Származtatott ügylet, derivatíva jelentése, fogalma, Mik azok a származtatott ügyletek?

Az alábbi témákat tárgyaljuk ebben a bejegyzésben:

  • Származtatott ügylet, derivatíva jelentése, fogalma
  • A származtatott ügyletek, derivatívák jellemzői:
  • A származtatott ügyletek, derivatívák és a piaci kockázatok
  • Melyek a származtatott, származékos ügyletek, derivatívák?
  • Ezek a származtatott ügyletek, derivatívák előnyei:
  • A származtatott ügyletek, derivatívák hátrányai
  • Származtatott ügyletekkel kapcsolatos korlátozások az EU-ban
  • Származtatott ügyletek kockázatainak, buktatóinak elkerülése

Származtatott ügylet, derivatíva jelentése, fogalma

A származtatott ügylet, más néven derivatíva egy olyan tőzsdén, vagy tőzsdén kívüli piacon kereskedhető terméket jelent, melynek árfolyama valamely másik termék árfolyamából származtatott. A származtatott ügylet, azaz derivatíva tehát önmagában nem létezik, szükség van hozzá egy ún. mögöttes termékre.

Példa a származtatott ügyletre, derivatívára: a BUX1812 egy olyan határidős tőzsdén kereskedett termék, amely a BUX index árfolyamát követi.

A származtatott ügyletek, derivatívák jellemzői:

  • A származtatott, származékos ügyletek, derivatívák legfontosabb jellemzője, hogy tőkeáttétes pozíciók, azaz a pozíció megnyitásához általában nincs szükség a teljes pozíció összegének elhelyezésére, hanem csak egy fedezetet kell a kereskedőnek elhelyeznie.
  • További jellemzője a  származtatott ügyleteknek, derivatíváknak, hogy olyan termékek kereskedését teszik lehetővé, melyek más módon nem érhetők el költséghatékonyan. Például egyes tőzsdeindexek kereskedési lehetősége  származtatott ügyletként, ilyen az index CFD vagy a határidős tőzsde indexek.

Bizonyos esetekben a származtatott ügyletek, derivatívák költséghatékonyak, például napon belüli kereskedés esetén egy részvény CFD (ez egy derivatíva, származtatott ügylet) kereskedése olcsóbb lehet ugyanazon valós részvény kereskedési jutalékához képest (nem minden esetben van így, a díjak brókercégenként eltérőek a derivatív termékek vonatkozásában).

Ahogy fentebb utaltunk rá a  származtatott ügyletek, derivatívák tőkeáttétes termékek, a teljes pozíció összegét nem kell elhelyeznünk az értékpapírszámlán, így úgymond "hitelt" kapunk a maradék összegre, amely után kamatot kell fizetnünk. A származtatott, derivatív ügyletek után jellemzően kamatot, swapot kell fizetni.

A származtatott ügyletek, derivatívák és a piaci kockázatok

Ahogy a fentiekből látható a származtatott ügyletek tőzsdén kívüli termékek is lehetnek, és tőzsdéken kereskedett származtatott termékekre is láthatunk példát. Egyes vélemények szerint a derivatív termékekben felhalmozott jelentős hitelmennyiség rendszerkockázatot hordoz. A 2008-2009-es gazdasági válság során is egyes derivatív termékek (CDO, azaz Collateralized debt obligations, és CDS credit default swaps) indították el a lavinát. Bár azóta ez utóbbi termékek szigorúbb szabályozás alá esnek, azonban a globálisan kötött derivatív ügyletek összege nem csökkent. Mivel tőzsdén kívüli ügyletekről is van szó, így pontos adat nincs, csak becslések a derivatív ügyletek összegéről. Az egyes becslésekben 500 billió és 1200 billió dolláros összegekre láthatunk példát. Csak összehasonlításképpen a bitcoin piaci kapitalizációja 100 milliárd dollár, a legnagyobb amerikai vállalatok piaci kapitalizációja néhány száz milliárd dollár, de az 1 billió dollárt sem éri el a piaci kapitalizációja ezeknek a cégeknek. A Fed mérlegfőösszege kb. 4000 milliárd dollár, azaz 4 billió dollár. A világ összes devizájának az értéke nem haladja meg a 10 billió dollárt.

Látható tehát a fentiekből, hogy a származtatott ügyletekben hatalmas mennyiségű hitel található, ami gyakorlatilag a kötvény, részvény, árupiaci termékek piacán kötött ki. Éppen ezért tapasztalhatod azt, hogy egyes árupiaci termékek esetében a kereskedési forgalom a többszöröse az kibányászott, megtermelt, előállított árupiaci termékhez képest. Az alábbi képen csak az amerikai adatokat látod. A amerikai államkincstár negyedévente teszi közzé az adatokat a származtatott ügyletekről. A jelentés részletét láthatod, további jelentéseket itt érheted el.

Származtatott ügylet, derivatíva jelentése

Melyek a származtatott, származékos ügyletek, derivatívák?

Ezek a származtatott ügyletek, derivatívák előnyei:

  1. A tőkeáttét lehetősége előnyt jelent a származtatott, származékos termékek esetén, ugyanis nem kell a pozíció teljes összegét elhelyeznünk a brókernél, így kevesebb összeg van kitéve a brókerkockázatnak.
  2. További előnye a derivatív ügyleteknek, termékeknek, hogy jellemzően olcsó, alacsony jutalék, spread melletti kereskedést biztosít, így napon belüli kereskedők számára ideális.
  3. Szintén előnyt jelent az egyszerű shortolási lehetőség. Amíg a tőzsdéken (például a magyar részvénypiacon) a shortolás gyakran nehezebben kivitelezhető, addig a származtatott termékek esetében ilyen problémákkal nem találkozunk.
  4. Shortolással kapcsolatos korlátozások sem érintik általában a származtatott termékeket. Shortolás korlátozásokról: Uptick Rule: short szabályok, korlátozások az USA tőzsdéin

A származtatott ügyletek, derivatívák hátrányai

A tőkeáttétel nemcsak előnyt jelent, hanem jelentős hátrányt is. Ugyanis jelentős kockázatot hordoz magában, ha nincs megfelelő kockázatkezelési technikánk. A jelentős tőkeáttétel igénybe vétele a származtatott termékekkel történő kerekedés esetén a teljes tőkénk, vagy annál is nagyobb összeg elvesztését eredményezheti. Gondoljuk a volatilis piaci helyzetekre, amikor a stop megbízásunk nem teljesül a beállított helyen, csak annál rosszabb helyen (például svájci frank krízis idején). Általánosságban tehát elmondható, hogy a származtatott ügyletek, derivatívák extrém kockázatosak.

A tőkeáttételes kereskedés előnyeit és egyúttal kockázatait is jól szemlélteti a következő példa. Vásároljunk meg 10 db Apple részvényt hagyományos részvény formában 180 dolláros árfolyam mellett. Ekkor a pozíció mérete 10 db x 180 dollár, azaz 1800 dollár lesz. Ahhoz, hogy a tranzakciót le tudjuk bonyolítani szükség van arra, hogy rendelkezzünk 1800 dollárral. Ez tehát egy hagyományos részvény ügylet lenne. De mi a helyzet akkor, ha ezt CFD termékként szeretnénk megvásárolni, ahol a tőkeáttétel mértéke 1:10. Ebben az esetben is 10 db Apple részvény CFD-t vásárolunk 180 dolláros áron. Azonban az 1:10 tőkeáttétel azt jelenti, hogy a pozíció megnyitásához szükséges margin 10% (1/10 = 0,1). Tehát az 1800 dolláros pozíció megnyitásához mindössze 180 dolláros fedezetre van szükség. Azt is mondhatnánk, hogy amíg a részvény ügyleten 1800 dollárból csak 10 db Apple részvényt tudtunk venni, addig a részvény CFD ügyleten 1800 dollárból már 100 db Apple részvény CFD-t vehettünk volna a tőkeáttételnek köszönhetően.

További hátránya a származtatott termékeknek, hogy a napon túl tartott származtatott termék esetén általában kamatot fizetünk, vagy kapunk. Az esetek többségében azonban kamatot fizetünk, azaz a derivatívák hosszú távra nem minden esetben költséghatékonyak. Általános szabály, hogy a származtatott termékek spekulációs célokat szolgálnak és befektetési célokra alkalmatlanok. Befektetési célokra inkább a részvények, ETF-ek, kötvények, befektetési alapok alkalmasak.

Származtatott ügyletekkel kapcsolatos korlátozások az EU-ban

Bizonyos származtatott ügyletek, mint például a CFD kereskedés, illetve a CFD kereskedést kínáló brókercégek szigorúbb szabályozás alá kerülnek az EU-n belül 2018-ban. Ezen származtatott termékekkel kapcsolatos szigorítások bejelentéséről a következő hivatkozáson olvashatsz. A fenti származtatott termékek esetében érdemes átgondolni a változásokat és az esetleges teendőinket. Mit lehet tenni, ha negatívan érintenek az új szabályok? Mit kell figyelni a brókerek esetleges ajánlataiban, hogy ne járjunk rosszul? A döntéssel kapcsolatban milyen csapdákra kell felkészülni? Ne utólag bánjuk meg a döntést: ESMA és a tőkeáttét korlátozás.

Származtatott ügyletek kockázatainak, buktatóinak elkerülése

A származtatott ügyletek kereskedése alapvetően hasonlít a részvények kerekedéséhez, ugyanakkor két szempontból mégis eltérést tapasztalhatunk. Az egyik a jelentős tőkeáttétel, melyről már fentebb beszéltünk, a másik pedig a termékek bonyolultsága. A származtatott termékek összetettebbek, több dologra oda kell figyelni, több összefüggéssel tisztába kell lenni, például kamattartam, kontraktusméret, vagy lejárati időpontok. Egyes származtatott termékek esetében lejáratkor nem csak pénzügyi elszámolás történik, hanem fizikai, azaz egy árupiaci termék estében a lejáratig megtartott pozíció kiszállítási ügyletet eredményezhet. A származtatott termékekkel kapcsolatos alapvető információkat azonban könnyen el lehet sajátítani. További származtatott termékekkel kapcsolatos részleteket itt találsz: Határidős ügylet, futures, foward ügylet fogalma, jelentése, példák.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link