Alternatív befektetések: 10 legnépszerűbb alternatív befektetés

Cikkünkben az alternatív befektetéseket tekintjük át. Megbeszéljük, melyek az alternatív befektetések, miért érdemes alternatív befektetésben gondolkodni. Szó lesz az alternatív befektetések típusairól, előnyeikről, hátrányaikról. Témáink:

  • Mit jelent az alternatív befektetés?
  • Alternatív befektetési eszközök típusai
  • Arany, mint alternatív befektetés
  • Ingatlan, szántóföld, telek, garázs
  • Kriptopénzek, mint alternatív befektetés
  • Nyersanyagok, árupiaci termékek, mint alternatív befektetések
  • Speciális iparágak, mint alternatív befektetések
  • Alacsony volatilitású részvénye
  • Osztalékrészvények
  • Defenzív részvények
  • REIT, azaz ingatlanpiaci részvények
  • MLP részvények
  • Osztalékelsőbbségi részvények
  • Az infrastrukturális befektetések

Mit jelent az alternatív befektetés?

A népszerű, széles körben ismert közgazdaságtani elméletek (gondolok itt a hatékony piacokra, a CAPM-re és Markowitz Modern Portfolio Theory munkájára) alapján a befektetők részvény-kötvény portfólióban gondolkodnak. A hagyományos befektetési eszköznek tehát a részvény és a kötvény tekinthető, és ebben a viszonyban a részvény jelenti a kockázatos eszközt, melynek kockázatait kötvényekkel ellensúlyozzuk. Erről a témáról részletesen beszéltünk az alábbi cikkekben:

Ezek után felmerülhet a kérdés az olvasóban, hogy ennek mi köze az alternatív befektetéshez. Nos, minden olyan befektetési eszköz, mely a részvény-kötvény világon kívül van tulajdonképpen alternatív befektetésnek tekinthető, például: szántóföld, telek, ingatlanok, arany, árupiaci termékek, nyersanyagok, kriptopénzek, műtárgyak, festmények, borok, numizmatikai értékű érmék, üzletrész, infrastruktúra befektetések, osztalékhozamra fókuszáló befektetés.

Gyakorlatilag bármely olyan befektetési eszköz ebbe a körbe sorolható, mely a részvények árváltozásával alacsony korrelációt mutat. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az alternatív befektetési eszköz árának változása független a részvények árának változástól. Erre a feltételre azért érdemes odafigyelni, mert így tudja egy alternatív befektetési eszköz a kockázatokat csökkenteni. A kötvények esetében a múltban azt tapasztaltuk az elmúlt két évtizedben, hogy a részvényekkel negatív korrelációt mutat az árazásuk, lásd alábbi kép narancssárga görbéjét. A korrelációs együttható általános esetben egy 0-1 közötti szám (0-100%), így a nulla jelzi, hogy a két eszköz között nincs korreláció, az 1-es érték esetén a két termék teljesen együtt mozog. A negatív tartomány esetében (nulla és -1 között) pedig a korreláció erősödik, ahogy távolodunk a nullától, és -1-es (vagy -100%) értéknél a két termék árfolyama ellentétesen mozdul el.

forrás: https://russellinvestments.com

A fentiekből látható, hogy alapvető elvárás az alternatív befektetésekkel szemben, hogy a tőzsdei árakkal nem mutasson szoros korrelációt. Ennek tekintetében évtizedeken keresztül az arany volt az első számú alternatív befektetés, mára azonban számos egyéb eszközt is találunk a listában. Nézzük ezeket.

Arany, mint alternatív befektetés

Kétségtelen, hogy az arany az egyik legrégebbi alternatív befektetési eszköz, melynek első számú oka, hogy a tőzsdei árakkal nem mutat korrelációt (korrelációs együttható nulla közelében van) az arany ára. Számos ismert portfólióalkotási stratégiának szerves része az arany, ilyen például a permanent portfólió, vagy a golden butterfly.  Az arannyal részletesen foglalkoztunk egy korábbi cikkünkben: 14 fontos tényező az arany befektetésről.

 

Ingatlan, szántóföld, telek, garázs

A fizikai formában létező, és nem csak értékpapír formában létező befektetések is az alternatív befektetések körébe sorolhatók. Ebben a tekintetben az ingatlan, telek, szántóföld, garázs szintén ide sorolható, még akkor is, ha a gazdasági ciklusokkal, így a részvények árával nagyobb korrelációt tapasztalhatunk. A közvetlen ingatlanbefektetésnek természetesen számos hátránya is van, de az előnyei miatt jó befektetési alternatíva lehet. Itt beszéltünk a témáról:

Kriptopénzek, mint alternatív befektetés

Ma már nem lehet megkerülni a kriptopénzeket sem, hiszen az elmúlt években jelentősen növekedett a kriptopénzek piaca. Egyes vélemények szerint egy tartósan jelen levő, új befektetési osztályt jelentenek ezek az eszközök, mások szerint lufi az egész, és hamarosan eltűnnek a coinok. Valószínűleg az igazság a kettő között van, azaz, ha nem is ilyen nagy népszerűséggel, de velünk maradnak ezek az eszközök. Múltbeli vizsgálatok egyértelműen megerősítik, hogy a bitcoin ára és a tőzsdei árak között nincs szoros korreláció, ugyanakkor arról megoszlanak a vélemények, hogy a bitcoin olyan funkciót tölt be, mint az arany, lásd írásunkat a témában: Bitcoin lehet/lett az új arany? Hírek és a kutatások..

Mindenesetre a kriptopénzek erősen spekulatív jellegű befektetésnek tekinthetők, hiszen az egyes projektek mögötti értéket nem lehet meghatározni:

Nyersanyagok, árupiaci termékek, mint alternatív befektetések

A nyersanyagok, árupiaci termékek árváltozása is eltér a részvénypiactól, az ún. árupiaci szuperciklusok lefutása lényegesen hosszabb. Emiatt a nyersanyagok is szóba jöhetnek alternatív befektetésként, itt azonban a problémát az jelenti, hogy ezek a termékek a határidős tőzsdéken vásárolhatók meg. Ezek az ügyletek pedig rövid távú kereskedésre, és nem hosszú távú befektetésre alkalmasak. Akkor sem vagyunk jobb helyzetben, ha árupiaci ETF alapba, vagy befektetési alapba fektetjük a pénzünket, mert ezek az alapkezelők is az árupiaci termékekből állítják össze a portfóliójukat, így előbb utóbb, de felmerül a backwardation-contangation problémája, lásd itt. Az árupiacokkal, a befektetés lehetőségeivel két korábbi cikkünkben foglalkoztunk.

Speciális iparágak, mint alternatív befektetések

A festmények, műtárgyak, érmék, régiségek, borok témakörét azért nem tárgyaljuk, mert ehhez speciális szakértelem kell, az ügyletek nem standardizáltak, így általánosságban nehéz róluk beszélni. Ugyanakkor arra még érdemes kitérni, hogy vannak olyan iparágak, melyek különböző sajátosságok miatt tekinthetők alternatív befektetésnek. Ebbe a körbe tartoznak:

A fentiekről részletesen beszéltünk a hivatkozott cikkekben, egyedül az infrastrukturális befektetésekről nem volt szó. Az infrastrukturális befektetés alatt azokba a vállalatokba történő befektetést értjük, melyek birtokolják, üzemeltetik, kiépítik azokat a rendszereket, melyek adatok, áruk, emberek, energia áramlását biztosítják. Fontos látni, hogy nincs olyan önálló iparág, hogy infrastruktúra, hanem az alábbi szektorokból származnak a társaságok, legalábbis az FTSE Global Developed Core Infrastucture index felbontása alapján.

forrás: Vanguard

Az alábbi grafikonon sötétzöld színnel az infrastrukturális befektetések halmozott hozama látható. Világos kék színnel a REIT részvények,  zöld színnel a teljes részvénypiac, lilával a kötvényekkel elérhető hozam követhető.

forrás: Vanguard

A többlethozam nem a megnövekedett kockázat következménye, ahogy az alábbi grafikonon is látható az egységnyi kockázatra eső többlethozam alapján. Itt sötétzöld színnel egy olyan portfóliót látunk, ahol 40% részvény mellett 20% infrastrukturális befeketés, 40% kötvény került a portfólióba, világoszöld színnel pedig a klasszikus 60-40 portfólió eredményét követhetjük.

forrás: Vanguard

A Vanguard tanulmányában szereplő további vizsgálatoknak az a konklúziója, hogy az infrastrukturális befektetés javíthatja egy portfólió kockázatalapú hozamát. Ugyanakkor az árupiaci termékek lényegesen jobb eszközök az infláció elleni védekezésben, mint az infrastrukturális befektetés. További vonzó tulajdonsága ezeknek a befektetéseknek az alacsony volatilitás és a magasabb osztalékhozam.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link