Fear and Greed indexek: 7 módszer a tőzsdei hangulat mérésére

Kezdő tőzsdei kereskedők gyakran ütköznek abba a problémába, hogy a tőzsdén uralkodó hangulatot nem tudják jól felmérni, nem ismerik a tőzsdei hangulat méréshez használható eszközöket. Bejegyzésemben 7 módszert, indikátort mutatok be, melyek alkalmasak arra, hogy a tőzsdei hangulatot mérjük.

Miért van szükség a tőzsdei hangulat mérésére?

Időről időre megváltozik a tőzsdéken a hangulat, melynek két szélső értékéről beszélhetünk. Az egyik a félelem (fear), amikor a tőzsdei szereplők a kilátásokat negatívan értékelik, így az eladási megbízások túlsúlyba kerülnek, jellemzően esnek a tőzsdék. A másik eset, amikor optimisták a tőzsdei kereskedők, ezt az állapotot az angol greed, azaz kapzsiság szavakkal jellemezzük. Megfigyelhető, és már korábban tárgyaltuk (5 módszer a tőzsdei árak előrejelzésére (Kosztolany, Rea, Elliot, Wyckoff)), hogy a tőzsdéken ciklusok alakulnak ki. Ezek a ciklusok időről időre váltják egymást, így a részvény vásárlást, tőzsdei kereskedést igazítani tudjuk a tőzsdei ciklusok változásához. A fentiek miatt tehát hasznos lehet a különböző hangulat indikátorok megismerése  a kezdő tőzsdei kereskedők számára, illetve ezen indikátorokat be is építhetjük kereskedési rendszerünkbe.

A fear and greed elv

A fear and greed, azaz félelem és kapzsiság elvhez több kereskedési stratégia is kapcsolódik, tehát nem csak a tőzsdei hangulat mérésében van szerepe ennek. Ilyen módszerekről beszéltünk az átlaghoz való visszatérés kapcsán (Hogyan működnek a mélyponton részvényt vásárolni tőzsdestratégiák?), de az ismert "buy the fear, sell the greed" mondás is ezt takarja, azaz akkor vásárolj részvényeket, amikor félelem van a piacon és akkor adj el részvényeket, amikor a kereskedőre, befektetőkre a kapzsiság jellemző.

A témában egy részletes fear and greed stratégiát bemutató könyvet is elolvashatsz, ha mélyebb ismereteket szeretnél kapni (A könyv szerzője a Connors Resarch LLC tulajdonosa Larry Connors, a könyv címe: Buy the Fear, Sell the Greed: 7 Behavioral Quant Strategies for Traders). A könyvben található kereskedési stratégiák azonban kezdő tőzsdei kereskedők számára problémásak lehetnek, tekintettel arra, hogy a fear and greed elv nem kifejezetten trendkövető stratégiát jelent.

Hogyan figyeljük a tőzsdék hangulat változását kezdő kereskedőként?

Számos módszer létezik arra, hogy a tőzsdei hangulatot mérjük, ezek közül már többet tárgyaltunk is itt az oldalon. Az egyik legnagyobb múlttal rendelkező hangulat indikátor az AAII befektetői hangulatot mérő indikátor, melyről itt beszéltünk: AAII befektetői hangulat felmérés jelzései a részvénypiacokon

Ezen túl a TRIN és TICK indikátorok is kiegészíthetik a megfigyeléseinket: TRIN, TICK, azaz piaci hangulat változását jelző indikátorok

Illetve a CNN oldalán találunk egy fear and greed indikátort. Ezzel az indikátorral, egészen pontosan hét indikátorral fogunk most megismerkedni. Megmutatom mit mutatnak az egyes mutatók, illetve szó lesz arról, hogyan értékeljük a hangulati adatokat a fear and greed indikátor szerint. A tőzsdei hangulat mérésére használható indikátort itt találod.

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 1. példa

A fenti képen a hét hangulat indikátor összesített eredményét követheted nyomon. Értelemszerűen az alábbi jelzéseket mutatja az indikátor.

  • Extreme greed: nagyfokú optimizmus a piacon
  • greed: optimizmus a piacon
  • neutral: semleges a hangulat
  • fear: félelem uralkodik a tőzsdéken
  • extreme fear: nagyfokú félelem, pánik jellemzi a tőzsdei hangulatot

A "previous close" mutatja az előző napi értéket, az "1 week ago" az egy héttel korábbi adatot és az "1 month ago" az 1 hónappal ezelőtti adatat.  A kép szerinti példában tegnap optimizmus uralkodott a tőzsdéken, de 1 hónapja nagyfokú félelem, pánik hangulat volt a tőzsdéken. Ez valóban így volt, jelentős esést tapasztalhattunk az amerikai tőzsdéken.

Mire használható a fenti hangulat mutató, mire figyeljünk kezdő kereskedőként?

Ahogy fentebb már megbeszéltük a fear and greed gyakorlatilag a hangulat változása a tőzsdéken. Ennek megfelelően a különböző fordulós stratégiák, vagy átlaghoz való visszatérésen alapuló stratégiák esetén ezek a pontok jelezhetik a beszállási lehetőségeket. Azaz nagyfokú félelem, pánik (extreme fear) esetén részvényt vásárolunk. Míg nagyfokú optimizmus esetén (extreme greed) eladjuk a részvényeket, shortolunk. Az előbb leírtak csak általános útmutatóként értelmezendők, tehát nem konkrét stratégiák. Ennél sokkal összetettebb egy ilyen rendszer, ahogy például fentebb utaltam Larry Connors könyvére, melyben fear and greed stratégiákat mutat be. Ezek a stratégiák is összetettek, például RSI alapján keres vételi szinteket, de bemutatja az ún. crash trade lehetőségeket is, amikor a short covering előtt vásároljuk meg a részvényeket. 

A fentieken túl a trendkövető kereskedők is hasznosíthatják a jelzéseket. Például az extreme greed helyzet már mutatja a kereskedőnek, hogy nem érdemes részvényt vásárolni, célszerű megvárni a korrekciót. Ugyanígy az extreme greed hangulat jelet adhat a korábban megnyitott pozíció zárására. Míg a fear és extreme fear állapotok mutathatják egy korrekció végét. Természetesen más jelekkel együtt, de a technikai elemzés jelzéseit kiegészítheti a fear and greed mutató.

Befektetőként is hasznosíthatjuk a fentieken. Warren Buffet egyik ismert mondása is a fear and greed elv alkalmazásához kapcsolódik. Az idézet így hangzik: "Be fearful when others are greedy and greedy when others are fearful.” Magyarra fordítva pedig azt jelenti, hogy legyél óvatos, ha mások kapzsik, és legyél kapzsi, amikor mások félnek.  Mielőtt azonban beépíted a kereskedési rendszeredbe az indikátort, tekintsd át, hogy mi az az hét tényező, amely alapján mérjük a hangulatot.

Tőzsdei hangulat mérése 1.: Safe haven demand

A Safe haven demand indikátor tulajdonképpen a biztonságos menedék iránti keresletet méri. Ha egy időszakban a részvények és a kötvények hozam különbsége növekszik, akkor az azt jelzi, hogy a pénz a részvényekbe áramlik, azaz a befektetők egyre optimistábbak lesznek. Ennek ellentéte, amikor a részvények és a kötvények közötti hozamkülönbség csökken, azaz a befektetők a részvények helyett a biztonságos menedéket, a kötvényeket választják. Az alábbi képen erre láthatsz két példát (nyíllal jelöltem: alul félelem, pánik volt a piacon, ez decemberben volt, most pedig nagy az optimizmus).

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 2. példa

Tőzsdei hangulat mérése 2.: Új csúcson levő részvények

Az alábbi mutatóval azt vizsgáljuk, hogy milyen az aránya az új, 52 hetes csúcsra emelkedő, és az új 52 hetes mélypontra eső részvényeknek. A mutatót már a TRIN, TICK indikátor kapcsán is tárgyaltuk, de a hindenburg ómen indikátor jelzései is ezen alapulnak (hindenburg ómen indikátor részletei). Ha sokkal több az új 52 hetes csúcsra emelkedő részvény, azaz növekszik az aránya, akkor túlzott optimizmus jellemzi a tőzsdéket.

