Force index: Mit jelez? Hogyan használd a tőzsdén

Az alábbi bejegyzésben a force index használatával ismerkedünk meg. Előnye ennek az indikátornak, hogy a részvény árfolyam mozgásával együtt a forgalom jelzései is beépítésre kerültek az indikátor jelzéseibe. Emiatt kiválóan alkalmas arra ez az indikátor, hogy egy részvény piacán kialakuló hangulatot felmérjük.

A force index alapjai

A force index megalkotója Alexander Elder, aki az 1993-ban megjelenő (Trading for a living című) könyvében mutatja be részletesen a force index használatát. A fenti könyvben a force index mellett az elder-ray indikátor és az ún. tripple screen tőzsdestratégia is bemutatásra kerül. Az előbbiről már beszéltünk oldalunkon (Elder-ray indikátor és a jelzésein alapuló kereskedési technika a részvénypiacokon), de terveink közt szerepel a tripple screen stratégia ismertetése is.

A force index számítása, képlete egyszerű. Az adott napi záróárat viszonyítja az előző napi záróárhoz. Amennyiben az adott napi záróár magasabb, mint az előző napi, akkor a két záróár különbsége az aznapi forgalommal szorozva az indikátor értékéhez hozzáadásra kerül. Amikor pedig az előző napi záróár érték magasabb, mint az aktuális napi záróár, akkor a különbség és az aznapi forgalom szorzata kivonásra kerül az indikátor értékéből. Emiatt az emelkedő árfolyam és a növekvő forgalom az index értékének erőteljes emelkedését idézi elő, míg az eső árfolyam és a növekvő forgalom a force index csökkenését okozza. A force index számítási képlete az alábbi.

Force index = (aktuális periódus záróára - előző periódus záróára) x (aktuális periódus forgalma)

Elder a 13 periódusú force index használatát javasolja könyvében, így az árfolyam elemző programokban is a 13 periódusú került be alapbeállításként.

A force index használata

A force index számításából is következnek a jelzések, azaz a nulla vonal feletti érték egy pozitív force indexet, emelkedő piaci környezetet, kedvező részvénypiaci hangulatot jelez. A nulla alatti érték negatív force index pedig negatív, kedvezőtlen részvénypiaci hangulatot jelez. A force index emelkedő értéke jelzi, hogy a vételi erő egyre nagyobb, a vevők az eladói oldal fölé kerekedtek. Fordított esetben, csökkenő force index esetén az eladási oldal az erősebb. Ha a force index erőteljesen emelkedik, akkor jelentős vételi erő jelent meg a részvény piacán. Ha pedig a force index jelentősen esik, akkor az eladási erő nagy. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy gyakran ezek azok a pillanatok, amikor egy emelkedő trend kimerül és korrekció kezdődik, ugyanez igaz egy csökkenő trend esetén is. Bár a haladó kereskedők a részvény grafikonjára rápillantva megállapíthatják, hogy a részvény piacán épp milyen piaci állapot uralkodik, azonban a force index használatának az előnye, hogy a forgalmat is figyelembe veszi, illetve objektív jelzést kapunk a piaci állapotról.

A force index használata során megfigyelhetjük, hogy ha kialakul egy trendirány, akkor a korrekciók során a force index értéke visszatér a nulla vonal közelébe. Ennek segítségével azonosíthatjuk azokat a sávokat, ahol a korrekció kimerülhet, és folytatódhat a trendirányú mozgás. Az alábbi képen a négyzetekkel jelölt helyeken egy emelkedő trendben mozgó részvény árfolyama korrigál, közben a force index visszatér a nulla vonal közelébe, gyakori ilyenkor a negatív tartomány átmeneti érintése. A fentiek csökkenő trendben is lejátszódnak, természetesen ekkor negatív tartományból emelkedik vissza a force index.

force index

Az extrém helyzetek figyelése is hasznos lehet. Ahogy fentebb már beszéltünk róla, ha a részvény piacán nagy a vételi erő, vagy az eladási erő, akkor ez könnyen idézheti elő a meglévő mozgás korrekcióját, fordulatot. Ahogy az alábbi képen is látjuk, erőteljes esés során a force index is mélypontjára esik (nagy a forgalom az esésben), ilyen helyzetekben gyakori a korrekció. Nincs ebben semmi különös egyébként, ugyanis a nagy forgalom erősíti a force index elmozdulását. A nagy forgalom pedig azt eredményezi, hogy a piaci szereplők közül sokan pozícióba léptek, a piac már beárazta a várakozásokat, így a kivárás időszaka következik. Aki tehát el akarta adni a részvényeit, vagy short pozíciót szeretett volna nyitni, már lépett, így jelentős ármozgás csak akkor lesz, ha új szereplők érkeznek a piacra. Ilyen esetekben pedig gyakori a korrekció.

force index részvény elemzése

A force index és a divergencia

A force index használata során a kerekedők a divergenciára is figyelnek. Ezek azok a szituációk, amikor az indikátor mozgása és az árfolyam mozgása között eltérés alakul ki. Részletesen beszéltünk a divergenciáról: Indikátor divergencia esetei. A force index esetében az extrém helyzetekben érdemes odafigyelnünk a divergenciákra. Ez eső részvénypiac esetén azt jelenti, hogy a részvény árfolyama új mélypontra esik, de a force index nem esik új mélypontra. Gyakorlatilag e mögött a jelzés mögött az van a háttérben, hogy az új mélypontra esés alacsony forgalom mellett történik, érdektelenség van a piacon. Ilyenkor nagyobb az esélye annak, hogy a megkezdett irány nem folytatódik.   Az alábbi képen egy divergenciára láthatunk példát. A részvény árfolyama tovább esik, új mélypontra, de közben a force index már emelkedik.

force index részvény elemzése

A force index indikátor a legtöbb árfolyam elemző programban elérhető, gyakran Elder Force Index, FI, vagy EFI néven találjuk az indikátort. A fenti képeken a tradingview árfolyam elemzőben jelenítettük meg a force indikátort: Árfolyam figyelő program bemutatása: Tradingview

Látható tehát a fentiekből, hogy a force index sem képes a részvény árfolyamának előre jelzésére, azonban a használatával a részvény piacán uralkodó állapotról kaphatunk objektív jelzést. Azok a kereskedők pedig akik a részvény árfolyam mozgását, a grafikonon levő trendet és a forgalom jelzéseit is figyelik már nagy hasznát nem veszik a force indikátornak a részvény elemzése során.  A force index használatáról bővebb, pontosabb információkat, példákat Alexander Elder könyvéből szerezhetünk.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link