Kiskereskedelmi forgalom: Hogyan értelmezzük? Jelezheti a válságot?

Cikkünkben a kiskereskedelmi forgalom jelentését, magyarázatát ismerheted meg. Szó lesz arról, hogyan követheted nyomon az adatokat, illetve beszélünk arról, hogy van-e összefüggés a kiskereskedelmi forgalom változása és a részvénypiacok jövőbeni hozama között. Továbbá beszélünk arról is, hogy a kiskereskedelmi forgalom jelezheti-e a közelgő gazdasági válságokat. Témáink:

  • Mit jelent a kiskereskedelmi forgalom?
  • Miben mutassuk ki értékben vagy mennyiségben?
  • Mire jó a szezonális kiigazítás?
  • Mit jelent a naptárhatástól megtisztított volumenindex?
  • A magyar kiskereskedelmi forgalom
  • Egyesült Államok kiskereskedelmi forgalma
  • Kiskereskedelmi forgalom és a gazdasági válságok
  • A kiskereskedelmi forgalom és a részvénypiac jövőbeni hozama

Mit jelent a kiskereskedelmi forgalom?

A kiskereskedelmi forgalom megmutatja, hogy az adott időszakban mekkora értékben történt árueladás, értékesítés egy adott ország kiskereskedelmi hálózatában. Tehát nagyrészt a magánszemélyek, háztartások pénzköltéséről, vásárlási hajlandóságáról kapunk információt.

Miben mutassuk ki értékben vagy mennyiségben?

Arra érdemes odafigyelni, hogy a kiskereskedelmi forgalom kimutatható értékben (forintban, dollárban, euróban) és mennyiségben. Ez utóbbi a kiskereskedelmi forgalom volumenindexe, mely a forgalom változását mutatja, és melyből az árváltozás kiszűrésre került. Tehát a kiskereskedelmi forgalom értékében történő növekedése akár annak is köszönhető, hogy infláció volt az adott időszakban és a termékek ára növekedett. Éppen ezért használjuk a volumenalapú összevetést, mert ez tisztán a forgalom változását mutatja.

Mire jó a szezonális kiigazítás?

A kiskereskedelmi forgalomnak létezik egy ún. szezonálisan kiigazított változata, mely figyelembe veszi, hogy a kiskereskedelmi forgalom szezonális is ingadozik. Például karácsonyhoz közeledve minden évben többet költenek vásárlásra az emberek, így semmi rendkívüli nincs abban, hogy novemberben, decemberben megnövekszik a kiskereskedelmi forgalom, ennek szezonális okai vannak. A szezonális kiigazításnak pedig pont az a lényege, hogy ezeket a hatásokat kiszűrjük az adatokból, így a tényleges növekedés/csökkenés független lesz a szezonális hatásoktól.

Mit jelent a naptárhatástól megtisztított volumenindex?

A kiskereskedelmi forgalom adatait rövid távon nemcsak a szezonális hatások befolyásolják, hanem az ünnepnapok, a húsvét, és a szökőnapok. Így például előfordulhat, hogy egyik évben a húsvét márciusban van, míg másik évben áprilisban és értelemszerűen a húsvéthoz nagyobb kiskereskedelmi forgalom társul. Ha naptárhatástól nem tisztítjuk meg az adatokat, akkor előfordulhat, hogy áprilisban nagy forgalomnövekedést mutatunk ki az előző év azonos hónapjával összevetve, ugyanakkor ennek mindössze annyi oka van, hogy tavaly márciusban jelentkezett a húsvéti költekezés, idén pedig áprilisban.

A magyar kiskereskedelmi forgalom

A magyar kiskereskedelmi forgalom adatait a KSH oldalán találjuk meg. Itt a naptárhatástól megtisztított volumenindex az előző évhez képest mutatja a forgalom növekedését üzlettípusokra levetítve. A táblázatból jól látható, hogy gyakorlatilag minden kategóriában növekedett a kiskereskedelmi forgalom volumene tavaly kivéve a könyv, újság és a bútor, műszaki cikk kategóriákat.

Érthetetlen okokból, de a KSH-nak nincsenek testre szabható grafikonjai a fenti adatokról, így kénytelenek leszünk külső forrást használni. Az alábbi grafikonon a kiskereskedelmi forgalom havi változása látható (változás az előző hónaphoz viszonyítva). Itt tehát jól látható, hogy az utóbbi három hónapban csökkent a kiskereskedelmi forgalom

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/retail-sales

A következő grafikonon a változásokat nem az előző hónaphoz képest látjuk, hanem az előző év azonos időszakához képest. A legutolsó adat itt azt mutatja, hogy a kiskereskedelmi forgalom 2022. júniusában 4,5 százalékkal nagyobb volt, mint 2021. júniusában. Ez az összevetés tehát sokkal pontosabb képet ad arról, hogyan változott a kiskereskedelmi forgalom.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/retail-sales-annual

Egyesült Államok kiskereskedelmi forgalma

Részvénypiaci kereskedés szempontjából sokkal nagyobb jelentősége van az euróövezeti, de főleg az Egyesült Államok piacán tapasztalt gazdasági folyamatoknak. A fentiek miatt a befektetők, tőzsdei kereskedők széles köre követi figyelemmel az Egyesült Államok kiskereskedelmi forgalmának változását, melyet hasonló formában tesznek közzé, mint ahogy a magyar adatoknál megbeszéltük.

Itt is közzéteszik tehát az előző hónaphoz képest a változást, mely az aktuális grafikonon azt jelenti, hogy júniusban egy százalékkal növekedett a kiskereskedelmi forgalom az előző hónaphoz képest.

forrás: https://tradingeconomics.com/united-states/retail-sales

Ebben az esetben is nagyobb jelentősége van az előző év azonos időszakával történő összevetésnek, mely az aktuális helyzetben azt mutatja, hogy júniusban 8,4 százalékkal nagyobb volt a kiskereskedelmi forgalom, mint tavaly júniusban.

forrás: https://tradingeconomics.com/united-states/retail-sales-annual

A fentieken túl az Egyesült Államokban az autóeladások nélküli, illetve az autóeladások és az üzemanyag-felhasználás nélküli kiskereskedelmi forgalom adatait is közzéteszik. A fentieken túl a Fed adatbázisában a kiskereskedelmi forgalom összes tétele grafikusan elérhető, melyben a volumenindex mellett a változás mértéke is megvizsgálható. Itt például dollárban kimutatva látható a kiskereskedelmi forgalom változása 1992-2022 között.

forrás: https://fred.stlouisfed.org/series/RSXFS

A kiskereskedelmi forgalom és a részvénypiac jövőbeni hozama

Sokan azt gondolják, hogy a kiskereskedelmi forgalom egy hasznos eszköze annak, hogy lássuk, mi fog történni a következő időszakban a részvénypiacon. Ugyanakkor az átfogóbb vizsgálatok azt mutatják, hogy a részvénypiac rövid távú jövőbeni hozama és a kiskereskedelmi forgalom között nincs lineáris kapcsolat. Nem lehet tehát azt megállapítani, hogy X% kiskereskedelmi forgalomnövekedés Y % hozamemelkedést idéz elő a részvénypiacon. Ugyanakkor nagyon alacsony szintű nem lineáris kapcsolat kimutatható. A lineáris, nem lineáris összefüggésekről itt találsz magyarázó példákat.

Az alábbi táblázatban a kiskereskedelmi forgalom változását és a következő hónap részvénypiaci átlaghozamait tekintheted át. A vizsgálatban 1992-2021 közötti időszakon dolgoztuk fel az adatokat, és a kiskereskedelmi forgalom változásának mértéke alapján öt kategóriába soroltuk az adatokat. A „lowest” kategóriában azoknak az eseteknek az átlagát látod, amikor a kiskereskedelmi forgalom a legkisebb mértékben változott. A „highest” kategóriában azokat az eseteket soroltuk, amikor a kiskereskedelmi forgalom a legnagyobb mértékben mozdult el. Az SA oszlopban a szezonálisan igazított kiskereskedelmi forgalom, az NSA oszlopban a nem szezonálisan igazított kiskereskedelmi forgalom szerint csoportosítottuk az amerikai részvénypiac  következő havi hozamát. Ebből a táblázatból az derül tehát ki, hogy amikor alacsonyabb a kiskereskedelmi forgalom változása, akkor a következő hónapban a részvénypiacon 0,4-0,5% közötti az átlaghozam. A történelmi átlag ezen az időszakon 0,8%, azaz átlag alatti a részvénypiaci hozamokat látunk. Ugyanakkor azokban az időszakokban, amikor magas a kiskereskedelmi forgalom változása, a következő hónap tőzsdei átlaghozama is magasabb (1,5% illetve 1,2%).

 

SA hozam

NSA hozam

1 (Lowest)

0,4%

0,5%

2

0,4%

0,7%

3

1,2%

0,2%

4

0,3%

1,2%

5 (Highest)

1,5%

1,2%

A vizsgálat korlátozott értékű, hiszen 1992-2021 között 350 adatközlés volt mindössze.

Kiskereskedelmi forgalom és a gazdasági válságok

A gazdasági médiában gyakran kapcsolják össze a kiskereskedelmi forgalom nagyobb mértékű visszaesését a jövőbeni gazdasági válságokkal. Bár kétségtelen, hogy van összefüggés a csökkenő kiskereskedelmi forgalom és a gazdasági aktivitás között, de ez az összefüggés sem használható fel a befektetési döntéseinkhez. Az alábbi grafikonon a szezonálisan igazított kiskereskedelmi forgalom változását követheted nyomon. A negatív értékek a kiskereskedelmi forgalom visszaesését jelzik.

forrás: https://fred.stlouisfed.org/series/MARTSMPCSM44000USS

Az alábbi táblázatban visszanéztem a múltban azokat az eseteket, amikor a kiskereskedelmi forgalom havi alapon legalább 1%-ot esett vissza. Erre láthattunk példákat 2009. szeptemberében, 2008. szeptemberében, 2004. júniusában, 2003. februárjában, 2002. szeptemberében, 2002. májusában, 2001. szeptemberben, 2000. áprilisban. Illetve a sort folytathatnánk, de ennyi adat is bőven elég arra, hogy lássuk nem érdemes párhuzamot állítani a gazdasági válságok és a kiskereskedelmi forgalom egyhavi nagymértékű visszaesése között. Az alábbi táblázatban a fent felsorolt időpontokban vizsgáltam meg az amerikai tőzsdeindexet. Azt néztem meg, hogy a fenti időpontokat követően fél év és egy év múlva mekkora hozamot érhettünk el a tőzsdeindexbe történő befektetéssel.

Időpont

6 hónap múlva

12 hónap múlva

2021. december

-18%

-17%

2021. július

7%

-10%

2021. február

21%

17%

2020. április

36%

60%

2020. március

16%

30%

2018. december

-2%

12%

2012. július

9%

23%

2009. szeptember

10%

8%

2008. szeptember

2%

20%

2004. június

6%

5%

2003. február

20%

35%

2002. szeptember

5%

20%

2002. május

-12%

-10%

2001. szeptember

10%

-20%

2000. április

-1

-14%

A nyereséges esetek valamivel nagyobb arányban fordultak elő a múltban, beleillik a statisztikai átlagba. Ugyanis ha véletlenszerű napon fektetünk be az tőzsdeindexbe, akkor 70% a valószínűsége, hogy fél év múlva nyereségünk lesz, és 74% a valószínűsége, hogy 1 év múlva nyereségesek leszünk. A fenti vizsgálat egy gyors áttekintése volt az amerikai tőzsdeindexnek, az adatok nem pontosak, de a lényegen nem változtat, azaz a kiskereskedelmi forgalom visszaesése nem túl jó indikátora egy közelgő gazdasági válságnak, részvénypiaci visszaesésnek.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link