 

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 3. példa

 

Tőzsdei hangulat mérése 3.: McClellan index

A McClellan index az eső és csökkenő részvényekbe áramló forgalmat vizsgálja, összesíti. Ha az emelkedő részvényekbe egyre nagyobb forgalom mérhető, akkor a piac egyre inkább optimista. Fordított esetben az eső részvényekben növekszik a forgalom. Ha pedig jelentős a forgalom az esésben, akkor ez már a pánik eladások jele, azaz félelem van a piacon. Ilyen helyzetekben gyakori, hogy az esés megtorpan. A megtorpanás természetesen nem jelenti azt, hogy emelkedés következik, mivel megfigyelhető az is, hogy oldalazás, korrekció után folytatódik az esés a piacon.

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 4. példa

Tőzsdei hangulat mérése 4.: Volatilitás mérése

A negyedik mutató a tőzsdék volatilitását vizsgálja. Egész pontosan a VIX félelem indexről van szó, illetve annak 50 napos mozgóátlagáról. A VIX index jelzéseit itt tárgyaltuk:VIX index jelzései, volatilitás kereskedése

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 5. példa

Tőzsdei hangulat mérése 5.: Put/Call ráta

A Put/Call rátát sem tárgyalom részletesen, mivel itt beszéltünk már róla, hasznos mutató, érdemes tanulmányozni: Put/Call ráta

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 6. példa

Tőzsdei hangulat mérése 6.: Bóvli kötvények árazása

Az alábbi grafikonon azt láthatjuk, hogy mekkora különbség van a bóvli és a befektetésre ajánlott (investment grade) kötvények hozama között. Minél nagyobb a hozam különbség, annál nagyobb a félelem a piacon, mivel ilyenkor az investment grade kötvényekben áramlik a tőke. Bóvli kötvényekről: Hogyan kereskedjünk bóvli, junk, vagy high-yield kötvényekkel?

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 7. példa

Tőzsdei hangulat mérése 7.: Momentum

A momentum indikátorok azt mutatják meg, hogy mekkora az erő a piacokban. Az alábbi esetben a 125 napos mozgóátlaghoz viszonyítjuk az S&P500 index árfolyam mozgását. Ha nagy a momentum, akkor az árfolyam emelkedés felülmúlja a mozgóátlag emelkedését, azaz az árfolyam a mozgóátlag fölé kerül. Ha a piac  a mozgóátlag fölött tartózkodik, akkor optimizmus jellemzi a tőzsdei hangulatot. Ha az árfolyam jelentősen eltávolodik (fölfelé) a mozgóátlagtól, akkor túlfűtött piaci, tőzsdei hangulatról beszélhetünk. Ennek fordítottja, amikor az árfolyam jelentősen eltávolodik (lefelé) a mozgóátlagtól. Ekkor félelem uralkodik a piacon, pánik hangulat van a tőzsdéken. Erre példa az alábbi képen a decemberi időszak.

tőzsde kezdőknek hét módszer, fear and greed 8. példa

A fentiekben hét mutatót beszéltünk meg, illetve hivatkoztam még 2-3 további mutatóra. Ezekkel átfogó, és a tőzsdei híreknél objektívebb képet kaphatunk a tőzsdei hangulatról. Érdemes követni a mutatókat, de önmagában ezek a mutatók nem elegendőek egy részvény vásárlás, vagy eladási kivitelezéséhez, viszont nagyon jól kiegészíthetik a kereskedési stratégiánkat.

Ha kérdésed van a fentiekkel kapcsolatban, hozzá szeretnél szólni a témához, csatlakozz facebook csoportunkhoz ide kattintva!

Tanfolyamaink:

Új tartalmak

please do NOT follow this link