Neobank jelentése, problémák, a legnépszerű neobankok

Kategória: 

Az alábbiakban a neobankok jelentésével, a népszerűbb neobankokkal ismerkedünk meg.

Mit jelent a neobank kifejezés?

A neobank olyan pénzügyi vállalkozás, mely jellemzően online, webes és mobilos applikáción keresztül nyújtja a szolgáltatásait. Általában nem rendelkeznek ezek a cégek irodával, bankfiókkal, azaz nagyrészt online vehetők igénybe a szolgáltatásaik. A legtöbb neobank fizetési tranzakciók bonyolítására szakosodott, így nem tekinthetők teljes értékű banknak, ráadásul a megnevezés ellenére gyakori, hogy nem is minősülnek banknak ezek a pénzügyi vállalkozások. Arra is találunk példát, hogy egy hagyományos bank is biztosít ügyfeleinek digitális számlát, melynél szintén korlátozva van a személyes ügyfélszolgálat igénybevétele.

Milyen előnye van a neobankoknak?

Az ügyfelek szempontjából a neobankoknak számos előnye van. Többek között egyszerűen, online lehet számlát nyitni. A neobankok nagy hangsúlyt fektetnek az online szolgáltatásaik fejlesztésére, így ezek egyszerűen, könnyen használható, gyors rendszerek. Emellett a neobankok többsége törekszik arra is, hogy a szolgáltatások, a felmerülő díjak átláthatók legyenek, és mivel ezek a pénzügyi vállalkozások számos szolgáltatást nem nyújtanak, amit a hagyományos bankok (nem lehet hitelt igényelni, csok-ügyintézés, állami támogatások ügyintézésére sincs lehetőség), így átláthatóbb, egyszerűbb számlacsomagokat kínálnak. Emellett a neobankok többsége a fizetési tranzakciók bonyolítására szakosodott.

Az ügyfél szempontjából a legnagyobb előnye a neobankoknak, hogy a hagyományos bankoknál lényegesen olcsóbban tudják a szolgáltatásokat biztosítani, azaz a díjak, jutalékok jellemzően alacsonyabbak. Ennek részben az az oka, hogy ezek a pénzügyi vállalkozás nem tartanak fent drága infrastruktúrát (irodákat, bankfiókot), és mivel egy-egy területre fókuszálna, így a folyamatok jobban automatizálhatók, melyek szintén csökkentik a költségeket.

Milyen hátrányai vannak a neobankoknak?

A legtöbb neobank a megnevezés ellenére nem igazi bank, hanem pénzügyi vállalkozás. Ennek befektetővédelmi szempontból van jelentősége, például azért, mert ha a pénzügyi vállalkozás mögött álló valamely bank csődbe megy, akkor a vállalkozás eszközei (így az ügyfelek pénzei) is behajthatatlan követeléssé válhatnak.

Ráadásul a legtöbb, hazánkban elérhető neobanknál vezetett számla nem tartozik az OBA alá, azaz csődesemény esetén a befektetők nem, vagy csak külföldi befektetővédelmi alapok kártalanítására számíthatnak. További hátránya lehet a neobankoknak, hogy a legtöbbnél nincs lehetőség a személyes ügyintézésre. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy probléma, panasz estén is online tudunk csak kapcsolatban lépni a pénzügyi vállalkozással. Emellett a legtöbb neobank nem magyarországi székhellyel működik, hanem határon átnyúló szolgáltatást nyújt, azaz nem az MNB felügyelete alatt álló szervezetek. Probléma, panasz esetén tehát a székhely szerinti pénzügyi felügyeletnél kérhetünk segítséget az ország hivatalos nyelvén, így ha például észtországi székhelyű a neobank, akkor az észt pénzügyi felügyeletnél, észt nyelven intézhetjük a panaszt.

Emellett arra is legyünk tekintettel, hogy a legtöbb neobank még a növekedés, az ügyfélszerzés fázisában van. Ebből két dolog is következik. Egyrészt most még az ügyfélszerzés fontosabb, mint a nyereség, azaz a díjak, jutalékok vélhetően magasabbak lesznek, ha a növekedés fázisán túllépünk. Illetve a fiatal, növekedés előtt álló cégek esetében sokkal nagyobbak a kockázatok, az ilyen folyamatokban könnyen hibáznak a vezetők, könnyebben előfordul, hogy a kockázatokat nem jól mérik fel, melynek pénzügyi nehézségek lehet a következménye. Továbbá a fintech, digitális pénzügyek ma egy divatos, népszerű iparág, potenciálisan nagy ügyfélszerzési lehetőséggel, így várhatóan a jövőben is nagyon sok piaci szereplő lép be az iparágba, ami a verseny fokozódásához, de a profitmargin csökkenéséhez vezet. Azaz végül az iparág nem tud annyi neobankot eltartani, számos közülük kilép az iparágból, csődbe megy stb.

Kapcsolódó téma: Brókercsőd, bankcsőd, befektetővédelem: Hogyan készülj fel?

Melyek a legismertebb neobankok?

Ma már tucatjával érhetők el neobankok Európában és hazánkban, az ismertebbek:

  • Revolut
  • Wise
  • Lunar
  • Soldo
  • Lightyear
  • N26
  • Monese
  • Curve

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak