Hol tiltották be eddig a bitcoint? Hogy dönt az EU és USA?

Korábbi bejegyzésünkben a bitcoinnal kapcsolatos kockázatok közé soroltam a kormányzati szabályozásokat, betiltásokat. Ezekkel kapcsolatban ízelítőt kaphatunk, ha az alábbi listát áttekintjük, azaz hol, miért tiltották be a kriptodevizákat, milyen módon, milyen okok miatt. Szó lesz arról is, hogy mit tervezhet az Egyesült Államok és az Európai Unió. Az elmúlt években változatos okok miatt, számos ország betiltotta/korlátozta a bitcoin és más kriptoeszközök bányászatát, vásárlását, tartását. Az alábbiakban összegyűjtöttem a legnagyobb országokat.

Oroszországban tiltás várható

Aktuális hírnek tekinthető, hogy az orosz jegybank közleményt adott ki, melyben a kriptovalutákat piramisjátékhoz hasonlította, eltiltaná a pénzügyi intézményeket a kriptovaluta tranzakcióktól, és ezzel együtt megtiltanák, hogy a valódi valutát kriptopénzre lehessen váltani. Ugyanakkor a közleményből az derül ki, hogy az orosz jegybank nem tervezne a kínaihoz hasonló teljes tiltást. A kriptoeszközök bányászatát azonban tiltólistára tennék, a bányászattal járó magas energiafelhasználás és a jelentős környezeti teher (elektronikai hulladék) miatt.

Oroszország egyébként már két évvel korábban, 2020-ban is fellépett a kriptovaluták ellen. Ekkor az orosz jegybank megtiltotta, hogy kriptovalutákkal fizetési tranzakciókat indítsanak. A kínai tiltás óta az orosz kriptobányászat meghatározó tényezővé vált, a globális bányászati kapacitás 13,6%-a jelenleg Oroszországhoz köthető.

Forrás: Cambridge University

Kínában teljes tiltás van érvényben

Oroszország mellett Kína a másik nagy szereplő, ahol a bitcoin bányászat, a bitcoinnal történő fizetés tiltva van. Évekkel ezelőtt még csak a rendkívül kockázatos, és gyakran csalásokra használt ICO tokeneket tiltották be az országban, azonban 2021-ben a kriptoeszközök bányászatát és a kriptotranzakciókat is betiltották. Ezzel a lépéssel a kínai lakosság számára elérhetetlenné vált a kriptopiac. A fenti intézkedések nem meglepők annyira, ha figyelembe vesszük, hogy a kínai jegybank a világon elsőként tesztelte a saját digitális pénzének bevezetését, részletek: Kínai digitális jegybankpénz: Hogyan működik? Mit érdemes tudni róla?

Az alábbi grafikonon (sárga színnel) jól látható, hogy a kínai tiltással gyakorlatilag eltűnik a Kínából indított kriptobányászati kapacitás.

Forrás: Cambridge University

Kolumbia

Kolumbiában már 2014-óta tilos a kriptoeszközökbe történő befektetés, és a különböző kriptoeszköz-tranzakciók bonyolítása.

Egyiptom

Egyiptomban 2018-ban mondták ki, hogy a bitcoin ellenkezik az iszlám törvényekkel, de 2020 szeptemberétől vezettek be szigorításokat. Ettől a dátumtól kezdve nem lehet reklámozni sem kereskedni a kriptoeszközökkel a központi bank engedélye nélkül

Indonézia

Indonéziában 2018. január elsején érkezett a tiltás. A központi bank szabályozása értelmében tilos a kriptoeszközökkel történő fizetés az országban

Irán

Irán központi bankja összetett szabályokat hozott a kriptoeszközökkel kapcsolatban. Ennek értelmében tilos a külföldön bányászott kriptoeszközökkel kereskedni, de az országon belül lehetséges a kriptobányászat. Ehhez olcsó energia is rendelkezésre áll, ugyanakkor az összes kibányászott kriptoeszközt az iráni központi banknak kell eladnia a szereplőknek. Idő közben azonban a kriptobányászat annyira leterhelte az ország energiahálózatát, hogy sorozatosak voltak az áramkimaradások, így az iráni hatóságok átmenetileg  betiltották a kriptoeszközök bányászatát.

India

Az indiai kormány novemberben jelentette be, hogy egy új törvényjavaslatot terjeszt be az indiai parlament elé, melynek értlemében a központi bank által támogatott digitális valuta létrehozását kezdeményezik, és ezzel együtt minden kriptovalutát betiltanának. Tervbe vették, hogy a kriptoeszközök bányászata, kereskedése kriminalizálásra kerüljön.

Törökország

A török központi bank 2021 áprilisában fogalmazott meg tiltása  kriptoeszközökkel kapcsolatos fizetési tranzakciók lebonyolítására.

További, kisebb országok

Az alábbiakban további országokat sorolok fel, ahol kisebb, nagyobb mértékben, de korlátozva van a kriptoeszközök kereskedése, fizetési tranzakciók bonyolítása:

  • Vietnám
  • Észak-Macedónia
  • Nepál
  • Koszovó
  • Irak
  • Algéria
  • Nigéria
  • Mauritius
  • Dél-Afrikai köztárssaság

Európai Unió

A kriptoeszközök jövőjével kapcsolatban talán a legfontosabb, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok hogyan szándékoznak szabályozni a piacot. Végleges döntések még nem születtek, így csak találgatni tudunk. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy az EU-ban vélhetően környezetvédelmi megfontolások miatt lesz korlátozva a kriptopiac.

Erre utal Erik Thedéen, az Európai Értékpapír-piaci Felügyeleti Hatóság (ESMA) alelnökének nyilatkozata, aki szerint környezetvédelmi okok miatt be kellene tiltani a kriptoeszközök bányászatát az Európai Unióban. A tiltás csak a proof of work algoritmus szerint működő kriptovalutákra (bitcoin, ethereum) vonatkozna, és a proof of stake algoritmust nem érintené a korlátozás. A környezetvédelmi okok mellett az is aggasztja a döntéshozókat, hogy egyre nagyobb arányban megújuló energiát használnak a kriptoeszközök bányászatára, ami elvonja más piaci szereplőktől a megújuló energia felhasználásának lehetőségét. Mindenesetre az EU-ban egyelőre nincsenek érvényes korlátozások

Egyesült Államok

Az Egyesült Államokban sincsenek érvénes korlátozások a bitcoinra és a kriptoeszközökre vonatkozóan. Itt vélhetően nem a környezetvédelmi okok fognak dominálni, hanem a Fed saját elektronikus valutája, a Fed coin, illetve egyes vélemények szerint a bitcoin arra a sorsra fog jutni az Egyesült Államokban, mint az arany 1934-ben. A kormányzat ugyanis nem akarta, hogy a dollárnak versenyeznie kelljen az arannyal, így az arany birtoklását megtiltották.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak