Napon belüli ármozgás mégis előrejelezhető a tőzsdén?

Általánosan elfogadott nézet a pénzügyi közgazdászok körében, hogy a részvények rövid távú ármozgását a véletlen okozza, nincs összefüggés a múltbeli és a jövőbeni ár között, és ebben a rövid távon kialakuló piaci zajban nem lehetséges a jövőre vonatkozó előrejelzést készíteni. Ugyanakkor a témában megjelenő legújabb kutatás arra mutat rá, hogy mégis vannak megjósolható folyamatok, melyek a véletlennél jobb találati arányt biztosítanak, ráadásul a legkisebb időfelbontású, például 1 perces grafikonon is találhatunk a véletlennél jobb előrejelzési módszert. Témáink:

  • Miért nem lehet a rövid távú árváltozást előrejelezni?
  • Napon belüli előrejelzés a tőzsdén
  • Napon belüli kereskedéssel felülteljesítés érhető el

Miért nem lehet a rövid távú árváltozást előrejelezni?

A rövid távú kereskedők számos módszert alkalmaznak arra, hogy a rövid távú ármozgásokat előre jelezzék. A módszerek legtöbbje a technikai elemzés jelzésein, a megjelenő hírek okozta hangulatváltozáson, a momentumon vagy az általános piaci hangulaton alapul. Ugyanakkor nemcsak kisbefektetői szinten találkozunk a rövid távú kereskedéssel, hiszen ma már a kvantitatív hedge fundok több száz milliárd dollárt kezelnek, és a tőzsdék kereskedési forgalmának negyedét teszik ki. Ezekről a hedge fundokról azt érdemes tudni, hogy kvantitatív elemzésen alapuló döntéseket hoznak, jellemzően 1-5 perces időszakon kereskednek, és egyre többször olvashatunk arról is, hogy a gépi tanulás, algoritmikus kereskedés is fontos része a stratégiájuknak. Az egyik legsikeresebb kvantitatív hedge fund a Renaissance Medallion alapja. Az alábbi grafikonon a Medallion alap éves teljesítménye követhető nyomon 1988-tól napjainkig. Az adatokat vizsgálva jól látható, hogy az első két évet leszámítva gyakorlatilag nem esett 20% alá az éves hozam, illetve a teljesítményéhez az is hozzá tartozik, hogy 1990-2000 közötti időszakban eltelt 120 hónapból 24 hónapban veszteséges volt az alap (ezek az eredmények benne vannak az alábbi grafikonban), ugyanakkor a 2000-2010 közötti időszakban eltelt 120 hónapban mindössze csak három veszteséges hónapja volt az alapnak. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a díjak levonása előtt 66%-os évesített hozama van az alapnak, de a Renaissance az egyik legdrágább díjstruktúrával működik. Amíg a hedge fundok világában a 2%-os alapkezelési díj, 20%-os sikerdíj a megszokott, addig a Renaissance 5%-os alapkezelési díjat és 44%-os sikerdíjat számít fel.

forrás: bloomberg.com

A kvantitatív hedge fundok azonban még így is lassabban kötnek ügyleteket, mint az ún high-frequency (HFT) algoritmusokat üzemeltető cégek, ahol az ügyletkötés hosszúsága másodpercekben mérhető. Összességében tehát a kisbefektetők (daytraderek), a kvantitatív hedge fundok és a HFT-algoritmusok terepe a napon belüli ügyletkötés, és az összes többi piaci szereplő (aktív befektetési alapok, ETF alapok, értékalapú befektetők) lényegesen hosszabb időtávra köt ügyletet.

Ugyanakkor, ahogy a bevezetőben is utaltam rá, nincsenek arra vonatkozó bizonyítékok, hogy napon belüli árváltozásokat bizonyos módszerekkel meg lehet jósolni, előre lehet jelezni. Ennek részben az az oka, hogy a kutatások többsége napon túli, gyakran havi adatokat dolgoz fel, így ezen az időtávon valóban ismerünk számos összefüggést, melyet felhasználhatunk a jövőbeni hozam előrejelzésére. Ráadásul napon belül rengeteg adatot kell feldolgozni, és ehhez még tegyük hozzá azt is, hogy a tőzsdei árak ingadozására, volatilitására nincs kézzelfogható magyarázat, azaz a véletlen jelentős hatást gyakorol az árazásra. Ha pedig nincs kapcsolat a múltbeli ár és a jövőbeni ár között (lásd random walk, hatékony piacok elmélete), akkor a folyamatot nagyrészt a véletlen határozza meg, akkor ez nem jelezhető előre. Ennek ellenére vannak kísérletek, melyek kifejezetten a napon belüli hozam-előrejelzésre fókuszálnak, és a témával kapcsolatban megjelent új kutatás is erre fókuszál. Nézzük ennek részleteit.

