Elder-ray indikátor: Jelzése, használata

A részvénypiaci kereskedésben sokak számára ismerős lehet Dr. Alexander Elder neve, aki többek között a Trading for a Living című könyvével vált ismertté, de több másik, technikai elemzés, tőzsdei kereskedés témában született könyvnek is a szerzője. Illetve további hasznos indikátorok is a nevéhez köthetők (például Elders Force Index, Elder Impulse System) A nevéhez fűződik az Elder ray elnevezésű piaci hangulatot mérő indikátor is, illetve az indikátor használatával összefüggő Tripple Screen Trading System.

Az Elder ray indikátort, illetve a Tripple Screen kereskedési rendszert nagyon sok kereskedő ismeri, és használja. Ha másért nem, azért érdemes nekünk is megismerkedni ezzel a kereskedési rendszerrel, hogy lássuk más piaci szereplők milyen döntések alapján döntenek a részvények vételéről, vagy eladásáról.

Az alábbiakban az Elder ray indikátor használatával ismerkedünk meg, melyet önállóan is használnak kereskedők, de a Tripple Screen kereskedési rendszerben is használják. A Tripple Screen kereskedési rendszer egy összetett több indikátort és jelzést használó kereskedési stratégia.   

Elder ray indikátorral kapcsolatos tudnivalók

Az Elder-ray indikátor egy oszcillátor típusú mutató, melynek segítségével a forduló pontokat próbálják a kereskedők azonosítani. A kereskedés során gyakran tapasztalhatjuk azt, hogy egy részvény árfolyama hullám mozgást végez, annak ellenére, hogy egy meghatározó trendet azonosítunk a piacon. Például egy emelkedő trendben is csökkennek az árak, ahogy egy középtávú csökkenő trendben is lesznek időszakok, amikor árfolyam emelkedés alakul ki. Ugyanis a részvénypiacon kialakuló hangulat a pesszimistából fordul az optimista hangulatba, majd amikor már túlzottan optimista a hangulat, akkor következik be a fordulat, és ahogy esnek az árak, egyre inkább növekszik a pesszimizmus. A túlzott, nagy fokú pesszimizmust pedig ismételten egy fordulat követheti, azaz az árak emelkedésnek indulnak.

Természetesen ezek a folyamatok nemcsak heti, havi grafikonon vizsgálva figyelhetők meg, hanem rövidebb időtávon is hasonló folyamatok zajlanak le, de a hatásuk kizárólag rövid távon érvényesek, tehát csak a saját környezetükben értelmezhetők. Ugyanakkor a rövid távon kereskedők ki tudják  használni ezeket a jelzéseket, melyben az Elder-ray indikátor lehet a segítségükre. Az Elder-ray indikátor két önálló ablakban megjelenő mutató. Az egyik a Bull power mutató, amely az emelkedő trend erősségét jelzi.  A másik a Bear power mutató, ami pedig a csökkenő trend erősségét jelzi. Az erősség pedig a napi csúcs (vagy mélypont) és  egy meghatározott periódusú exponenciális mozgóátlag különbségeként fejeződik ki. Gyakorlatilag a Bull power és Bear power mutatók hasonlóan működnek, mint egy MACD indikátor. Bár ott két exponenciális mozgóátlag különbségét nézzük. Az Elder-ray indikátor esetében a napi csúcs vagy mélypont és az exponenciális mozgóátlag távolsága kerül kijelzésre. A pontos számítás tehát:

  • Bull power = napi csúcs - X periódusú EMA
  • Bear power = napi csúcs - X periódusú EMA

Elder a 13 periódusú mozgóátlagot használta, így az indikátor alapbeállítása szerint tehát a Bull Power azt jelzi ki, hogy a napi csúcs és a 13 periódusú exponenciális mozgóátlag között milyen távolság van. A Bear power pedig azt mutatja, hogy a napi mélypont és a 13 periódusú exponenciális mozgóátlag között milyen távolság van.

A jelzések pedig azon alapulnak, amit az optimizmus-pesszimizmus váltakozásról beszéltünk, Azaz optimista piaci hangulat fokozódásával a részvény ára meredeken emelkedik, azaz egyre jobban távolodik a 13 periódusú exponenciális mozgóátlagtól. Bear power esetében pedig esik a részvény árfolyama és az esés egyre meredekebb (pesszimista a piac), egyre jobban távolodik az árfolyam a 13 periódusú exponenciális mozgóátlagtól. Nincs ebben tehát semmi csoda, a piaci ár és az átlagos ár viszonyát mutatja az indikátor. Ugyanakkor a Bull és Bear power indikátorok használatával objektívvé tehetjük az árfolyam elemzést. Mert, bár ránézésre is megállapítható, hogy sokat emelkedett az árfolyam, vagy már sokat esett a piac, azonban ezek szubjektív megfigyelések.

Az alábbi képen a Tesla árfolyam és az Elder ray Bull power és Bear power indikátorok láthatók. Bull power indikátor értelmezése szerint tehát a növekvő bull power indikátor érték a vételi erőt jelzi, a csökkenő a vételi erő csökkenésére utal, ami akár negatív is lehet.  A Bear power indikátor negatív tartományban mutatja az eladók erejének növekedését, illetve  ha növekszik az indikátor értéke, akkor az eladási erő csökken. Akár pozitív tartományban is lehet az indikátor, ez jelzi, hogy az eladói oldal erőtlen.

Elder-ray indikátor

Elder-ray indikátor kereskedési jelzései

Ha az Elder-ray indikátort önállóan használjuk, akkor három grafikonon tudjuk megjeleníteni a szükséges adatokat. Az első grafikonon a részvény árfolyama és a 13 periódusú exponenciális mozgóátlaga kerül, a másik két grafikonra pedig a Bull Power és Bear Power indikátorok kerülnek fel.

Fontos szabály, hogy mindig csak a trend irányába kereskedünk, melyet a 13 periódusú exponenciális mozgóátlag határoz meg. Ez tehát azt jelenti, hogy ha a 13 periódusú EMA emelkedik, akkor vételi irány, ha esik, akkor eladási irányban gondolkodunk.  A fentiek mellett vételi pozíciót akkor szabad felvenni Elder iránymutatása szerint, ha  a Bear Power nulla alatt van és bullish divergenciát mutat (divergenciáról magyarázat). Short pozíciót pedig akkor vehetünk fel, ha a Bull Power indikátor nulla fölött található és bearish divergenciát mutat. A fenti képen egy tipikus bearish divergencia látható a Bull Power indikátoron, azaz az árfolyam még új csúcsra emelkedik, de az indikátor csúcsok már alacsonyabbak, illetve a piros nyíllal jelölt helyen az EMA is csökkenő. Az alábbi képen pedig egy bullish divergencia látható, azaz az árfolyam új mélypontra esik, de a Bear power indikátor ezt nem követi, nem esik új mélypontra.

Elder-ray indikátor és jelzései

A fenti két eset az Elder-ray indikátor erős vételi és eladási jelzése. A fentiek mellett további kritériumok és vételi, eladási jelzések is vannak. Tehát divergencia nélküli is adhat vételi és eladási jelzést az Elder-ray mutató. Vételi jelzés esetén a heti grafikonon emelkedő trendet kell azonosítanunk, illetve a Bear power indikátornak negatív tartományban kell tartózkodnia, de már emelkedő tendenciát kell látnunk az indikátoron. Egyik lehetséges belépési változat ebben az esetben, hogy a fenti helyzetben az utolsó két nap maximuma fölé helyezünk el egy vétel stop megbízás, ami a belépési jelet adja. Belépés után pedig a stop a napos gyertyák minimum pontja alá kerül.  Short jelzéseket fordított helyzetben kapunk. Tehát heti képen csökkenő trend azonosítása, illetve Bull power index pozitív tartományban legyen, de már csökkenjen. A fentiek a legfontosabb jellemzői az Elder-ray indikátornak. Teljes részletességgel Elder könyvéből ismerhető meg a rendszer, így akinek az érdeklődését felkeltette a stratégia, javaslom a bevezetőben is említett könyv elolvasását.

Az Elder-ray indikátor nem tévedhetetlen, számos téves jelet kapunk, tehát a kockázatokat mindenképpen kezelni kell. Ugyanakkor a divergenciák erős és magas megbízhatóságú jelzéseket adnak, bár ritkák.

A múltbeli adatokból nem lehet teljes biztonsággal a jövőre vonatkozó megállapításokat tenni. A bemutatott jelzések is a múltbeli árfolyam adatok felhasználásából lettek kialakítva, így semmi garancia nincs arra, hogy a jövőben eredményesen kereskedhetünk az indikátor jelzéseire.

Elder-ray indikátor telepítése

Az Elder-ray indikátor számos ingyenes árfolyam elemző programban megtalálható, például freestockcharts.com ( Tőzsdei elemző programok: freestockcharts.com 1. rész  és Tőzsdei elemző programok: freestockcharts.com 2. rész   ), tradingview.com (Árfolyam figyelő program bemutatása: Tradingview), stooq.com (Magyar részvények árfolyamának nyomon követés, előre jelzés egyszerűen, hatékonyan). Az alábbi képen a tradingview.com alatti lépéseket mutatom be az indikátor telepítésével kapcsolatban. A felső menüsoron válasszuk ki az indikátorokat (piros négyzettel jelölve), majd a megjelenő ablak keresőjébe írjuk be, hogy "elder" és válasszuk ki az indikátorokat.

Elder-ray indikátor és jelzései

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak