Momentum, ROC indikátor: Hogyan ad jelet, Hogyan kereskedj az indikátorral

Kategória: 

Ma egy hasznos indikátorral ismerkedünk meg, illetve kettővel, mert a kettő gyakorlatilag ugyanaz, csak apró eltérést találhatunk köztük. A használatuk és az értelmezésük egyforma. A témánk tehát a momentum és a ROC indikátor lesz. Momentum és a ROC indikátor nagyon népszerű indikátor, hiszen akár a működése, akár pedig a működésének alapja könnyen átlátható. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a momentum egy olyan anomália, melynek létezésére erős bizonyítékok vannak, azaz a kereskedő számára többletinformációt hordoz a momentum összefüggésének felhasználása. Ennek részleteiről nem itt, hanem korábbi cikkünkben beszéltünk.

Mi az a momentum, ROC indikátor?

Az indikátor alapvetően a jelenlegi árat hasonlítja össze egy x periódussal ezelőttivel. Mivel a mostani és az x periódussal ezelőtti ár közti változást követi, és nem figyel semmi mást, nagyon gyorsan reagál a mozgásra, jól jelzi a mozgás változását.

A ROC (Rate of Change) indikátor képlete:

ROC= [(Jelenlegi záró ár – x periódussal ezelőtti záró ár) / (x periódussal ezelőtti záró ár)] * 100

A Momentum képlete ettől nem tér el lényegesen, csak hozzáadunk 100-at. Így nem a 0 érték, hanem a 100-as érték körüli mozgását figyeljük, azaz Momentum = ROC + 100 vagyis a teljes képlet az alábbi lenne.

Momentum = [(Jelenlegi záró ár – x periódussal ezelőtti záró ár) / (x periódussal ezelőtti záró ár)] * 100 + 100

Momentum indikátor

A MetaTrader 4-ben a Momentum található meg, így azzal fogunk foglalkozni. Kettő van, érdemesebb az Oszcillátorok közt találhatót használni, mert több beállítási lehetősége van. Más platformokon elképzelhető, hogy a ROC indikátort találod meg, de ahogy a fentiekből is látható, a két indikátor gyakorlatilag ugyanaz.

Mi a momentum és a ROC indikátor működési elve?

Szedjük darabokra a képletet. Nincs túl sok munkánk, mert gyakorlatilag két értéket hasonlítunk össze, és a képlet maga egy sima százalékos számolási képlet.

Az első tag a "Jelenlegi záró ár – x periódussal ezelőtti záró ár" a képletben. Ez az x periódussal ezelőtti és mostani ár közti különbséget adja. Azaz az elmozdulást, az ár változást számolja ki. Ha ez az árváltozást behelyettesítjük, akkor már nagyon szépen átláthatjuk a működését: árváltozás / x periódussal ezelőtti ár, azaz nagy vonalakban az árváltozás százalékos értékét kapjuk meg, ha megszorozzuk 100-al.

Látható, hogy nem csinál ez az indikátor semmi mást, csak az x periódussal ezelőtti árfolyamra kiszámolja a változást. Ez lehet negatív vagy pozitív, attól függ, hogy a régi vagy a jelenlegi ár nagyobb, vagy kisebb. Hogy ne kelljen negatív számokkal dolgozni, a Momentumnál hozzáadunk százat, ami azt biztosítottja, hogy az elméleti legkisebb számunk nulla lesz. 
A ROC indikátornál a nulla szint alatt/felett, az emelkedés/esés százalékos mértékét, a Momentumnál pedig a +100 hozzáadása miatt a 100-as szintet figyeljük első sorban. Ha a Momentum nagyobb száznál, akkor a jelenlegi ár nagyobb, mint a x periódussal előbbi.

A fentiek miatt érdemes a 

  • ROC-nál a 0
  • Momentumnál a 100-as szintet 

beállítani, amit természetesen a „Szintek” lapon lehet megtenni az MetaTrader 4-es Momentum indikátoroknál, lásd alábbi képen.

Momentum indikátor beállítása


Maga a Momentum indikátor, ami a MetaTrader 4-ben elérhető, egy nagyon egyszerűen beállítható eszköz. 

 
 

Hogyan kell beállítani a momentum indikátort?

Az indikátor paraméterei közül a legfontosabb a periódus, illetve az „Alkalmazott ár”. Itt tudjuk meghatározni, hogy milyen árat figyeljen a Momentum indikátor. Alapesetben a záró árat kell figyelni, mert az indikátor leírása ezt írja elő. Pár esetben érdemes lehet más árat is kipróbálni.

A szépészeti beállításoknál a megszokott szín, vonal vastagság és a vonal stílus adható megy. Itt is igaz, hogy csak a vékony vonalat lehet stílussal ellátni, ami természetesen nem az indikátor, hanem az MetaTrader tulajdonsága. A Rögzített minimum, maximum értéket is be lehet állítani. 

Mire figyeljünk?Általában a 14-es érteket használjuk, de pár egyéb ötletet is felsorolok:

  • Óráson a 24-es is jó érték lehet, hiszen ez pontosan egy nappal előbbi árhoz hasonlít.
  • Naposon az 5 is érdekes lehet, hiszen az előző hét ugyanolyan napjához hasonlít.
  • Naposon a 20-as is jó lehet, mert egy hónappal előbbihez hasonlít. 
  • Percesen a 60 és 240 is érdekes lehet, mert...

Látható, hogy a cél (a mostani árat mihez hasonlítsa) meghatározhat bármiféle beállítási lehetőséget, ha tudjuk, hogy mit szeretnénk látni. 

Hogyan használják, milyen jelet ad a momentum indikátor?

Az indikátorhoz kapcsolódó alapvető szabályok az alábbiak lennének:

  • Ha az indikátor vonal emelkedik, akkor emelkedő mozgású a piac
  • Ha az indikátor vonal esik, akkor eső a piac

Momentum indikátor értelmezése

Ez így nem túl sokatmondó, mert az indikátor nagyon szorosan követi a mozgást, és ez az információt a chart is megadja. Érdemes lenne ezt kicsit árnyalni, és négy részre osztani a jelzéseket. Bár ez is csak figyelmeztető, a piaci állapotot jelző információt ad, de már árnyaltabban, mint az előbbi. A 4 felosztás a következő lesz:

  • Ha a 100-as alatt emelkedő a Momentum indikátor értéke, akkor fordulhat a piac, a shortok zárására lehet készülni (1-es helyzet a lenti képen).
  • Ha a 100-as felett emelkedő a Momentum indikátor értéke, akkor emelkedő a piac, shortokat nem kellene erőltetni (2-es helyzet).
  • Ha a 100-as felett eső a Momentum indikátor értéke, akkor fordulhat a piac, longok zárására lehet készülni (3-as helyzet).
  • Ha a 100-as alatt eső a Momentum indikátor értéke, akkor esik a piac, longokat nem kellene nyitni (4-es helyzet).

Momentum indikátor értelmezése

Mi a legnagyobb hibája a momentum indikátornak?:

Egy x periódussal ezelőtti gyertya záróárát hasonlítjuk össze a mostanival. Ez önmagában ad két olyan helyzetet, amikor fals jelet adhat a Momentum indikátor:

  • ha az első, az x periódussal előbbi gyertya extrém nagy (nagy mozgás történt),
  • ha a mostani gyertya extrém nagy.

Ezt érthető is, hiszen itt nincs semmi olyan átlagszámolás, ami ez extremitást csökkentené. Ezért, ha a mostani gyertya extrém nagy, akkor a jeleket óvatosan kell kezelni. A probléma viszonylag ritka, de ha sok ilyen van, vagy túl nagy résekkel ugrál a piac (részvények), akkor érdemes lehet kipróbálni valamelyik olyan „Alkalmazott ár”-at, ami nem egy érték, hanem több értékből áll össze, ilyen például a Typical vagy a Weighted Close árra számolás.  Ha egy másik megoldás jobban tetszik, mert ragaszkodunk a Close árhoz, mert a Momentum indikátor arra lett kifejlesztve, akkor a jobb áttekintésre megoldás lehet, ha a Momentum indikátorra egy EMA(3)-t (exponenciális mozgóátlagot) teszünk, és az ad egy kis csillapítást az indikátornak.

A Momentum indikátor divergencia vizsgálata

A fenti általános négy megállapításon kívül sokan szeretik a momentum indikátort, mert jó divergencia jeleket ad. A divergenciáról már sok szó esett, bár akkor nem a momentum indikátorral vizsgáltuk. A részleteket itt találod: Divergencia részletesen

Divergencia a momentum indikátoron

A szokott módszerrel lehet itt is a csúcsokat és az indikátor csúcsokat, illetve az aljakat és az indikátor aljakat összevetni. Az alábbi képen egy példát mutatok a momentum indikátor divergencia vizsgálatára.

Momentum indikátor

1-2 csúcs: az árfolyam új csúcsra ment, de az indikátor már nem tudta követni, azaz az előző 14. gyertyákhoz (14-es periódusidővel használom az indikátort) képest nem ugyanannyi „százalékos” elmozdulás volt. 
2-3 csúcs: pontosan egyforma elmozdulás, de kisebb indikátorelmozdulás. Amikor ez első jelét (pont a 3-as pontban) tapaszaljuk a divergenciának, akkor már legyünk figyelmesek a piac felé.
4-5 alj: egyértelmű divergencia, ami a trend elleni irányban alakult ki. Itt, amikor már látható lett, hogy mindenképp divergenciát fog mutatni a Momentum indikátor, már figyelemmel fordulunk a piac felé. Erős jelzés! Mikortól kezdve lehetett tudni, hogy a divergencia kialakul? Amikor a 4-es momentum alj alá belépett az indikátor, de az árfolyam még meg sem közelítette 4-es aljat. Itt egyszerű volt a helyzet, hiszen a 100-as szint megegyezett a 4-es aljjal. 

Mit jelent a Momentum(14) = 100?

A jelenlegi záró ár megegyezik a 14 gyertyával ezelőtti záró árral. Ezt soha ne felejtsük el, mert nagyon szépen rámutat arra, hogy a Momentum indikátor két záróárat hasonlít össze és nem egy folyamatos, több értékből álló sorozatot figyel.

Gondoljunk a mozgóátlagra, mely nem két értekből, hanem a periódusa összes értékéből számol. Ezért mindig vizsgáljuk meg azt, hogy a bázis (amihez hasonlít) érték hol helyezkedik el. Egy folyamatosan emelkedő bázisnál, egy folyamatos mozgásban, a momentum nem fog ugyanolyan erővel emelkedni, mintha a bázis egy passzív mozgás lenne. Ezért a divergencia vizsgálatánál ne csak azt figyeljük, hogy az árfolyam és a momentum indikátor csúcsai és aljai miképp viszonyulnak egymáshoz.

Vizsgálni kell a mozgás mértékét is, a piaci környezet. Milyen arányban van a két (1-4 és 2-5) trend ág és a jelképező indikátor ág hossza. Ennél az indikátornál kifejezetten fontos, hiszen az indikátor értékét a bázis is befolyásolja. Érdemes a fenti képen a nyíllal bejelölt szakaszt megnézni. Erős árfolyam mozgás, és elég lusta momentum indikátor mozgást látunk. Ha vizsgáljuk a bázis területen az árfolyam mozgását, akkor már megértjük a passzív indikátor mozgást. Közel egyenletesen esett a bázis is és a jelenlegi árfolyam is, amiből az indikátor számolt. 
A képen látni, hogy a 4-5 alj egy erős divergencia, hiszen az árfolyamnál az 5. pont feljebb, az indikátornál lejjebb van. Azt is vizsgáljuk, hogy milyen mozgást tett meg az árfolyam, és a momentum indikátor. Az árfolyam kicsivel több mozgás (2-5) után torpant meg, de az indikátor szemlátomást kevesebb utat tett meg ebben az időben. Ráadásul az 1-es csúcs az árfolyamnál egy erős, hosszabb emelkedés után alakult ki, ami viszonylag egyenletes volt. A bázis pedig egy eső mozgásba esett. A bázis esik, a figyelt érték pedig emelkedik. Ez egy magas szintre emelte a momentum indikátor értékét. Majd a 2-es csúcs bázisai nagyrészt egy egy oldalazásban (1-es csúcs után) vannak, azaz itt nem erősítette az emelkedést. Magasabb (1-es) indikátor szintről történő kisebb árfolyam esés, vagy oldalazás, lefele csorgás könnyen kialakíthat egy aljat, hiszen kisebb elmozdulás a bázishoz képest, kisebb százalékot jelent, ami kisebb Momentum értéket ad. 
Azaz:

  • Vizsgálni kell a bázis értékeket adó mozgást is.
  • Vizsgálni kell az árfolyam és az indikátor relatív elmozdulását is.
  • És célszerű vizsgálni momentum indikátort és a trendvonalat.

Az indikátor viszonylag jól követi a mozgást és hamar reagál, ha annak az ereje megváltozik, azaz a trendszerű mozgás kifulladására nagyon szépen adhat jelet. Így érdemes lesz a momentum indikátorra felvenni a trendvonalat. De csak akkor használható ez a módszer, ha valamilyen trendszerű mozgás is kialakult a momentum indikátoron. Egy csapkodó mozgású vonalra ne erőltessük fel a trendvonalat! Trend kialakulása szempontjából a momentum elég nehézkesen kezelhető indikátor, hiszen láttuk, hogy egy szép eső mozgású piacon nem igazán adott egy trendelő mozgású indikátor vonalat. Érdemes ilyenkor nem, vagy csak nagyon óvatosan használni a trendvonal törése jelzést az indikátoron. Ilyenkor sokkal szebb az árfolyamra felvett trendvonal, és az indikátort alap használatban kezeljük, azaz azt nézzük, merre megy az indikátor vonala a cikk első felében leírtak szerint.

Az alábbi képen pár példát mutatok a momentum indikátor trendvonal törésére.

Trendvonal törése a momentum indikátoron

Magyarázat az ábrához:

1. trendvonal: Szép a trendvonal és annak törése is szép. A trendvonal törte, és nem kioldalazott. Jól jelezte a mozgás elfáradást.
2. trendvonal: Nem szép a trendvonal és az árfolyam együttmozgása. Az árfolyam elég meredek, de a trendvonal nem tudta követni annak meredekségét. Kisebb mértékben figyelendő helyzet.
3. trendvonal: Szép együttmozgás, összhangban van az indikátor vonal és az árfolyam emelkedése. Jól jelezte a kifáradást egy kioldalazással. Ez más helyzet, mint az első kettő. Itt nem tudott az indikátor törést hozni, hanem csak egy passzív mozgású oldalazásba váltott. Itt figyelni kell a bázis és a jelenlegi árfolyam helyzetét. Az indikátor tud oldalazni akkor is, ha egyenletesen emelkedő a mozgása a piacnak. Szinkronban emelkedik mindegyik, de akkor is, ha a piac oldalaz mindkét értéknél. A bázis értékek és a jelenlegi értékek közt folyamatosan egyező a százalékos eltérés!
4. trendvonal:  Kioldalazás jelezte, hogy figyelni kell. Ha az egyenletesen semleges momentum indikátor értéke elkezd esni, vagy emelkedni, az a piaci változást jelzi. Már nem egyenletes a mozgás változása, így lehetséges egy nagyobb mozgás is. 

A fentiekben megismertünk egy jól használható indikátor. Három felhasználást együttesen figyelve a piaccal már jól megállapíthatjuk a piaci helyzet. Kell egy kisebb mennyiségű gyakorlat, hiszen a legtöbb indikátorral ellentétben két értéket néz csak, ami adhat fals jeleket is, ha nem figyeljük a múltbeli bázis értéket adó mozgást.

Momentum indikátor fejlettebb megvalósítása

A fentiekben megbeszéltük a momentum indikátor általános használatát. Most egy fejlettebb momentum indikátor verziót mutatok be, melyet ingyenesen használhatunk metatrader platform alatt. A bemutatott momentum indikátor pár olyan funkciót is tud, ami nagyon megkönnyíti a vizuális megfigyelést, illetve tudja az MTF-es funkciót is. Mit tudjon egy indikátor? Milyen elvárásoknak kellene eleget tenni? 

  • Ingyenes legyen
  • Korrektül működjön
  • MTF-es legyen
  • Önszínező legyen
  • Stepless ki be kapcsolható legyen

Pár fogalom a fentiekhez:

  • MTF: multi timeframe, azaz egy adott alacsonyabb idősíkon meg tudja jeleníteni a magasabb idősík indikátor értékét, jelen esetben a scMTF Momentum indikátort. Így látni lehet pld. a félórás idősíkon az órás scMTF Momentum indikátort. Nagyon hasznos funkció. 
  • Önszínező: Ha egy indikátor értéke emelkedik, vagy csökken az előző indikátor értékhez képest, akkor azt másik színnel jelezze. Természeten ki és bekapcsolható legyen valamilyen módszerrel. 
  • Stepless: A scMTF Momentum indikátornál pld. a perces idősíkon az órás momentum értékét kétféleképp lehet megjeleníteni. Egy lépcsős módszerrel, ahol megvárja a scMTF Momentum indikátor, hogy az órás gyertya lezáródjon (ha close értékre van beállítva, akkor a korrekt indikátor érték a gyertya záródásakor keletkezik), és azt rajzolja fel. Ez nyilván a hatvan perces gyertyánál egy vízszintes vonal, hiszen állandó az érték. De van, amikor arra van igény, hogy folyamatosan rajzolja, hiszen az indikátorok alapesetben az éppen aktuális árfolyamból számolnak, amíg a gyertya le nem zárul. Így a 8-9 közt, pld. 8:11-kor az indikátor a 8:11-kor záródó perces gyertya zárója szerint számol, ha az órás MTF idősík van beállítva a perces grafikonon. Így az órás scMTF Momentum indikátor 60 eltérő értéket jelenít meg, ha így állítjuk be, és folyamatosabb képet ad. Ha kipróbáljuk, akkor már egyértelműbb lesz!

A legfontosabbat nem említettem, mert az egyértelmű és nem kérdéses! Jól számoljon, és jól működjön, nem fagyassza meg a rendszert. Ez a legtöbb indikátornál alap, hiszen egy programozó sem szeret hanyag munkát kiadni a kezéből.

Az scMTF Momentum indikátor beszerzése, telepítése:

Az indikátort a truetl.com oldalról lehet beszerezni, az ingyenes (free) indikátorok közt van. Érdemes az összes indikátort – ami ingyenes –  leszedni, majd kipróbálni. A telepítése sem okozhat gondot, majd a charthoz csatolva a megszokott panelt kapjuk. 

Momentum indikátor beállítása

Az scMTF Momentum indikátor beállításai:

Az első sor a Version nem állítható, csak a honlap címét és a verzió számot adja meg. Érdemes időnként ránézni, hogy van-e újabb verzió. 

Momentum_Period beállítás: a periódus számot adja meg, ezt a technika vagy a vizsgált cél szerint érdemes állítani.

Momentum_Price beállítás: Itt adhatjuk meg, hogy milyen árra (záró, nyitó stb.) számoljon az indikátor. Alap beállítás a záró ár, de hasonlóan jó eredményt kapunk más árral is, hiszen itt két gyertya azonos értékét hasonlítjuk össze. A Momentumos cikkekben volt erről szó, ha valakinek idegen a téma…

Momentum_Timeframe: Itt adhatjuk meg a MTF-es idősíkot, amit az alacsonyabb idősíkon vizsgálni akarunk. Ez az egyik olyan pont, ami miatt érdemes használni az MTF-es indikátor készletet. 


Momentum indikátor

A képen a 15 perces charton az órás idősík Momentum indikátorát és a saját (current) idősík Momentum indikátorát látjuk a bitcoinon. Így pld. együtt vizsgálhatjuk a negyedórás részletesebb és az órás, nagyobb átfogású képet.

Stepless: a fenti magyarázatból egyértelmű az elve, így csak egy képet teszek be:

Momentum indikátor két beállítása

A képen az órás MFT idősíkú Momentum ötperces charton látható, a bitcoinon. A kétféle beállítás közti különbség egyértelmű. Ki melyikben látja jobban ugyanazt az jelzést, azt állítsa be. Itt lényegesen kisebb a jelentősége a kétféle beállítási módnak, mint egy mozgóátlag, bollinger szalag stb. indikátornál.

Histogram_Mode: a vonal és az oszlop diagram közti váltást teszi lehetővé. Szintén ízlés dolga, hogy ki melyiket használja, a jelzések ugyanazok. Érdemes mindegyik verziót kipróbálni és azt beállítani, amivel jobb vizuális képet kapunk. 

Momentum indikátor

A képen a bitcoin négyórás chartját látjuk a kétféle beállítással. Itt a _0_Single a Color_Mode beállítás. 
Az ScMTF Momentum indikátor három módot tud. 

_1_Direction_and_Levels :Itt a Momentum  indikátor irányát (emelkedő vagy csökkenő) és egy megadott szintet figyel az indikátor. Alapesetben a 100-as szintet, de ezt át tudjuk állítani a „Middle_Level” értéknél. 

Momentum indikátor beállításai

A képen a bitcoin négyórás chartját látjuk a kétféle beállítással és az  „_1_Direction_and_Levels” színezési móddal. Mindkét típusnál működik, azaz a vonalas és a hisztogramos módban is. Alkalmas a szint (100 alatt vagy 100 felett) és az aktuális relatív mozgás (esik, emelkedik az előző értékhez képest) gyors felmérésére. 

_2_Levels beállítás pedig a  három megadható érték határ szerinti elhelyezkedést szerint színezi a grafikont. 

Momentum indikátor megjelenítése

A képen a bitcoin négyórás chartját látjuk a kétféle beállítással és az  „_2_Levels” színezési móddal. Itt már van eltérés a vonal és a hisztogram  beállítási mód közt. A vonalgrafikon beállításnál előfordulhat, hogy az előző érték még a szint felett van, de az aktuális már alatta egy kicsivel és megtévesztőbb (de szabályosan) a vonal színe vált. Ilyenkor a nagyobb része a szint felett van, és nem lehet egyértelműen látni a váltást. A képen bejelöltem ezt az esetet. Ilyenkor jobban látni a hisztogram grafikonon, hiszen ott nem két pontot kötünk össze, hanem egy oszlop adja a jelzést. 

A High/Middle/Low level beállításnál a fenti Levels-ekhez adhatjuk meg az értékeket. Itt érdemes megjegyezni, hogy a képen látható vízszintes vonalakat nem itt, hanem a „Szintek” fül alatt adhatjuk meg. Alap beállítás szerint nincs vízszintes vonal, de a vizuálisan is megjelenített szintek sokat segítenek az elemzésben. 

Momentum indikátor

A következő beállítások már ismertek. A színeket, a vonal vastagságot és a stílust adhatjuk meg.

A momentum-stratégiákról bővebben:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link