Napon belüli előrejelzés a tőzsdén

A témával kapcsolatos, Intraday Stock Predictability Everywhere cím alatti tanulmány 900 millió árváltozást dolgozott fel az amerikai részvénypiacon 2005 és 2016 közötti időszakon. A vizsgálat kiterjedt az amerikai tőzsdeindexre és az S&P 9 db szektorindexére is. A teszteket 1,5,10,15 és 30 perces adatokon futtatták le, azaz nagyrészt lefedték azokat az időtávokat, melyeket a napon belüli kereskedők használnak. Az árváltozások előrejelzéséhez különböző, ismert lineáris és nem lineáris módszereket használtak, mindegyik gépi tanuláson alapult, például:

  • autoregresszió (AR1)
  • lineáris regresszió (OLS)
  • lasso módszer (LAS)
  • elastic net módszer (EN)
  • random forest (RF)
  • extremley random forest (XRF).

Az egyes módszereket külön, de összevontan is vizsgálták, például az összes lineáris modell, az összes nem lineáris modell, és az összes modell. A fenti modellek működésének megértéséhez nagyobb háttérinformáció szükséges, de például egy lineáris regresszión működő előrejelzés azt vizsgálja, hogy a múltbeli adat és az azt követő adat között van-e összefüggés. Például megvizsgáljuk az összes 1 percet és a következő 1 perc árváltozását. Ha találunk pozitív korrelációt, akkor lineáris regresszióval (további részletek itt) ennek a függvénye felírható, így x változóból (1 perces adat) megbecsülhető y változó (következő 1 perc árváltozása).

A vizsgálatban két fontos adatot közöltek. Az egyik a vizsgálaton kívüli adatsoron (out of sample) végzett tesztelés korrelációs együtthatója, R2 tényezője (magyarázat itt). Ez az adat azt mutatja meg, hogy a modell által előrejelzett árváltozás és a tényleges árváltozás között van-e bármiféle összefüggés. Ha nullát kapunk eredményül, akkor nincs összefüggés, azaz a modell nem képes előrejelezni az árak alakulását. Az alábbi táblázatból jól látható, hogy 1 perces időhorizonton a legjobb R2 5,45 százalék, ami valójában rendkívül alacsony pozitív kapcsolatot jelent, de van pozitív kapcsolat.

Ahogy az alábbi grafikonon látható, 30 perces időtávon szinte az összes R2 negatív, azaz 30 perces időtávon a félreárazások eltűnnek. Ennél rövidebb időtávon a korrelációs együtthatók pozitívak.

A korrelációs együttható azonban nem mutatja meg azt, hogy a gyakorlatban is érdemes ezekre a módszerekre támaszkodni. Ehhez a sharpe-rátákat célszerű összevetni a vedd meg és tartsd technikával.

Napon belüli kereskedéssel felülteljesítés érhető el

Az alábbi táblázatban a vizsgált 14 módszer, illetve az összes lineáris (L-MED), az összes nem lineáris (NL-MED) és az összes modell (MED) eredményeit lehet összevetni egységnyi kockázatra vetítve a vedd meg és tartsd technikával (BuyHold) 1 perces árfolyamadatokon. Az egységnyi kockázatra vetített hozamok lényegesen nagyobbak, összevetve azzal az esettel, hogy folyamatosan befektetve vagyunk.

Ugyanakkor itt sem vették figyelembe a kereskedés költségeit, és általában ezen szoktak megbukni a szisztematikus stratégiák. Itt láthatod azt az esetet, ha a kereskedés költségeit is figyelembe vesszük. A többlethozam jelentős része eltűnt, de még így is felülteljesít a módszer, lásd MED oszlop összevetve a BuyHold oszloppal.

A következő grafikonok az egyes módszerekkel elérhető halmozott hozamot mutatják. A market eset a teljes részvénypiacot lefedő tőzsdeindex, a többi grafikon az S&P egyes szektorait mutatja. A magenta színű görbe mutatja azt az esetet, ha az időszak alatt folyamatosan befektetve vagyunk

A fenti vizsgálatok tehát azt mutatják, hogy napon belüli, intraday adatokon nemcsak piaci zajt figyelhetünk, nemcsak a véletlen formálja a jövőbeni árfolyamot, hanem arra láthatunk bizonyítékot, hogy a múltbeli ár és a jövőbeni ár között kapcsolat van, a kettő nem független egymástól. A kapcsolat azonban nagyon gyenge, de mivel rövid távon nagyon sok ügyletkötés történik, így az apró kis nyereségek teszik felülteljesítővé a kereskedőt. Rövid távon 1-30 perces időszakon tehát kialakulnak félreárazások, melyek 30 perces időtáv fölött már nem mutathatók ki. Emellett azt is láthatjuk, hogy a kereskedési költségeknek óriási jelentősége van a rövid távon kereskedők számára.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link