Absolute Breadth Index (ABI): Mit jelez? Hogyan használd?

A piaci szélesség indikátorok olyan mutatók, melyek a hagyományos indikátoroktól eltérően nem egy adott instrumentum árfolyamát, forgalmi adatait felhasználva adnak jelzéseket, hanem a piac egészét vizsgálják, azaz egy adott részvénypiac összes részvényének árfolyam adatát, illetve annak változását vizsgálják a piaci szélesség indikátorok. A fentiekből következik, hogy a piaci szélesség indikátorok azoknak lehetnek hasznosak, akik napon túl, több napig, hetekig tartanak részvényeket a portfóliójukban. Ugyanis ezek a ún. piaci szélesség indikátorok  a piaci hangulatot, a piac egészének a mozgását figyelik, és jelzéseik is a teljes piacra vonatkoznak.

Több piaci hangulatot figyelő és abból következtetéseket levonható jelzőrendszer, indikátor létezik, például az oldalunkon már tárgyalt VIX index is ezek közé sorolható, de a Baltic Dry index, és a P/C, azaz Put to Call ratio is ide sorolható. Ebben a cikkünkben az Absolute Breadt Index-et, azaz az ABI indikátort beszéljük meg.

Absolute Breadth Index, ABI indikátor alapjai

Az Absolute Breadth Index kitalálója Norman G. Fosback, aki a Stock Market Logic című könyvében mutatta be az indikátort. Azzal a céllal készítette Fosback az indikátort, hogy a piaci volatilitásról információt adjon a kereskedés során. Az ABI indikátor egy piaci szélesség indikátor, azaz, ahogy a bevezetőben is tárgyaltuk a részvénypiac összes részvényét vizsgálja, mégpedig a csökkenő és növekvő részvények számát veszi alapul a számítás során. Az ABI indikátor számítása során tehát azt vizsgáljuk, hogy egy adott napon mekkora a különbség a növekvő árfolyamú és a csökkenő árfolyamú részvények között. A különbség abszolút értékét jeleníti meg az indikátor egy grafikonon.

ABI számítási képlete:

ABI = | (emelkedő árfolyamú részvények száma) - (csökkenő árfolyamú részvények száma)|

ahol:

  • emelkedő árfolyamú részvények: azon részvények darabszáma, amelyek az előző napi záróárfolyamához képest magasabb árfolyamon kereskednek
  • csökkenő árfolyamú részvények száma: azon részvények darabszáma, amelyek az előző napi záróárfolyamához képest alacsonyabb árfolyamon kereskednek.

Mivel a csökkenő és emelkedő részvények számát abszolút értékben fejezi ki az indikátort, ezért csak pozitív értéke lehet az ABI indikátornak. Például ha az emelkedő árfolyamú részvények száma 1200 és a csökkenő árfolyamú részvények száma 1700, akkor az indikátor értéke 500 lesz, és nem -500.

A fentiekből következik, hogy ha az indikátor értéke nagy, akkor nagy a különbség a csökkenő és emelkedő részvények száma között, azaz a piacon növekszik a volatilitás.  A megnövekedett volatilitás pedig gyakran társítható a részvénypiacokon kialakuló fordulattal, így az ABI indikátor egyfajta figyelmeztető jelzést adhat, arra vonatkozóan, hogy a volatilitás megnövekedett, a következő időszakban nagy a valószínűsége a jelenlegi trendben történő változásnak.

Eredetileg a New Yorki tőzsde részvényeire készült az Absolute Breadth Index, de a gyakorlatban már más tőzsdékre is (például Nasdaq) használják az ABI indikátor. Tartsuk szem előtt, hogy a csökkenő és emelkedő részvények kiszámításához az előző nap záró árait használja az indikátor, azaz célszerű napos grafikon használni az indikátort, napon belül nem változik az értéke, illetve napon belüli kereskedésben nincs gyakorlati jelentősége az indikátor használatának.

Absolute Breadth Index a gyakorlatban

Az alábbi képen a New Yorki tőzsde (NYSE) részvényeiből számított Abszolute Breadth indexét láthatjuk (felső kép), alatta pedig az S&P500 index árfolyamának grafikonja. A képen látható, hogy az ABI indikátor megugrása, emelkedése a volatilitás növekedését jelenti.

Absolute Breadth Index, ABI indikátor grafikon

Hogyan férhetünk hozzá az ABI indikátorhoz?

Az ismertebb és jellemzően fizetős árfolyam elemző szoftverekben elérhető az Absolute Breadth Index, például Amibroker, Tradingstation. Ingyenesen, regisztráció nélkül a stockchart.com weboldal árfolyam elemzőjét célszerű használni, melyet a következő hivatkozáson érhetünk el: http://stockcharts.com/h-sc/ui. A fenti oldalon, a grafikon feletti Symbol mezőbe írjuk be, hogy !BINYAB21, lásd alábbi kép:

Absolute Breadth Index, ABI indikátor

Bővebben a piaci szélességet mérő indikátorokról:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link