Háztartások eladósodottsága: Tényleg problémát jelent?

A legújabb híradások arról számolnak be, hogy az Egyesült Államok lakossága egyre jobban adósodik el, a hitelkártya tartozások mértéke 13%-ot növekedett az előző évhez képest, melyre az elmúlt 20 évben nem volt példa. A hírt jellemzően negatívan értékelik a befektetők, sokan a válság egy újabb jelét látják ebben. Ugyanakkor ezek az információk jól rávilágítanak egy olyan értékelési problémára, melyet nagyon gyakran elkövetünk a pénzügyek területén. Erről lesz szó a bejegyzésünkben. Témáink:

  • Az eladósodottság növekszik
  • Többet keresnek a háztartások
  • Nem növekedett a nem teljesítő hitelek aránya

Az eladósodottság növekszik

Egy korábbi bejegyzésünkben már szó volt arról, hogy a világ eladósodottsága példátlan mértékű, és arról is beszéltünk, hogy az országok államadóssága is növekedett az elmúlt években, és ennek jövőbeni hatásairól volt szó. A fentieken túl a „jó” és „rossz” adósság témakörét is érintettük, és az is megfigyelhető, hogy az eladósodottság a tőzsdei társaságokba történő befektetés jövőbeni hozamára is hatást gyakorol.

A CNN által közzétett adatok azonban a lakosság eladósodottságát mutatják, mely adósság jelentős része a „rossz” adósság kategóriába sorolható, azaz jellemzően egy jövőbeni fogyasztás előrébb hozása a cél, nem pedig egy megtérülő beruházás. Mindenesetre a CNN-en megjelent legújabb adatok nem festenek túl jó képet a háztartások pénzügyi helyzetéről, és ez különösen rossz hírnek tekinthető egy olyan országban, ahol a GDP 67 százalékát a háztartások költekezése adja. Mindenesetre a CNN és más lapok is beszámoltak beszámoltak a New Yorki Fed legújabb jelentéséről, melyből megtudhatjuk, hogy az előző évhez képeset 13%-ot növekedett a hitelkártyákon nyilvántartott adósság összege, mely az elmúlt 20 év legnagyobb emelkedését mutatja. Ez ilyen jellegű összekapcsolások (20 év legnagyobb) mindig nagy figyelmet kapnak.

A fenti hivatkozáson és más oldalakon nem mentek mélyebben bele az adatokba, pedig a New Yorki Fed részletes grafikonokon is szemlélteti a változást, lásd alábbi képen.

forrás: New Yorki Fed

A háztartások teljes adóssága a 2022-es év első negyedévéhez képest 15.840 milliárd dollárról 16.100 milliárd dollára növekedett. Látható az is az adatokból, hogy nagyrészt a hitelkártya számlák (credit Card) száma növekedett meg, az autóhitelek száma csökkent (Auto Loan), a jelzálog hitelek stagnálnak (Mortgage).

forrás: New Yorki Fed

Önmagában tehát ezek valóban nem tekinthetők jó adatoknak, és azt a képet festheti le a háztartásokról, hogy anyagi nehézségekkel küzdenek, mely kihat a fogyasztásra, így a tőzsdei társaságok jövőben eredményére is. Érdemes azonban néhány dologgal kiegészíteni a fentieket.

Többet keresnek a háztartások

A háztartások többet keresnek, nagyobb vagyonnal rendelkeznek mint korábban, így nagyobb hitelt engedhetnek meg maguknak. Az infláció, a növekvő árak miatt a lakosság többet költ, melynek egy részét hitelből finanszírozza, de a jövedelme is növekedett a háztartásoknak. Jól mutatja ezt az összefüggést az alábbi grafikon, azaz bár növekedett a felvett hitel összege, de egészen 2020-ig csökkenést láthattunk a háztartások GDP-hez viszonyított eladósodottságában. Ez a mutató a koronavírus okozta válság után emelkedett, de az utóbbi időszakban ismét csökkenést látunk. 

forrás: https://tradingeconomics.com/united-states/households-debt-to-gdp

Hasonló helyzetet láthatunk akkor is, ha a háztartások jövedelméhez viszonyítjuk az adósságot.

forrás: https://fred.stlouisfed.org/series/TDSP

Az alábbi grafikonon a magyar lakosság eladósodottsága látható a jövedelmek viszonyában. A 2008-as gazdasági válság előtt egyre jobban eladósodott a lakosság, majd a válságot követően a növekvő jövedelmek meghaladták az adósság növekedését. Ez a folyamat egészen a 2020-as évig tartott, az új adatokat nem ismerjük.

forrás: https://tradingeconomics.com/hungary/households-debt-to-income

Az alábbi képen a magyar lakosság eladósodottsága látható a GDP arányában. Hasonló helyzetet láthatunk.

orrás: https://tradingeconomics.com/hungary/households-debt-to-gdp

Nem növekedett a nem teljesítő hitelek aránya

Érdemes azt is megvizsgálni, hogy a háztartások számára okozott-e nehézséget a hitelek fizetése. Erről az Egyesült Államokban részletes adatok állnak rendelkezésre. Ez az ún. delinquency rate, mely a késedelemben levő hiteltörlesztők arányát mutatja. Ahogy az alábbi grafikonon látható, a nemfizető hitelek aránya az utóbbi 20 év mélypontján (2-3% között) van. Itt is jól látható, hogy a 2008-as gazdasági válság előtt trendszerűen emelkedett a nemfizető hitelek aránya.

forrás: New Yorki Fed

A háztartások által felvett hitel összege tehát folyamatosan növekszik, ami teljesen természetes egy olyan gazdaságban, ahol emelkednek az árak, és növekednek a jövedelmek. Azonban a jövedelemarányos, és a GDP-arányos mutatók nem tükrözik az eladósodottság növekedését, ahogy a nemfizető hitelek aránya sem utal arra, hogy különösebb problémája lenne a háztartásoknak.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak