A rénszarvasok jobbak az alapkezelőknél?

Közeledve a karácsonyhoz beszéljünk, egy kicsit könnyedebb témákról, és bármennyire meglepő a címe bejegyzésemnek, tényleg sikerült kutatóknak (vélhetően megfelelő mennyiségű forralt bor után) megmérni a rénszarvasok befektetési teljesítményét. A tapasztaltabb kereskedők vélhetően ezen sem lepődnek meg, hiszen az elmúlt években láthattuk, hogy egyesek összefüggést vélnek felfedezni a szoknyadivat és a tőzsdék között, mások a hold- és napfogyatkozások adataiból jósolják meg a tőzsdei összeomlásokat, és akkor még nem is beszéltünk a hot waitress economic indexről (dögös pincérnő gazdasági index), sem a lipstick indexről (ajakrúzs index).

A tíz, tőzsdén befektető rénszarvas története 2020-ban kezdődött, amikor Bruce Sacerdot a Dartmouth College közgazdász professzora munkatársaival arra volt kíváncsi, hogy az Egyesült Államok törvényhozásában (szenátus és a kongresszus tagjai) részt vevő személyek ki tudják-e használni a helyzeti előnyüket, és képesek felülteljesíteni, abnormális hozamot elérni a részvénypiacon. Ez különösen olyan helyzetben teremthet kivételes lehetőséget, mint a 2020-as év, hiszen a koronavírus válság miatt a törvényhozáson számos olyan csomag átment, melyek jelentős hatást gyakoroltak a részvénypiacokra.

A teljeskörű vizsgálat egyrészt abból áll, hogy felmérik a szenátorok, kongresszusi tagok részvényvásárlásait, -eladásait, majd az eladott és megvett részvények jövőbeni hozamát vizsgálják meg. Ugyanakkor ezt a hozamot valamihez viszonyítani kell. Legtöbbször az S&P500 indexhez mérik a teljesítményt, azonban ez az összevetés sok szempontból nem szerencsés. Egyrészt azért, mert a vizsgálatban szereplő személyek lényegesen kisebb elemszámú portfólióval rendelkeztek, ráadásul az általuk kiválasztott részvények piaci kapitalizációja sem egyeztethető össze az S&P500 indexszel, mivel abban a legnagyobb piaci kapitalizációjú részvények vannak és a size-hatás miatt alacsonyabb jövőbeni hozamra számíthatunk, mint egy kisebb piaci kapitalizációjú társaságokból álló portfólió esetében.

Ugyanakkor Burton Malkiel véleménye alapján tudjuk azt, hogy a véletlenszerűen generált portfóliókkal is össze lehet vetni a teljesítményét a piaci szereplőknek:

„Néhány akadémikus odáig megy, hogy azt állítja, egy bekötött szemű majom, amely a Wall Street Journal újságra dobál darts nyilakkal, képes ugyanolyan sikerrel kiválasztani a részvényeket, mint a professzionális portfólió menedzserek.”

Forrás: Burton Malkiel, Random walk

Sacerdot és kollegái nagyon komolyan vették a vizsgálatot, így nem elégedtek meg a véletlenszám-generálás egyszerű folyamatával, viszont a közelükben nem találtak majmokat, így úgy döntöttek elutaznak a jeffersoni télapó falúba, és rénszarvasokra bízzák a portfóliók kialakítását. Ehhez a Wall Street Journal 1000 legnagyobb amerikai társaságát tartalmazó oldalait helyezték el a rénszarvasok előtt, akik a patanyomaikkal jelölték a részvényválasztásaikat. A munkában a télapó Christian nevű manója segítette a kutatókat. A fentiek után ne gondoljuk azt, hogy komolytalan munkát végeztek a vizsgálatban, hiszen a rénszarvasok teljesítményét (véletlen részvénykiválasztás) ténylegesen összevetették a szenátorok, kongresszusi tagok, a legjobb részvényelemzők teljesítményével.

Milyen eredményei lettek a rénszarvasoknak?

Az alábbi képen zöld görbével követhetjük a rénszarvasok kumulált hozamát, a részvénykiválasztást követő 0-25 napban. A piros görbe a szenátorok részvényvásárlásait mutatja. A szaggatott vonalak a 95%-os konfidenciaintervallumot mutatják, azaz az összes eset 95%a a szaggatott vonalakkal jelölt tartományon belül van. Ez is egyértelműen jelzi, hogy a rénszarvasok ügyesebbek a részvénykiválasztásban rövid távon.

forrás: Senators vs Santa’s Reindeer: 2020 Stock Picking Roundup

A következő grafikonon további részleteket ismerhetünk meg, és az abnormális hozam került kimutatásra (S&P500 index felülteljesítése esetünkben).

Jelmagyarázat ehhez:

  • Reindeer: rénszarvasok
  • House Buy: kongresszusi tagok részvényvásárlás
  • Senate Buy: szenátorok részvényvásárlása
  • Analysit Top pick: legjobb elemzők
  • House Sell: kongresszusi tagok részvényeladás
  • Senate Sell: szenátorok részvényeladás

Jól látható, hogy a részvényvásárlást követő 1 hónapban a rénszarvasok érték el a legjobb eredményt, és 4,9 százalékponttal felülteljesítették az S&P500 indexet. Egy hónapos távon az elemzők részvénytippjeivel nem lehetett felülteljesíteni, három hónapos távon erősen alulteljesítettek, viszont hat hónapos távon az elemzők felülteljesítették az SP500 indexet kb. 5.13 százalékponttal. Érdemes azt is megnézni, hogy a szenátorok által eladott részvények egy, három és hathónapos távon alulteljesítenek, azaz jól meg tudták határozni, hogy mely részvényeket kell eladni, mely részvények fognak alulteljesíteni. A kongresszusi tagok estében fordított a helyzet, az általuk eladott részvények a következő 1-6 hónapban felülteljesítették az S&P500 indexet.

forrás: Senators vs Santa’s Reindeer: 2020 Stock Picking Roundup

A rénszarvasok jónak bizonyultak a részvénykiválasztásban és a 10 rénszarvas közül a Boris nevű választotta ki a legjobb részvényeket. Természetesen az elért eredményeknek a véletlenhez van köze, ahogy a vakmajom módszer esetében is ezt tapasztalhatjuk. Ennek részleteiről itt beszéltünk: Vakmajom befektetési módszer: Miért tévedés? Miért nem szabad követni a módszert?

Idén nem volt jó éve a rénszarvasoknak

A 2020-as évi jó eredmények után a rénszarvasok teljesítménye idén már nem volt annyira jó. Ahogy az alábbi grafikonon látható, még az év elején képesek voltak felülteljesíteni, de az év végére az S&P500 index (zöld) felülteljesített.

forrás: CFA

A tavalyi év legsikeresebb kereskedője, a Boris nevű rénszarvas idén az utolsó helyen végzett, -20,3%-os eredménnyel. Ugyanakkor a 10 rénszarvasból három (Cupid, Dasher, Vixen) felülteljesítette az S&P500 index 2021-es teljesítményét. Borris és Donner gyenge teljesítménye mind a 10 rénszarvas összesített eredményét lehúzta (15,6%), így az aktív alapkezelők, a profi szakemberek jobb eredményt értek el (17,4%). Igaz, hogy ők sem voltak képesek felülteljesíteni az S&P500 indexet, de erről már nagyon sokat beszéltünk, lásd:

forrás: CFA

Bár az alapkezelők gyenge teljesítményt tudnak felmutatni, egyelőre nem kell attól tartaniuk, hogy a rénszarvasok beelőzik őket. Ennek okait a vakmajom módszer részleteit tárgyaló cikkünkben beszéltük meg.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link