Hogyan keresnek pénzt shortolással a hedge fundok?

A shortolás teljesen eltér a részvényvásárlásától, és nemcsak azért, mert más a pozíció irányultsága, hanem azért is, mert teljesen más elvek, módszerek hoznak eredményt. A shortolás ugyanis a rossz, negatív hírek kereskedése, és a shortolásban érdekeltek aktívan alakítják a negatív hírek terjedését. A témával kapcsolatos új vizsgálat azzal foglalkozott, hogy a negatív hírekkel érintett cégek piacán mi történik, hogyan hajtják végre a nagyobb piaci szereplők a short-támadásokat, mi lesz az eredménye ezeknek a támadásoknak.  Témáink:

  • Hogyan működik a shortolás?
  • Hogyan zajlik a shortosok támadása?
  • Hogyan keresnek pénzt a hedge fundok?

Hogyan működik a shortolás?

A shortolás technikai értelemben a brókercégtől kölcsönkért, majd eladott részvényt jelent, melyet a kereskedő alacsonyabb áron tervez visszavásárolni így realizálva árfolyamnyereséget. A shortolás tehát a csökkenő trendek kereskedésének egyik eszköze, és ebből következik, hogy a shortolás számos szempontból eltér a hagyományos vételi ügyleteketől. Egyrészt kimutatható, hogy az emelkedő trendek és a csökkenő trendek lefutása eltérő (lásd itt), így például az emelkedő trendek lassan indulnak és gyorsan érnek véget. Ezzel szemben a csökkenő trendek gyorsan indulnak, de lassan érnek véget. A gyors indulás nagy árfolyamesést, rendkívüli volatilitást eredményez, így a short-ügyletek esetében az időzítés szerepe felértékelődik. Emellett arra is legyünk tekintettel, hogy a short-ügyleteken elméletileg végtelen nagyságú veszteség képződhet, ha a kereskedővel szembe megy (emelkedik az ár) a piac, de ezzel szemben a long-ügyleten a befektetett tőkében limitálva van a veszteség.

Hogyan zajlik a shortosok támadása?

A fentieken túl számos összefüggés ismert a short-ügyletekre kölcsönkért részvények előrejelző szerepével kapcsolatban (lásd itt és itt), és arról is beszéltünk, hogy a shortolást a piaci szereplők gyakran egy jól felépített stratégia szerint viszik véghez, melynek első lépése, hogy a célpont társasággal kapcsolatban negatív híreket kell nyilvánosságra hozni. Az ilyen jellegű short-támadásokat követően általában negatív piaci reakciók, csökkenő árfolyam követi, ahogy ez az alábbi grafikonon is látható. A 0 pont jelzi az eseményt, azaz a short-támadások, negatív hírek megjelentetését (a témáról bővebben itt beszéltünk).

forrás: Pessimistic Target Prices by Short Sellers

A folytatásban pedig a fenti képet egészítjük azzal, hogy a short-támadások folyamatát pontosítjuk a See it, Say it, Shorted: Strategic Announcements in Short-Selling Campaigns cím alatt elérhető tanulmány alapján

Hogyan keresnek pénzt a hedge fundok?

A See it, Say it, Shorted.. című vizsgálatban kivételesen nem az amerikai, hanem az európai részvénypiacokat vizsgálták, és a hedge fundok shortolási stratégiáit követték nyomon 2012-2021 közötti időszakon. A vizsgálat alapján két jól elkülöníthető típusa van a hedge fundoknak. Ezek közül a kisebb, fiatalabb vállalkozásokra jellemző az, hogy kutatási eredményeket, elemzéseket publikálnak a célpont társasággal kapcsolatban, és ezeket az elemzéseket aktívan terjesztik a közösségi és a gazdasági médiában. Ők azok a piaci szereplők jellemzően, akik a nagy sztorikat generálják, de a stratégiájuk része természetesen, hogy a bejelentések előtt már pozíciónálták magukat a részvény piacán (megnyitották a short pozíciókat), és a fenti vizsgálat alapján azt láthatjuk, hogy a short-állományuk a bejelentéseket megelőző negyedik napon éri el a csúcsot. A megfigyelt időszakon a támadás megindítását követően (kutatások, elemzések publikálása) átlagosan 6 százalékot csökkent az érintett részvények árfolyama és a piacukon jelentős forgalomnövekedés volt kimutatható. Az alábbi grafikonon a halmozott többlethozam követhető nyomon a bejelentés előtti (nulla pont) és utáni időszakon. A többlethozam a tőzsdeindexhez mérve (Euro Stoxx 50) lett megállapítva.

forrás: See it, Say it, Shorted..

A következő grafikonon a forgalom változását láthatjuk.

forrás: See it, Say it, Shorted..

Miután az események hatására árfolyamesésre kerül sor, a támadásban részt vevő hedge fundok eladnak, jellemzően 2-3 kereskedési nappal a bejelentések után. Megfigyelhető az is, hogy nem minden hedge fund alkalmazza a fenti technikát. Ezek a hedge fundok általában a bejelentést követően lépnek short pozícióba, és lényegesen hosszabb időtávon tartják a short pozíciókat, mint a támadásokat indító hedge fundok..

Összegezve a fentieket, egy újabb bizonyítékot láthatunk arra, hogy a gazdasági, közösségi médiában megszólaló szakértők, guruk nem feltétlenül a befektetők objektív tájékoztatása céljából szólalnak meg, hanem előre tervezetten a piac befolyásolása céljából (a témával kapcsolatban lásd a szakértők, guruk, elemzők alacsony találati arányait itt és itt).

Ugyanakkor az is kiderül a fentiekből, hogy a short-támadások kihasználható eseményekhez vezetnek, de ezt jellemzően csak a rövid távú kereskedők tudják követni, mert a különböző vizsgálatokban kimutatott negatív többlethozam, negatív abnormális hozam néhány nap alatt keletkezik.

Átfogó vizsgálatok azt mutatják, hogy a shortolás javítja a piaci hatékonyságot, shortolás nélkül a részvénypiac sokkal drágább lenne (értékalapon), gyakrabban alakulnának ki lufik a piacon. Mégis a fenti események, a piac manipulálása, és sok esetben a megalapozatlan rossz hírek közzététele (lásd bear raid technika) azt mutatják, hogy a short-ügyletekkel manipulálható a piac, így egyes szereplők többlethozamot tudnak kinyerni a befektetők kárára.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak