Fizikai és szintetikus ETF alapok: Melyik a jobb? Mibe fektesd a pénzed?

Kategória: 

Egy olvasói kérdést tárgyalunk meg a fizikai és a szintetikus ETF alapokkal kapcsolatban. Elöljáróban annyit elárulnék, hogy alapvetően arra kellene törekednie a befektetőnek, hogy olyan ETF alapokba fektesse a pénzét, melyek valóban meg is vásárolják a mögöttes terméket, és nem csak valamilyen derivatív ügyleten keresztül alakítják ki a portfóliót. Álljon itt először olvasónk levele:

"Néhány egyértelmű alapkérdésbe belegondoltam, és mélyebbre ásva már nem olyan egyszerű.

  1. A szintetikus ETF mit csinál, és hogyan?

Azt értem, hogy a fizikai replikáció esetén az ETF megveszi az indexben lévő részvényeket az indexben lévő mértékben, ez a fizikai replikáció.

Ha csak a legnagyobb részvényeket veszi meg, és úgy követi az indexet, az a reprezentatív replikáció.

A szintetikus replikáció esetén az ETF  nem vesz indexben lévő részvényeket, hanem egy indexalap befektetési jegyeiből hozza létre a saját alapját?

Tehát az alap vagyona egy másik alap befektetési jegyeiből áll.

S ha én ebből veszek, akkor a befektetési jegyem mögött álló vagyon befektetési jegyekből áll, és ezért szintetikus?

Azt nem értem, hogy hogyan lehet egy árfolyamot lekövetni önmagában úgy, hogy az pénzt termeljen?

  1. Az árupiaci ETF

Ha veszek egy fizikai aranyat vásárló és raktározó ETF-et, akkor az ETF, vagy ETC?

Ha ETC-t veszek, akkor az származtatott termék már, mert határidős ügyleteket vásárol?

Tulajdonképpen jogot veszek X hordó olaj adott áron történő megvásárlására, majd a tényleges fizikai átvétel előtt eladom a kontraktust?

Nem csökken a kapott ár, ahogy közeledik a kontraktus a lejárathoz?

Miért veszi meg valaki a lejáratközeli kontraktusomat, ha drágább, mint az aktuális piaci ár? Olcsóbban veszi és azon nyer?

Szóval van néhány tisztázandó kérdés, amiben várom a segítségedet. "

A levélben olvasható fizikai replikáció, reprezentatív replikáció, illetve szintetikus ETF fogalmakat az alábbi előadáson beszéltük meg.

 
 

Az előadáson túlmenően arra érdemes odafigyelni, hogy a részvény ETF alapok többsége vagy fizikai vagy reprezentatív sampling módon alakítja ki a portfóliót. Általánosságban elmondható, hogy ebben az alapkörben annyira nem jellemző a szintetikus ETF megoldás. Szintetikus ETF alapokkal a különböző speciális ETF alapok esetén találkozhatunk. Ezekről az alábbi cikkekben beszéltünk:

Jó példa a szintetikus ETF alapokra a VIX ETF alapok többsége, melyek határidős, opciós ügyletekkel követik a VIX indexet. A VIX ETF alapok emellett arra is jó példát szolgáltatnak, hogy ha nem értjük a konstrukció működését óriási kockázatot vállalunk, gondoljuk csak arra az esetre, amikor ezek az alapok egyik napról a másikra elveszítették értékük 90%-át. 

Ahogy pedig a levél írója is megjegyzi, az árupiaci termékek nagy része is szintetikus. Például az olaj árát úgy követi az alap, hogy más pénzintézetek CFD termékét veszi meg. Ezt lehet kötvényesíteni, így lesz az ETF alapból ETN alap. A szintetikus ETF alapnak tehát az a lényege, hogy nem vásárolja meg a mögöttes terméket az alapkezelő, hanem derivatív termékekkel képezi le az árát. Derivatív termékekből sok fajta van: CFD, futures, opciós ügyletek, swap stb.

"Ha veszek egy fizikai aranyat vásárló és raktározó ETF-et, akkor az ETF, vagy ETC?"

Az ETF és az ETC fogalomköre nincs kőbe vésve, tehát egy árupiaci ETC lehet szintetikus is és lehet fizikai. Természetesen egy fizikai aranyat megvásároló, tároló ETF alap fizikai portfóliót alakít ki (ez preferálandó). De az ezüstön, aranyon kívül nincs más árupiaci termék, melyet fizikai formában megvásárolhatunk az ETF alapok körében. Az összes többi árupiaci ETF alap szintetikus. Ezek között pedig alapvetően két irány van:

  • Az ETF valójában ETN, és gyakorlatilag swap, opciós, CFD ügyletekkel alakítja ki a portfóliót. Hátrány az átláthatatlanság, a kötvény jellegből (ETN egy tőzsdén kereskedett kötvény) eredő kockázatok. Előnye, hogy nincs contango, de backwardation sem
  • Az ETF valójában határidős ügyleteket vásárol, és sajnos az olvasó által leírt probléma (lejáratközeli kontraktus ára és a következő lejáratú kontraktus ára közötti eltérés) létezik, contango néven ismert: Contango hatás jelentése: Árupiaci termékek, ETF alapok buktatói

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link