Miért lesznek kedvezőbbek az USA-ban az inflációs adatok 2023-ban?

Alapvetően kevesebb figyelmet kap az a tény, hogy az Egyesült Államokban, Európában és hazánkban eltérő módon számítják a statisztikai hivatalok az inflációt. Ez az eltérés 2023-ban jelentős különbségeket eredményezhet az infláció alakulásába, így a téma aktualitására tekintettel megvizsgáljuk, hogy milyen eltérés van az infláció számításában és ez miért kedvező az Egyesült Államokra, és miért kedvezőtlen az európai, a hazai inflációs adatokra nézve. Témáink

  • Hogyan számítják az inflációt?
  • Az ingatlanpiaci adatok és az infláció
  • Milyen különbséget jeleznek a fentiek az inflációs adatokban?
  • Miért befolyásolja az inflációt 2023-ban az ingatlanpiac?

Hogyan számítják az inflációt?

A statisztikai hivatalok különböző fogyasztói kosarak árváltozása alapján állapítják meg az inflációt. A hazai inflációs adatok alapját képező fogyasztói kosárról már beszéltük  egy korábbi cikkben, melyből kiderül, hogy közel 900 termék, szolgáltatás árváltozását nézi a hazai statisztika. Hasonló elvek alapján állítják össze az európai országok és az Egyesült Államok statisztikai hivatala is az inflációt, van azonban egy óriási különbség az amerikai és az európai adatok között. Ugyanis az amerikai adatok figyelembe veszik az ingatlanpiaci folyamatokat is, az európai statisztikák nem, vagy csak alig.

A statisztikai adatok szerint a magyarok az adózás utáni jövedelmük 1,2%-át költik bérleti díjakra, mivel a lakosság nagy része saját tulajdonú ingatlanban lakik. Ennek következménye, hogy a bérleti díjak drágulása 1,2%-át teszi ki a fogyasztói kosárnak. Az alábbi képen láthatod a jelenleg érvényes súlyokat kategóriákra bontva:

 

Súly

Élelmiszerek

26,4%

Szeszes italok, dohányáruk

10,2%

Ruházkodási cikkek

3,7%

Tartós fogyasztási cikkek

7,7%

Háztartási energia

6,5%

Egyéb cikkek, üzemanyagok

17,9%

Szolgáltatások

27,3%

Az ingatlanpiaci adatok és az infláció

Könnyen belátható, hogy az ingatlanpiaci folyamatok jelentősen meghatározzák azt, hogy a pénz és a vagyonunk vásárlóértékéről mit gondolunk, tekintettel arra, hogy a lakhatás egy alapvető létszükségleti dolog. A fentiek tekintetében tehát jelentősége van annak, hogyan alakulnak a bérleti díjak, és bár azt gondolhatnák, hogy ez a probléma csak azokat érinti, akik nem rendelkeznek saját lakással, a statisztikákban azt is figyelembe veszik, hogy ha nem lenne saját ingatlanunk, akkor mennyibe kerülne bérelni egyet. Ezt a tényezőt a statisztikai hivatalok adataiban a saját lakásszolgáltatás imputált bérleti díja alatt találjuk, mely egyébként 2012-től nem része a hazai (és az európai országok) fogyasztói árindexnek.

Az Egyesült Államokban azonban a bérleti díjak, az ingatlanpiaci szolgáltatások, a saját ingatlan imputált bérleti díja a fogyasztói árindex közel 30 százalékát teszi ki. Ez tehát azt jelenti, hogy az Egyesült Államokban az elmúlt évben követett inflációs adatok tartalmazták az ingatlanpiaci áremelkedést, melynek velejárója a bérleti díjak emelkedése is. Az alábbi grafikonon a 20 legnagyobb amerikai metropolisz ingatlanpiacának árváltozása látható. Gyakorlatilag a hazai és az európai ingatlanokkal összevethető mértékű drágulást láthatunk 2013-2022 közötti időszakon.

forrás: https://fred.stlouisfed.org

Az alábbi képen a magyar ingatlanpiac árindexe látható

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/housing-index

Itt pedig a teljes EU ingatlanpiacának árindexe látható.

forrás: https://tradingeconomics.com/european-union/housing-index

Az ingatlanárak növekedését követi a bérleti piac is. Az alábbi képen az Egyesült Államokban követhető nyomon a bérleti díjak változása.

forrás: https://fred.stlouisfed.org

Itt pedig már az európai ingatlanok bérleti díjának változása látható.

forrás: https://ec.europa.eu/eurostat

Milyen különbséget jeleznek a fentiek az inflációs adatokban?

Azt láthattuk tehát a fentiekbe, hogy az Egyesült Államok, Európai Unió és hazánk ingatlanpiacán is jelentős áremelkedés alakult ki, a bérleti díjak is emelkedtek, azonban ezeket a tényezőket csak az Egyesült Államok inflációs adata tartalmazza. Az aktuális adatok szerint a 2022-es évben az alábbi lefutása volt az inflációnak az Egyesült Államokban. A novemberi adatok szerint 7,1 százalékot növekedtek az árak az Egyesült Államokban az előző év azonos időszakával összevetve, és az adatban figyelembe vannak véve az ingatlanpiaci tényezők is.

forrás: https://tradingeconomics.com/united-states/inflation-cpi

Az Európai Unióban 11,1 százalékos az infláció novemberben az előző év azonos időszakához képest, de itt nincs figyelembe véve az ingatlanpiac.

forrás: https://tradingeconomics.com/european-union/inflation-rate

Hazánkban 22,5 százalékos az infláció novemberben, és itt sincs figyelembe véve az ingatlanpiac.

forrás. https://tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi

 

Az alábbi képen a kék görbe mutatja az Egyesült Államokban az infláció alakulását abban az esetben, ha az ingatlanpiaci folyamatokat nem vesszük figyelembe. Eszerint a novemberben 5 százalék volt az infláció (7,1 százalék helyett). Ezt az adatot már összevethetjük az Európai Unió 11,1 és a hazai 22,5 százalékos inflációjával.

Miért befolyásolja az inflációt 2023-ban az ingatlanpiac?

A fentiekben tehát azt láthattuk, hogy az Egyesült Államokban lényegesen alacsonyabb infláció volt mérhető a 2020-2022 közötti időszakon, ha nem vesszük figyelembe az ingatlanpiaci adatokat. Ugyanakkor, amíg az elmúlt években az ingatlanpiaci adatok fokozták az inflációt az Egyesült Államokban, úgy fogják a következő időszakban lehúzni. 2022 februárjától ugyanis a Fed a monetáris szigorítás útjára lépett, és 2022 év végére az irányadó kamat már meghaladta a 4 százalékpontot. Ezt a folyamatot a hitelpiac is követte, és a hitelkamatok 7 százalékig emelkedtek.

A fentiekkel együtt 2022-ben fokozatosan romlott az ingatlanpiac kilátása. Kezdetben csak az ingatlanfejlesztők hangulatindexe esett több éves mélypontra, majd csökkenő tranzakciószámot, végül csökkenő ingatlanárakat és csökkenő bérleti díjakat tapasztalhattunk. Az alábbi grafikonon Los Angeles ingatlanpiaci árváltozása látható (hasonló lefutást látunk a többi metropoliszban is). Itt már érzékelhető, hogy elindultak lefelé az árak.

A következő ábrán pedig a bérleti díjak változása látható. Itt már az látható, hogy a nagyobb ingatlanhálózatok a bérleti díjak csökkenéséről számolnak be, de a hivatalos inflációs adatban még az infláció ingatlan-komponense emelkedő árakat mutat (piros színnel).

A fentiek alapján tehát arra számíthatunk a következő hónapokban, a 2023-as év első felében, hogy a hivatalos inflációs adatokban is érzékelhető lesz az ingatlanpiaci visszaesés, a bérleti díjak csökkenése. Ez azonban csak az Egyesült Államok inflációs mutatójára vonatkozik, hiszen ahogy az előző években megemelte ez a komponens az inflációt, úgy fogja most csökkenteni. Ezzel szemben Európában, hazánkban úgy emelkedett az infláció, hogy az inflációszámítási módszerek figyelmen kívül hagyták az ingatlanpiacot, és a jövőben is figyelmen kívül hagyják.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak