Fiat pénz: Mi az a Fiat pénz, Mit jelent? Kockázatai?

Kategória: 

Cikkünkben a fiat pénzek jelentését, működését, a problémáit tekintjük át. Elsősorban befektetési szempontból vizsgáljuk meg a fiat pénzeket. Témáink:

  • Mi az a fiat pénz? Mit jelent?
  • Milyen hatások miatt csökken a fiat pénz vásárlóértéke?
  • Hogyan romlik a fiat pénz vásárlóértéke?
  • Hogyan működik a fiat pénz nyomtatása? Miért van rá szükség?
  • Fiat pénz nélkül működhetne a gazdaság?
  • Kriptovalutákkal, bitcoinnal működhetne egy gazdaság?

Mi az a fiat pénz? Mit jelent?

A mai, modern pénzek kivétel nélkül fiat pénzek, azaz rendeleti pénzek. Itt tehát a pénz értékét a kormányzati törvények biztosítják, és ez egyúttal azzal is jár, hogy a felügyeleti szervek szabályozni tudják a gazdaságban levő pénz mennyiségét. A pénz értékét a jövőbeni gazdasági teljesítmény adja, azonban ha a pénz mennyisége növekszik, akkor értelemszerűen a vásárlóértéke csökken, változatlan gazdasági teljesítmény mellett. A fiat pénzek egyik kockázata, hogy vásárlóértékük csökkenhet.

Példaként képzelj el egy szigetet, ahol összesen 100 darab pénz van forgalomban. Ha ezen a szigeten egyik napról a másikra újabb 100 darab pénzt bocsátanánk ki, akkor a szigeten megvásárolható áruk értéke a kétszeresére növekedne, tekintettel arra, hogy már 200 darab pénz van használatban, azaz egységnyi pénzen így már csak fele annyi árut, szolgáltatást lehetne vásárolni. Más lenne a helyzet akkor, ha a szigeten olyan gazdasági változások állnának be, hogy a rendelkezésre álló áru és szolgáltatás mennyisége kétszeresére növekedne, azaz a gazdasági teljesítmény megduplázódna. Ekkor a pénzmennyiség növekedése nem okozná a pénz értékcsökkenését, nem jelenne meg infláció.

Milyen hatások miatt csökken a fiat pénz vásárlóértéke?

A mai modern, fiat pénzek tehát egy gazdaság jövőbeni teljesítményére vonatkozó igényt testesítenek meg. Ha így gondolunk a pénzre, akkor ebből könnyen kikövetkeztethető, hogy két dolog lesz hatással a pénz értékére, azaz:

  • jövőbeni gazdasági teljesítmény
  • a gazdaságban levő pénzmennyiség

A pénz egyetlen egysége tehát egyetlen szelet egy nagy tortából, az ország jövőbeni gazdasági teljesítményéből. Ebből következik, hogy a fiat pénz értéke két ok miatt csökkenhet. Kisebb lesz a jövőben a torta, azaz a gazdasági teljesítmény, vagy pedig több részre kell osztani a tortát, azaz növekszik a pénzmennyiség.

Önmagában tehát a pénzmennyiség növekedés nem jár együtt az inflációval, a vásárlóérték csökkenéssel csak akkor, ha a gazdasági teljesítményt meghaladó mértékben növekszik a pénzmennyiség. Az alábbi példára vess egy pillantást.

Év

Kibocsátás

Pénzmennyiség

Fogyasztói árindex

Infláció

1.

20000

10000

1

0%

2.

22000

11000

1

0%

3

25000

15620

1,25

25%

Egy képzeletbeli gazdaság kibocsátásának változását és pénzmennyiség változást láthatod a fenti táblázatban. Láthatod a táblázatból, hogy a második évben 10%-kal növekszik a pénzmennyiség, de ez nem okoz inflációt, mivel a kibocsátás is növekedett. Azonban a harmadik évben a pénzmennyiség nagyobb mértékben növekszik, a gazdasági növekedést meghaladó pénzmennyiség bővülést látunk. Válaszul a nagyobb pénzmennyiségre a vállalkozások emelik az áraikat, azaz inflációt tapasztalunk.

Hogyan romlik a fiat pénz vásárlóértéke?

Az alábbiakban a dollár vásárlóértékének romlását tekintjük át hosszabb távlatokban. Az adatokhoz a https://quickchart.io és officialdata.org adatait használom. Az alábbi képen azt vizsgáljuk, hogyan változott a 1 dollár vásárlóértéke az 1800-as évekhez képest, azaz az 1800-as években 1 dolláron annyi árut, szolgáltatást lehetett venni, mint ma 20 dolláron.

A grafikon lineáris, így abba a hibába esünk, hogy a múltbeli kilengéseket eltorzítja a jelenben látható magas érték. Például az 1860-as években (amerikai polgárháború), 1920-as években (nagy gazdasági válság előtti időszak) és a második világháború időszakában is vásárlóérték csökkenést tapasztalhatunk, de kétségtelen, hogy a vásárlóérték csökkenés nagy része az 1970-es éveket követően következett be. Eddig tudta ugyanis az Egyesült Államok kormánya fenntartani a második világháború után kialakított aranystandard rendszert. 1971-ben ugyanis felfüggesztik az amerikai dollár aranyra történő átváltási kötelezettségét, és ezzel együtt a dollár mögül is eltűnik az aranyfedezet, azaz átlépünk a mai modern, fiat pénz korszakába.

Fentebb pedig megbeszéltük, hogy ha egy fiat pénzből többet nyomtatnak ki, akkor ez növeli a készpénz mennyiséget, ami a fizetőeszköz értékének csökkenéséhez vezet. Az alábbi képen láthatod, hogyan változott a pénzmennyiség az Egyesült Államok gazdaságában az elmúlt 100 évben.

Jelmagyarázat:

  • Monetary base a jegybank által monetáris úton létrehozott pénz
  • M1: az összes  készpénz, számlapénz
  • M2: M1 + összes gyorsan pénzzé tehető befektetések (megtakarítási számlák, pénzpiaci alapok stb..)
  • M3: M2 + az összes CD termék (Certificate of deposit)

A fenti grafikon megint csak torzít, mivel a jelenhez közeli nagy változások elrejtik a múltbeli változásokat, például a nagy gazdasági válságot megelőzően is növekedett a pénzmennyiség, illetve a válságot követően is, lásd alábbi képen.

Itt pedig már az utóbbi 40 évet láthatod részletesen. A pénzmennyiség 1980-2000 között háromszorosára növekedett, és ez az ütem megfigyelhető az utóbbi 20 évben is.

forrás: fred.stlouisfed.org

Azonban fentebb megbeszéltük, hogy a fiat pénz értékét a gazdasági kibocsátás is meghatározza, azaz növekvő gazdasági kibocsátás mellett növelhető a pénzmennyiség, anélkül, hogy a pénz vásárlóértéke csökkenne. Éppen ezért a fenti pénzmennyiség növekedés vizsgálatok csak egy részletei a teljes képnek. Az alábbi képen az M1 pénzmennyiség növekedését viszonyítjuk a GDP bővüléshez, azaz a 2008-as válságot követően, a gazdasági teljesítményt meghaladó pénzmennyiség növekedést látunk. Ennek oka, hogy a válságot mennyiségi enyhítéssel kezelte a Fed, azaz tulajdonképpen pénzt nyomtatott.

forrás: fred.stlouisfed.org

Az alábbi képről már beszéltünk több alkalommal, de most csak a dollár értékének a változását vizsgáljuk meg. Jól látszik a grafikonon, hogy a dollár értéke 1800-1940 között nem változott lényegesen, gyakorlatilag egy sávban hullámzott, majd az utóbbi 70 évben veszítette el értékének nagy részét.

(Forrás: Jeremy Siegel: Stock Long Run könyv) 

Hogyan működik a fiat pénz nyomtatása? Miért van rá szükség?

A pénznyomtatásra számos példát láthatunk a múltban, az okok változatosak. Például a déli államok az 1860-as években zajló amerikai polgárháborúban a háború folytatásához szükséges fiat pénzt nyomtatással próbálták előteremteni. Azonban a háború miatt a gazdasági teljesítmény csökkent, így minden adott volt az inflációhoz, ami 700% volt a háború első két évében. A hatalmas jóvátételekre kötelezett Németország is pénznyomtatás lehetőségével élt az első világháborút követően, ami hiperinflációhoz vezetett. 2008-ban pedig Zimbabwe esetében hasonló szituációt láthattunk, azaz a magas kormányzati adósságot és a csökkenő gazdasági teljesítményt próbálták orvosolni pénznyomtatással, melynek eredménye az óriási hiperinfláció lett. (Esetekről bővebben: Mi a jó befektetés hiperinfláció esetén?)

Látható a fenti példákból, hogy változatos okok állhatnak a pénznyomtatás mögött, de az utóbbi évtizedekben a válságkezelés miatt került a figyelem középpontjába. Erre láthattunk példát a 2008-2009-es gazdasági válságban, amikor a Fed monetáris enyhítés programjaival pénzt jutatott a gazdaságba. A pénznyomtatás tehát tulajdonképpen azt jelenti, hogy a jegybank létrehoz magának meghatározott mennyiségű fiat pénzt, majd ezen a pénzen megvásárolja a kormány adósságát, azaz államkötvényeket vesz. Az állampapírok bekerülnek a jegybank mérlegébe, lásd alábbi képen.

A 2008-as esetben a kormányzat a bankmentésre és egyéb stabilizáló intézkedésekre használta fel az összeget. Az elköltött fiat pénzek pedig a gazdaságban maradnak, a bankrendszerben multiplikálódik, azaz a bankok a betétként elhelyezett összeg nagy részét hitelként kihelyezik, azaz a hitelfelvétellel gyakorlatilag újabb és újabb fiat pénz jön létre.

Természetesen amikor a gazdasági növekedés beindul, akkor a fölösleges pénzmennyiséget ki kell vonni a gazdaságból. Ennek a folyamata is látható a fenti grafikonon, illetve az is, hogy a pénzmennyiség kivonása megállt, és ismét mennyiségi enyhítést alkalmaz a Fed. A mai modern pénzek mögött tehát már nincs aranyfedezet, a mögötte levő gazdasági teljesítmény biztosítja a fedezet, és ezzel együtt a feltétlen bizalomnak köszönhető, hogy működik a rendszer. Abban az esetben, ha egy ország gazdaságával szemben megrendül a bizalom, akkor a fiat pénz értéke drasztikusan csökkenni kezd. Ezek azok az esetek, amelyekről a hiperinfláció esetében beszéltünk.  

Fiat pénz nélkül működhetne a gazdaság?

A fenti leírás alapján az a véleménye lehet az olvasónak, hogy a fiat devizák "rosszak" és például a véges mennyiségben létező kriptovaluták (ilyen például a bitcoin) a "jó" fizetési eszközök, azaz ez lesz a jövő fizetési eszköze. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy a fiat pénzzel nem az a gond, hogy a pénzmennyiség korlátlan lehet, nem ezért alakul ki az infláció. Infláció azért alakul ki, mert a pénz iránti keresletet meghaladó mértékű pénz lett kibocsátva. Ha a pénznyomtatás lépést tart a gazdasági teljesítménnyel, akkor nincs számottevő infláció. A valódi világban, ha növekszik a populáció, növekszik a gazdaság, akkor a pénzmennyiség növekedésének is lépést kell tartania ezekkel a folyamatokkal. Ha a pénzmennyiség egy korlátozott dologhoz van kötve, ahogy például az aranystandard rendszer esetében láttuk, akkor ez visszafogja a gazdasági növekedést, alacsonyabb életszínvonal alakul ki. Ha pedig a pénzkínálat korlátos és hiány alakul ki belőle, akkor ez végül oda vezet, hogy a pénz megszűnik létezni, a piaci szereplők cserekereskedelemre állnak át. Beszéltünk arról, hogy a bitcoin egy valódi gazdasági rendszerben nem működne, részben a fenti okok miatt, lásd a következő cikket és előadást: A kriptovaluták jövője: Egy valódi gazdaságban elbuknának a kriptovaluták

 

Folytatás:

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak