egy megbízást állítunk be, vagy egyet sem, és a piacot figyelve piaci áras megbízással lépünk ki.

 
 

Mennyire fontos a stop megbízás?

Kereskedési alapismereteket tárgyaltuk a fentiekben, azt is mondhatnám, hogy kiemelten fontos ismereteket beszéltünk meg. A stop megbízások ugyanis gyakran kellenek a pozícióba lépéshez is, illetve a kockázatkezelés szempontjából elengedhetetlenek. A napon túli kereskedők rendszeresen használnak vétel, és eladás stop megbízásokat, azért, hogy a piaci ár fölé, vagy épp alá időzítsék a belépést. Saját kereskedési gyakorlatomban is számtalanszor előfordul, hogy stop megbízásokkal lépek be. Természetesen a stop megbízás kockázatkezelésben betöltött szerepéről sem szabad megfeledkeznünk, azt lehetne mondani, hogy rövid távú, spekulatív célú ügyletek esetén kötelező a használata.

Ebben a pillanatban lefuttattam egy gyors szűrést arra, hogy az elmúlt 1 évben mennyi tőzsdei társaság árfolyama esett 75 százalékot meghaladó mértékben, és közel 100 részvényt találtam az amerikai tőzsdén. 50 százaléknál nagyobb visszaesést az elmúlt 1 évben 350 társaságnál láthattunk. Szeretnénk végigülni egy ilyen visszaesést? Sajnos könnyen előfordulhat a felkészületlen befektetővel. Éppen ezért érdemes az elejétől fogva ragaszkodni a stop használathoz, bár az a meglátásom, hogy általában az első nagy veszteség tanítja igazán fegyelemre a kereskedőt és nem a stop használattal kapcsolatos jó tanácsok. További alapfogalmak tanulmányozását javasolnám kezdők részére:

 
 

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link